Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vom ajunge pe Luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1418 replies to this topic

#1405
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 14:18, said:

la altitudinea maxima la care poate ajunge un balon cu heliu respectiv 38km sau poate chiar mai mult :D

motorasele si panourile vor fi doar pt pozitionare

Tu te gansesti la un fel de dirijabil pe care sa il dirijezi cu energie electrica

Auzi dar cu ce fel de racheta construita in regim de amator poti tu sa imprim la un satelit 7,9 km/s???

#1406
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 14:21, said:

Tu te gansesti la un fel de dirijabil pe care sa il dirijezi cu energie electrica

cu energie electrica gratuita, nelimitata si eco   :thumbup:

pentru lansari de rachete cred ca ai nevoie de o platforma  ........... cred ca de asta a renuntat arca la ideea cu racheta

Edited by spyderman, 12 February 2012 - 14:29.


#1407
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 14:28, said:

cu energie electrica gratuita, nelimitata si eco   :thumbup:

pentru lansari de rachete cred ca ai nevoie de o platforma  ........... cred ca de asta a renuntat arca la ideea cu racheta

Pai si cum imprimi tu cu energie electrica 7,9 km/s??
Construiesti un motor ionic??
Crezi ca poti sa-l faci??
Sau te referii la chestii free energy??

#1408
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 14:34, said:

Pai si cum imprimi tu cu energie electrica 7,9 km/s??

nu zice nimeni ca trebuie sa-i dai 7,9km/s.

7,9km/s nu se pot obtine nici cu motoare ionice datorita rezistentei aerului. in spatiu poate, insa in atmosfera lucrurile stau altfel

pentru functionarea pe timp de noapte va avea nevoie clar si de acumulatori! li-ion spre ex ......

#1409
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 14:46, said:

nu zice nimeni ca trebuie sa-i dai 7,9km/s.

7,9km/s nu se pot obtine nici cu motoare ionice datorita rezistentei aerului. in spatiu poate, insa in atmosfera lucrurile stau altfel

pentru functionarea pe timp de noapte va avea nevoie clar si de acumulatori! li-ion spre ex ......

Pai si dc nu-i dai 7,9 km/s cum il pui pe orbita circumterestra??

#1410
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 15:18, said:

Pai si dc nu-i dai 7,9 km/s cum il pui pe orbita circumterestra??

nu-l pui pe nici o orbita ............... il pui acolo unde vrei sa-l pui, ii montezi un traker gps ii vezi coordonatele si faci cu ce vrei, spionaj, retransmisie radio, telescop, etc.

#1411
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 15:33, said:

nu-l pui pe nici o orbita ............... il pui acolo unde vrei sa-l pui, ii montezi un traker gps ii vezi coordonatele si faci cu ce vrei, spionaj, retransmisie radio, telescop, etc.

Pai da ma dar cade inapoi dc nu se invarte pe orbita. Si nu cred ca gresesc. Ia mai citeste despre sateliti.

#1412
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 15:38, said:



Pai da ma dar cade inapoi dc nu se invarte pe orbita. Si nu cred ca gresesc. Ia mai citeste despre sateliti.

atata timp cat are heliu, balonul (nu satelitu') nu o sa cada decat in sus, baloanele asa "merg" (numai in sus) cad si in jos cand se sparg

Edited by spyderman, 12 February 2012 - 16:21.


#1413
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 16:14, said:

atata timp cat are heliu, balonul (nu satelitu') nu o sa cada decat in sus, baloanele asa "merg" (numai in sus) cad si in jos cand se sparg

Am inteles ce vrei ! Pai si cand incerci cea efectiv?? Sa ne zici si noua. Ca eu unul sunt chiar curios. Si sunt variatii de temperatura zi noapte.....

#1414
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006
eu as fi facut asa ceva numai daca ar fi meritat pentru ca asta implica ceva costuri!

trebuiesc utilizate materiale compozite capabile sa suporte temperaturile extreme din atmosfera, materiale precum fibra de carbon, panouri ... de fapt folii fotovoltaice ultrausoare, motorase la turatii foarte mari pentru pozitionare, acumulatori, controlere si o gramada de alte echipamente care costa foarte de mult.

ar fi meritat construit asa ceva numai in scop comercial .........

#1415
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postspyderman, on 12th February 2012, 16:44, said:

eu as fi facut asa ceva numai daca ar fi meritat pentru ca asta implica ceva costuri!

trebuiesc utilizate materiale compozite capabile sa suporte temperaturile extreme din atmosfera, materiale precum fibra de carbon, panouri ... de fapt folii fotovoltaice ultrausoare, motorase la turatii foarte mari pentru pozitionare, acumulatori, controlere si o gramada de alte echipamente care costa foarte de mult.

ar fi meritat construit asa ceva numai in scop comercial .........

Eu am mai construit una alta la viata mea dar de la idee la fapt calea e lunga ca de la Pamant la Luna

#1416
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbd_lotru, on 12th February 2012, 16:52, said:

Eu am mai construit una alta la viata mea dar de la idee la fapt calea e lunga ca de la Pamant la Luna

iti spun sigur ca se poate realiza si practic asa ceva! cred ca si dpdv functional ar avea o utilitate .........

#1417
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postspyderman, on 12th February 2012, 13:56, said:

cu ajutorul motoraselor si panourilor fotovoltaice se pot compensa aceste neajunsuri cu conditia ca balonul sau baloanele respective sa nu se sparga

Nu e vorba de neajunsuri ci de incompatibilitati de principiu. Pentru orice proiect extra-atmosferic (ca e mers pe Luna, asa cum sustine titlul optimist al topicului, sau doar lansare a unui satelit in orbita) baloanele nu pot fi decat o eventuala etapa initiala fiindca ele prin definitie nu pot iesi in spatiul extra-atmosferic. Din cate scrii, dumneata pari sa ai in minte un balon care poarta o sarcina utila in atmosfera inalta si unde ramane aproximativ geostationar impreuna cu aceasta: asa ceva nu se cheama nici "cadere" (caderea este prin definitie miscarea prin care un corp se deplaseaza spre minimul energiei potentiale intr-un camp gravitational extern, caderea libera inseamna ca nu exista alte forte care sa il actioneze in afara de gradientul potentialului <-> greutatea proprie) nici "punere in orbita" (care inseamna stabilirea unei traiectorii circumterestre relativ stabile in care atractia gravitationala a Terrei este contrabalansata de forta centrifuga de inertie, sau echivalent: acceleratia centripeta imprimata de forta de greutate si viteza tangentiala orbitala au niste valori care determina o traiectorie eliptica de excentricitate suficient de mica). Mai mult: ceea ce spui dumneata nu are legatura cu subiectul discutat aici. Daca vrei sa discuti despre baloane stationare in atmosfera inalta a Terrei, iti sugerez sa deschizi un topic separat pentru asa ceva.

#1418
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmdionis, on 12th February 2012, 17:47, said:

Nu e vorba de neajunsuri ci de incompatibilitati de principiu. Pentru orice proiect extra-atmosferic (ca e mers pe Luna, asa cum sustine titlul optimist al topicului, sau doar lansare a unui satelit in orbita) baloanele nu pot fi decat o eventuala etapa initiala fiindca ele prin definitie nu pot iesi in spatiul extra-atmosferic. Din cate scrii, dumneata pari sa ai in minte un balon care poarta o sarcina utila in atmosfera inalta si unde ramane aproximativ geostationar impreuna cu aceasta: asa ceva nu se cheama nici "cadere" (caderea este prin definitie miscarea prin care un corp se deplaseaza spre minimul energiei potentiale intr-un camp gravitational extern, caderea libera inseamna ca nu exista alte forte care sa il actioneze in afara de gradientul potentialului <-> greutatea proprie) nici "punere in orbita" (care inseamna stabilirea unei traiectorii circumterestre relativ stabile in care atractia gravitationala a Terrei este contrabalansata de forta centrifuga de inertie, sau echivalent: acceleratia centripeta imprimata de forta de greutate si viteza tangentiala orbitala au niste valori care determina o traiectorie eliptica de excentricitate suficient de mica). Mai mult: ceea ce spui dumneata nu are legatura cu subiectul discutat aici. Daca vrei sa discuti despre baloane stationare in atmosfera inalta a Terrei, iti sugerez sa deschizi un topic separat pentru asa ceva.


lol  :scared:  .........  mersi pt sugestie

scuze pentru off topic  :roflmaofast:

Edited by spyderman, 12 February 2012 - 17:58.


#1419
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postmdionis, on 12th February 2012, 17:47, said:

Nu e vorba de neajunsuri ci de incompatibilitati de principiu. Pentru orice proiect extra-atmosferic (ca e mers pe Luna, asa cum sustine titlul optimist al topicului, sau doar lansare a unui satelit in orbita) baloanele nu pot fi decat o eventuala etapa initiala fiindca ele prin definitie nu pot iesi in spatiul extra-atmosferic. Din cate scrii, dumneata pari sa ai in minte un balon care poarta o sarcina utila in atmosfera inalta si unde ramane aproximativ geostationar impreuna cu aceasta: asa ceva nu se cheama nici "cadere" (caderea este prin definitie miscarea prin care un corp se deplaseaza spre minimul energiei potentiale intr-un camp gravitational extern, caderea libera inseamna ca nu exista alte forte care sa il actioneze in afara de gradientul potentialului <-> greutatea proprie) nici "punere in orbita" (care inseamna stabilirea unei traiectorii circumterestre relativ stabile in care atractia gravitationala a Terrei este contrabalansata de forta centrifuga de inertie, sau echivalent: acceleratia centripeta imprimata de forta de greutate si viteza tangentiala orbitala au niste valori care determina o traiectorie eliptica de excentricitate suficient de mica). Mai mult: ceea ce spui dumneata nu are legatura cu subiectul discutat aici. Daca vrei sa discuti despre baloane stationare in atmosfera inalta a Terrei, iti sugerez sa deschizi un topic separat pentru asa ceva.

Dar chiar ar putea sta un balon in stratosfera???
Si oare cu un avion cu motoare electrice alimentate de acumulatoare LI-Ion oare ce altitudine s-ar putea atinge astfel in locul IAR111 sa folosesti un motoplanor electric.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate