Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#3385
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Da ai 3.2 bari , forta care apasa pe cazan si tevi e cea corespunzatoare acestei presiuni.
Doar ca din afara actioneaza presiunea atmosferica, asta apasa in sens opus si anuleaza o parte din apasarea din interior, astfel dpdv al tevii, cazanului etc ele suporta doar 2.2 bar, aia te intereseaza pe tine, dpdv al comportamentului termodinamic al apei ea se comporta raportat la presiunea absoluta, 3.2 bar.


#3386
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 parintele, on 30 ianuarie 2015 - 06:08, said:

Cf. Tabelului la 0.5 bar, 500 mbar, apa fierbe la 80 grade...ia vezi, fierbe cazanul cu instalatia la 0.5 bar cand ajunge la 80C?

Acolo deja nu discutam de o presiune de 0.5 bar, ci de o depresiune comparativ cu acel 1 bar presiune atmosferica. Posted Image  De aceea si fierberea la 80*C

 Florinesqu, on 29 ianuarie 2015 - 17:11, said:


Puffer nu o sa iasa niciodata din asta.O sa-ti spun clar de ce: trebuie sa suporte temperaturi peste 80 grade(uneori chiar peste 100)
Trebuie sa suporte presiuni de pana la 3 bari. Ar trebui sa fie suficient...
Salut, daca discutam de respectarea unor normative, ai dreptate.
Daca discutam de cazuri speciale, atunci nu se aplica.

Si iti spun de ce.
Putem avea un sistem de incalzire in pardoseala cu maxim 40*C tur. Astfel, o stocare pana la 60*C (sa zicem) se poate face in IBC.
Cat despre presiune, se poate si nepresurizat, adica 0 bar, sunt destule instalatii care functioneaza asa. Daca in schimb avem o impunere de la sursa (exemplu la gaz, cum ai spus si tu, minim 0.5 bar) atunci se poate face o conectare prin schimbator intermediar, astfel incat pe centrala sa avem x bar iar in restul sistemului 0 bar. Posted Image



 Florinesqu, on 29 ianuarie 2015 - 17:11, said:

Salutare,intr-o instalatie pe un singur nivel presiunea minima la care functioneaza pompele este de 0,5 bar. Dincolo de asta presiunea este determinata de inaltimea pana la care mergem cu instalatia (exemplu 10 m inaltime+minim 1 bar,12 mh= minim 1,2 bar.
Referitor la 1,5 bar aceasta este presiunea de preincarcare a vaselor de expansiune termo.Cele sanitare sunt preincarcate la 2,5 bar.
Sper ca v-am fost de folos cu asta,Florin
La unele surse.

Presiunea de preincarcare din fabrica, insa pot fi modificate in functie de necesitati.

In rest Posted Image

#3387
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 parintele, on 30 ianuarie 2015 - 06:44, said:

Da ai 3.2 bari , forta care apasa pe cazan si tevi e cea corespunzatoare acestei presiuni.
Doar ca din afara actioneaza presiunea atmosferica, asta apasa in sens opus si anuleaza o parte din apasarea din interior, astfel dpdv al tevii, cazanului etc ele suporta doar 2.2 bar, aia te intereseaza pe tine, dpdv al comportamentului termodinamic al apei ea se comporta raportat la presiunea absoluta, 3.2 bar.
Cooorect.Doar ca eu m-am referit doar la temperatura de fierbere in functie de presiunea interioara,si nu la reactiunea presiunii atmosferice,care nu este peste tot de 760 mm mercur.

Practic ,cand presiunea este 0 in instalatie,de fapt este nu 0 ci presiunea atmosferica din locatia respectiva,sa zicem un bar..Deci pe manometru ar trebui sa plece de fapt cu inscriptionarea de la 1 bar,nu de la 0 bar?
Deci la presiunea de 1013hPa apa fierbe la 100*C,presiune considerata pe aparatele de masura 0 bar.Cu cat creste presiunea in instalatie creste si temperatura de fierbere.

Am gresit cu ceva?


Cu stima.

Edited by gi0, 30 January 2015 - 13:03.


#3388
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Cand omul nu are ce face…isi face de lucru…

Fara a beneficia de ceva calcule, proiecte, etc. sunt, in mare,  multumit de instalatia mea de incalzire.
Centrala Viessmann 30, puffer 1000, boiler 300,Euroster cu vana de amestec pentru apa ce merge spre radiatoare (fixat pe 60 grade) inainte de cele doua pompe parter,etaj, Laddomat si pompa boiler.

Si cum ma manca in c..r, zic ia sa vedem cum e cu stratificarea asta din puffer, asa ca am pus 4 senzori si am inregistrat temperaturile de-a lungul focului de peste noapte (18.15-08.15) si am pus intr-un graphic (atasat).
Attached File  18.15-08.15 Puffer si pompe cu ore.jpg   108.78K   97 downloads

Ce vad eu acolo ?
-o temperature inexplicabil de mare in baza pufferului (P4-mov) pe tot timpul cat in central a fost foc
-temperatura la nivelul celui mai de sus sensor (P1-albastru) mai mica decat a celui de la mijloc (P2-bordo);partea de sus nu prea se incalzeste(viteza Laddomat prea mare??)
-incalzirea pufferului incepe normal, prima oara P1 (01:50…), apoi P2 (02:49) dar depaseste temperature lui P1, apoi P3 si P4, care iar trece peste P1..

La baza graficului este timpul de functionare al pompelor de boiler, parter si etaj (B,PAR,ETJ).

Ma gandesc ca in zilele urmatoare sa modific viteza Laddomat si sa mut unul din senzori in locasul gol.
Vo ice ziceti ?
Attached File  Schema 1 versiune modificata.jpg   151.33K   90 downloads

#3389
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Florin, evident, de asta am si dat exemplul pentru ca gi0 sa aiba ceva palpabil asociat cu cifrele alea. Daca era cum credea el, apa ar fi.trebuit sa fiarba, cm nu se intampla asta e clar ca presiunea e alta.

Gi0, cam asa ceva.
Simplu spus, manometrele astea indica practic nu o valoare absoluta raportata la vid ci raportata la presiunea mediului in care se afla agregatul, el.insusi, cu totul, ca ansamblu, fiind afectat de presiunea atmosferica. E o masurare comparativa si de fapt asa si trebuie pentru ca pe noi asta ne intereseaza...




#3390
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,430
  • Înscris: 03.11.2009

 ramadoss, on 30 ianuarie 2015 - 14:02, said:

Vo ice ziceti ?
Pentru consistenta rezultatelor, ar fi corect sa lasi senzorii tot acolo si sa modifici doar viteza LaddomatPosted Image

===========

Dom' Ramadoss, cum ai inregistrat parametrii? Sa nu spui ca ai stat cu laptopul in fata atatea ore si ai bagat in Excel ca ursu'...Posted Image

#3391
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
arduino + 6 senzori (4+unul pe boiler si unul pe centrala), o rezistenta...

#3392
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,430
  • Înscris: 03.11.2009

 ramadoss, on 30 ianuarie 2015 - 15:03, said:

arduino + 6 senzori (4+unul pe boiler si unul pe centrala), o rezistenta...
Arduino are si extensia de LAN cu care ai bagat direct in calculator?
Cred ca am sa fac si eu o zdranganea de astaPosted Image

Edited by costicucu, 30 January 2015 - 15:22.


#3393
jemy

jemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2010

 costicucu, on 30 ianuarie 2015 - 15:21, said:

Cred ca am sa fac si eu o zdranganea de astaPosted Image
Si pe urma ne arati si noua cum ai facut-o si cum functioneaza?, ca poate ''vreau'' si noi asa ceva

#3394
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 costicucu, on 30 ianuarie 2015 - 15:21, said:

Arduino are si extensia de LAN cu care ai bagat direct in calculator?
Cred ca am sa fac si eu o zdranganea de astaPosted Image

Se poate atasa si asa ceva sau poate inregistra pe un card.Eu inca nu am asa ceva, dar urmeaza. Deocamdata am copiat datele din interfata seriala de pe laptop si le-am prelucrat in excel...
Eu aveam de gand sa testez asa ceva inca de pe atunci cand cineva (Peter?) isi regla aerul la centrala cu un motor step (acum vreun an...)...deocamdata sunt in faza de invatacel si mai am pana acolo..atat la partea de electronica cat si cea de programare.

Studiez integrarea unui senzor Lambda (stiu ca-ti place subiectul) cu Arduino.

#3395
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Stiu eu un controler facut de un inginer german care stie sa comande un cazan cu sonda lambda si care se poate lega la calculator furnizand fel de fel de informatii.Pun jos 2 poze sa vedeti cam cum arata.

Attached Files



#3396
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Interesant, face cat face si mai costa si implementarea pe o centrala care nu a fost gandita in acest mod...

Revenind la "incararea" pufferului meu, pare mai avantajoasa a II a varianta din desenul de mai jos...
Attached File  puffer.jpg   9.18K   16 downloads

#3397
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

 ramadoss, on 30 ianuarie 2015 - 22:41, said:

Revenind la "incararea" pufferului meu, pare mai avantajoasa a II a varianta din desenul de mai jos...
puffer.jpg
De ce si cum ati ajuns la concluzia asta ?
Aveti legaturi flexibile pe puffer ?

Edited by lbadaca, 30 January 2015 - 22:48.


#3398
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
daca ai urmarit postarea de la pranz, pare ca pufferul nu prea se incarca la varf...

#3399
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

 ramadoss, on 30 ianuarie 2015 - 22:48, said:

daca ai urmarit postarea de la pranz, pare ca pufferul nu prea se incarca la varf...
Parca spuneati ca Laddomat-ul il tineti pe minim.
La mine varful lui P1 e intotdeauna cel mai cald. Se mai intampla ca mijlocul lui P1 sa fie mai cald decat P1 jos si o oarecare uniformizare in P1 din cauza pompei boilerului care aduce retur fierbinte. Cand opresc pompa boilerului lucrurile se regleaza.
Am mai spus, daca, comut returul boilerului in P2 mi se face o circulatie inversa din P2 in P1 (probabil prin cumularea debitului de retur al celor 3 pompe, doua de paliere si cea a boilerului), astfel incat P2 sus devine mai cald decat P1 jos (probabil tot din cauza pompei boilerului care aduce retur fierbinte plus debitul celor 3 pompe).

Attached Files



#3400
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,430
  • Înscris: 03.11.2009

 ramadoss, on 30 ianuarie 2015 - 22:48, said:

daca ai urmarit postarea de la pranz, pare ca pufferul nu prea se incarca la varf...
Senzorii au fost imersati in puffer sau aplicati pe tabla pufferului?
Daca sunt aplicati pe corpul pufferului, ii poti roti la acelasi nivel in jurul pufferului la 90 sau 180 grade, pen' ca cine stie cum are loc circulatia apei cu Laddomat care este -totusi- in contra-curent cu stratificarea naturala

#3401
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Senzorii sunt in teci de termometru  sau termostate, nu ii pot roti.

In grafic am pus un desen care am vrut sa fie cat mai sugestiv.Cel mai de sus e pus la 90 grade fata de intrarea dinspre centrala.Celelalte locatii (inclusiv una nefolosita, marcate cu hexagon verde) sunt cam pe aceiasi generatoare a cilindrului, cu intrarea dinspre centrala.

Tocmai am cules al doilea set de date cu Laddomat pe I. Le prelucrez si le postez.

#3402
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Nu vad diferente  majore in profilul temperaturilor din puffer la modificarea vitezei Laddomatului.
Attached File  29 si 30.01.jpg   210.47K   31 downloads

Pun un grafic si cu temperaturile pe centrala in cele doua zile si nici acolo nu vad diferente la functionarea pe treapta III. si I. a Ladomatului.
Ieri am pus mai putine lemne...
Attached File  comparatie temperaturi centrala.png   194.42K   25 downloads

Astept comentariile voastre. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate