Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

ce se intampla dupa ce murim?

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#73
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postdark_angel4u, on 3rd March 2010, 23:39, said:

nu exista efect fara cauza,deci rezulta k exista dumnezeu,
Cu acest argument m-ai spart! Pai povestea era ca dumnezeu este etern si universul nu; eu zic ca universul este etern si dumnezeu ceva imaginar. Daca universul nu a existat inainte de unde a aparut si cum a aparut? Din nimic?

#74
bai_the_best

bai_the_best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2010
Revin cu parerea mea:din cate am citit sunt persoane care vin cu argumente despre spiritisti(cei ce practica spiritismul nu fac altceva decat sa se lase inselati de diavol si sunt scrieri ale unora care au scapat din ghearele vrajmasului,trebuie doar sa cautati) ce nu-si au rostul,mai apoi sunt unii care il neaga total pe Dumnezeu(problema lor,fiecare raspunde pentru faptele sale) iar altii care cred si ii multumesc lui Dumnezeu ca le-a luminat mintea.Ceea ce voiam sa zic este ca oricat am incerca eu sa va conving despre existenta lui Dumnezeu,daca nu vreti voi sa credeti eu degeaba ma straduiesc.Asa cum spunea un preot profesor "discutiile cu sectantii,ateii nu au niciun beneficiu,pentru ca nu vor sa creada, mai mult pot fi daunatoare voua" asa ca cine vrea sa creada,cine il simte pe Dumnezeu mai aproape se poate documenta mult mai bine,oricand cu un search pe google,asa cum fac si "istetii" care scot tot felul de prostii despre Dumnezeu.Exista calea cea buna(destul de grea) si cea rea(cea mai usoara).Sa va dea Dumnezeu har si pace si fie ca fiecare dintre noi,mai devreme sau mai tarziu sa gasim calea cea buna!

#75
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Postbai_the_best, on 16th March 2010, 16:55, said:

"discutiile cu sectantii,ateii nu au niciun beneficiu,pentru ca nu vor sa creada, mai mult pot fi daunatoare voua"
Ei, vezi, aici m-ai pierdut. De ce ar fi daunatoare discutiile, daca sunt oitele ratacite ale turmei? Sau v-ar putea face sa va indoiti de calea urmata sau si mai rau, sa va intoarca de pe cale?

#76
Burady

Burady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2007
Eu dimpotriva consider ca discutiile sunt calea cea mai simpla si mai sigura catre adevar. Nu pot fi deloc daunatoare. Discutand putem constata ca lucruri care ni se par ciudate sau inexplicabile, li se intampla si altora si atunci incep parca sa devina normale si impreuna prin experientele fiecaruia dintre noi sa cautam sa le aflam o explicatie, sa dam un raspuns la acel ceva care ne macina, la intrebari:"de ce" , "cum e posibil?", "oare am vedenii?"....

De aceea si experientele celor care erau gata sa treaca pragul mortii (near-death experience) incep sa prinda contur si sa dea unele raspunsuri.

Edited by Burady, 17 March 2010 - 10:55.


#77
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
ce se intampla dupa ce murim?
se imparte averea...

#78
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
dupa ce murim dam ortu popii

#79
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Om muri ș-om vedea...

#80
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
n-ar fi mai frumos sa ne petrecem viata facand ORICE altceva decat sa ne strofocam mintea la astfel de intrebari?

serios.

#81
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...
Eu stiu.
Vine Mancatorul Verde de Pietre si ne mananca pietrele de la rinichi, sau de pe inima.

#82
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...
Hrană pentru viermi. Nimic mai mult.

#83
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postbai_the_best, on 9th February 2010, 22:24, said:

La 17 ani si deja gandesti asa?!Multumesc,nici nu mai pierd timpul,esti aproape o cauza pierduta.Pot fi criticat dar nu imi mai pierd timpul si cand te vei hotari Sf Biserica te asteapta,si nu preotii, nu nevoia de bani, ci Mantuitorul,acolo in Biserica,de aceea esti "aproape o cauza pierduta".Pt Dumnezeu nu esti o cauza pierduta.Daca nu crezi mai asteapta cativa zeci de ani si vei vedea,pacat ca imi vei da dreptate prea tarziu, Doamne ajuta!

Nu inteleg ce vrei sa zici , dar in fine... Cred ca vrei sa il contrazici pe ala de 17 ani, asa banuiesc...

View Postbai_the_best, on 7th February 2010, 12:54, said:

Din perspectiva crestin ortodoxa si un mesaj pt cei ce-l vor primi..nu luati de bune toate mesajele acestor atei,pt ca au intentii rele.Chiar daca vi se pare mai usor de crezut ca nu va fi nimic dupa moarte nu va lasati inselati asa usor.Si daca ai nostri (batranii) cred in viata de veci de ce sa nu credem si noi?Cum spunea un sfant parinte, "de vom crede in Hristos si El nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa de nu vom crede si El exista atunci vom indura consecintele".Deci va rog sa reflectati bine la ceea ce credeti si nu va lasati inselati."Cercetati Scripturile" asta e sfatul meu.

"Si daca ai nostri (batranii) cred in viata de veci de ce sa nu credem si noi?"

  Pentru ca te-au dat la scoala ca sa inveti si sa ai o logica si sa stii ca nu orice zboara se mananca ci unele lucruri mai au si o explicatie iar daca nu au , vor avea.Cu timpul, lumea se mai destepata si daca inainte vedeau un elicopter poate ca se inchinau la el acuma stiu ce si cum sta treaba cu elicopterul. Cu trecerea timpului, stiinta evolueaza si gaseste explicatii la fenomenele la care pana acum "babacii nostri" se inchinau. Asta e si rolul stiintei pana la urma: sa ne faca mai destepti ! Tu tot asa de destepti vrei sa fim ca acuma 1000 sau 2000 de ani , doar ptr. ca avem o oarecare nostalgie de predecesori ? Ma indoiesc !
  
  "Din perspectiva crestin ortodoxa si un mesaj pt cei ce-l vor primi..nu luati de bune toate mesajele acestor atei,pt ca au intentii rele.Chiar daca vi se pare mai usor de crezut ca nu va fi nimic dupa moarte nu va lasati inselati asa usor."
  DOVEZI ? Asta suna mai mult a acuzatie NEFONDATA !

  
  <<Cum spunea un sfant parinte, "de vom crede in Hristos si El nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa de nu vom crede si El exista atunci vom indura consecintele".>>
    Inseamna ca ala de zicea asta nu era chiar asa de "sfant" cum zici, pentru ca una e sa crezi in Dumnezeu pentru ca stii ca exista si una e sa crezi asa doar ca sa nu risti si sa te fiarba la cazan in caz ca ar exista. Parerea mea este ca daca te ghidezi dupa ideea asta esti in pierdere de la bun inecput ptr. ca , presupunand ca exista, tu crezi ca i-ar face placere sa stie ca tu crezi in el doar din cauza asta ? Eu cred ca mai degraba te baga la cazan daca stie ca te ghidezi dupa ideea asta decat daca zici pur si simplu ca nu crezi.  De fapt, in acest caz, tu esti mai ateu decat toti ateii ! Doar gandeste-te un pic si iti vei da seama de ce zic ptr, ca de fapt intre tine si un ateu nu e nici o diferenta insa tu esti si mai rau decat un ateu ptr. ca esti si "pervers" in comparatie cu un simplu ateu, ce zici : "lasa ce e mai bine sa trag din doua parti decat sa merg numai pe una si sa nu fie calea cea buna", nu ? Cum am zis, "sfantu' parinte" nu e chiar asa de sfant !



"Deci va rog sa reflectati bine la ceea ce credeti si nu va lasati inselati."Cercetati Scripturile" asta e sfatul meu."
Treaba cu Bibila sta cam asa:
1.Se insira o poveste.
2.Apoi se scrie cam asa: " la un moment dat va veni cineva si va zice ca tot ce e scris aici nu este adevarat. Voi sa nu il credeti !"
Acum,daca vine unu si zice ca ce e acolo nu e adevarat, imediat se incadreaza la regula numarul 2 si iata cum de fapt tot Biblia are dreptate !
Daca vei crede de la bun inceput povestea (adica punctul 1) iarasi biblia are dreptate.
Pur si simplu oricum ai face tot pe-a lor iese !

Care mai e chestia acuma si cu Dumnezeu asta si mai stiu eu care vreti voi sa mai fie, Buda, etc. ?
Va propun urmatorul rationament:
1.Sa ne imaginam un om obisnuit care nu este credincios. Pur si simplu nu crede nici in dracu', nici in tac'su', nici in Dumnezeu etc..
2.Acest om are o viata linistita.
3.Daca in viata acestui om este pe cale sa se intample un necaz sau este pe cale sa se intample ceva rau cu el dar are totusi o sansa de a scapa(cu alte cuvinte este pe muchie de cutit), imediat veti vedea ca acest om va invepe sa zica "Doamne ajuta !" , sa faca cruce, sa se roage (daca stie rugaciuni de astea elaborate, daca nu de astea simple) si asa mai departe.
4.Sa zicem ca scapa de acel necaz teafar si navatamat, pur si simplu i se intampla ceea ce dorea el sa i se intample.
Cum va fi in continuare acel ateu ?
Sa zicem ca va deveni credincios.
Cum va interpreta el tot ce i s-a intamplat ?
Va zice ca a "fost incercat de Dumnezeu , ca sa se pocaiasca". Apropo, daca stam si ne gandim,in Biblie printre celedoaupuncet zise mai sus,este zis si asta, de asta are Biblia si religia crestina asa de multi adepti.
Dar, de ce nu ,situatie foarte interesanta , acel ateu poate deveni ateu asa cum era la inceput, fara sa se mai converteasca la credinta. Ce se va intampla in acest caz ? I se va intampla pe bune ceva rau ptr. ca nu s-a trecut la credinta ? Nu cred.
Fapt si mai intersant: Cum se poate interprata rolul lui Dumnezeu in acest caz ?
Pai,nu prea este mult de comentat, daca luati si analizati de la inceput cele 4 etape, veti observa ca de fapt credinta intr-o anume autoritate care te rezolva si te scapa de belea, nu este decat un BUG (da, greseala de logica, exact ca la programare) in gandirea umana. Acest BUG nu apare decat in stiuatii in care mintea/gandirea umana este supusa unor mari inceracari si pur si simplu nu poate face fata.

A, mai e un punct, o situatie, pe care si pe aia a acoperit-o Biblia:
5. Se poate ca chiar si cu rugile celui in cauza, necazul tot sa se intample. Care va fi rezultatul ? Ori va fi atetu ca la inceput ori va deveni credincios. De ce ? "ptr. ca Dumnezeu l-a pedepsit ptr. ca a fost ateu pana in acel moment".
Si inca o chestie, daca tot credeti asa tare in existenta unei alte lumi, de ce pe lumea asta popii isi iau masini scumpe si au vile de miliarde ca pare te fierbea dracu' la cazan daca esti atras de avutie si de bani ? Nu trebuia sa ai o viata simpla si sa fii sarac ca sa te poti duce in rai ? Parca asa era gorogoata, nu ?
Ce sa mai zic, e clar ca pana nici popii nu cred in ceea ce zic si vor sa credem noi.

View Posteureur, on 8th February 2010, 13:27, said:

pentru cel ce a murit, se intampla urmatoarele:
pe plan fizic, ce au spus si antescriitorii mei - descompunere si transformare in humus.
pe plan mental, cam ce se intampla si cu un calculator cand ii dai shut down, il scoti din priza si ii iei si bateria de la cmos.
Pentru cei ce inca mai traiesc si pentru neinsufletite, se intampla ce s-ar fi intamplat si daca respectivul mai traia...

Bai frate aici ai fost tare ! m-am spart de ras. Am sa-mi notez undeva treaba asta ca e foarte comica. Le voi zice si altora sa stea linistiti ca nu li seintampla decat un shutdown dupa care li se scoate bateria de la cmos. :D

Edited by Krisler12, 19 March 2010 - 13:47.


#84
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009
ce tare ar fi sa ne reincarnam in animale :coolspeak: sa devenim vaci,pui,porci,pisici,caini...

#85
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006

View Postcatalin1200, on 19th March 2010, 21:55, said:

ce tare ar fi sa ne reincarnam in animale :coolspeak: sa devenim vaci,pui,porci,pisici,caini...


Tu esti pe drumul cel bun, continua! :peacefingers:

#86
mihai_1991

mihai_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 22.07.2007
Dupa ce murim, din cauza incetarii activitatii neuronale, fenomenele psihice devin imposibile.Astfel, devin imposibile: perceptia, reprezentarea, gandirea, memoria, imaginatia, senzatiile (durere, placere etc.) etc.
Astfel, nu mai simtim nimic, revenind la starea initiala, aceea in care "am fost" inainte de a ne naste.Vom face exact ceea ce am facut miliarde de ani: nu vom mai fi.Simplu.Raiul, iadul, reincarnarea sunt povesti.

Edited by mihai_1991, 01 April 2010 - 20:41.


#87
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009
wow,am citit si am vazut pe cineva care spunea:daca nu existau religiile ce bine ar fi...tocmai de la subiectul:,,unde ne ducem dupa ce murim''au aparut religiile!!!incapacitatea omului de asi descoperii originile  si frica sa de moarte!!!!ce conexiune exista intre toate religiile cunoscute?in toate se vb despre o viata viitoare:ca ne ducem in rai,ca ne reincarnam,ca plecam in excursie in spatiu samd.deci toate religiile vb de ceva dupa...si cine a inventat religia?LOGIC TOT OMUL!DE CE?...pai asta am scris mai sus.ce bine ar fi daca n-ar exista zici:Tu ai accepta gandul ca nu o sa mai fii si gata!sau daca nu,explica intr-un alt mod mai simplu aparitia omenirii!!!!....stiinta:se bat intre ei cu teorii!!!!insa teoria-i teorie,nui ceva 100%concret,e doar o banuiala:)))pe termeni explicativi mai simpli:)))da religia da un raspuns exact:in toate exista un creator!...plauzibil nu?si 100%

#88
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postalex_alf17, on 9th April 2010, 22:08, said:

Tu ai accepta gandul ca nu o sa mai fii si gata!
Nu l-as accepta, il accept!

View Postalex_alf17, on 9th April 2010, 22:08, said:

sau daca nu,explica intr-un alt mod mai simplu aparitia omenirii!!!!
Deci daca nu stiu sa explic aparitia omenirii atunci exista viata dupa moarte sau dumnezeu? Ce logica tampita.

View Postalex_alf17, on 9th April 2010, 22:08, said:

....stiinta:se bat intre ei cu teorii!!!!insa teoria-i teorie,nui ceva 100%concret,e doar o banuiala:)))
Banuiala zici?

Wikipedia said:

In everyday language a theory means a hunch or speculation. Not so in science. In science, the word theory refers to a comprehensive explanation of an important feature of nature supported by facts gathered over time. Theories also allow scientists to make predictions about as yet unobserved phenomena,
According to the American Association for the Advancement of Science,
A scientific theory is a well-substantiated explanation of some aspect of the natural world, based on a body of facts that have been repeatedly confirmed through observation and experiment. Such fact-supported theories are not "guesses" but reliable accounts of the real world. The theory of biological evolution is more than "just a theory." It is as factual an explanation of the universe as the atomic theory of matter or the germ theory of disease. Our understanding of gravity is still a work in progress. But the phenomenon of gravity, like evolution, is an accepted fact.


View Postalex_alf17, on 9th April 2010, 22:08, said:

pe termeni explicativi mai simpli:)))da religia da un raspuns exact:in toate exista un creator!...plauzibil nu?si 100%
Da un raspuns exact fals lipsit de dovezi. Un creator nu este atat de plauzibil pe cat crezi tu.

Edited by Nightm4re, 09 April 2010 - 21:22.


#89
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 19.07.2008
In majoritatea religiilor lumii moartea e inceputul unei altfel de vieti, da!? Unii ii spun Rai, altii ii spun Paradis, Nirvana, Gan Eden, cativa ii spun Cleveland, hindusii cred in reincarnare, in transmigrarea sufletelor, budistii ii spun Samsara.

Sursa: Louie Anderson

Edited by DarkEnemy, 09 April 2010 - 23:21.


#90
barbubogdan

barbubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.11.2009
o sa fim toti in aceeasi situatie
nu o sa mai avem griji
si nu o sa ne mai punem intrebari dastea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate