Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Generatia jocuri pe televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
hei baieti care mai sunteti p-aci si cititi dati-mi PM sa va invit in grupul de jocuri pe TV de pe facebook....punem link la toate jocurile plus alte lucruri....ne gandim

sau puteti intra direct cautand grupul "Jocuri pe TV (nintendo,sega,terminator,rambo,tastaturi si altele de genul)"  aplicati acolo

Edited by zerobitsunt, 25 June 2012 - 22:28.


#110
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
am sarit de 332 de jocuri originale cu aventuri(marea majoritate) cate am postat in grupul pe facebook....cred ca vor fi vreo 500 cand voi termina...lasand laoparte jocuri gen "mappy,mario,galaxian"....deocamdata le-am scris intr-un tabel si le-am facut un rate...incep de la cele mai bune desigur.
atasez poza cu cele mai bune jocuri NES dintotdeauna jocurile de nota 10. voi veni si cu pozele de nota 9...8...7...etc....desi nu cred ca sub 7 va prezinta interes. inca ceva. grupul se numeste JOCURI TV l-am redenumit.

(jocul de care intreba ciprian la inceputul topicului este shatterhand sau super rescue solbrain)

Attached Files


Edited by zerobitsunt, 04 July 2012 - 15:04.


#111
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Nu sunt "facebook-ist", dar ca idee: cati au votat in topul respectiv?

#112
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostGabytzuX08, on 5th July 2012, 18:25, said:

Nu sunt "facebook-ist", dar ca idee: cati au votat in topul respectiv?
nu vreau sa fac filozofie. ai citit postarile mele anterioare? am jucat deastea cel putin 8 ani din viata mea...am terminat aproape 200 dealea pe un singur joc...vreo 50 n-am reusit pentru ca erau prea nenorocite ori le-am avut le-am dat si nu le-am mai gasit. altele nici nu mai existau pe piata. eu fac topul dar daca mai cunosti pe cineva sa fi jucat sute sau sa aiba timp de asa ceva...atunci sa se arate. ma indrept spre 400 si vor fi 500+ cred intr-un tabel excel...mai intai le sortez pe BUNE,MEDII,SLABE dupa care le fac un rating de invidiat. nu am un site de genul IMDB unde toti vin si baga rate la film as vrea eu. chiar si cateva din cele de nota 10 care le-ati vazut vor fi pe 9. ai idee cat dureaza pentru o persoana sa faca rate la atatea jocuri? probabil vreo 2 saptamani. eu astept pasionatii sa vorbeasca :coolspeak: si sa mi se alature

adaugare 1: am auzit ca sunt vreo 1000 total dupa care am vazut ceva ca ar fi vreo 3600 dar o sa vad eu cate. ideea e ca tintesc doar jocuri care merita nu dealea dummy ca e pierdere de timp

adaugare 2: voi face si o rubrica cu jocuri populare tuturor gen tancuri,mario,excite bike

adaugare 3: voi face si o rubrica cu cele mai bune sega si snes...cel putin astea 2 console

Edited by zerobitsunt, 05 July 2012 - 18:27.


#113
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Spor la treaba!

#114
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
In primul rand iti urez si pe forumul asta felicitari pentru forta ta de munca si efortul depus in crearea grupului.
Cred ca un sistem de rating pentru jocurile nes e cel mai potrivit, iar alte console nu reprezinta un interes prea mare, avand in vedere ca majoritatea au jucat doar nes.
Daca ai timp si reusesti sa le faci pe amandoua nu pot decat sa-ti urez bafta.  :thumbup:

#115
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
zerobitsunt
Citit-am si banuiesc ca esti oarecum tanar, probabil ai/ai avut suficient timp pentru a juca!
Eu nu am apucat sa joc atatea pentru ca am trecut prin multe (Rambo, Terminator, Chip03, HC-uri, s.a.m.d.... pana la cele din prezent), insa pot sa iti spun ca aveam o colectie de cel putin 150 casete numai cu jocuri (pentru Chip03/HC-uri).
Asa... am jucat foarte multe jocuri, dar de terminat... n-am idee (pentru ca venea altul pe banda!  ^_^ )!
Sunt convins ca exista peste 1000 de jocuri!
Vrei sa aduci la suprafata vremurile de altadata (apreciez intentia/efortul!), insa... (dupa cum afirma si Ciprian) fara un sistem de evaluare acolo... nu stiu cati din generatiile astea, mai tinere, ti-ar da crezare! (de aici si intrebarea mea de mai sus)
Unii... poate nici nu au prins acele vremuri, timpul a trecut, acum... alte vremuri, deci alte pretentii/mofturi...
Oricum, important e faptul ca jocurile de atunci nu au fost uitate!
Spor!

PS: toate jocurile alea pe care le-ai terminat... le-ai terminat pe bune sau mai un POKE si alte chestii p'acolo?  ;)

#116
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
din iarna lu 1995 am jucat NES. am cumparat primul joc sega din obor. mi-a dat si vreo 2 casete cu "mai multe jocuri" la el. zilele urmatoare am aflat ca un om din piata rusilor schimba casete. veneai cu caseta ta si diferenta de bani si iti dadea alta ii facea proba pe un mini tv. asa am aflat de exista jocurlor "cu un singur joc pe caseta" prima caseta care am vazut-o a fost POWER RANGERS 2. de atunci mi-am propus sa termin toate casetele de acest gen. aveam caiet cu titlul la toate si parolele la ultimele faze. ma intreb daca pe continent eram cel mai tare ca pe tzara eram oricum. problema cea mai mare este ca "noi" suntem rasfirati sau n-avem timp sau chef de ele din nou.
care le-am terminat leam terminat. unele le terminam in ore altele in zile altele in saptamani. constant aveam maxim 15 casete care le tot schimbam sa termin altele. pastram dealde goal3 faceam longuri unu dupa altu cu cate un prieten. tigari nesuri si napolitane toata noaptea...sunt o enciclopedie de asa ceva...iar topul pe care il voi face va merita toata atentia....m-am tot gandit ca nu am cum sa pun 10 note(1-10) la vreo 500 de jocuri dar o sa pun din 0,5 in 0,5

inca o precizare importanta. jocurile extrem de slabe sunt in randul sporturilor si al celor cu navetutze....
deci e inutil un top total de 1200 jocuri de exemplu unde vreo 700 din ele sa aiba nota 0,1.
un top util e al celor jucabile un minim "lode runner" sau "mickey mouse". un mappy sau popeye nu se merita bagate.

estimez un 500 jucabile...din care 200 bunicele...dar topul meu va contine cele ~500 cred.

ce nu stiu eu sigur si nu reusesc sa aflu este daca totalu de jocuri e ~1000 sau ~ 3600.

Edited by zerobitsunt, 06 July 2012 - 21:19.


#117
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
cred ca doar un blog ar acoperi ceea ce vreau sa fac. acolo as putea detalia cu un review la fiecare joc....la alea ~200 plus topul.
cel putin si consolele sega,snes merita amintite....
o sa zic doar 2 jocuri deacolo:
LUFIA-snes
PHANTASY STAR 4-sega

daca le joci te dau disparut PS4 e campion. alde final fantasy si genul asta is copii pe langa PS4 :bicycle:

Edited by zerobitsunt, 07 July 2012 - 07:35.


#118
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
hai sa vin cu niste date concrete in ce stadiu ma aflu

cand am creat grupu am inceput sa adaug link la jocuri in functie de care mi-am adus aminte+ce mai gaseam langa ele. asa am ajuns la 332 jocuri postate. cam putine asa ca am schimbat metoda. am tras cateva pachete cu dealde 500,700,1100...etc jocuri...si le-am intersectat...erau vreo 2500 cu dubluri,tripluri.
au ramas vreo 1200 dar sigur mai am dubluri.

exclud din rating urmatoarele:
-cu avioane, rachetuze, navetutze, elicoptere...masinutze, motociclete....si genu asta
-cu actiune pe un singur ecran...jocuri poor dealde 30kb
-cu sporturi stupide si prost facute alde baseball si toate cele
-jocuri de pe casete cu mai multe jocuri extracunoscute...care le stie oricine is 10-20 nu au rost in rating
(cateva nu vor fi excluse cum ar  fi snow brothers)

in rating intra de la cele mai bune la cele mai slabe gen "lode runner"

pentru cele 332 jocuri care le am in tabel topul e peste 50% gata.
dar la ele se vor adauga ~150 estimez...din cele "1200" sau cate am de selectat

TOPUL NU ESTE UNUL NICIDECUM SUBIECTIV.

Edited by zerobitsunt, 08 July 2012 - 14:32.


#119
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
...includ jocuri nelicentiate nintendo(UNL)
...dar exclud pe cele copiate intre ele de la NES

#120
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
din cele 1200 am scapat de dubluri si tampenii au mai ramas vreo 500...acum astea le voi intersecta cu cele 332.
- am de cautat jocurile ce au fost scoase doar in japonia. greu de gasit.
- am de adaugat genu la fiecare joc pentru ca sutele de jocuri sa pot fi sortate dupa gen(cam toate sunt cu aventuri dar introduc un sistem de gen mai amanuntit cum ar fi toate gen "contra" sau gen "double dragon" etc)
revin cu noutati

Edited by zerobitsunt, 13 July 2012 - 14:24.


#121
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
deci baieti...am fost retinut rau de tot ultima saptamana pentru ca am gasit un joc superb si am stat sa-l termin....
e vorba de FIRE EMBLEM GAIDEN....mai bestial decat phantasy star 4 decat heroes 4 decat toate de genul....poate doar THE LAST REMNANT (consola PC) ar fi o exceptie:))

revin cu detalii despre cum sa-i aplici translatie full english daca e cineva interesat.

Edited by zerobitsunt, 22 July 2012 - 21:42.


#122
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Salut!
Pe ce adresa sau site ai pus topul cu jocurile (eventual PM daca nu nu poti pune aici adresa)?
M-ar interesa si pe mine cateva.....
Multumesc anticipat!

#123
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
salut...e vorba de grupul creat de mine pe facebook...cauti si aplici la grupul JOCURI PE TV. acolo vei gasi link la vreo 335 de jocuri(temporar doar atatea. mai trebuiesc adaugate vreo 200 sau ceva de genu)...link pe youtube unde vezi cum e jocu. inca lucrez la acel top de care ziceam....dar ca idee principala voi face un blog impreuna cu niste pasionati ai acestor jocuri....am multe in plan...timp imi trebuie

alta chestie. ziceam in postarile anterioare de sute de jocuri si de altele japoneze. am gasit lista completa cred...unde-s incluse si cele japoneze...care unele n-au mai fost refacute in engleza....ramane ca aceasta lista sa o confrunt cu cele de care stiu deja ~700
http://en.wikipedia...._Computer_games

Edited by zerobitsunt, 23 July 2012 - 20:26.


#124
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Un nou update la arhiva de jocuri pe televizor cu cateva completari.

Attached Files



#125
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
ciprian,
merci ca mi-ai "atras atentia" din nou asupra topicului cu acel like
nu prea mai m-am ocupat de ele, de topuri, de grup
dar am gasit acum prin PC ultimele updateuri ale asa zisului top
s-ar pare ca am sters multe, am lasat doar crema, si inca nu e 100% gata
pun poza cu tabelu, dat cu zoom sa incapa

ma joc si acum pe dealea SNES(super nintendo)
pe snes e continuarea seriei Fire Emblem din NES
deci e bos de bos mafiot jocu

Attached Files

  • Attached File  ddd.png   23.29K   18 downloads

Edited by zerobitsunt, 19 August 2014 - 20:53.


#126
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Daca (mai) are cineva ZX Spectrum emulator, l-as ruga sa il puie aici spre download sau link eventual. Atentie, nu caut varianta 4 (l-au facut shareware marlanii), ci una mai veche (3 sau care era full si free).
Merci anticipat.

PS: imaginea e cu ver.4, eu caut 3 (e asemanator)
[ http://www.downloadcollection.com/graphics/largeimages/zx_spectrum_4_net-701523.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EagleTeam, 07 May 2015 - 01:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate