Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1693
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013

View Postandreilesan, on 01 octombrie 2015 - 06:44, said:

Mantalele din beton sunt poroase si se recomanda a nu fi lasate expuse la ploaie, ci neaparat sa fie tencuite. La cum ai specificat ca a fost o firma agreata de Schiedel si ti-au dat si garantie - nu-mi vine sa cred ca au montat ei ceva gresit.. Dar verifica bine si imbinarea cosului cu invelitoarea, sa nu fie de fapt asta cauza problemei..

Ca fapt divers, am vazut ca ai racordul la 45 grd la mansarda, iar cosul duce jos. Vei avea doua surse racordate la acelas cos?
Salut, o sa incerc sa fac mai multe verificari, oricum ajung tocmasi sapt viitoare pe la casa.
In racordul de 45 gr o sa pun un semineu, dar o sa-i dau drumul ocazional. Echipa care a montat cosul a zis ca pot face foc si in semineu in paralel cu centrala deoarece semineul este in mansarda.

#1694
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postalex_cata123, on 01 octombrie 2015 - 07:56, said:

..In racordul de 45 gr o sa pun un semineu, dar o sa-i dau drumul ocazional. Echipa care a montat cosul a zis ca pot face foc si in semineu in paralel cu centrala deoarece semineul este in mansarda.
Incep sa am dubii vis-a-vis de profesionalismul echipei care a montat cosul.. Posted Image Ce fel de centrala vei avea cu tiraj natural sau cu tiraj fortat?

#1695
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013

View Postandreilesan, on 01 octombrie 2015 - 09:17, said:

Incep sa am dubii vis-a-vis de profesionalismul echipei care a montat cosul.. Posted Image Ce fel de centrala vei avea cu tiraj natural sau cu tiraj fortat?
Cu tiraj natural.

#1696
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postalex_cata123, on 01 octombrie 2015 - 09:38, said:

Cu tiraj natural..
Asta in pic schimba datele problemei, insa in continuare trebuie sa ai mare grija..Posted Image . Eu nu ti-as recomanda sa faci focul simultan in ambele, ci doar pe rand.. Iar fiecare agregat termic sa aiba camera de ardere etansabila.. Adica cand faci focul in unul celalalt sa nu permita '"tragerea de aer fals""..
""Durerea mare'' este ca din dorinta de a vinde, marea majoritate a vanzatorilor cauta sa-ti impinga prin orice metoda produsul pe gat, mai departe sunt problemele d-tale.. Daca ti-ar fi spus ca nu se recomanda ceea ce vrei d-ta, si pentru asta ai nevoie de un cos dublu - i-ai fi abandonat ca si ofertanti si ai fi ajuns tot la cei care ti-ar fi facut exact ce ai acum.. Insa, ca acum te vei ciocni cu alt gen de probleme - nu mai este grija lor, ci stric a d-tale..Posted Image
Posted Image

#1697
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013

View Postandreilesan, on 01 octombrie 2015 - 09:52, said:

Asta in pic schimba datele problemei, insa in continuare trebuie sa ai mare grija..Posted Image . Eu nu ti-as recomanda sa faci focul simultan in ambele, ci doar pe rand.. Iar fiecare agregat termic sa aiba camera de ardere etansabila.. Adica cand faci focul in unul celalalt sa nu permita '"tragerea de aer fals""..
""Durerea mare'' este ca din dorinta de a vinde, marea majoritate a vanzatorilor cauta sa-ti impinga prin orice metoda produsul pe gat, mai departe sunt problemele d-tale.. Daca ti-ar fi spus ca nu se recomanda ceea ce vrei d-ta, si pentru asta ai nevoie de un cos dublu - i-ai fi abandonat ca si ofertanti si ai fi ajuns tot la cei care ti-ar fi facut exact ce ai acum.. Insa, ca acum te vei ciocni cu alt gen de probleme - nu mai este grija lor, ci stric a d-tale..Posted Image
Posted Image
Am inteles, semineul o sa fie etansat, o sa fac focul in el destul de rar.
Cum se poate face proba ca acest cos este montat corect,ma gandesc ca daca torn apa in el, practic nu ar avea voie sa treaca de samota prin lipituri nu? Centrala o sa o cumpar abia la anul si nu vreau sa stau sa stric atunci ca iese fum, acum sunt in amenajari, nu ar fi asa grav.
Multumesc!

#1698
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postalex_cata123, on 01 octombrie 2015 - 13:21, said:

Am inteles, semineul o sa fie etansat, o sa fac focul in el destul de rar.
Cum se poate face proba ca acest cos este montat corect,ma gandesc ca daca torn apa in el, practic nu ar avea voie sa treaca de samota prin lipituri nu? Centrala o sa o cumpar abia la anul si nu vreau sa stau sa stric atunci ca iese fum, acum sunt in amenajari, nu ar fi asa grav.
Multumesc!


Stimate domn,
1-Umiditatea este transmisa prin manta, in oferta firmei Schiedel este scris foarte clar ca este obligatoriu tencuitul cosului de fum. Daca faceti acest lucru, problema e rezolvata! In afara de asta, Feko (elementul decorativ) nu se imbina cu mantaua in partea de inaltime libera a cosului. -Deci, cosul NU este montat corect.
2-Adaptarea a doua racorduri pe acelasi canal de fum ce deservesc cazane ce folosesc combustibil solid atrage pierderea garantiei( puteti verifica-sunati la Schiedel /Tehnic si va lamuriti)
3-Nu oricine poate face astfel de racordari, exista niste norme foarte strice si producatorii au preferat sa inlature subiectul si solutia sa nu fie garantata.( sunt vreo 3-4 oameni in Romania care se pricep la asa ceva , sunt distante ce trebuie respectate, dar si adaptarea unui element (la racordul din partea superioara) pe care nu il gasiti la producatorul din Ungaria...
4-Daca echipa care a montat v-a recomandat sa le folositi in acelasi timp si au montat doua racorduri.....e grav. Faceti sesizare si cereti banii inapoi.

Concluzia: aveti un cos de fum de 10, montat prost , fara garantie!

Edited by mmtsdc, 01 October 2015 - 21:07.


#1699
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013

View Postmmtsdc, on 01 octombrie 2015 - 21:05, said:

Stimate domn,
1-Umiditatea este transmisa prin manta, in oferta firmei Schiedel este scris foarte clar ca este obligatoriu tencuitul cosului de fum. Daca faceti acest lucru, problema e rezolvata! In afara de asta, Feko (elementul decorativ) nu se imbina cu mantaua in partea de inaltime libera a cosului. -Deci, cosul NU este montat corect.
2-Adaptarea a doua racorduri pe acelasi canal de fum ce deservesc cazane ce folosesc combustibil solid atrage pierderea garantiei( puteti verifica-sunati la Schiedel /Tehnic si va lamuriti)
3-Nu oricine poate face astfel de racordari, exista niste norme foarte strice si producatorii au preferat sa inlature subiectul si solutia sa nu fie garantata.( sunt vreo 3-4 oameni in Romania care se pricep la asa ceva , sunt distante ce trebuie respectate, dar si adaptarea unui element (la racordul din partea superioara) pe care nu il gasiti la producatorul din Ungaria...
4-Daca echipa care a montat v-a recomandat sa le folositi in acelasi timp si au montat doua racorduri.....e grav. Faceti sesizare si cereti banii inapoi.

Concluzia: aveti un cos de fum de 10, montat prost , fara garantie!
Multumesc de raspuns.
Eu vreau doar sa-l repar, ca sa le fac sezizare, apoi judecata fac barba alba, eu trebuie sa-l fac saptamana asta ca sunt in curs de amenajare, si este prin interior.
Deci trebuie tencuit. Partea de decor influenteaza cu ceva daca se imbina cu mantaua in partea libera, sau doar de design?
Al doilea racord il pot folosi din cand in cand sau ii pot face un capac ceva din inox.
Eu am zis ca mai vreau un racord pe acelasi cos si au zis ca este ok, au facut niste calcule si au mai pus unul. Am luat o echipa acceptata de cei la schiedel, am zis sa nu aduc pe oricine sa-l faca, dar vad ca degeaba.

#1700
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postalex_cata123, on 02 octombrie 2015 - 09:02, said:

... Eu vreau doar sa-l repar, ... ... Deci trebuie tencuit. ...
Tencuiala nu rezolva problema aparuta la interiorul cosului, doar o amana ... la urmatoarele precipitatii vor penetra si tencuiala, in plin sezon rece.

Edited by panoramic66, 02 October 2015 - 17:18.


#1701
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013

View Postpanoramic66, on 02 octombrie 2015 - 17:17, said:

Tencuiala nu rezolva problema aparuta la interiorul cosului, doar o amana ... la urmatoarele precipitatii vor penetra si tencuiala, in plin sezon rece.

Nu inteleg ce vrei sa zici, daca il tencuiesc si ii pun si o folie impermeabila pe tencuiala (gen sika,wakaflex) pe capul cosului pana la elementele decorative ar trebui sa nu mai intre apa, la ce problema la interior te referi?
Multumesc!

#1702
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postalex_cata123, on 02 octombrie 2015 - 18:49, said:

Nu inteleg ce vrei sa zici, daca il tencuiesc ...
Tencuirea se executa dupa uscarea mortarului de imbinare al mantalelor - implicit dupa corsetarea cosului de fum, daca este cazul.

View Postalex_cata123, on 02 octombrie 2015 - 18:49, said:

si ii pun si o folie impermeabila pe tencuiala ...
Orice folie ai pune nu ajuta la nimic, nu este recomandata in zona ceramica cu temperaturi relativ inalte, nu prinde tencuiala peste folie ... mai intai usuca-ti cosul la interior (verifica daca a patruns apa intre tubul de samota si manta) si fa' reparatiile la elementele exterioare spre a intampina patrunderea a precipitatiilor.

#1703
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
Buna. Cumpar un semineu cu iesire la burlan de 130, am vrut sa cumpar o reductie/adaptor de la 130 la 150 adica mai mare....gasesc doar de la 130 la 120...oare ar avea vreo problema sa il pun mai mic , mai are tragere?semineul e marca prity de 15kw si o sa am la el un horn de vreo 6 metri inaltime cu 2 coturi la 90 grade. Multumesc

#1704
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postalexpaul1986, on 03 octombrie 2015 - 09:37, said:

... Cumpar un semineu cu iesire la burlan de 130, ...
Cine iti vinde focarul pentru semineu sa-ti dea si racordul dublu-strat din inox pentru racordul la horn, kitul mastic de imbinare/etansare - pentru a scapa de griji.

#1705
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006
S

View Postalexpaul1986, on 03 octombrie 2015 - 09:37, said:

Buna. Cumpar un semineu cu iesire la burlan de 130, am vrut sa cumpar o reductie/adaptor de la 130 la 150 adica mai mare....gasesc doar de la 130 la 120...oare ar avea vreo problema sa il pun mai mic , mai are tragere?semineul e marca prity de 15kw si o sa am la el un horn de vreo 6 metri inaltime cu 2 coturi la 90 grade. Multumesc
Buna. Doua coturi de 90 de grade plus reductie=reducere tiraj, normal ar fi sa ai 130mm toate elementele de evacuare gaze arse si legaturi la cos de 45 de grade

#1706
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015

View Postbpsorin, on 05 octombrie 2015 - 11:16, said:

S
Buna. Doua coturi de 90 de grade plus reductie=reducere tiraj, normal ar fi sa ai 130mm toate elementele de evacuare gaze arse si legaturi la cos de 45 de grade

am dat la cineva sa imi faca reductia, de la 130/ la 150.....e bine asa?

#1707
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015

View Postpanoramic66, on 03 octombrie 2015 - 17:59, said:

Cine iti vinde focarul pentru semineu sa-ti dea si racordul dublu-strat din inox pentru racordul la horn, kitul mastic de imbinare/etansare - pentru a scapa de griji.

de la dedeman il cumpar

#1708
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postalexpaul1986, on 05 octombrie 2015 - 15:34, said:

de la dedeman il cumpar
Cool, ...  vezi ca baietii iti pot oferi tot pachetul pentru semineu - de la insert pana la cos de fum, cu tot cu racord pe inox.

#1709
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015

View Postpanoramic66, on 05 octombrie 2015 - 18:51, said:

Cool, ...  vezi ca baietii iti pot oferi tot pachetul pentru semineu - de la insert pana la cos de fum, cu tot cu racord pe inox.

aha deci. ei nu dau totul cand cumperi semineul, asta insemna ca au ceva profit :D, oare daca nu cer prea mult unde m-as putea interesa de chestiia asta? nu sunt milionar, deaia intreb, daca eram, nu ma durea capu :D

#1710
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postalexpaul1986, on 05 octombrie 2015 - 19:04, said:

... ei nu dau totul cand cumperi semineul, ...
Ca alternativa, mergi la un magazin specializat care iti ofera tot pachetul cu montajul inclus, la promotie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate