Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vom ajunge pe Luna

- - - - -
  • Please log in to reply
1418 replies to this topic

#1
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Un video nemaipomenit cu racheta romaneasca ce va ateriza pe Luna
Vezi: http://www.arcalunar.com

Incepand de astazi, a intrat in functiune un site dedicat misiunii ARCA catre Luna. In cateva zile se va activa modulul de inscriere prin SMS, astfel incat toti doritorii sa aiba posibilitatea de a fi parte a efortului romanesc ce se va finaliza prin aterizarea unei sonde spatiale pe satelitul natural al Pamintului.

Edited by m3th0dman, 26 December 2010 - 12:40.
modificare nume


#2
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Mult succes!
Poți da mai mult detalii despre modulul SMS?

#3
Gabystelistu95

Gabystelistu95

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.07.2009
super tare, bafta ;)

#4
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Intre timp, acel video cu balonul plutind deasupra norilor din care se lanseaza racheta ARCA s-a mutat intr-o sectiune special dedicata clipurilor.
Il gasiti la adresa:
http://www.arcalunar...pe-filmate.html
sau direct aici:
http://www.trilulilu.../2cff057634db61

#5
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postroaca, on 15th August 2009, 16:50, said:

Intre timp, acel video cu balonul plutind deasupra norilor din care se lanseaza racheta ARCA s-a mutat intr-o sectiune special dedicata clipurilor.
Il gasiti la adresa:
http://www.arcalunar...pe-filmate.html
sau direct aici:
http://www.trilulilu.../2cff057634db61

INTREBARE:

Este mai ieftin sa lanseze racheta de pe BALON in loc de pe un avion cu elice (v. Spaceship one) ?!

Oricum cred ca au sanse mari eu ii pun alaturi de echipa SS one Virgin, la sanse de reusita, adica cele mai mari.  :peacefingers:

#6
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Au facut un videoclip cu o animatie frumoasa insa parerea mea este ca aceasta echipa ARCA contine visatori nu ingineri seriosi cu picioarele pe pamint.
Lansarea din balon are avantajul ridicarii unei racheta de 20 tone la o altitudine foarte mare unde frecarea cu aerul devine neglijabila si la care avioanele oricit de performante ar fi nu pot ajunge cu asemenea greutate la bord, totusi riscurile sunt enorme si nimeni pina in ziua de azi nu a reusit o asemenea performanta. Lansarile din balon au fost abandonate in lume la sfirsitul anului 1957 si oricum nici o tara nu a reusit sa lanseze vreuna mai mare de 1 tona. Nimic plecat din balon nu a fost capabil sa intre pe orbita pamintului ce sa mai vorbim de Luna.

Pe de alta parte ARCA lucreaza cu o tehnologie primitiva, motor cu apa oxigenata descompusa de un catalizator. Asemenea sistem de propulsie este slab, merge pentru o racheta de mare altitudine (sa spunem 100 km) dar nu pentru a accelera sute de kg la peste 7.8 km pe secunda.

ARCA cumpara apa oxigenata 30% de la OLTCHIM o baga intr-un recipient de fibra de sticla in care se gaseste un catalizator (poate fi bioxid de mangan - ceva negru care se gaseste de ex. in baterii) dupa care reactia produce oxigen care este expulzat prin ajutajul motorului sub presiune impingind racheta in sus. Oxigenul poate fi de asemenea utilizat pentru aprinderea unui combustibil sporindu-se astfel puterea motorului, totusi performantele sunt modeste.
Orice elev de liceu pasionat de modelism poate construi rachete de citeva kg cu H2O2.

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Nu le merge site-ul sau doar la mine nu merge ?
Anyway.. romanii si racheta pe luna ? Aproape ca-mi fac cruce :) Serioooooos ?  :lol:

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, wishfull thinking.
Nu exista nici o referire la combustibilul necesar obtinerii celor cca 8-9km/s necesari pentru orbita joasa si cei 11 pentru injectia spre Luna. Nimic despre controlul traiectoriei.
Motor fara pompe si bazat pe apa oxigenata in imponderabilitate??? Cred ca glumesti!

In rest, filme frumoase, dau bine cand ceri ceva finantari.

Edited by SuperDuper, 15 August 2009 - 17:40.


#9
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
ARCA se asteapta sa stringa vreo 2 600 000 Euro din vinzarea de spatiu pe un Hard Disk care va ajunge pe Luna cu diverse date scrise de clienti.
Nu cred ca vor stringe nici macar 5000 Euro ca sa nu zic 1000.

Din ce am constatat citind situl principal al ARCA ( http://www.arcaspace.ro/ro/acasa.htm ) oamenilor acestora le lipseste realismul si o echipa de ingineri capabili.
Membrii echipei sunt o mina de visatori cu ceva abilitati tehnice insa ambitiile (visele) li se ridica cu mult deasupra puterii lor de a proiecta o racheta viabila.
Sunt convins, chiar in conditiile cind ar primi fonduri de 100 milioane de Euro sau mai mult tot nu ar fi capabili sa ajunga pe Luna cu o nava construita de ei.

In 2004 dupa ce au facut zgomot multa vreme au reusit lansarea unei rachete pina la 1 km altitudine. Asemenea performante se obtin de catre rachetomodelisti amatori.

DACA CINEVA VREA SA INTRE DIRECT IN DIALOG CU MEMBRII ECHIPEI ARCA ACESTIA POT FI CONTACTATI USOR SI FARA NICI O INSCRIERE PE BLOGUL URMATOR:
http://www.arcaspace...blog/wordpress/

Eu am incercat sa vorbesc cu ei deoarece ma intereseaza domeniul insa nu am avut mare succes. Poate altii sunt mai norocosi ca mine.

Edited by roaca, 15 August 2009 - 18:18.


#10
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Misto. La 40 de ani dupa ce altii au facut-o deja, noi trimitem un robotel mic, fara oameni. Si tot pe luna, nici macar pe Marte, sau undeva mai interesant. Jalnic, patetic etc...

#11
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Trimiterea acelui robotel este extrem de dificila. Doar rusii si americanii se pot lauda cu aterizari pe Luna. Daca ARCA ar reusi chiar si o prabusire pe satelitul natural al pamintului performanta ar fi exceptionala.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Au mai prabusit si altii:

http://en.wikipedia...._lunar_missions

#13
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Daca esti angrenat in proiect normal ca ti se pare fantastic, dar privit de afara mi se pare banal.

Americanii au renuntat ca nu renta atata cheltuiala pentru niste bolovani adunati de pe luna... rusii au renuntat ca nu s-au impacat cu locul 2.
Noi ce pana mea facem acolo? Niste poze?


PS: nici-un milimetru patrat din luna nu e de vanzare!  <_<
I-am dat-o toata nevesti-mii, cand a zis I do.  -_-

Edited by Maresalul, 15 August 2009 - 18:55.


#14
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View PostMaresalul, on 15th August 2009, 18:55, said:

Daca esti angrenat in proiect normal ca ti se pare fantastic, dar privit de afara mi se pare banal.

Daca scriai la rubrica "taclale" atunci intelegeam afirmatia si o puneam pe seama ignorantei insa la "stiinta" sunt pretentii mai mari de la useri.
Nu sunt implicat in proiectul ARCA. Imi pare insa rau ca au apucat pe o cale gresita care ii discrediteaza.
Daca tot ti se pare asa banal, ai putea sa prezinti te rog planurile unei rachete lunare viabile care sa poata fi construita cu tehnologie si materiale existente in Romania iar pretul sa nu depaseasca 5 milioane Euro?


View PostSuperDuper, on 15th August 2009, 18:47, said:

Au mai prabusit si altii:

Altii fiind, India, Japonia si China.

#15
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

View PostSINEKT, on 15th August 2009, 19:02, said:

Misto. La 40 de ani dupa ce altii au facut-o deja, noi trimitem un robotel mic, fara oameni. Si tot pe luna, nici macar pe Marte, sau undeva mai interesant. Jalnic, patetic etc...


profesore iti multumim ca existi si ne luminezi

nus ce ne-am face fara intelepciunea ta

poate ne spui si ce realizari ai avut pana acum si cum ai trimis sonde pe Pluto

nu de alta dar e pacat ca un geniu ca tine sa ramana anonim.

hai pa ca te asteapta microbuzu de Glina.

Edited by altai, 15 August 2009 - 19:36.


#16
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postroaca, on 15th August 2009, 20:20, said:

Daca scriai la rubrica "taclale" atunci intelegeam afirmatia si o puneam pe seama ignorantei insa la "stiinta" sunt pretentii mai mari de la useri.
Nu sunt implicat in proiectul ARCA. Imi pare insa rau ca au apucat pe o cale gresita care ii discrediteaza.
Daca tot ti se pare asa banal, ai putea sa prezinti te rog planurile unei rachete lunare viabile care sa poata fi construita cu tehnologie si materiale existente in Romania iar pretul sa nu depaseasca 5 milioane Euro?
Si cam ce pretentii au domniile voastre?
Sa va cantam in struna? Sa va aducem osanale?

Las-o balta cu pretentiile a la net, rezultatele conteaza. Iar rezultatul in cazul acesta e unul COMPLET banal, tinand cont de ce-au reusit alte tari.
Arata-mi profitul material obtinut de Romania de pe urma marelui salt in hau.

Si daca imi este permis, ce spanac de racheta vor folosi? Au fost reinventate principiile motoarelor de racheta sau nu sunt decat copii ale unora, testate de altii, iar rezultatul final nu se vrea decat un posibil castig material in viitor?

Nu suntem singurii angrenati in astfel de proiecte dar macar ceilalti recunosc care le e scopul.
CASTIGUL MATERIAL!


Hai mai, ca sunt destul de trecut prin viata ca sa pricep ca nimeni nu-i atat de tampit sa arunce milioane de euro, doar ca sa exploreze locuri unde altii si-au lasat gunoaiele cu zeci de ani in urma.

Recomand ciocu' mai mic si nasul un pic lasat, sa nu va ia ameteala.

Edited by Maresalul, 15 August 2009 - 19:47.


#17
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Este clar esti un ignorant. Nu avem ce discuta.

Francis Drake a fost al doilea conducator de expeditie care a ocolit Pamintul, la 60 ani dupa Magelan (~1520)! Asta inseamna ca ceea ce a realizat navigatorul englez era o banalitate, un nimic in 1580!?
Cam asa judeci tu cind te referi la ARCA.

Edited by roaca, 15 August 2009 - 19:55.


#18
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postroaca, on 15th August 2009, 20:51, said:

Este clar esti un ignorant. Nu avem ce discuta.

Francis Drake a fost al doilea conducator de expeditie care a ocolit Pamintul, la 60 ani dupa Magelan (~1520)! Asta inseamna ca ceea ce a realizat navigatorul englez era o banalitate, un nimic in 1580!?
Cam asa judeci tu cind te referi la ARCA.
Ce bine ai punctat! ;)

Francis Drake a ramas in istorie ca un mare corsar, nicidecum ca unul care s-a invartit in jurul globului, descoperind apa calda.
Intelegi cum vine asta? Adica ARCA asta va fi uitata la nici o luna dupa marele salt, daca nu reuseste ceva ce n-au reusit altii (nu stiu... poate un meci de fotbal interplanetar, cu robotii nostrii si microbii lor).

Si acum... prima mare intrebare: initiatorii proiectului stiu foarte bine asta, deci... ce-i mana sa cheltuie atatia bani pentru mai nimic?
Nu cumva, cum am mai spus, profitul material?

A doua intrebare: mi se pare mie sau topicul asta miroase mai mult a "bani pe net" si "reclama" decat a stiinta?
Dupa link-ul din primul post, unde iti sar clar in ochi "ofertele" de 5, 10 si 20 de euro pentru poze personale pe placaj lunar, cred ca asta e tinta.


Nu sunt ignorant.
Au fost atatea discutii despre ARCA si nu am intervenit, dar aici mi s-a pus pata pe link-ul din primul post.

Spor la fraierit, prieteni.  :peacefingers:

Edited by Maresalul, 15 August 2009 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate