Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Hong Kong

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#73
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Va rog si eu sa ma ajutati inca o data.
Planuiesc o vacanta  in care as vrea sa avem Hkg  punct de venire si plecare. As combina cu Vietnam si poate Siam Rep  sau Laos . Cu ce companie poti zbura in zona asta , ieftin si bun? Airasia nu le leagă in circuit, Vietnam airlines si cathay au prețuri mari.... Imi scapă vreuna?

Edited by Asontea, 21 January 2014 - 23:14.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai uite, un one-way de exemplu intre Hong Kong si Ho Chi Minh City costa 99 EUR in Aprilie cu Philippine Airlines - prin Manila, joaca-te putin pe http://matrix.itasoftware.com/ , ar mai fi 139 EUR cu JetStar prin Singapore sau 162 EUR direct cu Hong Kong Airlines

Departing from: HKG
Destination: HAN, SGN - scrise asa cum le-am pus eu cu virgula
Dates: see calendar of lowest fares - unde o sa alegi o data de plecare la Departing adica incepand cu
Currency: EUR - sau ce moneda iti face tie calculul mai usor.

#75
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Da, numai ca eu speram sa gasesc ceva la ~50€ ( ca acum doi ani cu AA  kul -Dps , Dps-sin) .
     Deocamdata ma documentez. Vacanta mea este in aug-sept , am tot urmărit prețurile si cred ca pot sa astept mult si bine promotii la zborul mare. De exp ultima de la Qatar se opreste undeva la începutul lui Iulie  si se reia dupa 13 sept :-( . Diferenta fata de pretul promoțional este de 600€ (3pers)  - mult....

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am inteles ... daca nu e graba, or sa vina si niste oferte :)

#77
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View PostAsontea, on 22 ianuarie 2014 - 21:33, said:

Da, numai ca eu speram sa gasesc ceva la ~50€ ( ca acum doi ani cu AA  kul -Dps , Dps-sin) .
Deocamdata ma documentez. Vacanta mea este in aug-sept , am tot urmărit prețurile si cred ca pot sa astept mult si bine promotii la zborul mare. De exp ultima de la Qatar se opreste undeva la începutul lui Iulie  si se reia dupa 13 sept :-( . Diferenta fata de pretul promoțional este de 600€ (3pers)  - mult....

Asta pentru ca intre 1 iulie si 31 august (sau chiar 15 septembrie) toata lumea pleaca in concediu. In concluzie, n-are sens sa faca promotii, fiindca avioanele vor fi oricum pline.

#78
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postbrixie, on 13 februarie 2014 - 15:00, said:



Asta pentru ca intre 1 iulie si 31 august (sau chiar 15 septembrie) toata lumea pleaca in concediu. In concluzie, n-are sens sa faca promotii, fiindca avioanele vor fi oricum pline.

  Am bănuit ! Dar totuși e ciudat date fiind cond meteo in majoritatea Asiei.

#79
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostAsontea, on 22 ianuarie 2014 - 21:33, said:

Da, numai ca eu speram sa gasesc ceva la ~50€ ( ca acum doi ani cu AA  kul -Dps , Dps-sin) .
     Deocamdata ma documentez. Vacanta mea este in aug-sept , am tot urmărit prețurile si cred ca pot sa astept mult si bine promotii la zborul mare. De exp ultima de la Qatar se opreste undeva la începutul lui Iulie  si se reia dupa 13 sept :-( . Diferenta fata de pretul promoțional este de 600€ (3pers)  - mult....

Mare grija cu vizitatul HKG in august. Este luna in care au loc cele mai multe taifunuri, iar autoritatile pot decreta stare de urgenta si puteti ramane blocati in hotel pentru ca aeroportul poate fi inchis.

Edited by razvanait99, 14 February 2014 - 15:22.


#80
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postrazvanait99, on 14 februarie 2014 - 15:20, said:



Mare grija cu vizitatul HKG in august. Este luna in care au loc cele mai multe taifunuri, iar autoritatile pot decreta stare de urgenta si puteti ramane blocati in hotel pentru ca aeroportul poate fi inchis.


  Stiu ,  am o prietena care a pătit-o , dar mi-a povestit ca dupa câteva ore a putut ieși sa se plimbe. Probabil ca nu a fost unul devastator ! Cred ca sunt suficient de previzibile încât sa nu te prindă in aer , dar daca se întâmpla in ziua in care ai vreun zbor programat  cum se rezolva : te muta pe un zbor ulterior? Cu sau fara costuri suplimentare?
  Daca mai prind vreo promotie pt zboruri cu durata rezonabila ( inca mai este Otp -sgn la 400€ , dar la 21-23 ore) , tare m-as mai da prin Asia. Daca s-ar putea si in alte locuri fata de cele văzute (Malaezia , Bali , Singapore )...
   Ma gândeam chiar si la bkk cu ko phangan sau ko Tao. Daca mai aveti idei ....

#81
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View PostAsontea, on 14 februarie 2014 - 20:46, said:

   Ma gândeam chiar si la bkk cu ko phangan sau ko Tao. Daca mai aveti idei ....

Eu combin asa: Hong Kong (cu Macao), Bangkok si Koh Samui cu excursii in Koh Tao/Nangyuan si Parcul Ang Thong, posibil si in Koh Phangan, dac-o mai fi timp. La sfarsit de mai-prima jumatate a lui iunie. Zice-se ca sunt sanse sa prind vreme buna. :)

#82
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
In bangkok e naspa si nu prea ai ce face din cauza manifestatiilor

#83
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postpetre69, on 20 februarie 2014 - 14:41, said:

In bangkok e naspa si nu prea ai ce face din cauza manifestatiilor

Poate se linistesc pana atunci. Daca nu, improvizam. :)

Am 2 intrebari pt cei care au fost in Macao plecand din Hong Kong:

1. Trebuie sa am bilet cumparat dus-intors la feribot ca sa ma lase aia de la immigration sa intru sau pot sa iau pe loc la intoarcere, in functie de ora la care termin de vizitat?

2. Gasesc bilete pe loc (merg intr-o marti, imediat dupa Dragon Boat Festival) sau mai bine iau online? Sunt cozi lungi?

#84
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Poți lua bilete separat. La dus am luat de la o agenție din port, un pic mai ieftin decât la ghișeu. ..ai grija la ora înscrisă pe bilet, să ai 20 minute până la plecare, sa treci de serviciul emigrare. Dacă pleci dimineața până în 9 am nu trebuie sa le iei de pe net. La întoarcere găsești la fata locului dar sa nu fie o oră f târzie.

#85
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmetalactual, on 20 februarie 2014 - 18:34, said:

Poți lua bilete separat. La dus am luat de la o agenție din port, un pic mai ieftin decât la ghișeu. ..ai grija la ora înscrisă pe bilet, să ai 20 minute până la plecare, sa treci de serviciul emigrare. Dacă pleci dimineața până în 9 am nu trebuie sa le iei de pe net. La întoarcere găsești la fata locului dar sa nu fie o oră f târzie.

Mersi, metalactual! Planuiesc sa plec cu cel de 08:30. Voi la ce ora ati plecat din Macao?

#86
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Raspunsul il ai in poze.
In ferry primesti un cartonas, pe care il completezi ( sa ai pix la tine ), pentru serviciul de imigrare in Macao.
Bus-ul spre oras este in dreapta, cum iesi din terminalul maritim. Se plateste la sofer ( bagi banii intr-o cutie din plexiglas ), sa ai monezi suma fixa, soferul nu da rest. Merge si cu un card, insa nu am mai luat. Am avut doar 4 curse cu bus-ul in Macao.
Am platit totul in HKD, accepta peste tot, doar ca pierzi 3% din paritate, nu m-am mai obosit sa schimb banii in MOP. Chiar daca platesti ceva in HKD, restul pana in 10 HKD il primesti in MOP.
Distractie !

Attached Files



#87
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmetalactual, on 23 februarie 2014 - 16:27, said:

Raspunsul il ai in poze.
In ferry primesti un cartonas, pe care il completezi ( sa ai pix la tine ), pentru serviciul de imigrare in Macao.
Bus-ul spre oras este in dreapta, cum iesi din terminalul maritim. Se plateste la sofer ( bagi banii intr-o cutie din plexiglas ), sa ai monezi suma fixa, soferul nu da rest. Merge si cu un card, insa nu am mai luat. Am avut doar 4 curse cu bus-ul in Macao.
Am platit totul in HKD, accepta peste tot, doar ca pierzi 3% din paritate, nu m-am mai obosit sa schimb banii in MOP. Chiar daca platesti ceva in HKD, restul pana in 10 HKD il primesti in MOP.
Distractie !

Multumesc! :)

#88
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Știe cineva ce se întâmpla daca se anulează vreun zbor din  cuza cond meteo? .

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rebooking si poate ceva voucher in functie de perioada de asteptare Posted Image

Edited by MembruAnonim, 15 March 2014 - 14:50.


#90
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View PostMembruAnonim, on 15 martie 2014 - 14:50, said:

Rebooking si poate ceva voucher in functie de perioada de asteptare Posted Image

  Scuze pt ignoranta! Rebooking înseamnă ca trebuie sa plătesc un alt bilet ?
Din ce am apucat sa aflu  neoficial companiile mari te muta pe un alt zbor si daca este un interval mare pana atunci iti dau catering , apa ( eventual  cazare ) .O fi valabil si pt airasia?
   Ma mănâncă palmele pt HKG la sfârșitul lui August si de acolo in Tai . Cu taifunurile m-am cam lămurit  -predictibilitatea lor a linisteste! Dar daca in ziua in care  vin sau plec se închid aeroporturile , ce ma fac?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate