Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Revolutia din Decembrie '89

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

Poll: Revolutia din '89 (60 member(s) have cast votes)

Credeti ca Revolutia din '89 a fost un esec?

  1. Da (11 votes [18.33%])

    Percentage of vote: 18.33%

  2. Mai degraba o farsa (28 votes [46.67%])

    Percentage of vote: 46.67%

  3. Nu (21 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

Vote Guests cannot vote

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu prea e destept. acuma in plus ai dreptul de a-ti exprima sila fara sa iei niste bucati peste bot prin nus ce beci. adevarul este ca acum poti sa traiesti bine mersi daca pur si simplu ignori tot ce inseamna politica. si nici macar nu trebuie sa ignori, ci doar sa nu pretinzi ca suferi ca un ciine fiindca nus cine e presedinte sau nus cine a fraudat nus ce dracu. vad timpiti care urla ca s-au furat bogatiile neamului cind s-au privatizat de exemplu nus ce combinate, da nici unul nu e in stare sa zica cite jde mii de dolari a primit dividende ca cetatean roman de pe urma industriei, inainte de fi furata :lol:

#38
Mikexe

Mikexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 08.06.2006
Revolutia n-a fost un esec, acuma depinde si la ce asteptari a avut fiecare de la revolutie, cert este ca atunci marea majoritate isi doreau schimbarea. Unii doreau doar sa il dea jos pe Ceausescu, altii mai radicali doreau revenirea la timpurile de dinainte de venirea comunistilor la putere, dar majoritatea habar n-aveau ce inseamna democratia, tin minte ca era asa o sete de libertate, de citit ziare , atunci in momentele revolutiei, se imbratisau oamenii pe strada chiar daca nu se cunosteau, era un sentiment care ma bucur ca l-am trait in acele zile. Din cauza asta pot spune ca intr-adevar a fost o revolutie chiar daca nu s-a realizat tot ce ne-am propus, regimul comunist a fost inlaturat si pentru asta s-a facut revolutia.

#39
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Bre, este deștept și le zice bine. Nu am ajuns la partea cu combinatele și i s-a terminat articolul.

Când trăiești în democrație tu (da, tu) ai puterea de a alege conducătorii.
Așa ești și tu răspunzător că ai avut acum de ales între un prost și un infractor parșiv.

#40
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostMosotti, on 16th December 2009, 14:08, said:

nu e vorba de mine. e vorba ca amintirile tale sint false.

Right back at you.

View PostMosotti, on 16th December 2009, 14:08, said:

cind se "bagau" banane era omor. de multe ori se bagau de la coada peste vinzatoare ca sa nu tina ascuns. intrau si verificau in magazie. si apropo, nu era ca acuma, dati-mi va rog 20 de kile de banane in roaba asta :lol:

Yeah - si acum cumperi 20 de kilograme de banane? Se strica mai repede decat le mananci. Atunci ar fi cumparat toti taranoii 20 de kg, sa le vanda pe sub mana, nu ca AVEAU NEVOIE sau le era pofta. Acum e coada de-asta cu isterie la iphone sau nu stiu ce alt model de telefon sau xbox360 sau alte alea. Yeah, wow.

View PostMosotti, on 16th December 2009, 14:08, said:

acuma nu stiu nici eu in ce cartier ai crescut, poate ca ne spui aici si poate confirma si altii despre acele non stop banana, portocale si cubaneze.

Mosilor.

View PostMosotti, on 16th December 2009, 14:08, said:

eu tin minte mult peste. nici o masa fara peste.

Nu mancam peste si nu mananc nici acum.

View PostMosotti, on 16th December 2009, 14:08, said:

si tin minte uleiul pe cartela, dat cu polonicul dintr-un butoi jegos. si tin minte apa calda de 2 ori pe saptamina (daca). si tin minte cind se lua curentul si cautam o luminare. si poate vrei sa ne spui la ce te uitai la tv-ul color, pentru ca tin minte "gala desenelor animate", un sfert de ora, simbata si duminica

Da. Uleiul si zaharul la ratie. De acord. Apa calda nu era o problema la mine-n zona, posibil in altele. Curentul se mai taia, da. Intre timp, vai, ce bine e, zilnic mai auzi de cate-un BLOC INTREG care se deconecteaza de buna-voie de la caldura, ca nu-si permit facturile lol. Care-i diferenta? Ca acum le ai "la discretie", dar nu ti le permiti? Asta-i schimbarea? Daca da, aplauda tu si pentru mine... Cat despre televizor, am zis deja ce vedeam - casete la video. A, da, ocazional, gala desenelor animate de care vorbesti tu, cascadorii rasului si tele-enciclopedia. O data la 6 luni, cate-un film "istoric" al lui Sergiu Nicolaescu - o mizerie, evident. Asa, acum ce vezi? Stiri de cacat, reclame de cacat, seriale de cacat, telenovele de cacat. Asta-i schimbarea in bine care ar trebui sa ma impresioneze?

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 14:11, said:

@Manowar - daca vrei cu tot dinadinsul sa vezi lumea cu susul in jos, n-am ce sa-ti fac. Daca tu esti convins ca acum ingheata oamenii de frig, mor de foame, spre deosebire de perioada comunista cand aveau de toate, e treaba ta. Daca tu poti sa compari parcarile vesnic pline de la malluri si super marketuri cu cozile interminabile pentru un parlit de salam de soia, eu mi-am terminat argumentele (defapt nu le-am terminat dar stiu ca nu mai are rost sa expun altele).

Omule, nu e vorba ca-s eu "convins" ca aia ingheata si mor de foame. Asta spun altii la pretiosul vostru zeu, televizorul. Nu am sustinut nici macar un moment ca pe vremea comunistilor, toti aveau de toate. Am sustinut doar ca aveau strictul necesar, chiar putin peste. Ca dovada, uita-te pe forumul asta, ca-s suficienti omuleti peste 30 de ani. N-au murit de foame. Au halit peste, au luat ulei pe cartela, au dracu' sa-i pieptene ce-au mai facut, au fost cristosii cartierului and shit, da' uite ca n-au murit.

Acum, in schimb, exista oameni care crapa de foame, de frig, se deconecteaza de la caldura si fura electricitate de la vecinul, ca nu si-o permit. Asta nu se intampla atunci.

View PostAdiTot, on 16th December 2009, 14:11, said:

Stiu ca au fost destui care au dus-o bine pe vremea aia si pari a fi unul dintre ei. Nu te invidiez pentru asta dar nici nu pot fi de acord cu ce sustii.

Nu ai ce sa invidiezi. Am facut parte dintr-o familie "normala". Asta inseamna ca nu ne scaldam in bani, apartamentul era platit in rate la CAR, masina era second hand, la fel ca tv-ul si video. Inseamna ca stateam la o coada imensa pentru "ratie" (adica, ulei si zahar - inteleg ca-n alte regiuni, erau si altele), nu aveam pile si tot asa.

Eu nu spun ca a fost bun comunismul si nu-mi pare rau ca "oficial" a picat. Spun doar ca nu vad schimbarile alea in bine care sa faca sa merite timpul televiziunilor, la 20 de ani dupa. 7 ani dupa revolutie, a condus iliescu. 4 ani un tap care va putrezi in santurile istoriei. apoi inca 4 ani Iliescu, tot comunist. Apoi, Basescu, pana-n ziua de azi, fost comunist. Da, atunci erau chestii pe care "nu le gaseai", daca nu te descurcai "pe sub mana". E foarte adevarat. Acum le gasesti, dar nu ti le permiti. Orice retardat putea sa-si faca o familie (si majoritatea retardatilor chiar si-au facut, look around). Casa ii dadea statul, daca muncea (iar serviciul i-l dadea tot statul. Poate nu-i convenea, asta-i alta discutie, da' acum cand e-n somaj si i-o suge patronului pana la 12 noaptea, peste program, neplatit, de frica sa nu fie dat afara, ii convine?) masina primea peste 5-6 ani de asteptare, la fel ca un TV, daca-l rodea grija, si-n rest, munca la misto si mars in weekend la Cernica/Snagov/Baneasca la "picnic" sa lase in urma muntele de jeg. N-avea acces la chestii de "lux". Acum are, da' nu si le permite.

Imi pare rau, pur si simplu nu pot sa percep asta ca o schimbare in extraordinar de omfg bine. O sa laud "schimbarea" cand voi vedea ca orice om care munceste legal isi permite sa-si ia o casa si-o masina (in rate, nu cu banii jos) si sa mai si haleasca dupa ce plateste rate/facturi. Momentan, nu mi se pare c-ar fi cazul. Vad doar o societate de fomisti psihopati, ratati manipulati si deconectati de la caldura. Comunismul a fost un cacat, iar eu nu-l regret. Acum, in teorie, nu mai e. Da' daca nu mai e, sa-mi spuna cineva de ce e aceasta "democratie" maro si pute a cacat?

Inca o treaba: cam jumatate din cei care au fost la vot, au votat comunismul, chit ca nu le-a promis NIMIC. Daca ar aparea maine alt candidat, unul care sa promita ca aduce inapoi comunismul ala vechi, cu ratii, apa calda lipsa and shit, l-ar vota 80% din populatie, nu 50%, ca pe obotristul de Geoana. Mosotti cica iesea afara cu ciocolata si era un cristos. Shit, man, in ziua de azi, sunt mai multi copii care l-au vazut pe Cristos decat de-aia care pleaca la scoala cu o ciocolata. Nu s-a schimbat deloc sistemul asta, doar ca s-au schimbat insemnele lui Cristos. Nu mai sunt reprezentate de ciocolata, pepsi and shit, ci de jeep, vila, telefon nu stiu de care and shit. N-o sa planga fi'tu ca n-are ciocolata, o sa planga ca i-a dat verde femeia, ca el nu-si permite un jeep. Pfft. Yeah, big fucking hairy deal. Nu zic ca era mai bine sau ca acum e mai rau. Zic doar ca un eveniment care a adus schimbarile ASTEA nu merita nici macar mentionat, iar cei care-au murit pentru aceste schimbari au fost niste imbecili.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 18:59.


#41
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Poate ar trebuie să fie întâi ca-n america și pe urmă tranziția către.
Poate că ar trebui chinezii sau ONU să vină să verifice comuniștii și să-i bage la închisoare.
Și nu în ultimul rând ne-ar trebui niște americani să voteze și să lucre pentru noi să ne tuneze țara, ca să nu înceapă toți deștepții să explice că nu e destul de mai bine încât să merite să dea televiziunile, care rpopo dau ce cred că va avea audiență nu ce trebuie.
Vremea cu ce trebuie s-a dus.
Culmea chestiei să întrebi de ce e mult mai bine acuma când poți s-o faci în public și nu te iau la cercetări.
Pe atunci te investigau dacă cereai dedicație la radio europa liberă.

Edited by Anjin`, 16 December 2009 - 19:01.


#42
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostAnjin`, on 16th December 2009, 19:00, said:

Culmea chestiei să întrebi de ce e mult mai bine acuma când poți s-o faci în public și nu te iau la cercetări.
Pe atunci te investigau dacă cereai dedicație la radio europa liberă.

Acum esti investigat daca te duci la lucru cu pantaloni de alta culoare decat vrea seful tau. Atunci purtai uniforma.
Da, poti vorbi in public, pana decide unul sa-ti inchida gura. Apuca-te tu sa zbieri o chestie care nu-i convine unui moderator, pe un forum si vezi exact ce libertate ai castigat si cat de mult conteaza dreptul tau la opinie. Du-te la un ziar cu povestea ta si vei descoperi ca nu intra, ca n-are audienta tarfei de pagina X.

Da' e adevarat, nu te baga nimeni in puscarie pentru asta. Deocamdata, ca dom' Nastase are alta parere. Democratica, evident.

View PostAnjin`, on 16th December 2009, 19:00, said:

Poate ar trebuie să fie întâi ca-n america și pe urmă tranziția către.
Poate că ar trebui chinezii sau ONU să vină să verifice comuniștii și să-i bage la închisoare.

Vorbesti de America si de "Tranzitia catre", dar eu nu vad decat o tranzitie spre foamete, somaj si saracie, dupa 20 de ani de la "revolutie".
Vorbesti de ONU, chinezi si comunisti, intr-o tara condusa de tinerele sperante ale UTC-ului, comunisti deveniti peste noapte oameni politici in democratie, o tara in care ~50% (nu mai stiu cat a luat retardatul ala amuzant si topait) din populatie doreste inapoi comunismul. Ai libertatea de a vota cum doresti tu, dar cu ce te ajuta, cand toti candidatii cu sanse sunt comunisti inraiti? Hm, sa vedem, Iliescu sau Basescu? Iliescu sau Vadim? Basescu sau Nastase? Basescu sau Geoana (cu Voiculescu, Iliescu, Nastase etc in spate). Da, esti un om liber, dar eu nu pot sa-ti aplaud aceasta ... libertate.

Tranzitie? Care tranzitie? Catre ce?

Pentru mine, aceasta "democratie" e benefica, mi-e clar ca nu sfarseam bine in comunism cu temperamentul meu. Ma descurc, job am, rabla am casat-o, la apartament platesc rate, mai ies la o berica, imi mai iau un procesor, o maslina, o vrajeala. Da' cand ma intorc cu procesorul ala spre casa sau cu testul de sarcina al gagicii de la farmacie, pe 100 de metri pana la masina, ma acosteaza 6 cersetori. Asta nu-i o gluma, s-a intamplat noaptea trecuta, in jur de 2 a.m. E atat de trista tara asta, incat si cersetorii trebuie sa munceasca overtime.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 19:26.


#43
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

pe 100 de metri pana la masina, ma acosteaza 6 cersetori. Asta nu-i o gluma, s-a intamplat noaptea trecuta, in jur de 2 a.m. E atat de trista tara asta, incat si cersetorii trebuie sa munceasca overtime.

dar cu vagaboande nu te-ai intalnit

ele iti si dau nu numai cer...glumeam desigur :D

Quote

zilnic mai auzi de cate-un BLOC INTREG care se deconecteaza de buna-voie de la caldura, ca nu-si permit facturile

corect

Quote

cind se "bagau" banane era omor

si acum cand se baga banana mor femeile :)

#44
lajbi

lajbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.02.2006

View PostManowar, on 16th December 2009, 19:03, said:

Tranzitie? Care tranzitie? Catre ce?

Gata, s-a terminat tranzitia. Am ajuns. Am devenit colonie :) .

#45
nosign

nosign

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.01.2008
[quote name='Mosotti' date='16th December 2009, 11:25' post='7510335']
95% din blocul in care stateam. cind ieseam afara cu o ciocolata parca eram cristos

95% ? Da de ce nu 96,36%, sau 94,25% ? Bai baiatule, chiar, in ce caverna ai trait ?  Si mai explica care-i legatura intre ciocolata si Hristos. Mie mi se pare ca esti dus rau. Poate numarul ala astronomic de posturi ti-a daunat grav sanatatii. Sa tot stai asa la computer cu posturi pe banda rulanta. Hai cu milionul ! Take a break,dude.

#46
vlad1988

vlad1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.05.2007
La Nasul (B1 TV), a fost Paul Cozighian, cel ce a filmat baricada de la Inter.

Asteptam cu interes si de la televiziunile mogulilor. :)

Edited by vlad1988, 16 December 2009 - 21:45.


#47
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View Postvlad1988, on 16th December 2009, 21:44, said:

La Nasul (B1 TV), a fost Paul Cozighian, cel ce a filmat baricada de la Inter.

Asteptam cu interes si de la televiziunile mogulilor. :)

La ei o sa-l vezi pe CIUVICA ...marele analist de carton ,un Lascarica al politicii romanesti .

#48
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postlajbi, on 16th December 2009, 20:34, said:

Gata, s-a terminat tranzitia. Am ajuns. Am devenit colonie :) .
Mai degraba un bantustan.

#49
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
de cat o colonie a URSS... :P

#50
boipboip

boipboip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2008
cine considera revolutia un mare esec este ori un mare dobitoc ori isi inchipuia ca in 36 de secunde romania poate deveni germania, si Base poate deveni Andrea Merkel

#51
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Când trăiești în democrație tu (da, tu) ai puterea de a alege conducătorii.

Asta sa o crezi tu ...
Acum a fost batalia ptr Europa dintre CIA si KGB ...iar CIA ,,,a castigat din nou ,,,poporul e doar o masa de manevra,,,bancul cu DEMOCRATIA ...tine la gaini.

#52
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postpamant, on 16th December 2009, 22:01, said:

de cat o colonie a URSS...
Adevarat, dar de ce am devenit bantustan ? Alte foste colonii sovietice nu sunt in situatia asta

#53
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDelano, on 16th December 2009, 22:24, said:

Adevarat, dar de ce am devenit bantustan ? Alte foste colonii sovietice nu sunt in situatia asta

pai daca nu -ti place ,poti sa pleci ..unde doresti ..caci ceausescu acuma joaca carti cu Hitler si cu Stalin ...e libertate .GO ON ..

#54
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostDelano, on 16th December 2009, 22:24, said:

Adevarat, dar de ce am devenit bantustan ? Alte foste colonii sovietice nu sunt in situatia asta

Alte colonii sovietice n-au primit cu aplauze neocomunistii in 89 si nu au aplaudat cand le erau batuti si omorati copiii in 90-91, de untermensch chemati de scarba aia comunista.
Doar aici, in tara prostilor, s-a intamplat asta.
Poate de-aia. Pentru ca asta-i tot ce merita. Nici acum nu s-a facut dreptate si nici nu se va face - ever.

Uita-te la forumul asta. Toti aplauda faptul ca am scapat de comunism. Haha, no shit, cand?

Romanul e nascut pe dos, cumva. Cand ar trebui sa puna mana pe par, e tolerant. Cand ar trebui sa fie tolerant, pune mana pe par.

Noua Dreapta, adunatura aia de ratati jegosi, isi face timp sa sara sa cafteasca homosexualii, cica, la gay pride sau ce-i vrajeala aia care blocheaza traficul, iar ratatul de rand se duce sa se uite si sa SE rada. In schimb, cand apar toti cretinii agitatori, toti politicienii si extremistii, Noua Dreapta freaca noua stanga, iar romanul, la fel, se uita ca la spectacol. Se mandreste ca acum e liber si poate vota, dar la vot nu merge, iar cand merge, n-are ce alege. Da' mortii lui, e liber, taica, nu te pui cu libertatea si democratia. Liberalii se pupa cu comunistii, partidul la conducere spune ca-i de dreapta si merge pe slogane populiste de stanga, iar extremistii de dreapta sunt comunisti.

La asa spectacol, iti zic eu de ce-am devenit bantustan: e o tara care nu merita cucerita, ce cucerita, fuck that, nu merita nici macar bombardata....un Caracal cu 23 de milioane de handicapati.

O tara in care justitia tine de domeniul fantasticului, unde trecutul e falsificat...nu merita sa aiba viitor.

Cand am lucrat afara, nu mi-a fost rusine ca eram roman, chit ca m-am lovit de tot felul de prejudecati. Cand am vazut prostii mirandu-se in liceu, la schimb de experienta, ca romancele folosesc tampoane, nu mi-a fost rusine. Cand am mers la olimpiada de mate pe tara in pantaloni rupti, nu mi-a fost rusine.

Cand am venit inapoi si-am vazut ca s-a transformat totul in extreme, atunci mi-a fost rusine. Uitati-va la aria asta imputita. Daca-l injuri pe Geoana, esti automat "portocaliu", un "pedelacheu". Daca-l injuri pe Basescu, esti un "comunist" un "pesedeu". Indiferent pe cine injuri, esti catalogat drept agitator, platit de partide, blabla. Retardati ordinari...Tot ce-am facut pe threadul asta a fost sa spun ca nu s-a schimbat nimic in bine si gata - amintirile mele sunt false, am dus-o bine (lol) pe vremea comunistilor...ma mir ca nu mi-a zis nimeni ca am de fapt 80 de ani, comunist vechi, nomenclaturist eventual Asta-i libertatea castigata. Asta-i dreptul la opinie, asa cum e inteles si fix atata valoreaza - zero barat. Nimeni nu gandeste in sutele astea de mii de kilometri patrati. Toti cretinii se exprima "liber" cu singurul lucru pe care l-au invatat - ura. Ura pentru toti cei care nu-s la fel ca ei. Tot ce-a invatat romanul a fost acelasi slogan imputit si expirat "cine nu-i cu noi e impotriva noastra".

Nu vad unul singur intrebandu-se "Ba, tati, da' noi chiar o ducem acum mai bine sau mai rau? Ce avea tata la varsta mea si ce am eu?". Nah, why bother. Uraaaa, am scapat de comunisti. Fuck me, grats, retards.

Edited by Manowar, 16 December 2009 - 22:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate