Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

RCS&RDS isi cere inapoi mobilele date gratuit, de la clientii care nu le folosesc

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,914
  • Înscris: 14.11.2004

View Postkineceler, on 27th January 2010, 15:40, said:

De asemenea se așteaptă (prin februarie așa se zvonește) introducerea ofertei fără telefon în custodie la care poți veni tu cu al tău dacă nu vrei să stai cu grija telefonului de la ei.

Asta o astept si eu, ca nu am nevoie de "telefonul" acela, care oricum numai bun nu e.

#74
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Eu am u1220. Dpdv tehnic nu are avut nici o problemă deși l-am "zgâlțâit" de câteva ori. Nici nu arată rău pot spune după doi ani de utilizare nu-i așa? Că nu are cine știe ce funcții e altă treabă. La alți operatori la ofertă pe abonament am fost nevoit să cumpăr telefoane cu ecran monocrom cu mai mulți bani decât m-ar costa huawei-ul în caz de pierdere sau distrugere. Mai ales că din decembrie 2009 au trecut doi ani de când am primit primul digi.mobil în familie (în speță cel din poză).

Attached Files


Edited by kineceler, 27 January 2010 - 16:00.


#75
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Eu nu folosesc telefonul fix deloc. De cand cu Digi.Mobil, am renuntat la fixul RDS. :) Poate in viitorul apropiat o sa-l ia si p-asta.

#76
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
mistique, nu se iau inapoi telefoanele care nu-s in stare ok. In fond, sa nu uitam, se cer telefoanele nefolosite timp de 3 luni - adica cel care l-a avut nu l-a prea folosit.

#77
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Cine ar prinde u1220s sau u120s chiar si recuperat se poate considera norocos :D

#78
Crystalm

Crystalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.04.2007

View PostBobby_ro, on 25th January 2010, 20:13, said:

Comparatia ta nu e buna. UPC-ul nu iti cere modemul inapoi chiar daca nu il folosesti pentru ca platesti un abonament pentru acel serviciu, iar daca nu il folosesti dar il platesti cu atat vor fi mai fericiti. In schimb telefoanele DIGI despre care se discuta aici sunt oferite gratuit in custodie cu abonament 0 spre a fi folosite! daca nu il folosesti mi se pare normal (si de bun simt) sa restitui un bun care ti-a fost oferit spre folosinta in mod gratuit dar pe care nu il utilizezi. Daca nu il folosesti cu ce te afecteaza sau de ce te oftici ca trebuie sa il dai inapoi?. L-ai vandut pe okazii?! :D

Si nu e vorba de uzitat sau nu telefonul in sine, ce e vorba de utilizat uSIM-ul aferent acestuia. Ca sa nu se trezeasca vreunul care sa spuna ca la valoarea lui nu isi poate permite sa utilizeze astfel de telefoane si ca din aceasta cauza nu l-a folosit 3 luni.
Cred ca nu este corect ceea ce sustii, probabil esti subiectiv(lucrezi la RDS?). Eu de exemplu n-am cerut niciodata nici telefon mobil  si nici telefon fix dar mi le-au bagat pe gat, da, fortat, la solicitarea mea de internet. Deci inca o data am cerut internet si atat si au spus ca nu se poate decat la pachet cu telefon fix si mobil. Neavand alta solutie am acceptat si de atunci platesc  pentru asta, un abonament. Am folosit din plin ceea ce mi-a trebuit adica internetul iar mobilul l-am aruncat in sertar si nu am vorbit pe el niciodata. Acum, dupa vreo doi ani aproape, se trezeste RCS sa spuna ca nu am vorbit in ultimele trei luni (in realitate nu am vorbit NICIODATA) si vrea telefonul inapoi. In mod normal atata timp cat am platit un abonament luna de luna si am folosit doar ce am vrut eu din acel pachet, unde este problema?
Acuma sa nu credeti ca nu vreau sa dau telefonul inapoi, oricum nu il folosesc si nici n-o sa-l folosesc vreodata. Problema este ca am facut, atunci contractul, pentru ca eu eram plecat, pe numele ficei mele care este plecata ea acum din tara pentru o lunga perioada. Cand am vrut sa predau telefonul, au refuzat sa-l primeasca pe motiv ca trebuie sa vina persoana titulara de contract cu buletinul!! Curios, luna de luna cand plateam abonamentul, nu le-a trebuit buletin si nici titular!!! Deci pana la urma ce vrea acest RCS. Intai ma forteaza sa-l iau si dupa aia mi-l cere inapoi dar nu-l primeste. Acuma eu ce sa fac: sa platesc un bilet de avion de 400 euro ca sa vina fica-mea in tara sa plateasca telefonul sau sa platesc penalizari de 1 euro/ zi cum sustin ei ca estre trecut in contract. Apropo de asta m-am apucat sa citesc contractul, acela cu litere mici, mici numai bune sa le citeasca pensionarii si sa fie corect informati de preacinstita companie RCS !. Ei bine, in contractul meu nu scrie nici de trei luni, nici de dat telefonul inapoi nici de penalitati de 1 euro pe zi. Sigur reprezentantii RCS, pardon vroiam sa spun " sustinatorii" RCS or sa spuna ca n-am citit bine asa ca ii invit sa precizeze clar paragrafele din contract unde se afla respectivele conditii. In notificarea pe care am primit-o scrie sa returnez telefonul de la " data prezentei notificari" dar ea nu are data !
Si ca sa fie si mai clar cat de serioasa este compania, am observat cu ocazia asta ca nu functioneaza nici fix-ul de vreo trei saptamani (poate ca de mult mai mult ca nu-l folosesc nici pe ala) si l-am reclamat dar nu s-a reparat nici azi! Serioasa rau, compania asta,  nu ?! Parca vad ca iar o sa sara reprezentantii RCS, pardon vroiam sa spun " sustinatorii" RCS sa spuna ca ce-mi trebuie reparatie daca nu-l folosesc dar ii rog sa inteleaga ca RCS m-a fortat sa iau pachet in loc de doar internet desi nu aveam nevoie asa ca in cazul acesta mi se pare normal sa-mi dea ceva ce functioneaza si nu gunoaie chiar daca nu le folosesc, nu? Poate ca daca nu sareau sa faca pachete de servicii ar fi avut un pret mai mic lunar pentru internet asa ca in realitate poate ca n-am primit nimic gratis ci doar au grupat niste tarife in unul singur !! V-ati gandit la asta?
Trebuie totusi sa spun ca internetul functioneaza perfect desi a fost o situatie de defectiune in retea pe care n-au putut s-o remedieze decat dupa ce am stat eu acasa sa pierd timpul in asteptarea lor desi defectiunea nu era la mine in casa si era vizibila  (dupa cum au spus chiar depanatorii: o clema rupta la o mufa in switch-ul lor). Oare nu puteau intai sa-si verifice partea lor si abia apoi, daca nu gaseau nimic sa ma consemneze la domiciliu?
Cu certitudine singurul lucru care ma mentine ca si client al lor este faptul ca au monopol in zona si nu am alta alternativa !

Rog  pe cei care stiu ce paragrafe din contract se refera la nefolosirea mobilului sa mi le comunice, eventual cu poza daca nu cer prea mult.
A si inca ceva, in contract apare un paragraf in care este vorba despre transferul de proprietate asupra telefonului dupa doi ani. Nu am acum contractul dar am sa pun o fotocopie.
Nu cumva asta este explicatia brustei dorinti de a recupera telefoanele, poate ca si-au dat sema ca nu le vor mai primi inapoi si nu vor avea cu ce sa agate alti clienti?

#79
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,548
  • Înscris: 16.12.2006
pentru a evita astfel de situatii, de la 1 februarie 2010, rcs, vor aplica o alta politica in acordarea de telefoane mobile, mai precis nu se vor mai asocia la toti abonatii de catv si internet :)

#80
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,351
  • Înscris: 05.09.2006

View Postcatalinman, on 28th January 2010, 12:32, said:

pentru a evita astfel de situatii, de la 1 februarie 2010, rcs, vor aplica o alta politica in acordarea de telefoane mobile, mai precis nu se vor mai asocia la toti abonatii de catv si internet :)

Adica?
Se vor da tel fixe si mobile doar celor care isi exprima interesul pt ele?

#81
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,548
  • Înscris: 16.12.2006
nu stiu daca ar trebui sa va spun asta, dar, tinand cont ca oricum se apropie 1 februarie, va spun :)

de la aceea data, telefoane mobile vor primi doar cei ce au atat cablu, cat si net !

daca ai doar cablu tv nu mai poti sa asociezi si telefonul mobil, de asemenea, daca ai doar net, nu mai poti sa asociezi si telefonul mobil !

se termina cu mocangeala sau cu situatiile descrise mai sus :)

Edited by catalinman, 28 January 2010 - 12:49.


#82
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,351
  • Înscris: 05.09.2006

View Postcatalinman, on 28th January 2010, 12:49, said:

nu stiu daca ar trebui sa va spun asta, dar, tinand cont ca oricum se apropie 1 februarie, va spun :)

de la aceea data, telefoane mobile vor primi doar cei ce au atat cablu, cat si net !

daca ai doar cablu tv nu mai poti sa asociezi si telefonul mobil, de asemenea, daca ai doar net, nu mai poti sa asociezi si telefonul mobil !

se termina cu mocangeala sau cu situatiile descrise mai sus :)

Interesant.
Pe aici se auzise ca se va putea obtine(sau se va da) doar cartela, fara telefon.

Se vor schimba si conditionarile legate de achizitia internetului mobil, respectiv a internetului pe mobil?

Edited by l_dan, 28 January 2010 - 12:56.


#83
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostCrystalm, on 28th January 2010, 12:26, said:

Rog  pe cei care stiu ce paragrafe din contract se refera la nefolosirea mobilului sa mi le comunice, eventual cu poza daca nu cer prea mult.
1) Primele contracte nu aveau paragraful ala. Nu sunt multe, dar exista.
2) In realitate puteai sa refuzi mobilul, dar probabil salesman-ul a fost suficient de convingator. In realitate nu e un singur pachet ci sunt 2 foarte distincte.

Oricum, cred ca pe tine te intereseaza mai mult sa-ti rezolvi problema decat filosofia: fa un apel la call center sau orice alt numar din RDS. Gata, problem solved, ai apeluri pe SIM-ul ala si nu mai e nevoie sa-l returnezi. Trebuie doar sa-ti aduci aminte cand platesti inainte de a iesi din casa, scoti telefonul din sertar si faci un apel unde vrei tu in RDS.

#84
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postmtest, on 28th January 2010, 12:55, said:

1) Primele contracte nu aveau paragraful ala. Nu sunt multe, dar exista.

eu imi aduc aminte ca si pe primele scria acest lucru. chiar si pe cele date la oradia.

#85
Crystalm

Crystalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmtest, on 28th January 2010, 12:55, said:

1) Primele contracte nu aveau paragraful ala. Nu sunt multe, dar exista.
2) In realitate puteai sa refuzi mobilul, dar probabil salesman-ul a fost suficient de convingator. In realitate nu e un singur pachet ci sunt 2 foarte distincte.

Oricum, cred ca pe tine te intereseaza mai mult sa-ti rezolvi problema decat filosofia: fa un apel la call center sau orice alt numar din RDS. Gata, problem solved, ai apeluri pe SIM-ul ala si nu mai e nevoie sa-l returnezi. Trebuie doar sa-ti aduci aminte cand platesti inainte de a iesi din casa, scoti telefonul din sertar si faci un apel unde vrei tu in RDS.
Pai nu cred ca daca mai fac acum un apel se mai rezolva. Nu ca mi-as dori telefonul ba chiar din contra dar macar as scapa din nebunia asta pe care mi-a oferit-o gratis RDS-ul, da inca o gratuitate. Teoretic, notificarea aceea se referea la cele trei luni care au trecut deja. Pe ce iti bazezi afirmatia? Esti insider sau doar presupui?
Cat priveste salesmanul si modul lui de convingere a fost, citez: " ori impreuna ori de loc" si pentru ca nu mai aveam internet deoarece ei cumparasera firma de la care am avut pana atunci, nu am avut nici o alta posibilitate. Ca sa nu mai spun ca a durat (instalarea) vreo doua luni in care am stat cu internet prin telefon de la Romtelecom (viteza mica si pret foarte mare la acea vreme, am platit vreo 2 milioane pe luna)

#86
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postcatalinman, on 28th January 2010, 12:32, said:

pentru a evita astfel de situatii, de la 1 februarie 2010, rcs, vor aplica o alta politica in acordarea de telefoane mobile, mai precis nu se vor mai asocia la toti abonatii de catv si internet :)
În sensul că dispare abonamentul zero sau nici cu abonamentul 2 nelimitat nu se mai dau pt cablu  sau internet?

#87
Crystalm

Crystalm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmtest, on 28th January 2010, 12:55, said:

2) In realitate puteai sa refuzi mobilul, dar probabil salesman-ul a fost suficient de convingator. In realitate nu e un singur pachet ci sunt 2 foarte distincte.
Ca sa fie clar ca nu mi-am dorit acel telefon mobil indiferent de cat de convingator era salesmanul trebuie sa spun ca toti cei din casa avem si aveam  mobile de la serviciu la care putem vorbi nelimitat si in orice retea, chiar si in roaming (bine acolo nu chiar nelimitat) asa ca ce sa fac cu mobilul RDS?

Edited by Crystalm, 28 January 2010 - 13:46.


#88
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

View Postl_dan, on 28th January 2010, 12:51, said:

Se vor schimba si conditionarile legate de achizitia internetului mobil, respectiv a internetului pe mobil?


si pe mine ma intereseaza acest aspect
poate ne ajuta maistoru cu niste informatii
multumesc

Edited by daniel1999, 28 January 2010 - 13:52.


#89
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdaniel1999, on 28th January 2010, 13:52, said:

si pe mine ma intereseaza acest aspect
poate ne ajuta maistoru cu niste informatii
multumesc
sper din tot sufletul sa se dea liber la simuri. pentru voce se va da cu siguranta si sper ca se va da si pentru net.

#90
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

View Postmaistoru, on 28th January 2010, 15:12, said:

sper din tot sufletul sa se dea liber la simuri. pentru voce se va da cu siguranta si sper ca se va da si pentru net.

ce bine ar fi (ma refer la simuri ptr net)....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate