Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Vom ajunge pe Luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1418 replies to this topic

#937
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007
:rolleyes:  cel mai mult ma distreaza tot felul de presupusi ingineri rachetisti, navali si aerieni, si alti savanti de genu' care stiu ei domle cum trebuie facuta o chestie din asta, trebuie un motor din ala, un senzor din alalalt, ecuatia ailalta blablabla. Fapt e ca racheta s-a lansat si a fost un succes (chiar daca nu la nivelul dorit de unii), iar asta era cel mai important de verificat

Si bai fratilor, daca sunteti atat de destepti, de ce nu faceti voi o racheta pe bune, cu care sa le dati peste nas alora de la ARCA? Sincer acum. Asa cum ARCA se descurca si primesc fonduri private sa-si faca racheta (inutilizabila dupa unii), de ce nu veniti voi cu un plan mult mai bun si cu niste cunostinte mult mai bune (pe care, teoretic, ziceti ca le aveti) cu care sigur veti convinge niste sponsori (daca fraierii aia de la ARCA au reusit, voi o sa primiti probabil de 10 ori mai multi bani).

Sigur, conspiratia ARCA+Armata+ROMATSA (Armata + Romatsa cica ascund datele si de ai dracului ce sunt nu vor sa-i contrazica pe cei de la ARCA, desi au monitorizat zborul)+reptilienii+francmasonii o sa se opuna, dar nu va dati batuti cu una cu doua, si o sa reusiti, o sa le aratati voi.

#938
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PosttheMisuser, on 5th October 2010, 11:21, said:

Ca sa fiu drept, si 10 metri daca o lua in sus, pt. mine era ok. Macar nu le-a cazut ca bolovanu..

Dimpotriva: parasuta nu s-a deschis si racheta a cazut fix ca bolovanul (600 km/h dupa calculele competente ale lui Dumitru Popescu in persoana).
Din fericire, in mare si nu pe Muzeul Marinei din Constanta.

Quote

Aaaa... ca bat ei campii cu luna&co ? Eh.. aia-i marketing.. Face si ei un ciubuc.

E preocupant daca viitorul model lansat va fi o jucarie mai mare si de stabilitate precara. Fiindca pana la urma tot pe Terra ajunge sa se prabuseasca, cu sau fara parasuta functionala, iar daca o ia in directia gresita, adio marketing si finantare pentru rachetomodelistii de la ARCA care ne iau in balon. De aceea e relevant sa aflam daca 4 km verticali sunt insotiti si de alti 10 km pe orizontala...

lupu2 said:

Fapt e ca racheta s-a lansat si a fost un succes (chiar daca nu la nivelul dorit de unii), iar asta era cel mai important de verificat

Brainwashing. Daca cineva spune: e important sa verificam ca racheta poate pleca de pe balon chiar daca dupa aia nu stim prea bine ce face ci doar ne dam cu presupusul de la 18 km in sus dumneata chiar iei de buna varianta lor? Chestia asta este pur si simplu o jucarie, ambalata comercial intr-o prezentare bombastica si servita publicului pe post de placebo. E ca si cum ai verifica cu succes ca, daca invarti de cheita, masinuta se misca initial pe directia inainte, e amuzant si placut pentru un plod de cativa ani, insa banal si neinteresant odata ce ai depasit varsta copilariei: nimeni nu mai ataseaza importanta verificarii acestui fapt.

Quote

Si bai fratilor, daca sunteti atat de destepti, de ce nu faceti voi o racheta pe bune, cu care sa le dati peste nas alora de la ARCA?

Scopul topicului este discutia proiectelor care vizeaza ajungerea pe luna, cu focalizare asupra celui ARCA. Nu scrie nimeni aici pentru a se plasa intr-un raport concurential cu aceasta asociatie.

Quote

Sigur, conspiratia ARCA+Armata+ROMATSA (Armata + Romatsa cica ascund datele si de ai dracului ce sunt nu vor sa-i contrazica pe cei de la ARCA, desi au monitorizat zborul)

A "monitoriza zborul" nu inseamna automat si confirmarea parametrilor de zbor anuntati triumfalist si nejustificat de D.P. Dupa cum ai putut constata, singura sursa a informatiei despre ipoteticii 40 km atinsi de racheta sunt calculele ARCA, nu vreo masuratoare independenta si efectiva. Treaba dumitale daca vrei sa confunzi una cu alta.

Edited by mdionis, 05 October 2010 - 12:07.


#939
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,126
  • Înscris: 25.02.2007

View Postlupu2, on 5th October 2010, 12:39, said:

Si bai fratilor, daca sunteti atat de destepti, de ce nu faceti voi o racheta pe bune
La 10 ani faceam rachete care zburau 1km. Erau cercurile alea comuniste.. Pionierii sau soimii patriei smth. In afara de motor, pe care-l primeam 'de-a gata' faceam noi (copiii) restul.

Quote

veti convinge niste sponsori (daca fraierii aia de la ARCA au reusit, voi o sa primiti probabil de 10 ori mai multi bani).
La marketing e buni baietii. N-am comentat nimic de asta.

Quote

nu va dati batuti cu una cu doua, si o sa reusiti, o sa le aratati voi.
Ce-mi doresc eu e sa nu ne faca de ras tolomacii astia de la ARCA. Ca ei o fac 'in numele neamului'.

edit - am avut o singura racheta la care nu s-a deschis parasuta !

Edited by theMisuser, 05 October 2010 - 12:09.


#940
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmdionis, on 5th October 2010, 12:42, said:

A "monitoriza zborul" nu inseamna automat si confirmarea parametrilor de zbor anuntati triumfalist si nejustificat de D.P. Dupa cum ai putut constata, singura sursa a informatiei despre ipoteticii 40 km atinsi de racheta sunt calculele ARCA, nu vreo masuratoare independenta si efectiva. Treaba dumitale daca vrei sa confunzi una cu alta.

Aha, deci Armata si Romatsa au vazut pe radarele lor ca racheta a ajuns abia la, 27.345 m altitudine (sa zicem), si desi ARCA a anuntat ca a atins 40.000 m, ei tac din gura si nu zic nimic. Care ar fi motivul, dupa parerea dumneavoastra competenta? Si sunteti sigur ca acel GPS a fost singurul instrument de masura de la bordul capsulei?

Iar daca devierea de la traiectorie era foarte mare (deci racheta nu ar fi zburat in sus, ci undeva in lateral, cum poate cred unii), nu ar fi aterizat undeva prin Dobrogea, Turcia, Ucraina etc.? De la hai sa zicem 20 km. altitudine, zburand in lateral, cam pe unde ar fi cazut? Intreb si eu, nu dau cu parul, dupa cum am spus nu ma prea pricep la chestii foarte tehnice si la calcule mai amanuntite.

View PosttheMisuser, on 5th October 2010, 13:08, said:

La 10 ani faceam rachete care zburau 1km. Erau cercurile alea comuniste.. Pionierii sau soimii patriei smth. In afara de motor, pe care-l primeam 'de-a gata' faceam noi (copiii) restul.


La marketing e buni baietii. N-am comentat nimic de asta.


Ce-mi doresc eu e sa nu ne faca de ras tolomacii astia de la ARCA. Ca ei o fac 'in numele neamului'.

edit - am avut o singura racheta la care nu s-a deschis parasuta !

:D aha, deci ei reusesc sa pacaleasca pe toata lumea, cu exceptia catorva forumisti de aici. Am inteles. Sigur, nimeni nu cred ca-si doreste sa ne faca de ras, de aia am spus, daca sunt altii mai competenti, de ce nu se apuca ei de treaba?

#941
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,126
  • Înscris: 25.02.2007

Quote

Sigur, nimeni nu cred ca-si doreste sa ne faca de ras
Nu inteleg cine i-a rugat pe ei sa faca ceva in numele altora.

Quote

daca sunt altii mai competenti, de ce nu se apuca ei de treaba?
Poate ca au alte treburi mai interesante de facut..
Oricum, incetisor asa, tot la sugestiile (tehnice ale) forumistilor de pe aiurea ajung.

#942
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
E joaca de copii sa ai un set de 3 accelerometre si sa transmiti in timp real la sol acceleratiile in cele 3 directii - se poate reconstitui astfel usor traiectoria. Rachetomodelistii, inclusiv cei din Romania (de care ARCA habar nu are) fac asta in mod curent. Daca stau sa ma gandesc, la cat de minuscul era bidonul (6m lungime si vreo 0.5 diametru) si faptul ca era din plastic, incep sa ma intreb ce se vede pe un radar aflat la zeci de km distanta...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kOXAEBRR0dI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa schimbam usor subiectul, ia sa vedem ce au mai facut in 2010 unii care construiesc landere, dar care in opinia ARCA isi pierd vremea pentru ca nu lucreaza la racheta lansatoare...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kOXAEBRR0dI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un lander cu apa oxigenata, construit de o echipa din 2 persoana, tata si fiu!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JXwsRJzI8vE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by algos, 05 October 2010 - 13:42.


#943
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postlupu2, on 5th October 2010, 12:44, said:

Aha, deci Armata si Romatsa au vazut pe radarele lor ca racheta a ajuns abia la, 27.345 m altitudine (sa zicem),

Afirmatie foarte puternica. Fara indoiala, ai si o sursa credibila in care se spune dincolo de orice urma de dubiu ca radarele lor (care dealtfel au o "bataie" limitata in inaltime) au decelat racheta la o inaltime mai mare decat (sa zicem) 18000 m, sursa pe care, in marea dumitale bunavointa, ne-o vei indica.

Quote

si desi ARCA a anuntat ca a atins 40.000 m, ei tac din gura si nu zic nimic.

ARCA a anuntat atingerea acelei inaltimi nu pe baza unei informatii masurate (singura cu valoare reala in acest caz) ci pe baza unor calcule. Poti sa fii convins ca daca ar fi existat cea mai mica indicatie observationala de atingere a inaltimii respective, aceasta ar fi fost prezentata publicului in primul rand iar calculele ar fi ramas subiect de arhiva. De blamat nu este atat mentionarea unui rezultat calculat cat substituirea acestuia drept unul real in comunicat, substitutie care vad ca opereaza cu mare usurinta si la doritorii de a crede neconditionat afirmatiile triumfaliste.

Quote

Care ar fi motivul, dupa parerea dumneavoastra competenta?

Cel mai probabil motiv este ca nu au vazut nimic dincolo de un anumit punct si nu ii intereseaza sa faca precizari pentru publicul larg: pe ei ii interesa ca racheta sa nu pericliteze portul si orasul, nu cat de sus a ajuns.
In afara de asta, nu e treaba lor sa ii infirme in public si sa se puna in situatia jenante de a demonstra ca Marina Romana isi cheltuieste finantarile si pe sprijinirea unor pinguini.

Quote

Si sunteti sigur ca acel GPS a fost singurul instrument de masura de la bordul capsulei?

Poate ca au fost si altele, insa nimeni nu face mentiune la ele si la masuratorile lor. Nu imi sta in obicei sa fac speculatii.

Quote

Iar daca devierea de la traiectorie era foarte mare (deci racheta nu ar fi zburat in sus, ci undeva in lateral, cum poate cred unii), nu ar fi aterizat undeva prin Dobrogea, Turcia, Ucraina etc.?


Dumneata esti lipsit de sensul realitatii. Racheta a fost lansata de la circa 30 km distanta de digurile portului Constanta-Sud iar "bataia" ei (ca racheta sa zicem "balistica") era cam de acelasi ordin de marime. Despre tarile vecine nici nu poate fi vorba, cel mult ar fi putut afecta litoralul nostru intre Constanta si Tuzla, iar aceasta in caz de mare ghinion, daca ar fi deviat pe distanta maxima si inspre tarm. Probabilitatea maxima era ca racheta sa cada in mare (cum dealtfel s-a si intamplat).

Quote

De la hai sa zicem 20 km. altitudine, zburand in lateral, cam pe unde ar fi cazut?

Nimeni nu spune ca ar fi zburat exclusiv in lateral. In rest, cercul are 2*Pi sau 360 de grade, intrebarea are un raspuns profund dependent de cum era unghiul.

Quote

aha, deci ei reusesc sa pacaleasca pe toata lumea, cu exceptia catorva forumisti de aici. Am inteles. Sigur, nimeni nu cred ca-si doreste sa ne faca de ras, de aia am spus, daca sunt altii mai competenti, de ce nu se apuca ei de treaba?

Deocamdata pe dumneata te pacalesc comunicatele la marele fix.
Cat despre folosirea competentelor fiecaruia, e foarte probabil ca participarea la competitia Google nu se afla in capul listei de prioritati pentru nimeni, chiar daca e probabil ca multi forumisti s-ar fi descurcat mai bine si mai competent decat D.P. cu banii aia pe mana si presupunand ca ar fi intrerupt brusc activitatile lor profesionale curente pentru a se dedica acestui scop. D.P. si ARCA beneficiaza de marea sansa de a toca banii sponsorilor indeplinidu-si un hobby: din pacate nu o fac in mod profesionist ci diletant; e treaba lor in definitiv, dar e libertatea oricui de a releva acest aspect in public.

#944
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Ce viteza (ca modul directie si sens) avea Helen-2 la 14, 15, 16, 17, 18 km altitudine?
Astea sunt niste cifre care in mod normal ar trebui sa fie in posesia lui Dumitru Popescu.

ARCA, de ce nu furnizezi date telemetrice relevante si convingatoare?

#945
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Citez din comunicatul ARCA referitor la zborul din 1 Oct. 2010 al rachetei Helen-2
(a se vedea: http://www.arcaspace...presa_mis4b.doc )

Obiective atinse

1) -  Lansarea cu succes primei rachete spațiale românești și deschiderea drumului României spre cosmos.


*A atins cumva Helen-2 100 km altitudine? Este asa sigur Dumitru Popescu ca nici o racheta fabricata in Romania nu s-a ridicat la peste 40 km altitudine inainte de 1 Oct. 2010?

2)-  Realizarea primului zbor din cadrul Competiției Google Lunar X Prize, care vizează trimiterea unui robot pe suprafața Lunii de către o companie privată. ARCA devine astfel una dintre echipele favorite la câștigarea premiului de 30 milioane $

*In Septembrie 2010 un competitor din Spania in cursa Google Lunar X Prize a anuntat lansarea de linga Madrid a unei sonde remorcata de doua baloane care s-a ridicat pina la 28 km.

3)-  Verificarea metodei de stabilizare gravitațională Popescu - Diaconu prin care o rachetă având treptele inferioare și sarcina utilă remorcate prin articulație elastică se poate stabiliza pe traiectorie de zbor verticală. Acest sistem, unul dintre cele mai inovative sisteme de zbor dezvoltate în ultimele decenii,  va fi folosit de ARCA pe traiectoria de zbor către Lună

* Poate furniza ARCA viteza si pozitia pastaii (pendulului de stabilizare unde zice ca avea montate printre altele si aparatele GPS) pe intervalul care a trecut intre desprinderea Helen-2 de balon (pretinsa a fi 14 mii metri) si 18 km (altitudinea unde GPS-ul nu a mai functionat).
Daca emiti pretentia verificarii experimentale a unui principiu de stabilizare (care nu este altceva decit cunoscutul Pendulum Rocket Fallacy) atunci furnizezi date ca sa poti fi verificat si apreciat corespunzator.

4)-   Cea mai mare altitudine atinsă de un obiect zburător proiectat și realizat integral în România

* Sa nu fi ajuns oare nici un balon meteorologic romanesc la 40 km inaltime?

5)-  Lansarea unei rachete spațiale complet ecologice, motorul funcționând exclusiv cu apă oxigenată

* Atita vreme cit nu se spune si ce procedeu tehnologic a fost folosit la fabricarea apei oxigenate nu stim cit de ecologica este racheta.

6)-   Prima cooperare de mare succes între o organizație non profit și o instituție militară

* Ce vorbiti voi acolo?
Pe 22 Dec. 1989, FSN (o organizatie al carei scop anuntat nu era realizarea de profit) a avut o colaborare de mare succes cu Armata Romana in cursul loviturii de stat sovietice data in acea zi. Pe de alta parte, de unde putem cunoaste asa sigur ca ARCA nu face profit? Din ce traieste Dumitru Popescu si familia?

7)-  Demonstrarea capacității ARCA de a desfășura și coordona programe aerospațiale extrem de complexe din punct de vedere tehnic și logistic.

* Adica, inaltarea unui balon reprezinta un program spatial extrem de complex!

Edited by roaca, 05 October 2010 - 17:55.


#946
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
2)... ARCA devine astfel una dintre echipele favorite la câștigarea premiului de 30 milioane $

Mostra de nesimtire crunta...

5)-  Lansarea unei rachete spațiale complet ecologice, motorul funcționând exclusiv cu apă oxigenată

Racheta spatiala??? Alta mostra...  :ciocan:

#947
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,126
  • Înscris: 25.02.2007
Inca putin si or sa zica ca pun primul om pe Luna !

#948
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Luna asta, sau luna viitoare?
Mă întreb cum îi aburesc pe finanțatori?

Edited by SylexMM, 05 October 2010 - 19:22.


#949
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Ii denigrati si ati vrea sa-i trageti in mocirla in care va zbateti! Nu e vorba de primul om, ci de primul Roman  :photo:

#950
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,126
  • Înscris: 25.02.2007
Biiine, bine. Or sa puna primul roman pe saptamana.

#951
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Ce reprezinta fotografia asta?
Attached File  Helen_74.jpg   48.06K   47 downloads
Sursa: http://picasaweb.goo...tal/Misiunea4b#

Attached Files


Edited by roaca, 05 October 2010 - 21:04.


#952
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,126
  • Înscris: 25.02.2007
Planeta Nibiru, un OZN si balonul lor. Ma si mir ca au scapat-o printre poze, ei trebuiau sa stearga toate dovezile extraterestrilor din stratosfera.

p.s. kidding

#953
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,680
  • Înscris: 02.10.2009

View Postlupu2, on 5th October 2010, 12:39, said:

:rolleyes: cel mai mult ma distreaza tot felul de presupusi ingineri rachetisti, navali si aerieni, si alti savanti de genu' care stiu ei domle cum trebuie facuta o chestie din asta, trebuie un motor din ala, un senzor din alalalt, ecuatia ailalta blablabla. Fapt e ca racheta s-a lansat si a fost un succes (chiar daca nu la nivelul dorit de unii), iar asta era cel mai important de verificat
Daca imi aduc bine aminte, dvs ati intrat pe forum la un anumit stadiu, cred ca nu ati parcurs toate fazele ei.
Poate de aceea sunt atatea lucruri care va scapa, atat in ceea ce priveste motivele care au stat la baza controverselor cat si la faptul ca in discutie au fost si sunt cateva persoane cu gandire analitica, cu ceva cunostinte in diverse domenii care nu cred tot ce li se serveste, atata vreme cat acele lucruri contravin flagrant formarii lor profesionale. Poate se inseala, poate au dreptate, dar in tot cazul incearca sa afle mai mult, atat cat se poate din saracia de informatii la care au acces.

Quote

Si bai fratilor, daca sunteti atat de destepti, de ce nu faceti voi o racheta pe bune, cu care sa le dati peste nas alora de la ARCA? Sincer acum. Asa cum ARCA se descurca si primesc fonduri private sa-si faca racheta (inutilizabila dupa unii), de ce nu veniti voi cu un plan mult mai bun si cu niste cunostinte mult mai bune (pe care, teoretic, ziceti ca le aveti) cu care sigur veti convinge niste sponsori (daca fraierii aia de la ARCA au reusit, voi o sa primiti probabil de 10 ori mai multi bani).
Daca cumperi de la piata un kil de rosii ambalate frumos si cand ajungi acasa vezi ca sunt proaste la gust, inutilizabile, trebuie sa taci si inghiti, pentru ca nu ai voie sa critici -atata vreme cat nu ai cultivat tu insuti rosii sau macar castraveti? Te apuci asa brusc sa cultivi rosii pe balcon, ca stii mai bine ce gust trebuie sa aibe?
Lucrurile sunt un pic mai complicate.
Zici "inutilizabila dupa unii". Ati facut vreun efort sa aflati de ce spun unii ca este inutilizabila? Cautati in arhiva forumului si veti afla de ce.

Quote

Sigur, conspiratia ARCA+Armata+ROMATSA (Armata + Romatsa cica ascund datele si de ai dracului ce sunt nu vor sa-i contrazica pe cei de la ARCA, desi au monitorizat zborul)+reptilienii+francmasonii o sa se opuna, dar nu va dati batuti cu una cu doua, si o sa reusiti, o sa le aratati voi.

Abordati foarte simplist problema. Neimplicarea "oficiala" a armatei sau ROMATSA spune destul de multe.
Au fost oare chemate sa supravegheze sau arbitreze sau sunt parte a actiunii? Dupa cum au decurs lucrurile e limpede ca au fost implicate cu varf si indesat. Tocmai de aceea "aveau nevoie de o reusita". Nu poti spune tu, ca armata NATO, ca nu ai reusit sa observi si sa monitorizezi un obiect asa mare, stiind de fapt cam pe unde trebuie sa fie, si la ce ora. Tacerea e mai buna.
La fel ROMATSA. Se prea poate ca jucariile lor sa nu bata in zona si la altidudinea respectiva, iar amprenta radar a fost oricum minuscula. Sa stii ca am facut un test de acest fel, cu o racheta mica, lansata exact in zona cea mai favorabila urmaririi de catre radarul de pe aeroport, am pus folie din aluminiu peste tot corpul de cca 1,5 m, mai erau si alte piese metalice. Radarul nu a vazut nimic, zero, de la o distanta de cca 2 km (asta era in Ro acum vreo 22-23 ani). Acum or fi radare mai destepte dar si eu m-am luminat un pic, folosesc transpondere pe circuite separate, pica unul, ramane altul, gasim sarcina utila si cazuta in groapa, nu se distrug chiar daca cade-n bot! Si asta pentru ca ne pasa ce spun altii si ne pasa de munca noastra, nu ne furam singuri caciula!

Quote

Mă întreb cum îi aburesc pe finanțatori?

Nu ii aburesc. Aceia stiu bine despre ce e vorba si cu cine au de a face.
Ce nu stie (inca) toata lumea este cum functioneaza sistemul: eu dau tie, tu-mi dai mie. Suveica.
Arca e o afacere.

Edited by Rosebud09, 05 October 2010 - 21:55.


#954
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Din datele care se deslusesc pe imaginea cu unul din ecranele statiei de urmarire (a se vedea poza de mai jos) pare ca este vorba de un sir de latitudini si longitudini intre:

( 44 05 N ; 29 02 E ) si ( 44 15 N ; 29 37 E ) ceea ce corespunde unei distante parcurse intre cele doua puncte de aproximativ 50 km (a se vedea calculatorul de aici: http://www.movable-t...ts/latlong.html )

POZA ARCA
Attached File  Helen_74c.jpg   75.9K   24 downloads

POZITIA LINIEI care uneste cele doua puncte vazuta pe o harta Google.
Attached File  Traiectorie_ARCA_1_Oct_2010.JPG   56.45K   14 downloads

Nota:
Din eroare am atasat cele doua poze (de aici) si la mesajul meu anterior cu care nu au legatura.

Edited by roaca, 05 October 2010 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate