Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Chirurg cardiovascular in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
marius_sirbu

marius_sirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2009
Buna ziua la toata lumea,

Daca nu va e cu suparare, m-ar interesa sa aflu cit ma multe opinii de la cei dintre Dvs. care au avut operatii pe cord deschis.
Ma intereseaza sa gasesc un chirurg foarte bun (orasul nu conteaza) pentru o operatie de inlocuire/reparatie de valva mitrala.

Din analizele facute de mama mea reiese sa exista o posibilitate mare ca vala sa poate fi reparata.
Din pacate insa, chirurgii cu care am discutat deja au exclus din start aceasta posibilitate. Eu nu sint medic, dar din cite am inteles motivul pentru care chirurgii opteaza direct pentru inlocuirea valvei ar fi urmatorul:
   Operatia de inlocuire a valvei mitrale nu este foarte complicata. In schimb, reparatia valvei este mult mai migaloasa, si necesita mult mai mult efort si concentratie.

De aceea momentan inca incerc sa gasesc un chirurg care macar sa accepte ideea de a incerca si varianta repararii valvei.

Va multumesc frumos,
Marius

#2
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
Intreaba de domnul doctor Butusina de la Spitalul Militar din Bucuresti. Iti va recomanda dansul pe cineva BUN

LE: Doctorul Goleanu. acum mi-am adus aminte

Edited by ionutzndr, 26 January 2010 - 17:43.


#3
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
sfat: evaluarea clinica a pacientului are o mare pondere in luarea deciziei de inlocuirii sau plastiei de valva mitrala.
parerea mea ca daca mai multi medici au exclus varianta plastiei inseamna ca starea pacientului , sau ulterioara evolutie nu o permit. ca recomandare incearca la insututul de chirurgie cardiovasculara si transplant de la tg mures. insa ma indoiesc ca ti-ar propune alta varianta.
iar parerea mea personala: avanad in vedere ca e o pacienta "mai in varsta" poate la menopauza cu hta , cu multe comorbididati9in general pacientii CV sunt ) posibilitatea realizarii unei plastii eficiente tinde spre 0. daca avea 20 de ani probabil ca nu merita introducerea de valve mecanice , dar la 50+ e o varianta mai mult decat acceptabila. nu e o interventie care daca nu iese maine reintervii. totusi cordul se opreste ...
sper sa te ajute.
PS: sa te interesezi cat mai repede caci numarul de operatii efectuate intr-o luna e limitat si s-ar putea sa o programeze peste 3-4 luni, chiar mai mult

#4
whisp22

whisp22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010

 marius_sirbu, on 26th January 2010, 17:01, said:

De aceea momentan inca incerc sa gasesc un chirurg care macar sa accepte ideea de a incerca si varianta repararii valvei.

Va multumesc frumos,
Marius

dar de ce ai vrea sa o repari cand o poti inlocui? este din experienta tangentiala (ruda de gradul 1 operata) o interventie chirurgicala nu foarte complicata... unde mai pui ca in Germania (in Lahr) este ceva la ordinea zilei. Iti pot spune si cat ne-a costat pe noi: aprox 17000 euro pt inlocuirea valvei. Daca nu poti fi operat la noi in tara te poti folosi de formularul E112 si nu platesti tu nimic... am trecut prin asta si, desi ai de alergat si de ..... prin anumite locuri poti economisi o gramada de bani, ca sa nu mai pomenim de rezultatele mult superioare celor de la noi.

Multa sanatate!

#5
marius_sirbu

marius_sirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2009

 whisp22, on 28th January 2010, 11:25, said:

dar de ce ai vrea sa o repari cand o poti inlocui? este din experienta tangentiala (ruda de gradul 1 operata) o interventie chirurgicala nu foarte complicata... unde mai pui ca in Germania (in Lahr) este ceva la ordinea zilei. Iti pot spune si cat ne-a costat pe noi: aprox 17000 euro pt inlocuirea valvei. Daca nu poti fi operat la noi in tara te poti folosi de formularul E112 si nu platesti tu nimic... am trecut prin asta si, desi ai de alergat si de ..... prin anumite locuri poti economisi o gramada de bani, ca sa nu mai pomenim de rezultatele mult superioare celor de la noi.

Multa sanatate!

Ciao,
Pai in primul rind daca valva se poate repara, ai avantajul faptului ca nu depinzi de tratament anticoagulant toata viata.  Pe de alta parte daca iti inlocuiesti valva, exista doua variante:
1. valva mecanica - care necesita tratament anticoagulant toata viata (implica niste riscuri acest tratament, orice mica hemoragie se poate transforma in ceva tragic)
2. valva biologica - nu implica tratament anticoagulant decit o perioada de cel mult 6 luni dupa operatie. Dezavantajul ar fi ca nu stii cit dureaza respectiva valva, spre deosebire de celel mecanice care sint garantate sa spune, aproape pe viata (cel putin asa am inteles eu ...).
Apropo, in Germania, ruda ta pentru ce fel de valva a optat? Mecanica sau biologica?

Despre formularul asta E112 am auzit, dar nu imi sint clare citeva detalii, ca de exemplu: eu intelesesem ca ai voie sa faci o operatie in strainatate NUMAI DACA in tara ta de origine (Romania) nu exista posibilitatea de a face acceasi operatie.
Dar din cite spui tu, este posibil?
Imi poti spune te rog cam cit dureaza aproximativ procedura asta pentru a obtine formularul E112?

Iti multumesc anticipat si numai bine
Marius

#6
whisp22

whisp22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2010
Salutari!

Socra-miu are biologica. Nu am auzit discutii despre valva mecanica.

Intr-adevar trebuie sa fii refuzat de spitalele din Romania inainte sa poti primi form E 112, fie ca nu se poate face, fie ca nu vor, sau ca trebuie facuta operatia de urgenta si la noi nu este timp....el a fost refuzat pt ca avea vreo 150 kg...dar in Germania l-au operat "pac-pac". L-au mai tinut si 3-4 sapt la recuperare.
Doctorul curant roman face recomandarea catre CASMB sau catre alta casa de asig. la care esti arondat. Apoi aduci acceptul scris al clinicii din Ger si pe baza acestor acte primesti formularul parafat. Cam atat.

Daca nu ar fi mers cu E122, oricum facea operatia... chit ca isi vindea masina, casa, etc... eu sunt de parere ca: "cu sanatate le refacem pe toate!"

Cele bune,
A

#7
eduard08

eduard08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2011
daca optezi pt reparatie ai avantajul ca nu trebuie neaparat anticoagulante dar ai dezavantajul ca trebuie inlocuita in cel mult 10 ani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate