Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#4663
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 predrag80, on 22nd May 2012, 18:36, said:

Buna sa va fie sara. Noutati din Banat. Dupa multe desene, incercari si lamuriri, in sfarsit va las sa va delectati cu noua mea jucarioara. Mai mai multe informatii, inclusiv recomandarea mesterului va stau la dispozitie. Momentan arata bine. Cand ajung in batatura sper sa si mearga la fel de bine. Revin cu detalii ASAP.

E "fotoghicitoare"? caz in care nu vrei sa-ti faci "vedeta rapida" pentru a vina braconierii de sturioni, la ce folosesc, pentru sapat santuri? arata mai mult a "fofeze" pentru sapat gropi pentru stilpi, pomi etc...

#4664
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010
Pai poate face o "sfirleaza" !

Grig

#4665
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Ma gandeam ca nu are rost sa va explic si ca va veti da seama. Dar, "pica para malaeata..."

http://sad-ogorod.co...veska/okuchnik/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A0im9xUjI0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUb1taovbKA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b0fdhLMIaBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BjkHUixNCW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4666
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
foarte frumos arata in filmulete dar sunt curios cum se descurca si la tine ....sa pui si ceva poze eventual ceva filmulete facute de tine sa vedem si noi

#4667
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Da in pozele mele nu arata bine? Abia astept sa le incerc, insa va mai trebui sa astept ceva timp, ca la noi ploua cu galeata. Sper sa mai pot intra in cartofi. Nu stiu daca ma voi descurca cu filmuletele. Nu am mai facut asa ceva. Cred ca va trebui sa va mutumiti cu poze si impresii.

Edited by predrag80, 22 May 2012 - 21:34.


#4668
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010

 predrag80, on 22nd May 2012, 21:32, said:

Da in pozele mele nu arata bine? Abia astept sa le incerc, insa va mai trebui sa astept ceva timp, ca la noi ploua cu galeata. Sper sa mai pot intra in cartofi. Nu stiu daca ma voi descurca cu filmuletele. Nu am mai facut asa ceva. Cred ca va trebui sa va mutumiti cu poze si impresii.
arata super! bravo am si eu in plan sa fac asa ceva din 2 discuri dar din lipsa timpului ....asteptam poze

#4669
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Vezi ca discul se indoaie foarte greu si nici nu cred ca trebuie un material asa de tare.
Nu ai cumva niste discuri in plus? Mi-ar trebui 2 discuri cu diametru de 35cm sau mai mare pentru urmatorul proiect.

#4670
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

 predrag80, on 22nd May 2012, 22:52, said:

Vezi ca discul se indoaie foarte greu si nici nu cred ca trebuie un material asa de tare.
Nu ai cumva niste discuri in plus? Mi-ar trebui 2 discuri cu diametru de 35cm sau mai mare pentru urmatorul proiect.
Daca gasiti o sursa pentru discuri cu diametrul de cel putin 35 cm, va rog sa-mi spuneti si mie. Ma gandesc sa construiesc CEVA pentru invelit (bilonat) randurile cu cartofi, asa cum am vazut intr-un film rusesc pe Youtube.

#4671
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007

 vicris, on 23rd May 2012, 00:17, said:

Daca gasiti o sursa pentru discuri cu diametrul de cel putin 35 cm, va rog sa-mi spuneti si mie. Ma gandesc sa construiesc CEVA pentru invelit (bilonat) randurile cu cartofi, asa cum am vazut intr-un film rusesc pe Youtube.
Cu permisiunea dumneavoastra ma inscriu si eu la 2 discuri...
Poate fiind mai multi, gasim undeva !

#4672
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Ce spuneti de asa ceva.  Ati mai vazut asa ceva? A incercat cineva?

#4673
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
Nu stiu cum arata planta dupa ce trece cu aia, dar eu zic ca bine nu ii este. Si e riscul mare ca sa rupi planta

#4674
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 vicris, on 23rd May 2012, 01:17, said:

Daca gasiti o sursa pentru discuri cu diametrul de cel putin 35 cm, va rog sa-mi spuneti si mie. Ma gandesc sa construiesc CEVA pentru invelit (bilonat) randurile cu cartofi, asa cum am vazut intr-un film rusesc pe Youtube.

O sursa,cel putin la Cluj,sint discuri de mers la padure,cu 3 picioare si un maner "pi sentru".Talere sau cum se numesc si sint din material gros,diametru aproximativ 50-60cm.
Mai puteti incerca la cei care aduc tractorase second si alte utilaje agricole.

@predrag80:  Ma bucur ca link-ul mai din urma ti-a fost de folos.Eu inca sint in stadiul de cautare tabla.A ta de cit ii?
Al 2lea clip vrea sa fie un fel de miniprasitoare;tot la rusi exista un fel de arici,cu care se merge printre randuri,in acelasi scop ca si in clipul tau,de a sparge crusta de la suprafata.
Un mic amendament:
-partea dreapta dintre varfurile aripioarelor de pe acelasi "sfert de cerc"  ar fi trebuit mai scurta (in pozele 6-7 se vede cel mai bine:indoiturile sint aproape paralele,ele ar trebui sa fie aproape unite la varf-undeva la 2-3 cm)
-sa ai griji ca aripioarele sa fie la unghi maxim (45 de grade) fata de directia de mers caci acelea sint partile active,si dupa logica mea la unghiul acesta imprastie cel mai bine pamantul
-is curios cind le pui sus incurci stg cu dr? ca de le pui invers,in loc sa imprastie,il stringe pe mijloc :D
In rest spor si bafta!
Invidia ma roade....!

@SAurelian009 De ma mai domnesti odata,te fac mucos :D.In rest,subscriu la cele ale tale.

Edited by alexbjorg, 23 May 2012 - 15:59.


#4675
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
@alexbjorg: Tabla mea cred ca e de 3mm. A avut-o unchiul prin garaj. De fapt, de toate le-a avut asa ca eu doar am comandat.(privilegiul de a avea un unchi priceput si binevoitor ^_^ ). In rest, am cautat cum au facut cei de pe forumuri din rusesti si chiar am vazut mai multe modele si mai multe modalitati de a realiza acest dispozitiv. Sa sper ca am reusit sa fac o treaba buna. Revin cu detalii dupa ce il probez.

#4676
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
"Jos palaria!"
Din ce zici ca sint mai multe modele si mai multe modalitati de realizare deduc ca "isi merita banii".
Bine de stiut si de urgentat procedurile.
P.S. Daca le ai salvate,ai putea pune si ceva link-uri cu cele de mai sus (asta daca nu ti-e greu).

Edited by alexbjorg, 23 May 2012 - 16:03.


#4677
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Uite aici linkul catre forumul rusesc.

#4678
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010

 predrag80, on 22nd May 2012, 21:52, said:

Vezi ca discul se indoaie foarte greu si nici nu cred ca trebuie un material asa de tare.
Nu ai cumva niste discuri in plus? Mi-ar trebui 2 discuri cu diametru de 35cm sau mai mare pentru urmatorul proiect.
un vecin le-a schimbat la discul de pe tractor si dupa lungi rugaminti mi-a dat 2 discuri uzate -cam de 37-40cm diametru .stau f prost cu timpul dar ma gandesc sa merg la un vecin -fierar si sa le indoi incalzite in foc....sper sa reusesc sa-mi fac timp si sa le rezolv pt saptamana viitoare -altfel trece momentul oportun pt bilonat cartofii

#4679
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Pentru colegii de forum: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y88pL8CKUTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate aveti nevoie...

#4680
horwatt

horwatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.07.2011
predrag80, eu realizez de 2 ani activitatea pe care o desfasoara omul acela din filmulet printre straturile de cartofi, numai prin faptul ca pun randurile la distanta de 80 cm si cand intru la prasit scot doua freze din cele 6 pe care le am in mod normal la motosapa. Acelasi lucru l-am facut cu mare succes si la ardei, vinete si rosii. Prin procedeul asta se si biloneaza singure. Am grija sa tin frezele destul de adanc. Desi distanta pare mare la inceput intre randuri, prin august cand plantele sunt la maturitate situatia e numai buna. PS astazi mi-am luat de la Prakti... inca doua freze peste cele pe care le aveam la motosapa. Abia astept sa le montez, 8 freze in actiune la livada. Cat despre disc mai bine le pastrati pentru gratar :) decat sa va chinuiti sa le indoiti.

Edited by horwatt, 24 May 2012 - 21:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate