Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1657
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Kendo, on 07 septembrie 2015 - 13:32, said:

... dpdv al functionarii cosului daca acesta ar ocoli grinda? ...
Cosurile din inox pot face mici devieri, conditionat.
Cosurile ceramice se monteaza perfect verticale.

#1658
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 panoramic66, on 06 septembrie 2015 - 23:20, said:


Pentru cosurile de fum montate la interior trebuie prevazute cu ghene ventilate la cf-inox, iar cf-ceramic sa fie prevazut cu orificii de ventilare din constructie (exclus cosurile artizanale, gen canal de ventilare).


Posted Image

Nu exista exceptii ?

#1659
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 csomi, on 07 septembrie 2015 - 20:22, said:

Nu exista exceptii ?
Pot exista exceptii, dar nu este o solutie profesionala ce prezinta siguranta locuintei si a ocupantilor.
Daca ne referim strict la cosul de inox trebuie luat in calcul pericolul de supraincalzire a camasuirii interioare al cosului de fum.
Subiectul se poate dezvolta ...

Edited by panoramic66, 07 September 2015 - 20:30.


#1660
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 panoramic66, on 07 septembrie 2015 - 20:29, said:

Pot exista exceptii, dar nu este o solutie profesionala ce prezinta siguranta locuintei si a ocupantilor.
...
Subiectul se poate dezvolta ...

Un Schidel Absolut nu are "ghene de ventilare" (si nu poti spune ca nu este profesional)...de ce oare nu are ?

http://forum.softped.../page__st__1296

Edited by csomi, 07 September 2015 - 20:37.


#1661
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 csomi, on 07 septembrie 2015 - 20:34, said:

Un Schidel Absolut nu are "ghene de ventilare" ....
Cred ca se face o confuzie intre canal de ventilare si ghena de ventilare.  Posted Image
In cazul cosurilor de fum ceramice vorbim de canal de ventilare - Schidel Absolut are 3 distantiere metalice care tine tubul centrat pe gol (din beton spumat), aerul intra liber pe sub usita de curatire si iese pe sub piesa de capat - terminal.
La cosurile de inox vorbim de ghena de ventilare - o imbracaminte rezistenta la foc care imbraca cosul de inox pe toata inaltimea sa ce v-a fi montat la interiorul imobilului.
Poate reusesc sa fac un scan din manual ... sorry ... am pozat cu telefonul.

Edited by panoramic66, 07 September 2015 - 21:17.


#1662
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 panoramic66, on 07 septembrie 2015 - 20:54, said:

- Schidel Absolut are 3 distantiere metalice care tine tubul centrat pe gol (din beton spumat), aerul intra liber pe la usita de curatire si iese pe sub piesa de capat - terminal.


Esti sigur , atunci dece se recomanda acest tip pt casele pasive ? se aeriseste cosul dinspre interior spre exterior ?  ce vor face cei cu proba de etanseitate al casei  ? vor avea scapari serioase de presiune..nu ?

Edited by csomi, 07 September 2015 - 21:16.


#1663
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 csomi, on 07 septembrie 2015 - 21:16, said:

... pt casele pasive ? se aeriseste cosul dinspre interior spre exterior ? ...
Modelul de cos se foloseste la toate tipurile de generatoare de caldura cu arzator atmosferic si in suprapresiune.
Nu stiu daca sunt recomandate la casele pasive (sau economice), poate cu montajul cosului la exterior iar racordul la generator cu trecerea prin perete.
Pentru eliminarea pierderilor pe acest segment (cos de fum) la intrarea libera pe sub usita de vizitare (zona stutului de condensat) se confectioneaza un canal de ventilare care aduce aer din exterior - izolat si etans - dincolo de peretele exterior al imobilului.
In acest fel, aerul de la intrare si cel de iesire din canalul de ventilare cos de fum v-a circula in circuit inchis cu exteriorul (in bucla).

Edited by panoramic66, 07 September 2015 - 21:47.


#1664
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 panoramic66, on 07 septembrie 2015 - 21:29, said:

Nu stiu daca sunt recomandate la casele pasive, poate cu montajul cosului la exterior iar racordul la generator cu trecerea prin perete.
Pentru eliminarea pierderilor pe acest segment (cos de fum) la intrarea libera pe sub usita de vizitare (zona stutului de condensat) se confectioneaza un canal de ventilare care aduce aer din exterior - izolat si etans - dincolo de peretele exterior al imobilului.
In acest fel, aerul de la intrare si cel de iesire din canalul de ventilare cos de fum v-a circula in circuit inchis cu exteriorul (in bucla).

Eu in schimb stiu ca sunt recomandate pt casele pasive , am montat cateva... nu au nevoie de ventilare... daca cauti bine vei gasi si fisa de conformitate... in fine nu vreau sa conving pe nimeni ce si cum...

Edited by csomi, 07 September 2015 - 21:53.


#1665
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 csomi, on 07 septembrie 2015 - 21:52, said:

Eu in schimb stiu ca sunt recomandate pt casele pasive , .......
Nu stiu ungureste ... Posted Image  ... sa inteleg ca s-a schimbat ceva in notiunea de casa pasiva !!!    ok, nu vreau sa intru off-topic.

#1666
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 panoramic66, on 07 septembrie 2015 - 21:56, said:

Nu stiu ungureste ... Posted Image  ... .

Nici eu...Posted Image  ca poate iti scriam in ungureste Posted Image

Edited by csomi, 07 September 2015 - 22:07.


#1667
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
o intrebare, cosul trebuie acoperit sau nu ?
este vorba despre un cos tona, nu are "palarie"
multumesc


#1668
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 danr, on 07 septembrie 2015 - 22:36, said:

o intrebare, cosul trebuie acoperit sau nu ?
este vorba despre un cos tona, nu are "palarie"
multumesc
Daca este si racordat la scurgere - nu are nevoie de a fi acoperit cu acea "palarie"'.

#1669
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
am observat ca anumite persoane sunt intr-o eroare cand vine vorba de ventilatia cosului si canalul de ventilatie ( LUFT )

DECI : exista cosul ceramic ,clasic : Tona Din si Uni Plus. Acest cos are ventilatie (4 locuri pe interiorul mantalei) menita sa ventileze vata minerala bazaltica, atat!

DECI : exista cosuri speciale: Tona Tec, Avant, Absolut si Ultaceramic si Quadro. Aceste cosuri au , in functie de caz, distantiere ( intre tubul ceramic si manta).Prin acel spatiu putem aduce aer proaspat (priza aer extern) la semineu/cazan/focar. Exista si Tona Tec Iso( sau Plus) , cos de fum ce are si izolatie de vata minerala bazaltica, dar si distantiere si loc pentru aer extern.( aceste cosuri se recomanda la cosurile de fum exterioare, pentru a nu reactiona la diferentele de temperatura . Izolatia suplimentare ajuta la protectia impotriva inghetului)

DECI: toate aceste cosuri , enumerate mai sus, pot avea manta cu LUFT, cu loc pentru ventilatie sau pentru a trece cu tevile prin interior sau pentru a aduce priza de aer extern prin cosul de fum.Luft-ul NU ajuta la functionalitatea cosului de fum si nu are legatura cu ventilatia cosului de fum.

Elementul terminal( cocosul sau cap de cos Omega sau elementul rotativ): acest element se recomanda doar acolo unde exista sistemul "preluare verticala". ( se recomanda si acolo unde nu exista posibilitatea adaptarii racordarii la canalizare.). Pentru semineu (ex) performant,nu este nevoie de cap de cos ,
Se recomanda neutilizarea acestor elemente , decat in cazuri speciale!

#1670
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009
salut,

am ajuns intr-un punct critic si am nevoie de ajutorul vostru,
nu mai am bani pt cosul de fum al centralei cu lemne si tre sa improvizez ,tre sa gasesc solutia raport pret/calitate ...si apelez la voi
cosul este 9 metri in total din care am cladin din caramida 3,10 m,pentru diferenta de 6 metri am nevoie de ajutor
am atasat cosul zidit,cosul zidit are interior de 300x300 mm
nu mai am caramida pt restul,nu am mai gasit sau ce am gasit caramida nu mi-a placut
cosul de inox gata facut ...am gasit la romstal..cos de fum inox 6 m interior 200,inox de 0.5 mm,dublu cu izolatie de 50 mm intre foite...1400 ron cu toate reducerile din lume
m-am gandit sa il fac din  teava negra de 220 mm interior si groasa de 0.5 mm

ce parere aveti?

Attached Files



#1671
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Cărămidă din demolari, cea mai ieftina solutie, nu folosi metal feros, la izolatii sa inteleg ca nu te mai gandesti... :'(

#1672
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009
am cautat si caramida din demolari...
o sa folosesc si izolatia asta:

http://www.romstal.r...-mp-p17122.html

#1673
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 victorandronie, on 08 septembrie 2015 - 11:16, said:

....
m-am gandit sa il fac din  teava negra de 220 mm interior si groasa de 0.5 mm
... dupa noile normative nu ai voie sa faci prelungire cu elemente care se corodeaza pe parte de evacuare gaze arse.
Precipitatiile, mediul acid al condensatului si temperaturile relativ inalte fac ca tabla de 0,5mm sa se fisureze.

Darama cosul existent si mergi pe un cos profesional.
Alternativa, ridica cosul din zidarie cu caramida plina - un zidar priceput, cu vasta experienta, mai apoi intubezi la interior cu teava semirigida din inox.
Altfel, vei pune in pericol vecinii de sus, risti sa te amendeze cei de la pompieri civili, primaria ....etc.

Cei ieftin e scump!

#1674
victorandronie

victorandronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.09.2009
nu am gasit nimic concret legat de noile normative....poti sa fi mai concret ? un link ceva ,da,cam ai dreptate...ce e ieftin acu poate fi mai scump mai tarziu
vecini de sus nu exista e o casa cu etaj,tot eu sunt peste tot :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate