Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Nutritie animala

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#91
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postlucianfiat, on 5th March 2011, 07:55, said:


Va salut. Am si eu nevoie de niste informatii de la cunoscatori fie ei practicieni sau teoriticieni. Si anume legate de alimentatia pasarilor (gaini si bibilici de toate varstele si toate scopurile) cu mazare. Am auzit ca este bogata in vitamine, minerale si proteine si mai stiu ca multi gospodari o folosesc in alimentatia pasarilor. Si acum vin cu intrebarea, este un aliment bun pentu inaripate ?

#92
Vlladimir

Vlladimir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.07.2010
http://www.recolta.e...rea-animalelor/

#93
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Posthoria66, on 6th February 2010, 22:49, said:

Inca un aspect as vrea sa-l prezint. Este vorba de senzatia de satietate (sau "de satul"...). Senzatia de satietate apare la un animal prin mai multe mecanisme endocrino-neurologice, dar doua sunt cele mai importante. Primul este extensia peretilor gastrici, ca urmare a ingurgitarii hranei. Pe acest mecanism se bazeaza dietele (regimurile de slabit, la oameni) pe baza de fibre (salate, legume... in general multa celuloza). Umplem stomacul, apare senzatia de satietate, celuloza n-o putem digera, deci o eliminam in scurt timp si ...slabim.

Vorba vine. Pentru ca organismul simte ca nu-i dai ce-i trebuie si apare "foamea de proteina". Nu este "pofta" pentru o bucata de friptura sau un snitzel ca^t capacul de la wc, ci este alarma data de organism care-ti spune "gogule, nu-mi dai ce-mi trebuie !" si face manifestatie, santaja^ndu-te cu simturile tale....

Un alt mecanism prin care apare senzatia de satietate este cresterea glicemiei pa^na la atingerea parametrilor normali. Daca stomacul nu este incarcat, animalul mana^nca pa^na ca^nd necesarul de glucide a fost satisfacut.

Ce invataminte tragem de aici: daca dam numai cereale macinate la porci sau pasari, acestia vor ma^nca pa^na ca^nd aportul de glucide a atins nivelul suficient. Dar asta nu inseamna ca in acel moment si necesarul de proteina a fost satisfacut !

De aceea puii crescuti numai cu "boabe" piuie toata ziua prin curte, cauta de ma^ncare, dar nu se uita la gramada de boabe aruncata in ograda. Tot de aceea purceii carora li se da numai porumb iau ca^teva guri si apoi guitza toata ziua ! Pentru ca sufera de o foame cronica de proteina !
Domnule Horia,
Senzatia de satietate poate sa apara daca in furaj si in apa a fost adaugat prea multa vitamina?
Concret la un furaj facut din concentrat (1 parte) si porumb(2 parti) a fost adaugat oxivit. In acelasi timp si in apa a fost adaugat polivit, in dozele recomandate in prospect. In ziua urmatoare o mare parte dintre pui(de 15 zile) aveau gusa goala, oare supravitaminizarea este cauza?
Va multumesc!

#94
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcristiflb, on 14th March 2011, 22:32, said:

...
oare supravitaminizarea este cauza?

Exista in mod sigur situatii cand, prin supradozare se poate produce intoxicatie cu vitamine.

Printre alte simptome (in functie si de vitamina care a fost cel mai mult supradozata), apare anorexia (lipsa completa a apetitului si, consecutiv, refuzul hranei).

O cautare pe google cu "intoxicatii cu vitamine" ar trebui sa dea cateva raspunsuri...

#95
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcristiflb, on 14th March 2011, 22:32, said:

Domnule Horia,
Senzatia de satietate poate sa apara daca in furaj si in apa a fost adaugat prea multa vitamina?
Concret la un furaj facut din concentrat (1 parte) si porumb(2 parti) a fost adaugat oxivit. In acelasi timp si in apa a fost adaugat polivit, in dozele recomandate in prospect. In ziua urmatoare o mare parte dintre pui(de 15 zile) aveau gusa goala, oare supravitaminizarea este cauza?
Va multumesc!


Oxivit are si oxitetraciclina. Nu e problema de supradozare, mai ales la brandurile astea autohtone. Da'furajul l-au mancat? Poate au mancat, tranzitul la broiler este destul de rapid, nu prea gasesti gusa, doar daca n-au apa.

#96
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Va multumesc pentru raspunsuri!
Pana la urma totul a revenit la normal, am avut o jumatate de zi in care au mancat mai putin si nu stiam de ce. Cred ca mai mult a fost sperietura mea, din dorinta de a nu gresi cu ceva.  :OK:

#97
iuliangl

iuliangl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.09.2006
NUTREȚ COMBINAT STARTER BROILE NC 1151 5, 10, 30 KG BRIZURAT 20,54%
este bun pentru pui rasa mixta?
contine si coccidiostatic (Monensin).

#98
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postiuliangl, on 11th May 2011, 13:09, said:

NUTREȚ COMBINAT STARTER BROILE NC 1151 5, 10, 30 KG BRIZURAT 20,54%
este bun pentru pui rasa mixta?
contine si coccidiostatic (Monensin).

Ce sunt cifrele alea dupa NC?

20.54% este proteina?

Este bun coccidiostaticul si pentru puii de rase mixte. La ce pui te referi, hibrizi sau rase pure?

#99
iuliangl

iuliangl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.09.2006
NUTREȚ COMBINAT STARTER BROILE NC 1151
5, 10, 30 KG - ambalare
BRIZURAT
20,54% - proteina
puii sunt hibrizi rase mixte

#100
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010
Buna ziua,de curand am achizitionat o masina de facut granule din furaje....acum am o mare problema,nu gasesc o reteta eficienta in cresterea caprelor de lapte.
Ma poate ajuta cineva?
multumesc

#101
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostClaraMariana, on 25th May 2011, 18:29, said:

Buna ziua,de curand am achizitionat o masina de facut granule din furaje....acum am o mare problema,nu gasesc o reteta eficienta in cresterea caprelor de lapte.
Ma poate ajuta cineva?
multumesc
Buna ziua,
din pacate eu nu va pot ajuta, dar sunt interesat si eu de o masina de granulat. Daca nu e un secret, ce capacitate are a dvs si cat a costat. Sunteti multumit de ea sau inca nu ati apucat sa o testati?
Multumesc!

Edited by cristiflb, 25 May 2011 - 19:45.


#102
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna ziua!
As avea si eu nevoie de o lamurire: am vrut sa cumpar srot de soia numai ca din discutia avuta cu vanzatorul am aflat ca el defapt pentru obtinerea acelui "srot" macina soia si gata. Acum, din ce stiu eu, el trebuie sa fie obtinut dupa presare. Ma poate ajta cineva sa inteleg mai bine cum este corect?

PS: Daca ma poate ajuta cineva (pe PM sau aici) cu o sursa de cereale si sroturi la preturi acceptabile in zona Iasi-Vaslui as fi foarte recunoscator.

Numai bine!

#103
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostAndrei_Teslariu, on 6th June 2011, 15:24, said:

Buna ziua!
As avea si eu nevoie de o lamurire: am vrut sa cumpar srot de soia numai ca din discutia avuta cu vanzatorul am aflat ca el defapt pentru obtinerea acelui "srot" macina soia si gata. Acum, din ce stiu eu, el trebuie sa fie obtinut dupa presare. Ma poate ajta cineva sa inteleg mai bine cum este corect?

PS: Daca ma poate ajuta cineva (pe PM sau aici) cu o sursa de cereale si sroturi la preturi acceptabile in zona Iasi-Vaslui as fi foarte recunoscator.

Numai bine!

Srotul de soia se obtine prin macinarea reziduurile obtinute dupa extractia uleiului. Daca ala doar o macina e altceva. Pe langa ca nu e prelucrata termic sa ii inactiveze factorii antinutritivi sunt convins ca nici nu e protejata cumva impotriva oxidarii iar la continutul mare de ulei si la caldurile din tara nu vad bine o reteta cu chestia aia.

#104
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Soia netoastata nu are valoare in alimentatia pasarilor din cauza factorilor antitriptici care inhiba activitatea tripsinei. Efectul acesta negativ este indepartat prin tratarea termica a boabelor respective.
Mai bine te duci la nutrimold, iei furaj gata facut si ai terminat povestea.

#105
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Multumesc mult pentru raspunsuri!

#106
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View PostAndrei_Teslariu, on 9th June 2011, 17:48, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri!


0751184968- Bogdan- e ceva agent la Nutrimold, vb cu el si-ti spune preturile, etc

#107
sicuta

sicuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.11.2011
SALUT AS VREA SA IMI FAC O FERMA FREE-RANGE MIXTA GAINII OUA,PUII CARNE,CURCANI,SPUNETIMII VA ROG CINE PRODUCE IN ROMANIA FURAJE BIO

#108
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Dar nu-i nici o legatura intre "free range" si "bio". Adicatelea, "free-range"-u' nu-i "bio" si "bio"-u' nu-i "free range".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate