Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1351
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 irina2014, on 05 iunie 2021 - 19:40, said:

LE: sau policarbonat

Am avut eu montat plexiglas la un geam și în timp se fac urâte. Dacă merge cu designul interior, gândește-te la un voal pictat și bine întins pe ramă sau o pânză imprimată. Plexiglasul se uzează urât.

#1352
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Daca tot s-a animitat topicul
Chiar azi s-au montat tocurile si ușile.
Am ales pertura de la hornbach
Ușile tubulare și vopsite, de calitate mult peste medie sau prețul cerut.
Un minus, pervazele sau cum se numesc, la îmbinarea la 45° nu este perfectă la o ușă.
Alb lac numește un alb stralucitor că la vopsea și are o nuanță puțin gălbuie.
Per ansamblu, extrem de mulțumit.
Sfat, mare grija la.goluri, golurile necesare sunt mai mici decât la modelele normale de uși.

Edited by bobalex18, 05 June 2021 - 22:20.


#1353
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 bobalex18, on 05 iunie 2021 - 22:20, said:

Daca tot s-a animitat topicul
Chiar azi s-au montat tocurile si ușile.
Am ales pertura de la hornbach

Acum am citit și eu despre ele. Neavând Hornbach în oraș nu știam nimic despre ele. Mă uitam la cele cu balamale îngropate. Mi-ar fi plăcut. Să le stăpânești sănătos! Sunt frumoase...așa în poze.

#1354
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007

 iogamac, on 05 iunie 2021 - 22:44, said:



Acum am citit și eu despre ele. Neavând Hornbach în oraș nu știam nimic despre ele. Mă uitam la cele cu balamale îngropate. Mi-ar fi plăcut. Să le stăpânești sănătos! Sunt frumoase...așa în poze.
Am vrut cu balamale ascunse, cele făcute în Belarus dar pe 220cm înălțime costau foarte mult. Mult peste bugetul meu. Undeva la 2000+ ușa.
Așa, am luat 4 uși simple, 211 cm înălțime, vopsite alb (impecabil), la sub 3000 Ron. In plus, ușile sunt tubulare și îți dau senzația de uși f bine făcute. le recomand sa fie luate în calcul la momentul achiziției.

Configurarea lor este o adevărată aventură.

Edited by bobalex18, 05 June 2021 - 23:00.


#1355
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 iogamac, on 05 iunie 2021 - 20:21, said:

Am avut eu montat plexiglas la un geam și în timp se fac urâte. Dacă merge cu designul interior, gândește-te la un voal pictat și bine întins pe ramă sau o pânză imprimată. Plexiglasul se uzează urât.
multumesc pentru raspuns si idee. Din motive obiective, trebuie pus ceva care sa izoleze si fonic, cat de cat...O sa intreb si la atelierul de geamuri care este cel mai subtire geam pe care il au, si eventual il protejec cu o folie, ceva....

cum ai procedat cu plexiglasul? l-ai montat tu, sau ai apelat la vreun mester, atelier?

#1356
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 irina2014, on 06 iunie 2021 - 08:22, said:

cum ai procedat cu plexiglasul? l-ai montat tu, sau ai apelat la vreun mester, atelier?

S-a ocupat cumnatul meu cu montajul. Cred că l-a montat ca pe geam. A pus baghetă și pe față și pe spate.

#1357
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014

 irina2014, on 06 iunie 2021 - 08:22, said:

multumesc pentru raspuns si idee. Din motive obiective, trebuie pus ceva care sa izoleze si fonic, cat de cat...O sa intreb si la atelierul de geamuri care este cel mai subtire geam pe care il au, si eventual il protejec cu o folie, ceva....

cum ai procedat cu plexiglasul? l-ai montat tu, sau ai apelat la vreun mester, atelier?

Doar geamul / plexiglasul cred ca izoleaza fonic neglijabil.

#1358
blipoids

blipoids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2014

 iogamac, on 26 mai 2021 - 23:03, said:

După 15 ani trebuie să schimb ușile. Am avut Porta Decor, care s-au dovedit a fi foarte proaste. Montajul l-au făcut cei care mi le-au vândut, dealeri Porta. Tocurile s-au desprins și au suferit deteriorări, folia de pe unele din ele s-a pătat, Se lasă balamalele cu toate că le mai reglez din când în când, iar clanțele pur și simplu cad. Au o prindere cu un inbus pe ax, inbus care se deșurubează frecvent. M-am săturat să stau săptămânal să strâng inbusuri. Am văzut la o prietenă uși Kastilio fără geam - celulare cu fețe din MDF, înfoliate cu PVC- la  preț acceptabil. 680 lei cu toc reglabil rotunjit, broască, clanță și montaj. Montajul am văzut că era făcut la milimetru, față de montajul de la Porta care a lăsat mult de dorit.
Știe cineva ceva despre aceste uși? Am văzut că le comercializează o firmă din Voluntari, dar sunt importate. Ușile arată foarte bine, iar prețul m-a încântat.
Crezi ca si-au imbunatatit usile Porta Decor de acum 15 ani?

#1359
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 blipoids, on 11 iunie 2021 - 17:59, said:

Crezi ca si-au imbunatatit usile Porta Decor de acum 15 ani?

Nu cred. De aceea nu am mai luat de la ei. Dealerii Porta Doors sunt toți neserioși sau poate firma mamă e neserioasă. Durează foarte mult până le aduc și în 90% din cazuri crește timpul de așteptare nepermis de mult. Ușile Kastilio sunt chinezești, dar lucrate cu simț de răspundere. Prețul este acceptabil pentru cele mai ieftine (model K-098). Tul este din lemn îmbrăcat în MDF placat cu PVC. Prietena mea le are de vreo 5 ani și copilul fiind mic a tot tras de ele. Văd că sunt destul de solide.
La Porta tocurile erau din Pal și nu din cel mai bun, iar șildurile la clanțe au căzut și au deteriorat fața foii de ușă pentru că șuruburile se prindeau pe fața făcută tot din pal, cu toate că în specificații scria că este MDF, la vremea respectivă. Acum m-am uitat și văd că scrie că ușile sunt din HDF.

#1360
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Cat e o ușă kastilio? Mie mi s-au părut mari preturile pe care le-am găsit

#1361
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 bobalex18, on 11 iunie 2021 - 23:15, said:

Cat e o ușă kastilio? Mie mi s-au părut mari preturile pe care le-am găsit

De unde le-am luat eu costă 500 lei cu montaj pentru cele cu toc simplu și 680 lei cu montaj pentru cele cu toc reglabil. Ușile au broască și clanțe cu șilduri. În broască au butuc cu fluturaș. Foarte important este montajul. Echipa care ne-a montat nouă ușile a lucrat excelent. Eu am experiență de la ușile Porta care au fost montate prost și acum mi-am dat seama ce înseamnă montajul.

#1362
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Foarte bun prețul atunci.
Eu am luat așa.
2 uși 211 cm înălțime, 86 lățime, toc 12 cm
2 uși 211 cm înălțime, 73 lățime, toc 12 cm, cu sistem pt baie.

Ușile vopsite și lăcuite, fără mânere.
Structura tubulară.
Fabricate in Germania
Comanda a fost 2800-2900 fără montaj.
Cum am scris, mi-au depășit așteptările.
Montajul a fost făcut de echipa care a făcut toată renovarea.
Am luat mânere hoppe, 4 seturi cam 900-1000 de lei.

E important sa lăsăm impresii și prețuri că lumea să poată consulta.

Și da, cam toată lumea spune doar porta porta porta dar mie nu mi-au plăcut absolut deloc.

Adică mai era varianta cu sveda făcute în Belarus (cam 1500-1700 o ușă cu balamale ascunse) sau unele cu "j" făcute în Germania (una decentă costă cam 1000-1200 lei).

#1363
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 bobalex18, on 12 iunie 2021 - 08:17, said:

Foarte bun prețul atunci.

E important sa lăsăm impresii și prețuri că lumea să poată consulta.


Ușile kastilio pe care le-am luat eu sunt înfoliate cu PVC, au rama din lemn de brad și sunt celulare. Made in China Posted Image. Au și uși mai scumpe, pline în interior. Eu am ales varianta ușoară pentru că am pereții din rigips izolat fonic. dacă mizeriile alea de la Porta m-au ținut 15 ani, astea cu siguranță mă vor ține mai mult...până mor, dacă nu trăiesc prea multPosted Image Posted Image . Mânerele, dar mai ales tipul de prindere pe ușă, sunt foarte importante. Au apărut unele acum cu un fel de butoiaș care prinde cele 2 șilduri între ele , și atunci nu mai există riscul să iasă din ușă. Sunt bune mai ales la ușile cu falț, pentru că o față este mai subțire și riști să se degradeze. Oricum copiii probabil că vor schimba configurația casei, așa că nu avea sens să cheltuiesc prea mult. După ce va fi gata montajul cu tot cu pervazuri am să pun și poze.

#1364
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Și eu mânerele la fel le am. Încuietoare are goluri libere și sunt prinși.suportii între ei, nu doar de partea de suprafață a fetei de ușă.

#1365
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ușile albe de la Pertura nu sunt albe, ci alb galben, așa cum sunt ușile comuniste de 20 de ani. Alb design (albul alb) au doar la anumite produse, în anumite combinații și vânzătorii nu știu asta până nu fac comanda, am pățit-o eu, basca am lăsatși golurile după ei care sunt atipice (200 -203/211).

O ușă Porta Doors Vector E, pentru gol de 90, alb vopsit (pervaz infoliat) foaie ușă pal găurit, 3 balamale,  mâner focus titan, căptușeală perete de 24cm, inclusiv montaj, am plătit 1150 RON acum un an. Calitatea e bună, nu perfectă dar peste medie.

#1366
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Așa este. Albul este alb unt. Dar nu as compara cu vreo culoare comunistă. Nici eu nu am știut, inițial am fost puțin dezamăgit dar acum îmi place super mult.
Golurile nu as zice că sunt atipice, dar e bine să verificați ce dimensiuni sunt necesare las orice ușă montați. Eu am fost încântat că am luat 211 înălțime foaia de ușă și dau un aspect foarte frumos.



#1367
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012

View Postbobalex18, on 11 iulie 2021 - 12:04, said:

Așa este. Albul este alb unt. Dar nu as compara cu vreo culoare comunistă. Nici eu nu am știut, inițial am fost puțin dezamăgit dar acum îmi place super mult.
Golurile nu as zice că sunt atipice, dar e bine să verificați ce dimensiuni sunt necesare las orice ușă montați. Eu am fost încântat că am luat 211 înălțime foaia de ușă și dau un aspect foarte frumos.
Initial parca spuneai ca vrei sa colantezi usile actuale,de ce ai renuntat la idee?
Imi poti recomanda pe cineva care se ocupa cu treaba asta?
Intreb pt ca e mai simplu si mai ieftin cred sa colantez 4 usi bune decat sa se le schimb.

#1368
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View Postbobalex18, on 11 iulie 2021 - 12:04, said:

Așa este. Albul este alb unt. Dar nu as compara cu vreo culoare comunistă. Nici eu nu am știut, inițial am fost puțin dezamăgit dar acum îmi place super mult.
Golurile nu as zice că sunt atipice, dar e bine să verificați ce dimensiuni sunt necesare las orice ușă montați. Eu am fost încântat că am luat 211 înălțime foaia de ușă și dau un aspect foarte frumos.

Frumos dptdv. ceea ce nu pot să contest :D.

Edited by froome, 18 July 2021 - 09:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate