Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Generatia jocuri pe televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
Tzshpick402

Tzshpick402

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2010
Cred ca daca ma duc in bazar la mine in oras inca mai gasesc un sega sau chiar un nes....plus dischete. Acum m-am dat pe jocuri se supernintendo(SNES). Super Mario World,Contra 3,Megaman X,Super Mario RPG,Super Mario All Stars...toate romurile astea o sa-ti dea un feeling cum nu mai gasesti. Recomand siteul emulator-zone,si pentru a afla mai multe despre jocurile de genul, screwattack.com....

Cheers

#74
crazyang3lc

crazyang3lc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2010
mi-am adus si eu aminte de jocurile pe tv... :rolleyes: ce vremuri.. erau atatea care imi placeau dar nu-mi mai aduc aminte cu se numeau. daca ma poate ajuta cineva,stiu ca jucam un joc la care iti dadea parole si dupaia puteai sa intri cu parola exact la levelul la care vroiai(daca nu ma insel,era din litere). stiu ca ajungeam si intr-un cimitir,veneau si niste cercuri(sau ce erau :-j)si trebuia sa ma feresc de ele sa nu ma omoare....isi aduce aminte cineva despre ce joc e vorba??pls...dak ma puteti ajuta :P

#75
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Bomberman? Daca vrei iti dau parola de la nivelul 8.4, o stiu pe de rost.
Sau...Supaplex? nu....asta avea parola din trei cifre.
Sau...oricare altul? Multe aveau parola pe vremea aia.

Pe ce il jucai, pe consola, pe pc (da, si spectrum sau hc erau pc-uri)? Ce consola...cum arata, sau ce pc?

Altfel, jocuri cu cimitir si parole sunt multe.

#76
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Mai ales cel cu vanatul ratelor,cu pistolul "din dotare",ce ma mai enerva la vremea aia,eu abia nimeream o rata,pe cand tata le impusca pe toate!Pacat ca nu-mi mai merge consola,ca as fi scos-o "de la naftalina" sa joc acel joc.Pe vremea aia ma jucam mario,tanks,bomberman,testoasele ninja in prostie.

#77
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Ala cu ratele nu prea ai cum simplu, desi sunt solutii...si pe mine ma nerva o nepotica de trei ani care le banghea mai bine ca mine. Celebrul "tivigheim" (TVGame).
Daaar...pentru restul, ezicsta emulatoare. Zi jocul si iti indic emulatorul potrivit :D. Vrei niste screen-shoturi cu dizzy? Sau cu Mario? Sau cu Volfied? Sau cu tzestoacele nisha?

Vrei si un Chuck&Egss? Sau Lode Runner?

Saaau...vrei sa le joci pe PS2? Am o compilatie mario numa buna.

Edited by ear1976, 06 May 2011 - 00:05.


#78
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Nu am ps2,doar pc,iar pentru celelalte(mario,bomberman,tanks,nu stiu daca si testoasele) exista alternative care ruleaza nativ.

#79
Tzshpick402

Tzshpick402

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2010
Am Emulatoare plus roame pt NES,SNES si GBA....deci daca doriti detalii ziceti. Recomand Super Mario Bros. 3,de curand l-am terminat,Acum ma joc Super Castlevania 4 si Adventure Island 3...Multe chestii nostalgice...

#80
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

 asasinuxp, on 6th May 2011, 07:17, said:

Nu am ps2,doar pc,iar pentru celelalte(mario,bomberman,tanks,nu stiu daca si testoasele) exista alternative care ruleaza nativ.

Da, exista, da' e mai fain cand joci originalele. Si pentru dizzy exista alternative de exemplu, am vre-o zece, dar tot alea primele sunt mai cool, prefer de exemplu versiunea 128k (grafica e mai buna fata de versiunea 48k). Si, alt exemplu, pentru spectrum-uri, la alternative nu poti sa le joci cu poke-uri :D

@Tzshpick402: ce emu folosesti? Eu pe win "ma dau" cu rocknes si zsnes. Pentru spectrum merge fain Spectaculator, dar nici VICE nu e rau (in spectaculator e mai simplu cu poke-urile, in vice nu am reusit dar nici n-am avut rabdare). GBA nu am incercat.

Edited by ear1976, 06 May 2011 - 11:01.


#81
Tzshpick402

Tzshpick402

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2010
Snes9x,Si pentru NES, Nestopia....Emuleaza foarte bine,nu ai probleme deloc...Incearca si Project 64 ca sa te joci Zelda sau alte ultra clasice...:P

#82
zanexander

zanexander

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011
Salut. Cautam si eu zilele astea un joc pe care l-am jucat in copilarie daca ma poate ajuta cineva . Era 2D Platformer cu un baiat imbracat in albastru care se lupta cu tot felu de uratenii. ce tin minte bossul 4 era un ciclop boss 5 un luptator si boss 6 un paianjen cu care te bateai stand pe un nor. As aprecia foarte mult daca ma puteti ajuta:)

#83
rtypo

rtypo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.06.2008

 zanexander, on 13th July 2011, 15:42, said:

Cautam si eu zilele astea un joc pe care l-am jucat in copilarie daca ma poate ajuta cineva . Era 2D Platformer cu un baiat imbracat in albastru care se lupta cu tot felu de uratenii. ce tin minte bossul 4 era un ciclop boss 5 un luptator si boss 6 un paianjen cu care te bateai stand pe un nor.
Posibil să fie "Metroid Fusion" (Metroid 4) [Wiki, YTube]. Ciudat este că-i pe platforma Game Boy Advance. Dacă doar seamănă, ar putea fi alt joc din seria Metroid. Altfel, eventual un joc din seria "Castlevenia" sau "The King of Dragons" (SNES), deși nu cred. N-am jucat Metroid, dar dacă ăla este, am avut noroc la căutare.

Am descoperit threadul curent pe Google, căutând informații despre jocurile pe consola Terminator (specifică zonei de est a Europei, se pare). Vroiam să văd dacă am uitat vreun joc în încercarea mea de a-mi reface toată colecția din copilărie, pentru emulator PC de data asta.

Cu fiecare joc reamintit, parcă descopăr o galaxie dintr-un univers pierdut. Nostalgia unor vremuri minunate... ^_^

#84
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Pentru ca am primit nenumarate cereri in ultimele saptamani pentru acea arhiva cu jocuri, imi permit sa o uploadez inca odata.

Distractie placuta!

Attached Files


Edited by -Ciprian, 16 August 2011 - 22:54.


#85
sniper007_wolf

sniper007_wolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2011

 shakaluxxxx, on 7th March 2010, 13:15, said:

Caut unele jocuri si nu pot da de ele nici cum.Sunt o serie de jocuri cred sau ceva in genul pentru ca toate sunt cu jucatorii(oamenii) din goal 3.
Era un joc cu bascket, hockey si ceva lupte de strada parca si toate aveau aceeași oameni si aceeași grafica.Exact ca in Goal 3. Daca aveti vreo idee.....

P.S. Se pare ca pana la urma am gasit. Este vorba de jocurile Kunio. Am gasit jocurile in varianta Japoneza. Merg doar cu emulatorul Nestopia.


master-of-puppets....acesta este jocul despre care vorbest tu.






Salut, si eu joc goal 3 pe nestopia, si nu il joc singur, ma mai joc online cu cativa baieti.Daca vrei sa joci ci tu cu noi goal 3, sau orice joc din aceasta serie baga id meu
sniper007_wolf. Presupun ca nai jucat vreodata in 4? Sa vezi ce fain e!!!
Daca vrei sa ne jucam baga id meu sniper007_wolf.

#86
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007
Salut.
Cineva cauta candva un joculet cu masinute... Mi-a luat ceva sa-l caut, pentru ca si eu eram in cautare.

Jocul se numeste Zippy Race

Edited by Giovy92, 19 November 2011 - 12:05.


#87
unknown77

unknown77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.04.2010
un post foarte fain despre jocurile pe televizor si generatia noastra am gasit aici : http://ironia.ro/nostalgia-de-vineri-2

#88
elvys19

elvys19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 26.01.2009
Am avut si eu un joc pe televizor cu tastatura prin 2004 apoi un Terminator si un Sega , frumose vremuri cand faceam schimb de casete cu toti baietii de prin zona  :P B).Pe vremea aia se credea ca strica televizorul (ca baga curent in televizor) dar defapt semnalul care venea din joc era acelasi cu cel din antena tv.

#89
b0gdan90

b0gdan90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2012
Era un joc cu o motocicleta si pute-ai sa faci traseu cum vroiai tu, cu dealuri , cu mai multe....stie careva cum se numea?

#90
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
excitebike

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate