Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#55
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
As dori si eu o analiza a unei creme/chestii hidratanta pe care o folosesc de ceva timp, dar nu foarte des(cam o data pe sapt/la doua sapt). Banuiesc ca e foarte chimica, dar face un ten minunat, ilumineaza si nuanteaza pielea. Sunt curioasa si daca as putea s-o folosesc mai des. Ea se numeste HAPPYDERM, dar nu este crema din gama, ci Super hydratant euphorisant de peau. Compania e L'Oreal.

Aqua, Glycerin, Alcohol Denat., Cyclohexasiloxane, Caprylic/Capric Triglyceride, Dimethicone, Silica, PEG-20 Methyl Glucose Sesquistearate, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, HDI/Trimethylol Hexyllactone Crosspolymer, Theobroma Cacao, Sodium Hyaluronate, Cyclopentasiloxane, Butylene Glycol, Dimethiconol, Divinylmethicone/Dimethicone Copolymer, Mica, Sodium Metylesculetin Acetate, Tocopheryl Acetate, Benzophenone-4, CI 77891, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Chlorphenesin, Tetrasodium EDTA, CI 14700, CI 47005, Parfum (FIL B7856/1).
(Iertati-ma ca postez de pe userul prietenului...nu am cont deocamdata)

L.E. Pe beute-test apare la categoria creme de zi, totusi.

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 12:18.


#56
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postloccoxxl, on 13th August 2009, 02:12, said:

As dori si eu o analiza a unei creme/chestii hidratanta pe care o folosesc de ceva timp, dar nu foarte des(cam o data pe sapt/la doua sapt). Banuiesc ca e foarte chimica, dar face un ten minunat, ilumineaza si nuanteaza pielea. Sunt curioasa si daca as putea s-o folosesc mai des. Ea se numeste Happyderm, dar nu este crema din gama, ci Super hydratant euphorisant de peau. Compania e L'Oreal.

Aqua, Glycerin, Alcohol Denat., Cyclohexasiloxane, Caprylic/Capric Triglyceride, Dimethicone, Silica, PEG-20 Methyl Glucose Sesquistearate, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, HDI/Trimethylol Hexyllactone Crosspolymer, Theobroma Cacao, Sodium Hyaluronate, Cyclopentasiloxane, Butylene Glycol, Dimethiconol, Divinylmethicone/Dimethicone Copolymer, Mica, Sodium Metylesculetin Acetate, Tocopheryl Acetate, Benzophenone-4, CI 77891, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Chlorphenesin, Tetrasodium EDTA, CI 14700, CI 47005, Parfum (FIL B7856/1).
(Iertati-ma ca postez de pe userul prietenului...nu am cont deocamdata)

L.E. Pe beute-test apare la categoria creme de zi, totusi.


Life in plastic, this is soo fantastic

#57
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Lasand la o parte chestia cu life in plastic.... Totusi as vrea sa stiu cum arata un ten luminos/nuantat/improspatat. Dupa parerea mea, sunt cuvinte mari introduse in viata noastra de marketingul agresiv. Nu stiu cum poate fi un ten luminos, este un epitet care ma depaseste. Pentru mine, criteriile sunt astea: pielea e hidratata bine/ se descuameaza/ se ingrasa sau nu in urma folosirii cremei respective. Atat. Din cate am inteles de la Khmerul, senzatia misto pe piele e data de siliconi, care sunt cah.

#58
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007

View Postdiorama, on 13th August 2009, 21:24, said:

Lasand la o parte chestia cu life in plastic.... Totusi as vrea sa stiu cum arata un ten luminos/nuantat/improspatat. Dupa parerea mea, sunt cuvinte mari introduse in viata noastra de marketingul agresiv. Nu stiu cum poate fi un ten luminos, este un epitet care ma depaseste. Pentru mine, criteriile sunt astea: pielea e hidratata bine/ se descuameaza/ se ingrasa sau nu in urma folosirii cremei respective. Atat. Din cate am inteles de la Khmerul, senzatia misto pe piele e data de siliconi, care sunt cah.
sunt cuvinte introduse de marketing. dar efectul este urmatorul: tenul are alta nuanta, mai portocalie putin decat rozul obisnuit al tenului meu(care e mai rozaliu), culoarea e mai uniforma: nu e roz in obraji si alb in rest, ci tenta aia spre portocaliu e peste tot. ma fascina efectul asta la ea si chiar eram curioasa ce il poate crea. eram convinsa ca e "plastica" datorita faptului ca nu e crema...seamana a gel mai mult. mie, una, nu imi place senzatia aia pe care o dau siliconii, dar imi place faptul ca da nuanta aia la ten(sunt alba-branza spre cadaveric, cu putin roz in obraji). in rest, nu am pb cu tenul, nu se descuameaza, nu fac cosi de la nicio crema(exceptie una de la nivea), nu nimic. ca demachiant, folosec zilnic Bioten, dar nu am tubul langa mine sa dau la analizat ingredientele. crema nu folosesc zilnic, prefer in loc uleiul din samburi de struguri. despre riduri...am doar 21 de ani, deci nu e cazul.

#59
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
mersic khemerule pt. analiza.
Daca te mai botez mult o sa am nulti miei de dat :)

Deci, masca aia e buna, sau nu?
Daca nu ai zis nimic, inseamna ca nu are ingrediente "periculoase"

#60
karinutza

karinutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2007
Hello

As dori sa" imprumut" si eu un pic din cunostintele  domnului khmer si sa detailez ingredientele a catorva produse.Multumesc anticipat ! Oricand ai timp sa dai un ochi....

Ducray- Keracnyl

pe eticheta in lb. romana poly-hidroxi-acizi 4.5%, acid glycolic si salicilic de Zinc, glicerina hidratanta 2%, extract de Sabal 0.1 %, baza de spalare blanda.
direct pe produs: water,sodium laureth sulfate,cocamidopropyl betaine,decyl glucoside, glycolic acid,glycerin,sodium hydroxide, ceteareth-60,myristil glycol,acid blue 3 (CI 42051), disodium edta,fragrance(parfum),serenoa serrulata fruit extract(serenoa serrulata),zinc salicylate

Neutrogena- point noirs

aqua,cetyl alcohol, PPG-15 stearyl ether,polyethylene,polysorbate 60,salicylic acid,steareth -21,jojoba esters, potassium cetyl phosphate,xantham gum,agar,neopentyl glycol dicaprylate/dicaprate,menthyl lactate, BHT,methylchloroisothiazolinone,methylisothiazolinone,parfum,mica,titanium dioxide, ci 77491, ci 15850


ANESI- Objective minoceur- crema anticelulitica

Ingredients:
Water, Mineral Oil, Isostearyl Isostearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Ceteth-20, Steareth-20, Dimethicone Copolyol, Glyceryl Stearate, Aminophyline, Lecithin Caffeine, Carnitine, Fragrance, Propylparaben, Methyl Nicotinate, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

Vichy OLIGO 25

Active ingredients: polyfructol, manganese, glycerine, Vichy thermal Spa water.
Other ingredients: silica, izohexadecane, peg-100 stearate, stearyl alcochol, honey, c12-15 pareth-7, ppg-25-laureth - 25, carbomer, soybean oil, cetearyl alcohol, disodium edta, propylene glycol, propylparaben, dimyristyl tartrate, benzophenone-4, red 40, blue 1, yellow 10, fragrance.

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:58.


#61
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostCRYSSA, on 14th August 2009, 13:50, said:

mersic khemerule pt. analiza.
Daca te mai botez mult o sa am nulti miei de dat :) - ma las de meserie, fac stana si vand branza :roflmaofast:
Deci, masca aia e buna, sau nu?
Daca nu ai zis nimic, inseamna ca nu are ingrediente "periculoase"


Nu are chestii prea prea. Dar are siliconi care pe par dau efecte de build-up (nu e periculos ci doar poate fi neplacut - se acumuleaza pe firul de par si-l imbacsesc). In rest sunt bazele cationice (normale pentru acest tip de produs), diversele chestiute necesare (conservanti, alergenii din parfum) si cele doua extracte.
Daca au claim de Placenta atunci e fake deoarece nu contine placenta. Placenta e exceptionala pentru par dar cu campaniile de not-animal products se scoate. Desi e un deseu de abatorizare adica oricum rezulta.

View Postkarinutza, on 15th August 2009, 22:50, said:

Hello

As dori sa" imprumut" si eu un pic din cunostintele  domnului khmer si sa detailez ingredientele a catorva produse.Multumesc anticipat ! Oricand ai timp sa dai un ochi....

Ducray- Keracnyl

pe eticheta in lb. romana poly-hidroxi-acizi 4.5%, acid glycolic si salicilic de Zinc, glicerina hidratanta 2%, extract de Sabal 0.1 %, baza de spalare blanda.
direct pe produs: water,sodium laureth sulfate,cocamidopropyl betaine,decyl glucoside, glycolic acid,glycerin,sodium hydroxide, ceteareth-60,myristil glycol,acid blue 3 (CI 42051), disodium edta,fragrance(parfum),serenoa serrulata fruit extract(serenoa serrulata),zinc salicylate

Mai mult ca sigur este un produs de curatare cu efect/claim antiacneic si de slab peeling chimic. Este OK (baza surfactanta este clasica - SLES imblanzit cu betaina si glucozida), acid glicolic cu efect de peeling chimic, glicerina, neutralizant, un emulgator, colorant, complxant parfum extract de plantam salicilat - antiacneic. Nu are listati alergenii (poate are parfum alergens free).
Acuma depinde cat costa. Daca e un chil de bani - platesti firma nu produsul.


Neutrogena- point noirs

aqua, cetyl alcohol, PPG-15 stearyl ether, polyethylene, polysorbate 60, salicylic acid, steareth -21, jojoba esters, potassium cetyl phosphate, xantham gum, agar, neopentyl glycol dicaprylate/dicaprate, menthyl lactate, BHT, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, parfum, mica, titanium dioxide, ci 77491, ci 15850
So=so, nu prea imi dau seama care e activul...Destul de multe plastice

ANESI- Objective minoceur- crema anticelulitica

Ingredients:
Water, Mineral Oil, Isostearyl Isostearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Ceteth-20, Steareth-20, Dimethicone Copolyol, Glyceryl Stearate, Aminophyline, Lecithin Caffeine, Carnitine, Fragrance, Propylparaben, Methyl Nicotinate, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

pacat ca au bagat mineral oil si silicoane si parabeni. Parca a mai fost crema asta la analizat....sistemul de active e dragut dar baza e cam naspeta

Vichy OLIGO 25

Active ingredients: polyfructol, manganese, glycerine, Vichy thermal Spa water.
Other ingredients: silica, izohexadecane, peg-100 stearate, stearyl alcochol, honey, c12-15 pareth-7, ppg-25-laureth - 25, carbomer, soybean oil, cetearyl alcohol, disodium edta, propylene glycol, propylparaben, dimyristyl tartrate, benzophenone-4, red 40, blue 1, yellow 10, fragrance.

Fuuuuuugi :w00t:  :w00t: auzi, glicerina e la active, ma lesi....

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:58.


#62
emilusha11

emilusha11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2009
Buna,

Am si eu doua produse, balsam de buze, intre care oscilez. Imi poti spune care este mai ok din punctul tau de vedere?

     1.) balsam de buze organic ECOLIPS
Organic simmondsia chinensis seed oil, organic helianthus annuus seed seed oil, organic cera alba, organic cannabis sativa seed oil, organic vanilla flavor, D-alpha tocopherol, organic calendula officinalis flower extract, rosmarinus officinalis leaf extract. ( cruelty free, non GMO, petroleum free).


     2.)balsam de buze cold cream de la AVENE

ricinus communis(castor) seed oil, isopropyl, palmitate, hydrogenated lanolin, petrolatum, ozokerite, mineral oil (paraffinum liquidum) hydrogenated castor oil, sqalane beeswax(cera alba), cetyl esters, bis-digly-ceryl polyacyladipate-2, hydrogenated polysobutene, aluminium sucrose octasulfate, glyceryl linoleate cetearyl ethylhexanoate mica, aqua, butyrospermum parkii(shea butter) fruit fragrance, glyceryn linolenate, isopropyl myristate, propylparaben, stearyl glycyrrhetinate, titanium dioxide, tocopheryl acetate.

  
      Primul sustine ca este 98% organic, cel de al doilea este un dermocosmetic.

Multumesc!

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 21:06.


#63
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Si de la mine, pentru Khmerul    :)

Sampon regenerant Gerovital Plant: Aqua ( Water ) , Sodium Laureth Sulfate , Cocamide DEA , Cocamidopropyl Betaine , Propylene Glycol , Betula Alba ( Birch ) Extract , Arctium Lappa ( Burdock ) Extract , Equisetum Arvense ( Horsetail ) Extract , Rosmarinus Officinalis ( Rosemary ) Extract , Salvia Officinalis ( Sage ) Extract , Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin , Citric Acid , Benzyl Salicylate , Hexyl Cinnamal , Alpha-Isomethyl Ionone , Parfum ( Perfume ) , Sodium Chloride , Methylchloroisothiazolinone , Methylisothiazolinone

Crema antirid Gerocosen: Aqua , Propylene glycol , Glyceryl stearate ( and ) PEG-100 stearate , Paraffinum liquidum , Decyl oleate , Olea Europaea , Cetearyl alcohol , Glyceryl stearate , Cyclomethicone , Buxus Chinensis ( Jojoba oil ) , Cetearyl ethylhexanoate ( and ) isopropyl myristate , Mel , Squalane , Ubiquinone , Tocopheryl acetate , Dimethicone , Ethylhexyl Methoxycinnamate , Parfum , Alpha-isomethylionone , Buthylphenylmethylpropional , Hexyl cinnamal , Hydroxycitronellal , Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene-carboxaldehyde , Limonene , Linalool , Methylparaben , Propylparaben , Imidazolidinylurea , BHA , EDTA .

Multumesc.

#64
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
nu credeti ca ar fi util sa si urmariti comentariile omului?
pai daca va subliniaza de 10000000 de ori ca unele substante nu-s ok, le pune si cu rosu si le si comenteaza, voi tot mai postati creme care contin fix acelasi lucru?

cred ca ar fi mai util sa invatam de la el CUM sa citim o eticheta, nu sa ii postam toate produsele din casa si el sa zica DA sau NU ca nu ajuta pe nimeni.

cum crezi ca e crema aia daca are propylene glycol, ulei mineral si 2 parabeni? asta ce vad eu din prima asa....ce crezi ca o sa zica khmerul?

initial ideea asta cu analiza mi s-a parut geniala, mai ales ca personal ma preocupa subiectul de f mult timp si nu exista multi oameni cu care sa schimbi pareri avizate. dar acum parca e doar o spovedanie cu ce avem fiecare prin casa...postam sute de produse fara sens, oricum principiile nu sunt intelese.

Plus de asta, bine a spus cineva. hai sa nu devenim paranoice si sa ne rezumam la cosmeticale care prin natura lor stau in contact cu pielea mai mult timp si nu se clatesc. nu orice sapun sau crema de maini gasita la intamplare pe net, despre care nu stim ce face dar suna funny ingredientele...

oricum din cate postam aici maxim 20% vor si face ceva in privinta asta. restul vor ramane tot cu produsele lor de duzina, asa ca omul se chinuie cam degeaba daca voi tot continuati sa intrebati daca X crema e buna, desi are fix chestii pe care el le-a subliniat si ras-subliniat si comentat.

#65
mariaroxana

mariaroxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2009
As dori si eu o analiza  pt un produs pe care il folosesc  de ceva vreme ... care surpriza in compozitie are printre altele  sodium laurel sulfat dc contine asa ceva ...mai e produs bio?

Sampon antimatreata cu extract de plante BIO Krauter

Sampon cu extract de plante,recomandat impotriva matretii,pentru par gras.Hranitor ,impiedica ingrasarea prematura a aparului,hraneste radacina,impiedica degradarea si este eficient impotriva matretii.

contine: apa, sodium laurel sulfat , clorura de sodiu, cocamidopropilbetaina, glicerina, piroctone olamine,odolean, musetel, coada soricelului, vasc, hamei, roinita, fenicul, parfum, Limonene, hexil cinamal, amil cinamal, linalool, citronellol, silicilat de be

as da si linkul ...dar nu stiu dc am voie

Multumesc

si

Sampon de urzica BIO Krauter   Sampon cu extract de urzici,pH neutru,recomandat pentru toate tipurile de par.Hranitor ,impiedica ingrasarea prematura a parului,cat si caderea acestuia.

Este recomandat pentru toate tipurile de par, ajuta la tratarea iritatilor scalpului, curata parul de depuneri grase, normalizeaza actiunea glandelor sebacee si previne de asemenea ingrasarea parului. Are proprietati antiseptice si antiseboreice.

apa ,sodium lauril sulfat, cocamidopropilbetaina, clorura de sodium, glicerina, urzica, propel glycol, parfum, limonene, poliquaternium- 7, dimeticone propil PG- betaina, acid citric, polisorbat 20, etoxidiglicol, butilglicol, fenoxietanol, metildibr

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 21:00.


#66
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postemilusha11, on 17th August 2009, 22:48, said:

Buna,

Am si eu doua produse, balsam de buze, intre care oscilez. Imi poti spune care este mai ok din punctul tau de vedere?

         1.) balsam de buze organic ECOLIPS
Organic simmondsia chinensis seed oil, organic helianthus annuus seed seed oil, organic cera alba, organic cannabis sativa seed oil, organic vanilla flavor, D-alpha tocopherol, organic calendula officinalis flower extract, rosmarinus officinalis leaf extract. ( cruelty free, non GMO, petroleum free).

asadar - ulei organic de jojoba, ulei organic de floarea soarelui, ceara de albine, ulei organic de seminte de canepa, aroma de vanilie organica (aroma nu parfum), vitamina E naturala (deoarece este D si nu DL) extract de calendula, extract rosmarin. Foarte misto. DA

    
     2.)balsam de buze cold cream de la AVENE

ricinus communis(castor) seed oil, isopropyl, palmitate, hydrogenated lanolin, petrolatum, ozokerite, mineral oil (paraffinum liquidum) hydrogenated castor oil, sqalane beeswax(cera alba), cetyl esters, bis-digly-ceryl polyacyladipate-2, hydrogenated polysobutene, aluminium sucrose octasulfate, glyceryl linoleate cetearyl ethylhexanoate mica, aqua, butyrospermum parkii(shea butter) fruit fragrance, glyceryn linolenate, isopropyl myristate, propylparaben, stearyl glycyrrhetinate, titanium dioxide, tocopheryl acetate.

O fi dermocosmetic dar are lanolina, veselina (petrol), ulei mineral (tot din petrol), bis digliceril poliacril adipat (sinteza), poliisobutena hidrogenata (petrol+sinteza), sucrose octasulfat de aluminiu, paraben

As merge pe primul

  
      Primul sustine ca este 98% organic, cel de al doilea este un dermocosmetic.

Multumesc!
Cu placere


View Postmariaroxana, on 18th August 2009, 12:42, said:

As dori si eu o analiza  pt un produs pe care il folosesc  de ceva vreme ... care surpriza in compozitie are printre altele  sodium laurel sulfat dc contine asa ceva ...mai e produs bio?

Sampon antimatreata cu extract de plante BIO Krauter

Sampon cu extract de plante,recomandat impotriva matretii,pentru par gras.Hranitor ,impiedica ingrasarea prematura a aparului,hraneste radacina,impiedica degradarea si este eficient impotriva matretii.

contine: apa, sodium laurel sulfat , clorura de sodiu, cocamidopropilbetaina, glicerina, piroctone olamine,odolean, musetel, coada soricelului, vasc, hamei, roinita, fenicul, parfum, Limonene, hexil cinamal, amil cinamal, linalool, citronellol, silicilat de be

ASTA era scris pe ambalaj??? Daca nu apare si Ingrediente: Aqua, Sodium Laureth sulfate samd IS FU**ING ILLEGAL

as da si linkul ...dar nu stiu dc am voie

Multumesc

si

Sampon de urzica BIO Krauter   Sampon cu extract de urzici,pH neutru,recomandat pentru toate tipurile de par.Hranitor ,impiedica ingrasarea prematura a parului,cat si caderea acestuia.

Este recomandat pentru toate tipurile de par, ajuta la tratarea iritatilor scalpului, curata parul de depuneri grase, normalizeaza actiunea glandelor sebacee si previne de asemenea ingrasarea parului. Are proprietati antiseptice si antiseboreice.

apa ,sodium lauril sulfat, cocamidopropilbetaina, clorura de sodium, glicerina, urzica, propel glycol, parfum, limonene, poliquaternium- 7, dimeticone propil PG- betaina, acid citric, polisorbat 20, etoxidiglicol, butilglicol, fenoxietanol, metildibr

nu inteleg ce cauta NaCl deoarece lauril sulfatul de sodiu nu se ingroasa cu sare. Destul de subtire baza. O cocoglucosida, un cocoil glutamat, un lauril glucose carboxilate, Ntt, sunt scumpe. Au trantit si un silicon (care impreuna cu poliquaternium -7 dau efect de balsam).
Nu cred ca as da bani pe asa ceva. Hranitor :w00t:

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 21:06.


#67
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Va rog, insist chiar, scrieti si denumirile produselor. Aici invatam si ne informam, nu se pune problema ca ne-ar lua cineva drept laudaroase daca scoatem la inaintare vreun produs mai fancy pancy/bio/organic samd. Chiar as vrea sa stiu ce balsam de buze e cel de mai sus, care a primit ok-ul lui Khmerul. Va multumesc.

PS: Nu mi-o luati in nume de rau  :peacefingers:

#68
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postkerkyra, on 18th August 2009, 08:04, said:

Si de la mine, pentru Khmerul    :)

Sampon regenerant Gerovital Plant: Aqua ( Water ) , Sodium Laureth Sulfate , Cocamide DEA , Cocamidopropyl Betaine , Propylene Glycol , Betula Alba ( Birch ) Extract , Arctium Lappa ( Burdock ) Extract , Equisetum Arvense ( Horsetail ) Extract , Rosmarinus Officinalis ( Rosemary ) Extract , Salvia Officinalis ( Sage ) Extract , Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin , Citric Acid , Benzyl Salicylate , Hexyl Cinnamal , Alpha-Isomethyl Ionone , Parfum ( Perfume ) , Sodium Chloride , Methylchloroisothiazolinone , Methylisothiazolinone
Au bagat Cocamida DEA. mie personal nu-mi place acest produs si nu prea ii vad locul in cosmetica. In rest este OK, bogat, fara parabeni, usor efect conditionator (keratina quaternizata). Nu e rau.

Crema antirid Gerocosen: Aqua , Propylene glycol , Glyceryl stearate ( and ) PEG-100 stearate , Paraffinum liquidum , Decyl oleate , Olea Europaea , Cetearyl alcohol , Glyceryl stearate , Cyclomethicone , Buxus Chinensis ( Jojoba oil ) , Cetearyl ethylhexanoate ( and ) isopropyl myristate , Mel , Squalane , Ubiquinone , Tocopheryl acetate , Dimethicone , Ethylhexyl Methoxycinnamate , Parfum , Alpha-isomethylionone , Buthylphenylmethylpropional , Hexyl cinnamal , Hydroxycitronellal , Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene-carboxaldehyde , Limonene , Linalool , Methylparaben , Propylparaben , Imidazolidinylurea , BHA , EDTA .

Au cam scrantit-o cu crema asta. Un mix de ingrediente foarte OK - ulei masline, ulei jojoba, miere, squalanm ubiquiniona, vitamina E cu ingrediente nasparlii - ulei mineral, ciclometicona, dimeticona, 2 parabeni si BHA.
Multumesc.


#69
emilusha11

emilusha11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2009
Imi cer scuze, abia acum am ajuns in fata calculatorului.

Asadar

Primul balsam de buze, este un balsam de buze organic de la ecolips (www.ecolips.com - organic ecolips hemp) iar cel de al doilea un balsam cu cold cream de la avene.

:)

#70
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mersi!  :)

#71
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postadrianatoma, on 18th August 2009, 09:51, said:

nu credeti ca ar fi util sa si urmariti comentariile omului?
pai daca va subliniaza de 10000000 de ori ca unele substante nu-s ok, le pune si cu rosu si le si comenteaza, voi tot mai postati creme care contin fix acelasi lucru?

Da, am subliniat ca anumite ingrediente nu sunt prea OK dar este un grad firesc de neincredere. Daca in calitate de simplu consumator ai dat o caruta de bani pe un Yves Rocher sau mai stiu eu ce mare firma vrei totusi sa stii daca ce e inauntru e bun su nu. Si in definitiv cata incredere poti sa ai intr-un tip pe un forum desi se pare ca stie ce vorbeste. Sincer le inteleg pe fete la faza asta.

cred ca ar fi mai util sa invatam de la el CUM sa citim o eticheta, nu sa ii postam toate produsele din casa si el sa zica DA sau NU ca nu ajuta pe nimeni.

De invatat cum se citeste eticheta. Asta e cel mai greu lucru. Asa cum am mai raspuns, practic ar trebui sa inveti materiile prime ca denumiri INCI si ce fac ele - emolienti, emulgatori, factori de consistenta samd. Sunt zeci poate chiar sute din fiecare categorie. Si sa mai inveti dupa aia si cum se face un produs. Practic cred ca trebuie cam 2-3 ani dar sa te ocupi numai de asta

cum crezi ca e crema aia daca are propylene glycol, ulei mineral si 2 parabeni? asta ce vad eu din prima asa....ce crezi ca o sa zica khmerul?

O sa zica nu de bine. Dar uite un exemplu.
Crema A contine: aqua, paraffinum liquidum, ceteareth-12, glycerin, calendula officinalis, perfume, phenoxyethanol
Crema B contine: aqua, cocoa butter, ceteareth-12, glycerin, calendula officinalis, perfume, phenoxyethanol.

La prima vedere - Clar B. Ei aici o sa zic nope, mergeti pe A. Si stii de ce? Pentru ca uleiul mineral are scorul de comedogenicitate 0 (zero) iar untul de cacao 4 (patru) si maxim este 5.


initial ideea asta cu analiza mi s-a parut geniala, mai ales ca personal ma preocupa subiectul de f mult timp si nu exista multi oameni cu care sa schimbi pareri avizate - roait, suntem cam 50 in toata Romania. dar acum parca e doar o spovedanie cu ce avem fiecare prin casa...postam sute de produse fara sens, oricum principiile nu sunt intelese.

Principiile nu sunt intelese si nici nu vor fi prea usor. Asa cum am spus mai sus - trebuie ani pentru asta. De aceea de fapt am considerat ca este cel mai simplu sa fac acet topic pentru ca fiecare sa poata sa vada ce foloseste. Sunt si posturi cu citate de pe internet - unde nu prea am ce interpreta, dar nu sunt multe. Este normal ca fiecare sa vrea sa stie ce foloseste personal si sa citeasca restul de posturi din topic mai pe diagonala. Si asa o lista de ingrediente suna - cum spunea cineva- ca o incantatie de exorcizare, de unde vrei mai mult?
Si vrei sa ma lasi fara obiect de activitate pe SP?? :o  (glumesc)


Si mai are un rost topicul asta zic eu - Nimeni nu are timp sa tropaie pe net si prin oras sa caute cosmetice. Daca aici un cosmetic ia OK-ul si stim ce este atunci multe fete or sa poata sa-l cumpere, scutind timp efort si nervi, "mergand la sigur"


Plus de asta, bine a spus cineva. hai sa nu devenim paranoice si sa ne rezumam la cosmeticale care prin natura lor stau in contact cu pielea mai mult timp si nu se clatesc. nu orice sapun sau crema de maini gasita la intamplare pe net, despre care nu stim ce face dar suna funny ingredientele...

oricum din cate postam aici maxim 20% vor si face ceva in privinta asta. restul vor ramane tot cu produsele lor de duzina, asa ca omul se chinuie cam degeaba daca voi tot continuati sa intrebati daca X crema e buna, desi are fix chestii pe care el le-a subliniat si ras-subliniat si comentat.

Asa cum am scris la inceputul topicului in disclaimer - am o doza de subiectiv, si decizia de cmparare/aruncare/utilizare este a voastra.

Edited by Khmerul, 19 August 2009 - 09:47.


#72
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
De acum incolo, va rog sa scrieti denumirile produselor cu CAPS si bold ca sa se vada mai bine.
Voi edita eu celelalte posturi. Btw, daca vreti sa folositi culori, NU scrieti cu rosu, ca e rezervat pt Khmerul.  :naughty:

Edited by Jaqueline, 19 August 2009 - 09:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate