Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Acordeon

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dorel15

dorel15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.04.2009
Care stie unde pot sa gasesc cum se canta la acordeon sau... cum gasesc cateva partituri??

#2
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

View Postdorel15, on 10th October 2009, 10:13, said:

Care stie unde pot sa gasesc cum se canta la acordeon sau... cum gasesc cateva partituri??

contacteaza-ma pe PM, am cateva partituri care te poate ajuta!

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Desi ma apropii de 46 de ani, nu stiam ca acordeonul face parte dintre instrumentele cu care se canta cele discutate in tema ""Muzica simfonica/opera/clasica".
Iti multumesc pt postarea adecvata, pt ca asa mai invat si eu ceva. Chiar, imi spuneti si mie in care lucrare din cele on topic apare?
Ar fi pacat sa mor asa cum sunt, adica prost, pardon neinformat...

#4
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Aveti dreptate, acordeonul nu este folosit in muzica simfonica/opera/clasica, dar se poate canta muzica usoara, caffe-concert, etc cu acest instrument.
@dorel15 probabil nu a fost destul de atent cand a creat acest topic, si la postat in aria Muzicii simfonice, insa eu ma refeream ca ii pot da niste partituri pentru al ajuta sa invete sa cante la acordeon, aici dumneavoastra nu ati fost atent ceea ce a cerut @dorel15, domnule Prien!

Edited by planner26, 12 November 2009 - 17:34.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
planner26
Am vrut sa fiu si eu un pic rautacios, sa ma dau destept si cult in capul la mine.
Si am fost luat prea in serios. Daca eu nu as fi gresit niciodata, sau nu as fi inghitit macar vre-un i...
Asta e. Urasc sa pun smile-uri..
Si daca ma ma mai domnesti, adica imi reamintesti cati ani am....Stiu ca politetea...dar fara sa vrei imi faci rau..
E clair?

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on 7th November 2009, 10:25, said:

Desi ma apropii de 46 de ani, nu stiam ca acordeonul face parte dintre instrumentele cu care se canta cele discutate in tema ""Muzica simfonica/opera/clasica".
Iti multumesc pt postarea adecvata, pt ca asa mai invat si eu ceva. Chiar, imi spuneti si mie in care lucrare din cele on topic apare?
Ar fi pacat sa mor asa cum sunt, adica prost, pardon neinformat...
nici nu mă miră, stimabile, că n-ați întâlnit până acum acordeonul în lucrările pe care le ascultați.
ca să dau câteva exemple, ce-mi vin în minte acum am sa menționez cantata octombrie, opus șapteșpatru, de sergei prokofiev, unde acordeonul e folosit ca să-i bată joc de tătuca stalin, dar asta-i partea secundă. efectul e nemaipomenit.
apoi, aș adăuga și sonatele pentru acordeon, semnate kalevi aho, lucrări care-au surprins extrem de plăcut un amic de-al meu, fan mare al muzicii romantice, deși lucrările sunt contemporane de-a dreptul. și dacă tot suntem la capitolul exemple, cum prea distinșii ravel, șostakovici, și rimski-korsakov s-au întrecut să-i orchestreze muzica genialului mussorgski (cel veșnic amețit de aburi de votkă) de ce sa nu amintim și de james crabb și geir draugsvoll care-au reușit o "orchestrare" excelentă a celebrei lucrări "tablourile unei expoziții" pentru două acordeoane.

bunăoară, spre cultura dvs, mai există și alte instrumente obscure, cum ar fi flexatonul, folosit cu deosebit succes în concertul pentru pian de haciaturian, în partea secundă. ba aș mai adăuga și armonica (popular cunoscută sub numele de muzicuță) - ce se poate regăsi într-un concert semnat heitor villa-lobos, sau, ca să fiu și mai extrem - vioară de hardanger, instrument la care apelează respectabilul geirr tveitt. desigur, de tuba wagner nici nu mai încape vorba, tubă folosită atât de brukner cât și de mahler, asta ca nu cumva să se presupună că doar richard a presărat în partiturile dumisale note dedicate acestui instrument. și, dacă-mi e permis în continuare oftopicul, aș încheia cu concertul pentru balalaică semnat eduard tubin.

la urma urmei, nici nu mă așteptam ca un amator de flașnetării și opere peninsulare (exclusă opera distinsului și respectabilului respighi, pe care, desigur, și-mi permit o aroganță, presupun că nu-l cunoașteți) să fi auzit de asemenea sonorități exotice. omul cât trăiește învață, sau ascultă, după caz, dar, odată prins ritmul manelei greu se mai dă pe brazdă lumea.

așa că, dragă domnule, dacă tot v-ați limitat spectrul muzical, rogu-vă nu mai încercați pe viitor răutăcisme ieftinele cu privire la anumite instrumente. că nu toată lumea a rămas cu placa blocată pe vioară/pian/sau lătrături sinistre din tosca

respecte, și succesuri :first:

Edited by gigel de hohențolărn, 05 December 2009 - 22:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate