Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#4645
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Buna seara. Am reusit sa fac intinzatorul ca sa intinda cureaua bine si sa nu mai patineze. Sufa care trage de intinzator culiseaza acum pe un scripete micut. Inainte era actionat printr-o sarma groasa indoita. Am pus si curea noua acelasi numar si merge struna. I-am schimbat si uleiul dar nu am gasit 10w30 si i-am pus 10w40 mobil ,a intrat cam 600 grame. Am intrebat un mecanic de la stihl care repara si motosape, generatoare si motopompe cu motor in 4 timpi (comercializeaza asa ceva) si mi-a spus ca merge si 10w40 . Cica uleiul asta este bun pentru motoare cu temperatura mai ridicata. Asa mi-a spus asa va spun. Acum trebuie sa ai fac roti si sa ai incropesc o prasitoare, o rarita si sa vedem cum le duce. Eventual o sa mai adaug ceva greutati numai ca nu prea am pe unde. Tre sa ai fac si alt maner la ambreiaj ca asta care il are este cam slabut, este din tabla subtire si se cam indoaie (nu ar merge un maner de farna de bicicleta ca si maner de abreiaj ?)  si eventual o sa ai schimb si maneta de acceleratie nu imi place cum merge,cu un schimbator de viteze de bicicleta.

#4646
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006
Utilajele agricole au voie sa foloseasca drumurile publice pentru deplasarea la terenul agricol. Sectoarele de drum se stabilesc de consiliul local impreuna cu politia. Daca ii pui numar galben de la primarie si o inscri ca utilaj agricol nu mai ai nici o problema. Practic ganditi-va cate combine ati vazut pe drumurile publice cu nu numar de inmatriculare sau inscriere. La mine, de exemplu, ai voie sa te deplasezi 30 km in jurul localitati daca o inscri la primarie.

#4647
laurentiu_macelaru

laurentiu_macelaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Ce parere aveti de astea? Pret uimitor!!!!! Motoare super..........balarii?!

http://forum.anuntur...-made-in-japan/
http://forum.anuntur...usa-din-russia/

#4648
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postlaurentiu_macelaru, on 17th May 2012, 15:42, said:

Ce parere aveti de astea? Pret uimitor!!!!! Motoare super..........balarii?!

http://forum.anuntur...-made-in-japan/
http://forum.anuntur...usa-din-russia/


Mare teapa.In primul rand nu e cel cu transmisia din fonta care e pe la 2500 nou.ala e la 1600 nou.oricare ar fi,e tot o mare teapa cu ele."norocos" va fi cumparatorul..

#4649
lionBabylon

lionBabylon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.02.2007

View PostBogdan_AGRi, on 17th May 2012, 17:18, said:

Mare teapa.In primul rand nu e cel cu transmisia din fonta care e pe la 2500 nou.ala e la 1600 nou.oricare ar fi,e tot o mare teapa cu ele."norocos" va fi cumparatorul..
Sincer, nu m-as arunca.
22 mil. inseamna "un sfert din pretul de magazin" ??? Asta ce gluma e ?
Jucarioara nu stiu daca face macar si 22 mil.

#4650
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
imi recomanda cineva  vreo solutie sa cumpar o bucsa canelata 20x17 din romania
in italia pare o dimensiune comuna dar la noi ......

#4651
vulcaneanul

vulcaneanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.08.2005
salutare, am achizitionat si eu un Viking HB585 si sambata am si testato, sunt foarte multumit de achizitie mai ales ca am prinso la un pret destul de bun doar 2300 ron desigur fara accesorii.
Socrul meu are si el o motosapa Oleo Mac 164H daca nu gresesc, a luato cu roti de 8" si roti de metal, am obs. ca el are rotile de 8" pe clicheti daca nu gresesc si daca ma exprim corect, si cand da inapoi nu se misca, am obs totodata ca exista roti si fara clicheti , diferenta fiind de aprox 80 ron intre cele cu si fara.
Rog pe cei care sunt cunoscatori in aceste utilaje daca imi pot spune si mie, care merita cumparate si de ce? si totodata care este dimensiunea normala intre randurile de porumb de ex, eu a trebuit sa folosesc doar 2 cutite deoarece randurile sunt prea mici.
ah inca ceva, doresc sa confectionez o rarita, imi poate spune cineva ce unghiuri trebuie sa aiba cutitele din spate?

#4652
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
Salut baieti am si eu o nedumerire legata de utilizarea unei cositori rotative la motocultorul meu. Oare merge bine petru a cosi fan pentru animale? Nu il marunteste ?

Am pus aici un filmulet cu asa ceva dinc are nu imi pot da seama. Rog un cunoscator sa imi dea niste sfaturi si daca a folosit cineva.

#4653
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 10.10.2007

View PostSAurelian009, on 21st May 2012, 13:35, said:


Intrebare intrebatoare:daca ar marunti iarba,oare s-ar mai pune la tractor rotativa dubla?
Este asa ceva de adaptat la motosapele tip butoias (desfaci si iei motorul si il pui la altceva) cel gen robix la Praktiker dar la un pret nu prea modic.Ex.:aici
Cele rotative sint bune pentru ca poti urmari mai usor denivelarile de teren,pe cind cele tip lama,alea late,cu dinti ca la scula de taiat gard viu, iti trebuie teren de fotbal.
Sus la motocositoare s-a dezbatut aceasta problema.Si la "iarba dintre pomi" :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NynvkDjt_2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexbjorg, 21 May 2012 - 16:10.


#4654
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
multumesc de raspuns domnule @alexbjorg. Am gasit o asemenea cositoare la un pret ff frumos fata de cea aratata de tine sau cea care este in dedeman. As dori sa vad cum se manifesta si la terenuri mai denivelate si in panta.

#4655
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 17.03.2008
Noua? La ce bani? Cati tamburi?

#4656
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
Da e noua si e ca si cea din filmuletul pus de mine. Pretul la ea fiind de 1600 lei e ceva diferenta de la 2600 in dedeman si mai ales ca la mine nu se poate pune

#4657
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 17.03.2008
Mie mi se pare mult si asa, avand in vedere pretul unei motosape.

#4658
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
Pai nu e un pret mic dar totusi e mai mic si asa daca tot am motocultorul de ce sa nu imi iau numai cositoarea asta la el, decat sa dau alti bani pe o cositoare care cu siguranta face mult mai mult.

Edited by SAurelian009, 21 May 2012 - 21:30.


#4659
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 17.03.2008
Acum am vazut pe tehnic shop ca au cositori la 1600 de lei cu doi tamburi.

#4660
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
O idee despre remorca pentru motosape si motocultoare.

#4661
edilari

edilari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2011

View Postagafita, on 15th May 2012, 15:11, said:

Salut
Eu am cumparat in martie o motosapa Motosapa BSR ZS-500B3 cu 7CP  la 2500ron de pe www.tehnic-shop.ro si mi-au dat si ratita si rotile de cauciuc la pachet, iar saptamana trecuta am luat si o  prasitoare de aici! la 250 ron si sunt foarte multumit de ea este reglabila in latime si se infige foarte bine in pamant.
ai roti metalice sau cu cele de cauciuc prasesti?

#4662
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Buna sa va fie sara. Noutati din Banat. Dupa multe desene, incercari si lamuriri, in sfarsit va las sa va delectati cu noua mea jucarioara. Mai mai multe informatii, inclusiv recomandarea mesterului va stau la dispozitie. Momentan arata bine. Cand ajung in batatura sper sa si mearga la fel de bine. Revin cu detalii ASAP.

Attached Files


Edited by predrag80, 22 May 2012 - 17:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate