Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Muzica actuala mai poate fi numita arta?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Dupa cum stim muzica este una din cele 7 arte, dar in ultimul timp mare parte din ce se 'compune' astazi nu merita statutul de arta!
In primul rand arta presupune, creatie in nici un caz duplicare cu mici modificari pe alocuri cum este la moda in ultimul timp. In plus arta de altfel este strict legata de estetic, iar credeti-ma Esteticul de multe ori sangereaza dupa auditii ale 'super trupelor' care evolueaza pe scenele internationale astazi!
Dupa parerea mea cea mai mare plaga a muzicii o reprezinta videoclipurile! Din ani '80 cand acestea au inceput sa se produca pe scara mare au tot aparut trupe si solisti, care nu au nici o legatura cu muzica, dar care arata bine sau mai stiu eu ce!
Nu ca acestia nu ar fi existat si in ani precedenti videoclipurilor dar nu erau in numar atat de mare! Unii o sa spuna ca nu am dreptate si o sa imi dea ca exemplu manele de la noi care nu au intrat pe piata via TV. Ei bine fratilor drept e ca la noi manele au atatia fani pt ca romanu e prost in estenta lui (glumeam), dar alta explicatie chiar nu gasesc!
Mai romani :) cam atat! Astept si pareri ale voastre pe tema asta!
Eu mai am cateva de spus da le pastrez pt mai tarziu! ;)

#2
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

Quote

Din ani '80 cand acestea au inceput sa se produca pe scara mare au tot aparut trupe si solisti, care nu au nici o legatura cu muzica, dar care arata bine sau mai stiu eu ce!

Ce ai tu cu videoclipurile??
Atata timp cat sunt bine facute si exista o legatura cu mesajul piesei nu vad nimic rau...
Marea problema sunt asa zisele formatii de hip-hop & company care produc "hituri" pe banda rulanta si isi expun "averea" prin videoclipuri si cred ca daca imi baga o fufa pe post o sa ma faca sa-mi placa piesa...  :death:

#3
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004

Quote

Marea problema sunt asa zisele formatii de hip-hop & company care produc "hituri" pe banda rulanta si isi expun "averea" prin videoclipuri si cred ca daca imi baga o fufa pe post o sa ma faca sa-mi placa piesa... 

Foarte adevarat !
Muzica nu mai e arta fiindca nici nu mai e muzica. Stiu ca pare ciudat ca muzica nu`i muzica :) dar chestiile alea facute pe computer sunt de`a dreptu jenante...bagi o fufa in fatza ii modifici vocea aia de kkt si gata...viitoru` "star"  :death:

#4
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

Memnoch, on May 31 2005, 20:24, said:

-In plus arta de altfel este strict legata de estetic...
-Eu mai am cateva de spus da le pastrez pt mai tarziu! ;)

<{POST_SNAPBACK}>

-arta de acest fel este strict legata de atas.
-nu te abtine. te poti imbolnavi.

Attached Files



#5
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
Fata de anii '70-'80 muzica de azi NU mai este o arta; este pur si simplu o industrie in care IMAGINEA este mai importanta decat muzica propriu-zisa: practic piesa nu este decat un simplu mijloc de transmitere a imaginii...

De exemplu compara pe Sandra (o celebra cantareata din anii '80-inceputul anilor '90) cu Kylie Minogue: VOCEA primei este cu 100 de clase peste K. dar a doua "danseaza" mai bine...

Ce ti-e si cu muzica asta...
Sper sa revina la normal.

PS un sfat: exista VH1 si VH1 Classic unde dau muzica EXTREM de buna din aproape toate timpurile; prefer de 1000 de ori VH1 decat MTV

Edited by Alvin, 01 June 2005 - 10:43.


#6
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

Alvin, on Jun 1 2005, 11:42, said:

De exemplu compara pe Sandra (o celebra cantareata din anii '80-inceputul anilor '90) cu Kylie Minogue: VOCEA primei este cu 100 de clase peste K. dar a doua "danseaza" mai bine...
PS un sfat: exista VH1 si VH1 Classic unde dau muzica EXTREM de buna din aproape toate timpurile; prefer de 1000 de ori VH1 decat MTV

<{POST_SNAPBACK}>


Alvin, verisor, tu ai auzit-o pe lisandra, aia a lu maical linsu, daca de ea vrei sa vorbesti, cantand vreodata live?
aishudbisoulachi e o naspeta.
ai dat vreodata pe vreun canal de loreena mckennitt? afara de marcelina dijon nu prea cred ca se mai aude altceva la capitolul voci comerciale.
prefer bugs bunny decat orice muzica difuzata la tv.

Later edited by Allex: BlackMamba a fost avertizat pentru limbajul jignitor folosit in posturile sale, iar unele dintre acestea vor fi editate sau sterse (cele Off-topic).

Edited by Allex, 02 June 2005 - 09:32.


#7
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

BlackMamba, on Jun 1 2005, 10:50, said:

Alvin, verisor, tu ai auzit-o pe lisandra, aia a lu maical linsu, daca de ea vrei sa vorbesti, cantand vreodata live?
aishudbisoulachi e o naspeta.
ai dat vreodata pe vreun canal de loreena mckennitt? afara de marcelina dijon nu prea cred ca se mai aude altceva la capitolul voci comerciale.
prefer bugs bunny decat orice muzica difuzata la tv.

<{POST_SNAPBACK}>


1. "amice" vad ca tu esti un inamic al muzicii...  :death:

2. Daca nu-ti place Sandra asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu noroi in orice si in oricine. Poate esti un rocker suparat, mai stii??

3. Ce vorbesti frantz?? am ascultat mai multa muzica decat iti imaginezi...

4. Am ascultat si Loreena McKennit: piesa preferata La Serenissima  :w00t:

Edited by Allex, 02 June 2005 - 09:33.


#8
BlackMamba

BlackMamba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.05.2005

Alvin, on Jun 1 2005, 12:04, said:

1. "amice" vad ca tu esti un inamic al muzicii...  :death:
2. Daca nu-ti place Sandra asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu noroi in orice si in oricine. Poate esti un rocker suparat, mai stii??
3. Ce vorbesti frantz?? am ascultat mai multa muzica decat iti imaginezi...
4. Am ascultat si Loreena McKennit: piesa preferata La Serenissima  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

„amice“, daca tu numesti artist/muzician o precupeata care n-a iesit in viata ei fara maical si butoanele lui pe scena, de studio nu mai vorbim.

Edited by Allex, 02 June 2005 - 09:35.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o anumita epoca nu da masura artei in muzica. anii 80 au dat probabil cea mai naspa muzica din istorie, in afara de anii 90 care au fost si mai naspa si de noul mileniu care este evident catastrofal (pentru ca ne pregatim de apocalipsa). oricum e clar ca muzica devine din ce in ce mai putin complexa, adica ce vorbesc io de complexitate, muzica a devenit o porcarie repetitiva fara nici un dzeu, doar sunete folosite pentru a amplifica efectul drogurilor si al alcoolului (house & shit), pentru a aburi minorele imbecile la discoteca (bambi & akcent & shit) sau pentru a te sinucide auzind asemenea timpenii (hip-hop-hoop-hoop). yo  :death:

Edited by Allex, 02 June 2005 - 09:37.


#10
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
@Mosotti :
Exista totusi si muzica buna in toata acesta gramada...
Din moment ce le iese banul de ce sa nu invadeze piata cu muzica? N-au nici un motiv sa n-o faca daca exista "consumatori" de muzica. (din punctul lor de vedere!)
Chiar, vine Apocalipsa??  :lol:

Edited by Alvin, 01 June 2005 - 12:49.


#11
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
@ Alvin Sincer nu am nimic nu ideea de videoclip! Nasoala e faza cum au influentat ele muzica actuala si cum au ajuns sa promoveze non-valorile si prostia!
@ Mosotti Ai dreptate, si totusi mai exista muzica...

#12
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
In legatura cu muzica actuala ca arta nu cred ca cineva din toti cei care fac muzica astazi sustin ca ei fac arta... Poate doar niste "compozitori" comunisti care ne intoxicau cu mizerii pe vremea impuscatului.

Edited by Allex, 02 June 2005 - 09:38.


#13
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
exista si azi arta, doar ca nu e promvata de MTV, ca sa nu zic de kkturile ce le promoveaza TVKKlumea

#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
nu mai generalizati..
si azi se mai face muzica excelentă..
oricum nu e aia de pe MTV sau de pe la TV/Radio-urile romanesti..

#15
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Ca tot vb de muzica ca parte componenta a artei: Ce muzica actuala considerati ca merita statutul acesta de arta!
Da-ti cat mai multe exemple!!!! Daca aveti!!! :D

#16
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

Memnoch, on Jun 2 2005, 22:31, said:

Ca tot vb de muzica ca parte componenta a artei: Ce muzica actuala considerati ca merita statutul acesta de arta!
Da-ti cat mai multe exemple!!!! Daca aveti!!! :D

<{POST_SNAPBACK}>


Avem, avem!

U2, Depeche Mode, The Corrs, Nana, Down Low  :coolspeak: , A-ha, Schiller, Enya, Enigma, Dido, Ace Of Base (ceva mai "vechi"), Phil Collins, Vangelis...

Mai rare ce-i drept, dar exista!

In afara de aspectul financiar (se presupune ca EI traiesc din muzica!) nu se poate nega aspectul artistic (grija pt detalii, sonoritate deosebita nu doar "o porcarie repetitiva fara nici un dzeu, doar sunete folosite pentru a amplifica efectul drogurilor si al alcoolului" (citat de la Mosotti).

Totul e sa stii sa selectezi "graul de neghina"...

#17
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
e adevarat, mai greu sa dai exemple de arta in muzica actuala, pentru mine cu atat mai greu cu cat ascult mai mult vechituri... oldies but goldies :D
dar cred ca exista oameni care fac muzica strict pentru sufletul lor. si al altora...

#18
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

Memnoch, on Jun 2 2005, 22:31, said:

Ca tot vb de muzica ca parte componenta a artei: Ce muzica actuala considerati ca merita statutul acesta de arta!
Da-ti cat mai multe exemple!!!! Daca aveti!!! :D

<{POST_SNAPBACK}>


DJ Patife - Drum'n'bass

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate