Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4561 replies to this topic

#3781
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
https://fitnessvolt....out-lee-priest/

Aici am citit.

#3782
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 24 decembrie 2022 - 19:01, said:

Hai sa pun si eu o poza cu forma mea modesta.(scuzati decorul de ghettou)
Stiu,mai am de slabit,dar avand in vedere punctul din care am plecat(obez morbid,106 kg?,acu am 77,5 kg),eu sunt cat de cat multumit.Zilele trec,ma apropii.
Il provoc pe Sandu sa puna si el o poza cu forma actuala.

Ce inaltime ai? M-am uitat mai atent la tine si e curios cum de nu lucrezi cu greutati mai mari(decat acum). Ai bratele scurte asta inseamna ca ai cursa miscarii scurta la impinsuri, asta e un mare avantaj. Apoi vad antebrate groase cred ca e mai mult de la munca fizica, acele antebrate te pot ajuta mult la tractiuni si ramat. Pari a avea ceva genetic doar ca pare neexploatat la maxim, vad acolo umeri destul de lati de la natura. Tu daca ai maxim 1.75 te poti face "rotund", nu-mi vine alt cuvant in minte, asa le ziceam noi celor care se rotunjesc rapid si capata masa si forta mare.


Nu prea am de gand sa pun poze, nici nu prea am poze ca nu are cine sa imi faca. Pe deasupra mai sunt si blanos pe abdomen, piept, spate.

Edited by sandu222, 25 December 2022 - 11:50.


#3783
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
1.70m~ am.
Nici eu nu-mi explic treaba cu greutatile,O fi de la testosteron.
La impins cu bara simt antebratele/tricepsul? ca factor limitator,oi avea tricepsul subdezvoltat.

#3784
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008
Baga cu priza foarte larga(dar nu exagerat) si incearca sa tii bara cu degetul mare care sa nu cuprinda bara si s-o asigure( ci sa vina pe dedesubt), nu mai retin cum  se numeste priza asta(dar vezi ca poate fi periculoasa, eu am scapat bara odata asa)

#3785
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
E clar ca am bratele slabe.Am facut impins inclinat,2 repetari fata de data trecuta(primul set),apoi tot mai putine si simt bratele care cedeaza inaintea pieptului.
Pt triceps fac skullcrushers si impins apropiat,apoi mai lucreaza ceva si la impins deasupra capului,impins pt piept.

Edited by pele, 26 December 2022 - 14:24.


#3786
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
Fratilor,nu mai ziceti nimic?am ramas singur pe baricade?
In weekend nu stiu ce am facut,am crescut 3kg pe cantar peste noapte,de la 78 la 81.
Antrenamentele merg binisor,la unele exercitii am pus 2 repetari fata de data trecuta.

#3787
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Fratele tau de suferinta e aici :)
Eu am inceput sa bag calorii, am luat 1.5kg, am 101.5 dimineata. Saptamana trecuta la impins din culcat cu 120kg 12 repetari lente si concentrate, curate, 140x2 dupa care iar cu 120 x 12. Deci potential inca este, se vede ca nu am putut da totul din prima. Rezulta ca acum la 101kg sunt la fel de puternic ca atunci cand eram in perioada de varf la forta cu 106kg masa corporala. Zic eu ca e de bine. Tractiuni 19 repetari cu priza pronatie.

Totusi raman dezamagit de squat. Toti spun ca e baza, ca nu faci coapse mari fara squat. Am incep sa fac de mai bine de un an, fara sa fortez ce-i drept. Credeam ca o sa explodeze coapsele in dimensiuni (asa ar fi trebuit conform legendelor, practic acum abia am inceput sa le antrenez calumea) si nu stiu daca au crescut vreun pic, am vreo 66cm, sa nu fi scazut mai degraba... Parerea mea ramane ca poti dezvolta bine coapsele si cu exercitii alternative gen presa, step-up, pistol, fandari plus flexii si extensii, nu-i neaparat sa pui peste 100kg pe umeri. Din ce observ eu, facand squat devii mai bun la squat - atat. Nu e vreun exercitiu magic.

Fandarile si step up mi se par mai functionale, dezvolta mai bine calitati de forta utila in viata de zi cu zi. Chiar si pistoalele.

Imi aduc aminte cand ramasesem blocat intr-un picior coborand treptele unei scari cu o centrala termica de apartament in brate ( grea ca naiba) fiindca am uitat sa-i deconectez cablul de alimentare. Fiind singur aveam de ales intre sa cobor asa si sa-l zmulg ori sa urc inapoi s-o pun la loc si sa-l deconectez frumos. Am alez varianta 2 fiindca puteam :)

Edited by vinciun, 29 December 2022 - 17:32.


#3788
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 29 decembrie 2022 - 17:20, said:



Totusi raman dezamagit de squat. Toti spun ca e baza, ca nu faci coapse mari squat. Am incep sa fac de mai bine de un an, fara sa fortez ce-i drept. Credeam ca o sa explodeze coapsele in dimensiuni (asa ar fi trebuit conform legendelor, practic acum abia am inceput sa le antrenez calumea) si nu stiu daca au crescut vreun pic, am vreo 66cm, sa nu fi scazut mai degraba... Parerea mea ramane ca poti dezvolta bine coapsele si cu exercitii alternative gen presa, step-up, pistol, fandari plus flexii si extensii, nu-i neaparat sa pui peste 100kg pe umeri. Din ce observ eu, facand squat devii mai bun la squat - atat. Nu e vreun exercitiu magic.



Sa incep cu sfarsitul, da poti dezvolta coapse si fara squat, ai demonstrat asta. Doar ca tu ai ajuns la presa pe la 400kg, ceea ce multi nu prea pot natural sau pot doar cateva repetari cu ajutor. Nu cred ca din 250kg la presa ti-ar fi crescut picioarele la fel de mari.

Iar acum referitor la dezamagirea ta. Pai ai 10 ani de sala, faci cu 400 la presa, doar nu credeai ca faci coapse "bomba" cu 140kg la genuflexiuni. Mergi pana la 200kg si mai vorbim. In cazul tau la 120-140kg la squat, stimulul e prea mic, e ca si cum ai vrea sa faci impins cu ganterele de 30kg la piept si sa ai pretentia sa mai dezvolti masa.

#3789
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Da, asa e. Greseala ca daca faceam squat nu mai faceam si presa in ultima vreme. Nu stiu daca are rost sa ma mai complic cu squat, cert e ca trebuie sa reitroduc presa. Dar si acolo, ultima data am pus vreo 440 si ma baga prea tare in scaun, vrei nu vrei sa mergi pe repetari multe ori tehnici avansate de marire a intensitatii ca sa stimulez muschii fara sa mai adaug greutati, nu am chef sa-mi distrug articulatiile coxofemurale, genunchii sau ceva pe la bazin.

Bag si niste poze  la 101.5kg, toate facute acum, vezi ca lumina si ungjiul de fotografiere schimba imaginea. De asta am facut in 2 feluri. Insa cum nu dau, tot deformat ies, parca mai impresionant ma vad in oglinda.

Cred ca 100-101 e punctul critic unde ori am abdomen ori n-am. La 101 deja nu prea am desi venele pe brate sunt foarte bune si pe umeri chiar dar nu se vede ca-i rea calitatea.



N-am facut mare pompare, doar un set de 19 tractiuni in pronatie. Toate pozele sunt facute acum dupa tractiuni, nu-s in zile diferite.

Doar 1kg dar face diferenta, cand fac piept la sala imi pare ca explodeaza pieptul.

Acum ultimele doua saptamani am cam lasat garda jos referitor la dieta.

De somn nici nu mai zic. Am terminat de 2 saptamani un curs si incep lucru pe 16. Mi-am stricat regimul de tot, adorm pe la 4-5 dimineata si ma trezesc pe la 9-10 cand plange copilul vecinilor.

Cand nu am ocupatie asa patesc, nu pot adormi seara.

View Postsandu222, on 29 decembrie 2022 - 17:45, said:


Iar acum referitor la dezamagirea ta. Pai ai 10 ani de sala, faci cu 400 la presa, doar nu credeai ca faci coapse "bomba" cu 140kg la genuflexiuni. Mergi pana la 200kg si mai vorbim. In cazul tau la 120-140kg la squat, stimulul e prea mic, e ca si cum ai vrea sa faci impins cu ganterele de 30kg la piept si sa ai pretentia sa mai dezvolti masa.

Inseamna ca nu prea functioneaza chestia aia cu exercitiu nou care socheaza muschiul si declanseaza cresterea. Ca faceam febra buna de la squat, chiar si asa cu greutati mici. Dar de crescut nimic..

Edited by vinciun, 29 December 2022 - 18:50.


#3790
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017

View Postvinciun, on 29 decembrie 2022 - 18:48, said:

Nu stiu daca are rost sa ma mai complic cu squat, cert e ca trebuie sa reitroduc presa. Dar si acolo, ultima data am pus vreo 440 si ma baga prea tare in scaun, vrei nu vrei sa mergi pe repetari multe ori tehnici avansate de marire a intensitatii ca sa stimulez muschii fara sa mai adaug greutati, nu am chef sa-mi distrug articulatiile coxofemurale, genunchii sau ceva pe la bazin.

De ce nu incerci squat cu priza frontala cu coborare joasa, hiperextensii la orizontala si in unghi de 45 de grade cu greutati aditionale (discuri suprapuse), abdomene la banca cu inclinatie foarte mare (aproape verical) si ridicari de picioare verticale din atarnat de bara

#3791
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
O sa bag si de astea. Ridicari din atarnat la bara deja fac de ani ( tot alternez periodic cu altceva), Hyperextensii la 45 grade cu greutati la fel. Am inceput sa bag si thrust machine dar mi-e ca dezavolt prea tare fesierii si asa ii am destul de dezvoltati.

#3792
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 29 decembrie 2022 - 18:48, said:

Da, asa e. Greseala ca daca faceam squat nu mai faceam si presa in ultima vreme. Nu stiu daca are rost sa ma mai complic cu squat, cert e ca trebuie sa reitroduc presa. Dar si acolo, ultima data am pus vreo 440 si ma baga prea tare in scaun, vrei nu vrei sa mergi pe repetari multe ori tehnici avansate de marire a intensitatii ca sa stimulez muschii fara sa mai adaug greutati, nu am chef sa-mi distrug articulatiile coxofemurale, genunchii sau ceva pe la bazin.

Bag si niste poze  la 101.5kg, toate facute acum, vezi ca lumina si ungjiul de fotografiere schimba imaginea. De asta am facut in 2 feluri. Insa cum nu dau, tot deformat ies, parca mai impresionant ma vad in oglinda.

Cred ca 100-101 e punctul critic unde ori am abdomen ori n-am. La 101 deja nu prea am desi venele pe brate sunt foarte bune si pe umeri chiar dar nu se vede ca-i rea calitatea.

Attachment Screenshot_20221229_170440_Video Player.jpgAttachment Screenshot_20221229_165908_Video Player.jpgAttachment Screenshot_20221229_165545_Video Player.jpgAttachment Screenshot_20221229_165041_Video Player.jpgAttachment Screenshot_20221229_164417_Gallery.jpgAttachment Screenshot_20221229_164246_Gallery.jpg


Esti mare cat poza :)
Cred ca in realitate esti imens.
Ai de toate, antebrate mari, piept imens, brate, umeri, trapez. As zice ca se cam vede ca nu iti place inclinatul la piept.
Si parca picioarele nu-s mari cat restul.
Poza 5 impresionant, zici ca esti Arnold.



View Postvinciun, on 29 decembrie 2022 - 18:48, said:

Inseamna ca nu prea functioneaza chestia aia cu exercitiu nou care socheaza muschiul si declanseaza cresterea. Ca faceam febra buna de la squat, chiar si asa cu greutati mici. Dar de crescut nimic..

Bun argument.
Dar greu de tras o concluzie. Posibil sa nu functioneze treaba cu exercitiu nou daca nu te duci spre greutati mari de tot. La mine nu merge decat cand ating puctul in care muschiul percepe un stimul nou. Probabil ar functiona daca n-ai avea atata experienta

#3793
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015

View Postsandu222, on 29 decembrie 2022 - 23:40, said:



Esti mare cat poza :)
Cred ca in realitate esti imens.
Ai de toate, antebrate mari, piept imens, brate, umeri, trapez. As zice ca se cam vede ca nu iti place inclinatul la piept.

Merci!

Culmea e ca-s constient de asta si nu sar niciodate peste pectoralul superior. Mereu il fac ori cu bara, ori gantere, fluturari  cabluri si mereu cea mai mare febra o am anume in zona superioara. Chiar mai degraba ignor pectoralul inferior. Stiu ca acela creste cel mai bine si nu vreau sa am sani care curg in jos. De aia nu prea mai fac flotari la paralele si nici la cabluri pentru pec inferior.

In ultima vreme cea mai mare atentie am acordat-o umerilor. Acul fac serii cu o gantera, ma concetrez pe fiecare umar in parte. Incep cu fluturari in spate din aplecat, cand nu mai pot continui cu fluturari laterale tot din aplecat, apoi cu laterale din stand vertical, apoi in "semifata" si in final direct in fata cu degetul mare in sus. Dupa un super set de asta arde la propriu tot muschiul umarului la 360 de grade. Fac asa vreo 4 superseturi cu ambele brate. Deci volumul in final e enorm dar avand in vedere greutatea mica si ca fac lent si foarte strict, tensiunea e strict pe muschi nu pe articulatie sau tendon. Abia 2 antrenamente de astea am facut, sper sa dea rezultat.

Deci va trebui sa bag ceva mai intens/voluminos pentru coapse, prima data aud sa-mi spuna cineva ca picioarele nu-s la nivel. Mereu auzeam ca par puternice. Cred ca acum au cam slabit, parca si eu am remarcat, am fost pe regim si m-am bazat prea mult pe squat care nu era facut cu greutati mari.

Ma comparam cu altul din sala care e de inaltimea mea si cam tot la fel pe partea superioara insa la partea inferioara nu exista termen de comparatie, ala n-are fund deloc, soldurile par fara forta, de parca face numai extensii pentru cvadriceps.

View Postsandu222, on 29 decembrie 2022 - 23:40, said:


La mine nu merge decat cand ating puctul in care muschiul percepe un stimul nou. Probabil ar functiona daca n-ai avea atata experienta

Pai ziceam ca fac o febra... Chiar saptamana trecuta am bagat mai multe serii, asa lente si corecte sa nu ma accidentez. Am crescut greutatile putin cate putin pana am ajuns la  140 apoi am mers inapoi. A treia zi (ciudat e la picioare, nu a doua zi) nu puteam merge de cvadricepsi, arsura nebuna.

Edited by vinciun, 30 December 2022 - 01:42.


#3794
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HNi0aF2zf6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3795
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
Nici acu de revelion nu-mi vine sa intru in mancare ca spartul,pana si in ziua asta mi-am calculat caloriile.N-am niciun chef sa ma umplu de apa.

#3796
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
@Vinciun,arati bine!Se vede ca ai muncit ani de zile pt aceasta forma.Felicitari!Eu ma intreb cum ai arata dupa o "cura".

#3797
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 31 decembrie 2022 - 20:14, said:

@Vinciun,arati bine!Se vede ca ai muncit ani de zile pt aceasta forma.Felicitari!Eu ma intreb cum ai arata dupa o "cura".

El are fizic ( genetic) de Arnold, s-ar face aproape cat Arnold sau chiar ca el, dar de la mai multe "cure".
Cand n-ai genetic degeaba iei ca nu depasesti nivelul lui Greg Doucette adica 90kg. Greg e mic copil pe langa cum erau Petru Ciorba sau Nicu Giurgi.
Intrebarea e daca merita sa bagi ca sa ajungi ca Doucette (fara sa ai si faima si $ lui) ? Daca ai ajunge mare ca Petru Ciorba sau ca Arnold ar fi ceva.

View Postvinciun, on 30 decembrie 2022 - 01:55, said:


prima data aud sa-mi spuna cineva ca picioarele nu-s la nivel. Mereu auzeam ca par puternice. Cred ca acum au cam slabit, parca si eu am remarcat, am fost pe regim si m-am bazat prea mult pe squat care nu era facut cu greutati mari.



Nu zic ca nu-s puternice coapsele tale sau ca la dimensiuni n-ar fi mari. Zic ca din pozele 1, 2, 3 pari imens la partea superioara si ceva mai mic la coapse. Dar poate e un unghi de pozare nepotrivit, vazusem odata niste poze cu picioarele tale si tin minte ca am ramas impresionat.

Attached Files


Edited by sandu222, 31 December 2022 - 21:26.


#3798
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 16.03.2006
De 10 zile iau suplimentul asta,cica ajuta la testosteron,scade cortizolul,etc.
Parca de atunci am si luat alea 2 kg pe cantar.Parca si la forta se vede o imbunatatire.Iau 2 pastile pe zi.(dimineata/seara)

Attached Files


Edited by pele, 01 January 2023 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

bursucelu_viesel

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate