Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#1045
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
depinde si in ce oras locuiesti , poti merge pe-o metoda mai simplista transport local si cu sume mult mai mici dar totul cash , nu te imbogatesti dar macar nu trage un patron de tine ca de caine .

#1046
cristisprinter

cristisprinter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2014
Eu mam gandit ca, pot sa pun o remorca de 2 auto pentru ca vasusem chiar sprintere care tragea dupa el o platforma de 2 autoturisme( era o remorca cu 2 axe pe spate si una pe fata care cea de pe fata se carnea, bine ca remorca era goala).Si am mai vazut chiar acu 2 zile un VW crafter care avea o platforma incarcata cu 2 autoturisme. Cam care ar fimasa maxima in care sa numi trebuiasca tahograf(Sprinter+remorca)? Sunt din Iasi

Edited by cristisprinter, 27 March 2014 - 20:55.


#1047
barbucosmin1984

barbucosmin1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2014
am un tranzit din 2004
vreau sa iau marfa de pe bursa ma poate ajuta cineva cu ceva informatii
am id mss barbucosmin1984
va multumesc

#1048
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006

View Postady_strong, on 27 martie 2014 - 14:35, said:

[...]
Astazi economia nu ofera cererea necesara de transport pentru a se putea trai decent din aceasta activitate cu 1-2 masini ,cum incearca majoritatea celor de aici de pe forum  ! Nimeni nu neaga faptul ... ,este posibil ,....ca in viitor peste 1-5 ani lucrurile sa se schimbe dar pana atunci ori pierdem saua si nu merge magarul ori moare magarul de drum lung si oboseala !

Eu vad putin diferit lucrurile... .  
Daca esti profesionist, indiferent de domeniu, cu multa munca lucru normal la inceput, nu ai cum sa nu reusesti pe termen mediu si lung. Totul e sa ai rabdare si sa nu existe asteptari exagerate care sa te faca sa renunti repede.
Daca insa esti bucatar, poate unul bun, sansele de reusita intr-o afacere de transport sunt extrem de mici. Daca tu ai vazut toata ziua cum ti s-au livrat carnea, verdeturile sau bautura nu inseamna ca ai si inteles sistemul. Si adevarul e ca in ultimii ani, mai mult decat inainte, e plin de bucatari, zugravi, ingineri, [...] care doresc sa se reinventeze, foarte putini cu succes.

#1049
barbucosmin1984

barbucosmin1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2014
ma ajuta si pe mine cinevaaaaaaa

barbucosmin1984 id de mss

#1050
barbucosmin1984

barbucosmin1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2014
nu e nimeni pe aici ?

#1051
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
esti bolnav?
sa te ajute cum?
fa-ti cont pe bursa de transport si ia marfa .....

#1052
blackraven74

blackraven74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.01.2008

View Postpimi, on 26 martie 2014 - 22:35, said:

2- depasesti 3,5 t masa ansamblului deci trebuie licenta si tahograf
Daca ansamblul de vehicole ( in cazul nostru ) depaseste 3500 kg si ATENTIE, efectuezi transport comercial, pt terti. etc. iti trebuie tahograf, repet daca iti transporti tu mobila de colo colo sau barca, nu iti trebuie tahograf pt sprinter + remorca
Licenta de transport se acorda pentru vehicole peste 3500 kg, as vrea sa te vad pimi, cum obtii tu licenta de la ARR pe sprinter de 3500...sincer nu stiu nici macar daca se pot elibera cartele tahograf pentru 3.5 to...desi legal iti trebuie daca sari de 3.5 cu remorca cu tot

Edited by blackraven74, 28 March 2014 - 10:17.


#1053
cristisprinter

cristisprinter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2014
blackraven74: E o mare prostie sa nu se poata scoate licenta de transport sub 3.5 tone.  Dar de exemplu tot cu remorca, masa asamblului depaseste de 3.5 tone nici asa nu poate scoate licenta de transport :D? Ca sa pot efectua transport de persoane/marfa contra cost.

#1054
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
eu am o nelamurire , in caz ca faci un pfa neplatitor de tva sau chiar srl neplatitor pana la o anumita suma din ce stiu eu , poti avea probleme cu firmele in modul de-a refuza sa-ti dea o cursa pe motivul ca nu-si pot deduce tva -ul ? merci anticipat de rasp . si apropo de burse de transport care este cea mai uzuala .

Edited by MariusTm29, 29 March 2014 - 21:52.


#1055
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Ei iti dau cursa dar tu nu incasezi TVA-ul pe care il platesti la motorina, gume, piese, etc. Nu e nici o invarteala

#1056
cristisprinter

cristisprinter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2014
Este rentabila tranport de persoane 8+1 + remorca platforma? O facut vreo cineva acest traqnsport. Imi poate spune si mie daca se merita sa investesc intr-un Mercedes sprinter si o remorca?

Edited by cristisprinter, 30 March 2014 - 19:52.


#1057
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
te repeti..
da este profitabil daca ai deja clientii pe care sa ii transporti si beneficiari cara sa iti dea o masina saptamanal sa pui pe trailer
daca nu le ai astea o sa tii sprinterul in parcare si va fi chiar paguboasa afacerea.
ia inchiriaza un sprinter si un trailer 2 saptamani si vezi daca ai clienti.

#1058
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Foarte bun sfat asta cu inchiriatul, valabil si la marfa. Cu 250-300 euro inchiriezi pe 3-4 zile o duba(de la rent-a-car, posibil sa gasesti ai mai ieftin). Faci cursa si vezi cum iese treaba.

#1059
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
"@ cristisprinter @ Buna seara! Vreau sa investesc vreo cativa bani intr-unu asa zis mini-tir. am gasit un mini tir de vanzare in care este vorba de un cap tractor VW crafter. Intrebarea vine in urmatorul fel: cap tractor(vw crafter) care sa zicem are 1.5 tone ma incadrez in categoria 'b', pana la ce tonaj poate avea semiremorca pentru a ma incadra in categoria B+E?? astept un raspuns urgent. Va multumesc "


   http://forum.softpedia.com/topic/261258-vreau-sa-cumpar-un-tir/page__st__18


  Observ ca  nici tu nu stii ce vrei si de ce sa te apuci ....  habar n-ai cu ce se mananca soferia din moment ce nu stii sa citesti categoriile de pe permisul de conducere si nu stii ce-i ala ansamblu de vehicule  si ce inseamna > 3,5 t sau < 3,5 t !!!!!

#1060
eurocat

eurocat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.03.2008
Are cineva cursa din Spania saptamana asta? Am un prieten care are de trimis cateva lucruri personale din zona Toledo la Arad.

#1061
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Treci pe bursa de transport...........

Edited by ady_strong, 07 April 2014 - 10:33.


#1062
cristisprinter

cristisprinter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2014

View Postady_strong, on 06 aprilie 2014 - 13:12, said:

"@ cristisprinter @ Buna seara! Vreau sa investesc vreo cativa bani intr-unu asa zis mini-tir. am gasit un mini tir de vanzare in care este vorba de un cap tractor VW crafter. Intrebarea vine in urmatorul fel: cap tractor(vw crafter) care sa zicem are 1.5 tone ma incadrez in categoria 'b', pana la ce tonaj poate avea semiremorca pentru a ma incadra in categoria B+E?? astept un raspuns urgent. Va multumesc "


   http://forum.softpedia.com/topic/261258-vreau-sa-cumpar-un-tir/page__st__18


  Observ ca  nici tu nu stii ce vrei si de ce sa te apuci ....  habar n-ai cu ce se mananca soferia din moment ce nu stii sa citesti categoriile de pe permisul de conducere si nu stii ce-i ala ansamblu de vehicule  si ce inseamna > 3,5 t sau < 3,5 t !!!!!



View Postcristisprinter, on 07 aprilie 2014 - 12:29, said:

Ideia este ca nustiu in ce  se merita sa pot investi cativa bani. Merg pe 2 idei. ori transport cu microbuz 8+1 ori ceva de marfa. Si vazusem pe net un asa zis mini tir si vroiam sa stiu daca pot cu asa ceva sa ma incadrez in B+E. pentru ca la un mini-tir il avantajeaza lungimea si greutate mai mare. Daca gresesc cu ceva spunemi ca poate tu stii mai molte despre transporturi Posted Image


Edited by cristisprinter, 07 April 2014 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate