Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ce se intampla dupa ce murim?

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

 bai_the_best, on 8th February 2010, 17:45, said:

...
Sicer imi pare rau de tine ca ai atatea balarii si miciuni in cap si nu reusesti sa vezi adevarul,te legi la cap cu atatea teorii mincinoase ce incearca sa acopere adevarul revelat de Insusi Mantuitorul.
...
Unde ti se pare ca gasesti minciuna in dogmele Bisericii?
...
Unde vezi tu o intreaga minciuna inchegata in jurul acestora?
....
Rog si pe altii sa replicheze afirmatiile si intrebarile acestea. Eu sunt exasperat , nu ca nu as fi in stare , sa nu creada ca doar eu sunt antireligios. E forum , deci va rog ! :console:

#38
nikoyosoy

nikoyosoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.12.2009

 flyingspur, on 8th February 2010, 18:45, said:

Rog si pe altii sa replicheze afirmatiile si intrebarile acestea. Eu sunt exasperat , nu ca nu as fi in stare , sa nu creada ca doar eu sunt antireligios. E forum , deci va rog ! :console:
eu am citit mult despre asta ,citeste marturii ale oamenilor care au trecut prin moarte clinica sau cartea tibetana a mortilor

#39
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

 MoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...


Ce va fi dupa moarte e exact ce a fost inainte de nastere. Ia zi-mi ce iti mai aduci aminte din perioada aia. In rest, groapa, popa, viermi, the end.

#40
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
La mine a fost misto. Am vazut o lumina colorata cacurcubeul aromelor Skittles, am facut o tabla cu Sf Petru (triseaza, apropo) in timp ce asteptam la poarta, mi-au zis daca vreau sa fiu moderator pe  Astrologie si Paranormal, eu am zis ca nu ca sint numai satanisti p-aici asa ca acum lucrez in brigada necuratului, divizia Flacara Violet. Da, stiu ca am imbulinat-o, dar promit ca la urmatoarele hahalegeri, candidatul nostru va iesi victorios. Pe principiul "cei mai buni jucatori sint in rai. Dar arbitrul?????".
Va pup, tamaiosii mei...

#41
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

 nikoyosoy, on 8th February 2010, 19:10, said:

eu am citit mult despre asta ,citeste marturii ale oamenilor care au trecut prin moarte clinica sau cartea tibetana a mortilor
Fascinant , ne faci si noua o scurta prezentare a ceea ce se intampla dupa ce crapam ?

#42
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Eu as vrea parerea unuia care a ajuns macar pana la stadiu de viermi, ca aia cu cateva minute is numa varianta demo.

#43
MoTzZy

MoTzZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2010
Foarte adevarat :peacefingers: :)

#44
bai_the_best

bai_the_best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2010

 flyingspur, on 8th February 2010, 18:45, said:

Rog si pe altii sa replicheze afirmatiile si intrebarile acestea. Eu sunt exasperat , nu ca nu as fi in stare , sa nu creada ca doar eu sunt antireligios. E forum , deci va rog ! :console:

La 17 ani si deja gandesti asa?!Multumesc,nici nu mai pierd timpul,esti aproape o cauza pierduta.Pot fi criticat dar nu imi mai pierd timpul si cand te vei hotari Sf Biserica te asteapta,si nu preotii, nu nevoia de bani, ci Mantuitorul,acolo in Biserica,de aceea esti "aproape o cauza pierduta".Pt Dumnezeu nu esti o cauza pierduta.Daca nu crezi mai asteapta cativa zeci de ani si vei vedea,pacat ca imi vei da dreptate prea tarziu, Doamne ajuta!

Edited by bai_the_best, 09 February 2010 - 22:26.


#45
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 MoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...
- din punct de vedere biologic nu
- din punct de vedere religios da

Din moment ce existam, evoluam, respectam legile universului, ar trebui sa mai existe inca ceva, dar nu avem cum sa stim

#46
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

 flyingspur, on 8th February 2010, 18:45, said:

Rog si pe altii sa replicheze afirmatiile si intrebarile acestea. Eu sunt exasperat , nu ca nu as fi in stare , sa nu creada ca doar eu sunt antireligios. E forum , deci va rog ! :console:
Eu nu mai am rabdare cu astfel de indivizi (ca el).
Multi cred povestile din cartea de basme intitulata "biblia", n-ai ce sa le faci. Daca n-ar crede asta, ar crede alte tampenii. Singurul lucru care i-ar putea scoate din asta ar fi cunoasterea, fiindca D-zeu e zeul ignorantei.

Credulii sunt gata sa creada orice, de la astrologie la paranormal, li se pare normal sa creada in ingeri si demoni, in fantome si alte creaturi mitologice, in viata dupa moarte, paradisuri si infernuri si alte fantasmagorii.

#47
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Nici eu nu prea cred in dumnezeu dar atunci cand am un necaz imi vine sa ma rog la ceva.
Se gaseste pe internet  " cartea tibetana a mortilor " ?

Ps :am gasit cartea se numeste Bardo Thodol , mai multe informati gasiti pe Wikipedia.

Edited by Cola_13, 10 February 2010 - 18:48.


#48
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Cola_13, on 10th February 2010, 18:30, said:

Nici eu nu prea cred in dumnezeu dar atunci cand am un necaz imi vine sa ma rog la ceva.
Se gaseste pe internet  " cartea tibetana a mortilor " ?

Ps :am gasit cartea se numeste Bardo Thodol , mai multe informati gasiti pe Wikipedia.

Ed.sophia 1994 arad
Dar nu văd la ce îți poate folosi Este legată de o întregă filosofie de viață
O să începi să mănînci coajă și ace de pin ,atunci cînd simți că e timpul?

#49
_raz_

_raz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 18.10.2009

 flyingspur, on 7th February 2010, 12:22, said:

Pentru mine , e de mult daramata ipoteza asta , de la 10 ani ,  cu raiu/iadul.
Sa murim...si atat , ar fi o varianta , nimic mai incolo.
Sa trecem intr-o alta stare ar fi varianta pe care bat cel mai mult , e o chestie care se explica cam greu , dar totusi e mortal de simplu.
Cel mai interesant e faptul ca nimeni nu stie dar cel mai mult ma scarbeste atitudinea tuturor bisericilor , care dau explicatii prostimii care pune botul.
Ar fi cea mai buna lume daca nu ar fi religia ! nu mai stiu cine a zis asta..



daca cineva crede ca exista ca spirit inainte si dupa nasterea in lumea fizica..nu inseamna neaparat ca e vre-un indoctrinat religios....sa nu generalizam....poate unii cred aceste lucruri deoarece au avut trairi si experiente care sa le confirme ca nu suntem doar materie bruta pentru viermi....dar fiecare crede ce vrea..........:D

#50
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Probabil ca vei ajunge la o mare poarta de aur,imbracat intr-o roba alba.Stanga dreapta nori.Jos vezi pe cei dragi care te plang.Din pacate,acea roba se va pata de funingine.

#51
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 MoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...
Luam o pauza dupa ce crapam...  :naughty:
gata cu muierile/ pixdele ,gata cu vinul rosu , tuica de prune ,  gratarelele cu ceafa de porc , sau schiatul in Austria...   :peacefingers:

#52
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 Nightm4re, on 7th February 2010, 14:27, said:

Auzi la el cercetati scripturile, Biblia ii un basm de doi bani. Biblia nu este sustinuta de nici o dovada.

Amice, baga-ti mintile in cap! Deja divagam de la subiect...  :nonobad:

Va intereseaza ce e dupa moarte, dar v-a interesat vreodata de ce nu ne este frica de moarte?
Adica, nu in fiecare zi stai si te ingrijorezi: "Aoleo, dar o sa mor intr-o zi!"

Chiar asa! De ce nu ne gandim cu groaza la ziua in care vom muri? Mai bine zis de ce nu ne gandim zilnic?
Rutina e de vina?  :confuzzled:

Edited by incepator20, 18 February 2010 - 21:27.


#53
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 incepator20, on 18th February 2010, 21:26, said:

Amice, baga-ti mintile in cap! Deja divagam de la subiect...  :nonobad:

Va intereseaza ce e dupa moarte, dar v-a interesat vreodata de ce nu ne este frica de moarte?
Adica, nu in fiecare zi stai si te ingrijorezi: "Aoleo, dar o sa mor intr-o zi!"

Chiar asa! De ce nu ne gandim cu groaza la ziua in care vom muri? Mai bine zis de ce nu ne gandim zilnic?
Rutina e de vina?  :confuzzled:
:coolspeak:  ok , hai sa fiu serios ...
Moartea e ceva banal , TOTI suntem datori cu una!
Nu ne gandim la ea  pentru ca ne plictisim repede de "banalitati  de-astea"...
Omul este o creatura a placerii si cum ASTA(gandul la crapat) nu-i aduce nici o placere ,  "procesorul"/creierul il directioneaza pe om catre alte activitati mai INTERESANTE!
Si inca ceva : in momentul mortii sau cand organismul CONSTIENTIZEAZA ca va muri  , se secreta niste substante care acum imi scapa , ce fac moartea corpului sa treaca mai usor...
Creierul mai are activitate cam 15 minute dupa oprirea inimii( doar e pe baza de curent electric creierul ce naiba? :rolleyes:   )
Lamurind "dilema mortii" corpului , nu se poate decat specula ce se intampla  cu "restul" (daca exista asa ceva... nu e nimic masurat , calculat sau diagnosticat precum in cazul corpului ).
Eu sunt de parere ca nu exista nimic decat corpul uman si activitate electrica in creier , activitate care  , HAI SA EXAGERAM putin , s-ar putea duce in pamant (cam ca fulgerele asa).
Si asta-i tot! Suntem niste animale mai inteligente(unii  :lol:  )
.

#54
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 MoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...

treci prin 6 stadii de descompunere pana la schelet ...

daca ai facut ceva frumos pe lume e posibil ca cineva sa aprecieze asta si sa-ti mai ofere o viata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate