Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Franz Liszt

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008
In turneul sau efectuat in Principatele Romane (1846-1847), Franz Liszt a ramas impresionat de muzica populara romaneasca. Rezultatul a fost o "Rapsodie romana" ce avea la baza doinele, baladele, cantecele de petrecere si de jale cu care era intampinat prin locurile unde a poposit. Aceasta lucrare a fost gasita de compozitorul Bela Bartok, la aproape 85 de ani de la crearea ei. "Rapsodia romana" are 25 de pagini, iar premiera a avut loc in 1931 la Ateneul Roman din Bucuresti, in intepretarea pianistei Aurelia Cionca.

A ascultat-o cineva? Probabil ca nu este prea reusita pentru ca altfel ar fi fost mai populara. Daca o are cineva il rog sa-mi trimita un PM.

#2
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
da, am eu lucrarea, face parte din ciclul rapsodiilor maghiare, număr de catalog searle 242. e în sol minor și poartă numărul 20 și subtitlul - rapsodia română.
deși multe lucrări din acest ciclu sunt reluate în S 244 (celebrele rapsodia a 2-a, marșul rakoczi, heroide elegiaque, etc..) nu-s suficient de "main stream" ca ultimele.

lucrarea e faină numa că după mintea mea se găsesc și influențe țigănești la origini.

#3
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 27th October 2009, 23:01, said:

da, am eu lucrarea, face parte din ciclul rapsodiilor maghiare, număr de catalog searle 242. e în sol minor și poartă numărul 20 și subtitlul - rapsodia română.
deși multe lucrări din acest ciclu sunt reluate în S 244 (celebrele rapsodia a 2-a, marșul rakoczi, heroide elegiaque, etc..) nu-s suficient de "main stream" ca ultimele.

lucrarea e faină numa că după mintea mea se găsesc și influențe țigănești la origini.

Multumesc pentru informatii. In muzica influentele tiganesti nu-s tocmai un lucru rau, si ce au facut si fac tiganii pentru folclorul romanesc si nu numai, merita toata aprecierea. Cu toate astea as vrea sa aud si eu daca exista aceste influente tiganesti. :) Eu totusi cred ca cine a compus rapsodia a II-a ungara, nu putea face ceva prost si apoi si melodiile din care s-a inspirat pentru rapsodiile ungare de la tigani le-a auzit.

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostC988, on 28th October 2009, 02:24, said:

Multumesc pentru informatii. In muzica influentele tiganesti nu-s tocmai un lucru rau, si ce au facut si fac tiganii pentru folclorul romanesc si nu numai, merita toata aprecierea. Cu toate astea as vrea sa aud si eu daca exista aceste influente tiganesti. :) Eu totusi cred ca cine a compus rapsodia a II-a ungara, nu putea face ceva prost si apoi si melodiile din care s-a inspirat pentru rapsodiile ungare de la tigani le-a auzit.
dar eu nici n-am spus că influențele țigănești ar fi nașpa.

dacă ai adresă care suportă dooj dă mega ți-o trimit pe mail :)

#5
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 28th October 2009, 11:11, said:

dar eu nici n-am spus că influențele țigănești ar fi nașpa.

dacă ai adresă care suportă dooj dă mega ți-o trimit pe mail :)

Am cautat pe net dar in van, niciun fel de mentiune la adresa vreunei rapsodii romanesti de Liszt. Desigur cand spun ca am cautat pe net ma refer la faptul ca am cautat pagini de limba engleza pentru ca nu prea am incredere in sursele romanesti. ma intreb ce nume are de fapt pentru ca la data cand a vizitat el tarile romane, strainii inca ne spuneau valahi, molodveni si moldovalahi, este de inteles ca nu prea avea cum s-o numeasca "rapsodia romana" Pe de alta parte am gasit doar cateva mentiuni despre o rapsodie ungara cu numarul 20 si acelea sunt complet needificatoare.

#6
C988

C988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 10.12.2008
Am gasit-o, esti mare Gigele, daca nu-mi spuneai cine a cantat-o, nu as fi gasit-o in veci; Leslie Howard un mare pasionat de Liszt a avut ambitia sa interpreteze si sa inregistreze opera lui Liszt integrala, n-a iertat se pare nici macar ciudateniile si raritatile. Oricum asa numita Rapsodie romana a lui Liszt nu apare la ciudatenii ci apare pe un cd impreuna cu celelalte rapsodii ungare, e numerotata ca si cum ar face parte dintre rapsodiile ungare desi are ca titlu:

No 20: G minor 'Rumanian Rhapsody'. Allegro vivace – Presto e staccato – Andante – Lento a capriccio malinconico – Variazione – Hermannstädter – Walachische Melodie – Vivace spiritoso assai – Sempre presto strepitoso assai – Prestissimo  [15'41]

Acum pentru un profan ca mine tot titlul ala putea sa fie si in mayasa ca n-as fi inteles cu mult mai putin decat am inteles acum. Ca prima impresie - rapsodia nu e rea deloc, nu detectez niciun fel de influente tiganesti, sau orientale macar, dar si eu spun ca opinia mea nu valoreaza mare lucru. Rapsodia are cateva portiuni excelente prin asta vreau sa spun ca prind din prima cea ce nu-i rau.

Aici e link-ul.

http://www.hyperion-...p?al=CDA66851/2

Gigele, inca o data: respectele mele!

#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
crecă am vreo treij de sidiuri cu leslie howard, numa că de multe ori interpretările lui sunt sub berman, așkenazy sau cziffra. bine, sunt bucățele unde și leslie e pe felie și per total e ok.
și nici claudio arrau sau jorge bolet nu stau rău la capitolu liszt - adică na, de fapt liszt e super interpretat șamd. la momentu dă față.
însă, la lucrările obscure leslie howard e tătic!

uite o altă lucrare super tare de liszt - oratoriul "Christus", S3 (versiunea cu james conlon e faină) sau simfonia la divina comedie a lui dante, unde-n purgatoriu ți se ridică păru pe spinare când încep să intre violoncelii în acțiune :D

#8
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Gigele, trimite si mie pls. rapsodia aia romana a lui Liszt. Nici nu stiam ca exista asa ceva.
Merci anticiapt.

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
caută-mă pe privat. oricum îți voi răspunde mâine seara :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate