Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#559
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Zi-i veterinarului sa-i faca un control de corp strain in retea / diafragm.

#560
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
am vazut ca sa uitat in gura si mi-a spus ca nu prezinta simptome de cuie sau sarma in stomac

#561
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 marcu35, on 31 mai 2014 - 23:28, said:

am vazut ca sa uitat in gura ...

Daca asa stie el sa faca un control de corp strain, schimba veterinarul...

A folosit cumva si o lanterna cand s-a uitat in gura ?

#562
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
da a folosit dar vad ca acum a inceput sa manance putin dar e slabita

oricum a palpat-o asa pe la gat de la picioarele din fata pana sus

Edited by marcu35, 31 May 2014 - 23:43.


#563
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 marcu35, on 31 mai 2014 - 23:42, said:

da a folosit ...
[...]
oricum a palpat-o asa pe la gat de la picioarele din fata pana sus
Schimba-l.

#564
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
dar cum se face ca o controlez eu si mi se pare ca acum nu stiu sigur ca cel ce a fost e un fel de asistent al veterinarului

dar am inteles ca daca ar avea ceva sarma sau cuie in stomac nu ai ce sa ii mai faci

#565
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
mda ,dom' horia se pare ca a cautat in gura cica sa nu aibe ceva prin gura si se pare ca raspunsul tot dumneata la-i dat to pe aici iar ceea ce ai spus a facut de prima data cand a venit

#566
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 marcu35, on 01 iunie 2014 - 07:51, said:

...se pare ca raspunsul tot dumneata la-i dat to pe aici iar ceea ce ai spus a facut de prima data cand a venit
Bun, si ? La ce concluzie a ajuns ? E suspecta de reticulita traumatica, sau nu ?

#567
Traiannnn

Traiannnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2013
Buna seara,ma puteti ajuta si pe mine cu o problema?am o vitea de o saptamina,3 zile am lasato de o supt la vaca,si pe urma i-am dat din galeata cu beberon,da problema e ca acuma nu mai vrea sa suga,si e foarte suparata,diaree nu are,oare ce poate avea?exista ceva injecti?tratament,etc pentru viteii sugari.multumesc

#568
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Am o vitică de 1 an și 2 săptămîni și am văzut căci la mîncare la iesle mestecă fînul,iarba și îl aruncă.Nu toată mîncarea.Am cartea Bolile Vacilor și am controlat-o în gură nu are bășicuțe pe gingii,limbă,nu are salivare excesivă.Mi-a zis un vecin să nu aibă ;zimbri:căci vacile mai fac așa ceva și trebuie tăiați dar acum la noi nu mai știe nimeni să taie.Îmi puteți spune ce ar avea și ceva despre acei zimbri?Pun și niște poze cum face acele cocoloașe.Aceasta e vițica si un cocoloș  cum îl mestecă la un cap și îl leapădă

Attached Files



#569
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 soimnegru68, on 09 iunie 2014 - 07:13, said:

Am o vitică de 1 an și 2 săptămîni și am văzut căci la mîncare la iesle mestecă fînul,iarba și îl aruncă.Nu toată mîncarea.Am cartea Bolile Vacilor și am controlat-o în gură nu are bășicuțe pe gingii,limbă,nu are salivare excesivă.Mi-a zis un vecin să nu aibă ;zimbri:căci vacile mai fac așa ceva și trebuie tăiați dar acum la noi nu mai știe nimeni să taie.Îmi puteți spune ce ar avea și ceva despre acei zimbri?Pun și niște poze cum face acele cocoloașe.Aceasta e vițica si un cocoloș  cum îl mestecă la un cap și îl leapădă
asa a facut de mica ? ce mananca ca vad ca este intretinuta bine. capastrul ala nu a ramas mic, la bot ?

#570
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
nu a făcut așa de mică.este un metis de brună(mama ei)și bălțată romînească(tatăl).face asa de vreo lună de zile.soția zice că e halapă la mîncare,este foarte blîndă si o țin căci sper că va fi din cele 5 la sută din gemene cu băieți care pot fi fertile.este din a doua generație de gemeni consecutiv avute de mama ei.acum am o charolaise de 3 săptămîni.

#571
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 soimnegru68, on 09 iunie 2014 - 07:13, said:

Mi-a zis un vecin să nu aibă ;zimbri:[...].Îmi puteți spune ce ar avea și ceva despre acei zimbri?

Termenul de "zimbri" reprezinta expresia populara pentru "stomatita" - inflamatia mucoasei cavitatii bucale, de pe zona cerului gurii. Acolo sunt niste "creste" care, inflamate fiind, sunt dureroase. Inlocuiti pentru cca. o saptamana, apa cu ceai de fan in care ati pus si musetel, galbenele si tei. Verificati mucoasa cerului gurii, sa nu aiba cumva ariste sau ghimpi infipti acolo, eventual leziuni. Dati doar hrana moale, masa verde si terciuri de cereale. Se vindeca cam in 1-2 saptamani.

#572
Ddan21

Ddan21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2014
Buna ziua am o vaca, care cred ca are mamita. Deoarece da lapte sarat, nu ma lasa sa o mulg, si are tatele din fata, mai mari ca cele din spate, Voiam sa va intreb daca se trateaza mamita. si cum se trateaza. Va multumesc

#573
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 Ddan21, on 16 iunie 2014 - 17:27, said:

Buna ziua am o vaca, care cred ca are mamita. Deoarece da lapte sarat, nu ma lasa sa o mulg, si are tatele din fata, mai mari ca cele din spate, Voiam sa va intreb daca se trateaza mamita. si cum se trateaza. Va multumesc
ugerul este fierbinte?
cand tragi din sferturi vezi care da flegmoane . eo am testat si a mers foarte bine cu produsul COBACTAN

#574
Ddan21

Ddan21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2014
Prima oara....curge calumea lapte...adica prima oara cand trag...api 1-2 picaturi...plus ca da cu piciorul si nu ma lasa

#575
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
este suspecta de mamita.acum cheama doctotul veterinar pentru a stabili un diagnostic cat mai precis si a administra ceva intramamar sau poate chiar e nevoie de injectabil .

#576
kukbel

kukbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.05.2013
buna seara dl Horia

Am 2 probleme si va rog sa ma ajutati

Avem o vaca care a fatat de 11 zile, dupa fatare a avut ugerul tare lasat si pe sub burta buricul a fost tare lasat .

O mulgem cu aparatul de muls de cateva zile, am observat ca partea stanga a ugerului a revenit cat de cat la normal in timp ce partea dreapta este dublu ca volum, nu este tare la palmare si nici cald, mentionez ca vaca doarme mai mult pe partea stanga, unde nu mai este asa unflat.
Nu pare sa o doara, in sensul ca nu reactioneza negativ daca o atingi.

Am facut-o mereu cu apa nu foarte rece de la inceput,  sa se absoarba mai greu in partea stanga sau poate sa fie o problema?


A doua intrebare este referitor la o scroafa: am luat purceii de la ea de 3 zile si i-a administrat Ivermectin ieri ( nu au citit ca pe prospect scrie ca se administreaza cu 10-12 zile inainte de monta) azi a inceput sa umble dupa vier, putem sa o insamantam sau sa asteptam 21 zile?

Multumesc mult pentru raspuns


Multumesc pentru raspuns

Edited by kukbel, 17 June 2014 - 20:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate