Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

software pentru randari

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabi-dumi

gabi-dumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.11.2009
Salutare . Ati putea sa-mi spuneti ce programe folositi pentru a face randari si care ar fi cel mai bun calitate/pret ?
Multumesc .

#2
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
O varianta buna e Rhinocerus (990 euro) + modulul de rendare profesionala Flamingo (2-3 sute parca)

#3
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
Ar mai fi si 3DPaintBrush , Atlantis , Maxwell Render , SU2KT ... , chiar se discuta f putin despre randare .

Cum pastrez linile de marcare a unei usi ca sa se vada dupa randare ...

Attached Files



#4
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

 ecoa, on 1st February 2010, 17:35, said:

....Atlantis ...

de fapt e ArtLantis

 ecoa, on 1st February 2010, 17:35, said:

Cum pastrez linile de marcare a unei usi ca sa se vada dupa randare ...

folosesti un motor de randare serios, sau il setezi bine, sau folosesti un model 3D complex, nu o simpla forma fara detalii

Attached Files

  • Attached File  R_2.jpg   311.39K   49 downloads


#5
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
la o dubla linie colorata cu negru m-am gandit si eu dar la setari ce ?

cu ce ai randat masina , dar desenat ?

#6
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
ArtLantis 3.0

modelul e din librarie, nu l-am construit
si nu cred ca trebuie sa folosesti "linie". efectul trebuie sa imite realitatea: adica e nevoie de 2 suprafete care se apropie, fara a se atinge

#7
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
da merci ma ajutat , as mai avea cu unirea a 2 ... bucati de gresie si altele care nu imi iasa .

alte chesti care sunt complicate : efectul dat de jetul unei rachete , perii unei perii de dinti .

-folosesc 3dpaintbrush

Attached Files



#8
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
software de randat: Vray (cam cel mai bun in raport timp/calitate) Maxwell (cel mai cel mai) Artlantis (mica jucarie, dar eficient)

Rhino este modelator, ca si 3dMax... Rhino cu flamingo are rezultate foarte slabe.

Mai e o varianta ieftina/foarte buna/foarte rapida.

cinema4d 11.5.. e si modelator si soft de render

in 11.5 se adauga un soft de randare mult mai inteligent!  Modelarea este foarte buna, si e mult mai rapid decat max-u. Ai layere si pot inchide si deschide obiecte dupa bunul plac.

dar...ca sa randeze bine iti trebuie un 11.5!

ecoa: imbinari de genul ala sunt foarte ciudate. Ori lasi mai mult spatiu sa iti para un mic rost, ori lipest texturi. Mai poti sa tesesti marginile placilor.

bullymac: in randrarea aceea se vede cat de simplu e Artlatins-u. Nu are algoritmi complexi de lumina. Am lucrat ceva timp in el acum cred ca 5 ani..si am testat dealungul aniilor mai mlte variante.. e eficient..dar slab. il foloseam in scoala pentru randari de concept, la corecturi. Ghinionul lui ca Archicad-u are modul de randat bunicel acum...

existe tone de tutoriale ptr ce si cum.

#9
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
RARES vad ca esti experimentat ce lucreaza mai repede un apple cu p video geforce de 256 mb , 2 gb ram sau un sony cu p video geforce 512 mb 4 gb ram procesoare ambele de 2.2 ghz si pret de magazin apropiat ?

#10
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

 ecoa, on 5th February 2010, 17:07, said:

RARES vad ca esti experimentat ce lucreaza mai repede un apple cu p video geforce de 256 mb , 2 gb ram sau un sony cu p video geforce 512 mb 4 gb ram procesoare ambele de 2.2 ghz si pret de magazin apropiat ?

hmm

memoria video nu te ajuta la randat...
memoria video nu te ajuta la miscari de scena...
memoria video te ajuta la texturi multe...gen jocuri.

procesor grafic sa fie. Procesor logic sa ai...si cat mai multa memorie ram.

prefer apple-ul cu 4 giga de ram ...

eu am macpro cu o 4*2.66 Xeon, 4 GB ramFB/Ati x1900/512mb/Windows 7 sau Snow Leo

mac ul e mai bun.

Dar daca ai nevoie de max si acad vei fi nevoit sa pui windows...

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 Rares., on 04 februarie 2010 - 02:00, said:

software de randat: Vray (cam cel mai bun in raport timp/calitate) Maxwell (cel mai cel mai) Artlantis (mica jucarie, dar eficient)

Rhino este modelator, ca si 3dMax... Rhino cu flamingo are rezultate foarte slabe.

Mai e o varianta ieftina/foarte buna/foarte rapida.

cinema4d 11.5.. e si modelator si soft de render

in 11.5 se adauga un soft de randare mult mai inteligent!  Modelarea este foarte buna, si e mult mai rapid decat max-u. Ai layere si pot inchide si deschide obiecte dupa bunul plac.

dar...ca sa randeze bine iti trebuie un 11.5!

ecoa: imbinari de genul ala sunt foarte ciudate. Ori lasi mai mult spatiu sa iti para un mic rost, ori lipest texturi. Mai poti sa tesesti marginile placilor.

bullymac: in randrarea aceea se vede cat de simplu e Artlatins-u. Nu are algoritmi complexi de lumina. Am lucrat ceva timp in el acum cred ca 5 ani..si am testat dealungul aniilor mai mlte variante.. e eficient..dar slab. il foloseam in scoala pentru randari de concept, la corecturi. Ghinionul lui ca Archicad-u are modul de randat bunicel acum...

existe tone de tutoriale ptr ce si cum.

ma ajuti sa imi instalez astea eventual cu crac ca sa le incerc Maxwell (cel mai cel mai) Artlantis (mica jucarie, dar eficient)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate