Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cum investesc 300.000 euro ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
alex74

alex74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009
Salutare tuturor, sunt nou pe forum .

Sa trec direct la subiect am deschis topicul asta ca sa imi fac o idee despre ce inseamna defapt afaceri imobiliare.

Ca sa nu scriu un mesaj lung scriu pt. inceput doar ideea .

Sunt interesat sa cumpar garsoniera sau apartamente in special in Bucuresti la pret mic indiferent de contii pe care apoi sa le renovez si sa le inchiriez /revand .


Va rog sa discutam aici doar despre imobiliare, probabil vor fi multi care vor spune ca se pot face afaceri mai mari de banii astia, de acord,dar pentru moment ma intereseaza ceva cat mai simplu,fara batai de cap si prea multa munca .

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Am eu o garsoniera in Iasi, te intereseaza. PM Me!

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ai vazut cumva emisiunile alea de la tv, in care cumpara case, le renoveaza si fac ditamai profitul. sint vechi ;) ala e motivul pentru care s-a dus dracului piata imobiliara :w00t:

#4
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009
Daca ai deja 300.000 de euro si nu stii ce sa faci cu ei, inseamna ca nu ai facut tu banii aia!

#5
skodars

skodars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.08.2007
Nici nu m-as risca sa investesc in apartamente, garsoniere pe timp de criza. Prima data trebuie sa te gandesti in cat timp iti vei scoate investitia dintr-un apartament, garsoniera o data ce piata e in repaus si nu se stie in cati ani o sa se redreseze si mai ales in ce parte o s-o ia. Al doilea rand daca observi majoritatea au preferat sa-si vanda apartamentul, sa-si ia un teren in afara Bucurestiului si sa-si faca casa, preturi mult sub cele din Bucuresti.  Orase care au atras investitorii imobiliari, s-au dezvoltat foarte mult in ultimii ani si se dezvolta in continuare sunt Buftea si Crevedia Orase curate, linistite, strazi asfaltate, pretul la terenuri in jur de 100e/mp, vile si blocuri la greu,  orase mult mai dezvoltate decat Pipera de exp. unde nici nu te atingi de imobile. Sfatul meu e sa dai un rond prin Buftea-Crevedia sa tragi o privire si daca o sa te intereseze ceva poti sa-mi ceri ajutorul.

#6
alex74

alex74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009

 Schimbul3, on 12th September 2009, 23:03, said:

Daca ai deja 300.000 de euro si nu stii ce sa faci cu ei, inseamna ca nu ai facut tu banii aia!

Am gasit un client pt. un teren .Intradevar nu am avut pana acum o asemenea suma  si banii astia vin cam usor,dar nu vreau sa imi bat joc de ei .
Oricum am avut mereu o stitutie ok si cam tot ce mi-a trebuit.

#7
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Pai cu 300.000 poti sa mansardezi un bloc si ai 12 apartamente noi, nu mai trebuie sa le renovezi.

#8
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Vrei neaparat in imobiliare?

#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu una prefer sa iau o casa veche si sa o renovez dupa gustul meu.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
- Cine are sume mari nu poveste la toata lumea, nu intreaba pe forum, isi permite sa plateasca 2 firme de consultanta pentru a obtine cateva idei buna
- Nu te-a intrebat nimeni despre situatia ta financiara
- Stiu si copii ca piata imobiliara nu este cea mai buna varianta de a plasa banii acum
- Cele mai slabe randamente le ai pe rezidential

#11
cicudaf

cicudaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.12.2007

 terratec, on 13th September 2009, 15:21, said:

- Stiu si copii ca piata imobiliara nu este cea mai buna varianta de a plasa banii acum

Conform cu ce studiu?
Sau aveti impresia ca programul Prima Casa a aparut pentru ca n-aveau plastelina sa se mai joace? Specula pe apartamente/case vechi acum incepe.

#12
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Nu cred ca e ceva ce poti invata pe un forum.

Ce iti sugerez, exista niste carti de specialitate. Una era scrisa de Donald Trump (sau cel putin sustinuta), insa am vazut multe altele - destul de interesante. Imobiliarele nu sunt doar despre a cumpara ieftin si a vinde scump .... si in acest moment e perfect sa investesti in imobiliare ... dar nu m-as risca fara cunostinte avansate in domeniu.

E exact cum ai intreba ... am un milion de dolari, vreau sa investesc la bursa ... cum fac. E stupid, e falimentar si oricum cine face atatia bani nu sta pe forum.

Sfat practic: cauta o firma de consultanta, de preferat straina (am ceva cu etica romanilor in a lucra) sau pune-te pe invatat. Daca nu, risti sa pierzi jumatate de bani in primele sase luni. Daca nu ma crezi, incearca.

#13
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008

 cicudaf, on 13th September 2009, 16:57, said:

Conform cu ce studiu?
Sau aveti impresia ca programul Prima Casa a aparut pentru ca n-aveau plastelina sa se mai joace? Specula pe apartamente/case vechi acum incepe.
Prima casa este o teapa de mari proportii care nu face decat sa tina preturile ridicate fara sa vanda case efectiv. Cauta orice articol sau studiu care nu este vandut guvernului si o sa vezi cum e cu prima casa.

#14
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

 alex74, on 12th September 2009, 22:32, said:

Salutare tuturor, sunt nou pe forum .

Sa trec direct la subiect am deschis topicul asta ca sa imi fac o idee despre ce inseamna defapt afaceri imobiliare.

Ca sa nu scriu un mesaj lung scriu pt. inceput doar ideea .

Sunt interesat sa cumpar garsoniera sau apartamente in special in Bucuresti la pret mic indiferent de contii pe care apoi sa le renovez si sa le inchiriez /revand .


Va rog sa discutam aici doar despre imobiliare, probabil vor fi multi care vor spune ca se pot face afaceri mai mari de banii astia, de acord,dar pentru moment ma intereseaza ceva cat mai simplu,fara batai de cap si prea multa munca .
schimba-i in lei si baga-i in depozite pe 2-3 luni (pentru termenul acesta ai cea mai buna dobanda)!
altceva mai bun nu ai sa gasesti avand in vedere ca este totusi criza! orice afacere ai incerca sa incepi implica riscuri enorme .........

#15
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009

 alex74, on 12th September 2009, 22:32, said:

Salutare tuturor, sunt nou pe forum .

Sa trec direct la subiect am deschis topicul asta ca sa imi fac o idee despre ce inseamna defapt afaceri imobiliare.

Ca sa nu scriu un mesaj lung scriu pt. inceput doar ideea .

Sunt interesat sa cumpar garsoniera sau apartamente in special in Bucuresti la pret mic indiferent de contii pe care apoi sa le renovez si sa le inchiriez /revand .


Va rog sa discutam aici doar despre imobiliare, probabil vor fi multi care vor spune ca se pot face afaceri mai mari de banii astia, de acord,dar pentru moment ma intereseaza ceva cat mai simplu,fara batai de cap si prea multa munca .
frate am un singur sfat:) cu cei 300.000 de euro du-te si baga banii intr-un cont la o banca in elvetia si iei cam 2500 euro pe luna si te doare-n spitz:).nu e de investiti in perioada asta ni nimic... mai ales in imobiliare

Edited by otisweb, 15 September 2009 - 23:03.


#16
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Jumatate in depozite si jumatate in actiuni la bursa cu lichiditate , acum e o perioada f buna de crestere pe bursa .

Edited by DjAdi, 16 September 2009 - 00:13.


#17
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008

 otisweb, on 16th September 2009, 00:02, said:

frate am un singur sfat:) cu cei 300.000 de euro du-te si baga banii intr-un cont la o banca in elvetia si iei cam 2500 euro pe luna si te doare-n spitz:).nu e de investiti in perioada asta ni nimic... mai ales in imobiliare
2500/luna = 30000/an adica 10%/an la euro!

Care banca ofera asa dobanda la euro? (serios as vrea sa stiu)

#18
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
deci, este incredibil ce aberatii pline de ura pot scrie unii pe un forum, va e ciuda de moarte ca a avut bafta si a scos 300.000euroi dintr-un pamant?!

cea mai buna idee e sa-i bagi la banca cum a zis otis, poate 10% pe an e mult, dar tot vei scoate undeva la 1500euro..asteapta mai intai , cauta multe solutii, sa nu pierzi banii mai repede decat i-ai castigat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate