Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#37
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postadrianatoma, on 10th August 2009, 20:12, said:

vreau sa ma lamuresc si eu cu ceva...asta cu ingredientele eu am priceput-o demult si de cele mai multe ori am incercat sa actionez ca atare.
daaaar...ce e mai recomandabil intre un produs 95% natural si care la final tranteste 2 parabeni si un produs dermatocosmetic, cu ingrediente chimicoase, dar fara parabeni.

mai exact, ce primeaza?

ca idee, comparand urmatoarele produse, care este mai tolerant cu pielea? fara sa ma astept la minuni...

1. apa de vanilie (Vanilla planifolia), lapte de migdale (Prunus dulcis), glicerina, unt de cacao (Theobroma cacao), extract de orhidee (Dendrobium), alcool ceto- stearilic, acid stearic, trietanolamina, parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de propil (p-asta l-ai mai vazut)

2. Aqua, Uriage thermal spring water, hydrogenated polydecene, squalane, cetearyl isononanoate, glycerin, pentylene glycol, cetyl alcohol, glyceryl stearate, PEG-100 stearate, dimethicone, tromethamine, chlorphenesin, acrylates.C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, sodium acrylate/acryloyldimethyl taurate copolymer, benzoic acid, isohexadecane, disodium EDTA, polysorbate-20, sorbitan oleate, hydrolyzed algin.

aceste exemple sunt unele concrete, vreau sa schimb crema 2 pt crema 1. dar ca principiu, ce ar fi mai bine sa alegem? produse gen varianta 1 sau varianta 2?

multam fain

Asa cum am mai spus, la parabeni inca nu e foarte clara treaba.
Sincer eu as merge pe 1 in loc de 2 desi produsele nu fac aceeasi treaba.
Pe de alta parte 2 cred ca e mai eficient decat 1

Rezum:
Eficacitate - probabil ca 2
Naturalete - 1 cu exceptia parabenilor

#38
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostVersus76, on 10th August 2009, 18:01, said:

Deci, să le luăm în ordine :
1. Mulțumesc.:arigato: cu placere
2. Tot mai   caut produsul ideal. :D o sa fie cam greu
3. Produsul "ciudat" este o cremă anticearcăn de la ilcsi. Nu știu de ce am ales tocmai produsul ăsta pentru demonstrație. Probabil pentru că avea mai multe ingrediente. Măștile de care îți vorbeam m-au cucerit iremediabil (peeling AHA în care am găsit chiar bucăți și sâmburi de fructe și mască înaintea evenimentelor cu ardei iute). Al doilea produs l-ai ghicit. Din păcate este o cremă comedogenică  :w00t:  :w00t:  de ce o clasifici astfel ?? și nu o pot folosi zilnic. Ultimele produse menționate de mine sunt de la Hemel, ca exemplu luând o cremă hidratantă. Mi s-a părut că nu intră în piele complet și o foloseam din ce în ce mai rar, până a expirat și am aruncat-o.
Intenționez să achiziționez iar măștile și o cremă ilcsi. Promit că înainte de a le cumpăra, voi veni cu rețetarul aici să mă spovedesc, și îți voi  cere înc-odată părerea. Mă mai suporți? :huh:

Da, te mai suport :lol:

View Postanknic, on 10th August 2009, 19:28, said:

deci, pe gelurile mele de dus (care-s acum la baie in numar de 25...stiu...sunt dusa) pe jumatate ingredientele incep cu aqua, sodium laureth sulfate, cealalta jumatate (alea mai scumpe) au dupa apa, polyethylene...care-s mai bune? vreo 2-3 n-au nici betaina si nici cocamida...(oricum ma spal cu toate pt.ca-mi plac! la mine selectia se face clar la primul dus...daca nu-mi place aterizeaza fix in cosul de gunoi, fara sa-mi mai pun intrebari daca sunt naturale, eco, etc sau nu...c'ar fi si culmea sa am pretentii din astea cand locuiesc in cel mai poluat oras din tara - Copsa Mica ???? )

si-mi pare tare rau ca am aruncat ambalajul de la noua mea masca de fata care pur si simplu imi inchide porii vizibil...da' in 3 sapt.sigur o termin si-mi iau alta :) ca sa pun aici ingredientele.

Probabil ca ai o baie maaare
Pai asa cum am zis, 99% din gelurile de dus vor incepe asa - aqua, sodium laureth sulfate,
Daca ai nelamuriri cu vreun gel - avem topic de interpretat compozitii. Asta.

View Postdiorama, on 10th August 2009, 19:42, said:

Masca de par Boots:
Ingredients: Aqua, Cetyl Alcohol, Cocamide MEA, Stearamidopropyl dimethylamine, Phenoxyethanol, Butyrospermum parkii fruit, Hydroxyethylcellulose, Cetrimonium chloride, Panthenol, Lactic acid, Parfum, Benzophenone-4, Propylene glycol, Vitis vinifera seed oil, Dipropylene glycol, Hydrolyzed rice bran protein, Vitis vinifera fruit extract, Citric acid, Sodium Chloride, Methylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben.

Multumesc, Khmerul!

Nu-mi place Cocamida MEA.
Are si parabeni.
In rest nu sunt ingrediente rele dar activele sunt cam foarte diluate.
Presupunand ca are 0,5-0.8% parfum iti dai seama ca uleiul de sambure de strugure e sub, proteina de orez idem, extractul de strugure idem


View Postkerkyra, on 10th August 2009, 19:42, said:

Multumiri pentru analiza, deci prima analizata, prima dezamagire: si era vorba de Aslavital, crema hidratanta cu argila, de la care aveam pretentii. Trecem la alta cutiuta, pe care se precizeaza: fara parabeni, fara coloranti sintetici. Asa o fi?


Aqua/Water , Paraffinum Liquidum/Mineral Oil , Glyceryl Stearate , Cetearyl Alcohol , Petrolatum , Glycerin , Ceteareth-20 , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Mel/Honey , Dimethicone , Dicaprylyl Ether , Parfum/Fragrance , Phenoxyethanol , Sodium Carbomer , Spirulina Platensis Powder , Tetrasodium EDTA , Benzoic Acid , Tocopherol , Eucalyptus Globulus Leaf Oil , Dehydroacetic Acid , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate.


Macar gelul de curatare de la Elmiplant pe care-l folosesc si eu este ok.

Da, fara parabeni si fara coloranti sintetici.

Este crema cu spirulina de la Elmiplant.
minusuri - ulei mineral, vaselina farmaceutica, silicon
plusuri - baza de crema light, miere, un emolient rapid (dicaprilil eter) spirulina, tocoferol, ulei eucalipt

View PostCRYSSA, on 10th August 2009, 14:34, said:

Am gasit un site unde sunt specificate si ingredientele cremelor.
Asadar, daca Farmec m-a cam dezamagit cu cremele de fata as vrea sa vad ce e de capul altor firme romanesti.
________________________________________________________________________________
________________
1. GENMAR, respectiv gama HERBAGEN
HERBAGEN CREMA TEN SENSIBIL CU COLAGEN+EXTR.DE GALBENELE 100 ML
Producator : Genmar Cosm.,Rom.
Ingrediente: Aqua , Paraffinum liquidum , Propylene glycol , Calendula Officinalis , Lanolyn , Glycerin , Glyceryl stearate , Ceteareth 20 , Ceteareth 12 , Cethearyl Alcohol , Cetyl Palmitate , Soluble Collagen , Cetyl alcohol , Methylparaben , Propylparaben , Diazolidinyl urea , Parfum , 2Amino-2Metyl-1Propanol .

alte produse HERBAGEN se gasesc aici. E clar ca au parabeni. Ei se lauda ca au numai naturiste. Sunt curioasa ce zici tu. Vezi ca datele sunt din 2006. Pe atunci nimeni nu avea nimic cu parabenii
Am vazut ca au niste creme noi - 2009, dar nu reusesc sa gasesc ingredientele. Alea cica ar fi fara parabeni. Asa este ________________________________________________________________________________
________________

2. Elmiplant
ELMIPLANT LAPTE DEMACHIANT PT.TEN USCAT/SENSIBIL 200 ML
Producator : Elmi-Prodfarm , Rom
Ingrediente: Aqua / Water , Ethylhexylstearate , Glycerin , Glyceryl Stearate , Olea Europaea / Olive Fruit Oil , Cetearyl Alcohol , Simmondsia chinensis / Jojoba Seed Oil , Ceteareth-20 , Dicaprylyl Carbonate , Phenoxyethanol , Prunus Armeniaca / Apricot Kernel Oil , Cetyl Alcohol , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Capryloyl Glycine , Rosa Centifolia Flower Extract , Hippophae Rhamnoides Oil , Sodium Carbomer , Ethylhexylglycerin , Sodium Ascorbyl Phosphate , Tocopherol , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Triticum Vulgare / Wheat Germ Extract , Saccharomyces Cerevisiae Extract , Sodium Hyaluronate , Tetrasodium EDTA , Parfum / Fragrance .

Sunt interesante si astea :BIOTEN (NOU) CREMA CU MIERE+SPIRULINA - TEN NORMAL/MIXT, BIOTEN LAPTE DEMACHIANT CU MIERE+UNT SHEA+MUSETEL  , CREMA ANTIIRITANTA CU GALBENELE+COMPLEX VITAMINE si LOTIUNE TONICA CU EXTR.ROZE+MIN.,TEN NORMAL/MIXT

Tot de la elmiplant am folosit un unguent antiacneic, recomandat de cosmeticiana :
UNGUENT cu ICHTIOL
Producator : Elmi-Prodfarm , Rom. 5,20RON
INDICATII :Ihtiolul este o substanta cu efect antimicrobian , utilizata in afectiuni dermatologice ca antiseptic cutanat .
INGREDIENTE : Petrolatum , Ichthammol .
Ce zici de el?

alte produse Elmiplant se gasesc aici.
________________________________________________________________________________
________________

Khmerule, daca ai timp uita-te si la alte produse genmar sau elmiplant (de ce nu, si altele). Poate dai copy la alea la care iti place compozitia. Eu m-am uitat la cremele pr. ten normal.

A avut cineva produse de la Herbagen sau Elmiplant? Impresii, ceva? Da, Khmera - se pare OK

La tine e mult de munca, o sa mai dureze.

#39
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008
Khmerule, dau si eu trei produse la analizat:


1.lotiunea de corp cu aloe si limette de la Logona
Aqua, Glycine Soja (Soybean) Oil, Alcohol Denat, Elaeis Guineensis (Palm) Oil, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glyceryl Oleate Citrate, Glycerin, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Shea Butter, Caprylic / Capric Triglyceride, Xanthan Gum, Citrus Aurantifolia (Lime) oil, calendula Officinalis Flower Extract, Sodium Lactate, Lactic Acid, Parfum (Essential Oils), Tocopherol, Limonene, Linalool, Citronellol.


Asta e o lotiunea de corp cu aloe si limette de la Logona (nu stiu daca sa mi-o cumpar sau nu). Ei se lauda cu produse bio si as vrea sa stiu daca se lauda corect. :)


2. crema de zi cu aloe pentru piele sensibila LOGONA
Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Glyceryl Citrate / Lactate / Linoleate / Oleate Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Vitis Vinifera (Grape Seed) Oil, Beeswax, Sorbitan Stearate, Glycerin, Shea Butter, Camellia Sinensis Leaf Extract, Sodium PCA, Silica, Behenyl Alcohol, Polyglyceryl-10 Laurate, Parfum (Essential Oils), Sucrose Cocoate, Xanthan Gum, Tocopherol, Limonene, Linalool, Citral, Citronellol, Geraniol.

Pe asta o folosesc deja. As vrea sa stiu daca e bio (asa cum spun producatorii).

3. crema antirid de zi age protection LOGONA
Aqua, Alcohol, Broccoli Seed Oil, Glycine Soja (Soybean) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Glycerin, Squalane, Palmitic Acid, Stearic Acid, Shea Butter, Cetearyl Alcohol, Argania Spinosa Kernel Oil, Tocopheryl Acetate, Cetyl Alcohol, Sodium PCA, Xanthan Gum, Hydrogenated Lecithin, Camellia Sinesis Leaf Extract, Glycine Soja (Soybean) Germ Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Crithmum Maritimum Extract, Parfum (Essential Oils), Tocopherol, Hydrogenated Vegetable Oil, Caprylic / Capric Triglyceride, Sodium Hidroxide, Limonene, Linalool, Citral, Geraniol.

Asta este cam scumpa. E o crema antirid pe care as vrea sa o cumpar in viitor. Merita 120 lei? ^_^

Merci anticipat!

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:54.


#40
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Sa continui..  khemerule, nu ma injura rau  :console:

Producator: Centifolia, Franta
Recomandare: Igiena personala ? Sapunuri solide

Blandetea sapunului raspunde nevoilor pielii celei mai delicate. Nici un parfum sintetic nu este folosit, doar uleiuri esentiale 100% pure si naturale.
Elaborat din ulei de palmier, imbogatit cu unt de Karité salbatic biologic, recoltat de catre femeile din Burkina Faso. Fara EDTA, fara BHT, fara parfum de sinteza.

Ingrediente:
Acizi grasi vegetali, apa, glicerina, sare, ulei de Jojoba biologic* 3%, ulei esential de* Portocala dulce bio,*Unt de Karité bio recoltat in Burkina Faso, ulei esential de santal de Haiti, argila naturala. Fara EDTA, fara BHT, fara parfum de sinteza. Netestat pe animale. 99.93% din totalul *ingredientelor sunt de origine naturala, 79.83% din totalul* ingredientelor provin din agricultura biologica, cosmetica ecologica si biologica certificata Ecocert
[ http://www.cosmeticplant.ro/images/sapun-bio---karite_jojoba-bio---100g_600px.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:48.


#41
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Mai e putin si scriem aici si compozitia lacului de unghii. Eu spun ca trebuie sa ne ingrijoram pentru produsele pe care le folosim in mod frecvent si care au putere mare de absortie in piele. Si pe care nu le clatim cu apa. Existand astfel posibilitatea ca mai mult sa dauneze pielii decat sa-i aduca vreun beneficiu. Ma gandesc la: crema de fata - pentru ca de la asta sunt asteptarile cele mai mari, fond de ten, gel anticelulitic, ecran solar. Chestii de genul asta.

#42
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
... poate si deodorante.

#43
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Multumesc  :kisstogether:

#44
okiedokie

okiedokie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.01.2007
si eu, si eu la ghicit!

1. Aqua , glycerin , cetyl alcohol , ceteareth-12 , Centaurea cyanus , Inula helenium , Vaccinum myrtillus , carbomer , triethanolamine , methylparaben

si


2. Aqua , Paraffinum Liquidum , Glyceryl Stearate , Olea Europaea Fruit Oil , Petrolatum , Cetearyl Alcohol , Glycerin , Ceteareth-20 , Dimethicone , Cetearyl Olivate , Dicaprylyl Ether , Cera Alba , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Parfum , Sorbitan Olivate , Bioflavonoids , Algae , PEG/PPG-18/18 Dimethicone , Centella Asiatica Extract , Carnitine , Dimethiconol , Ethylhexylglycerin , Caffeine , Tea Salicylate , Panthenol , Limonene , Tetrasodium EDTA , Tocopherol , Coffea Arabica Seed Oil , Citronellol , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Linalool , Hexyl Cinnamal , Arnica Montana Flower Extract , Hammamelis Virginiana Bark / Leaf / TWG Extract , Methylisothiazolinone , Alcohol Denat., Citral , Geraniol , Sodium Benzoate , Phenoxyethanol , Potassium Sorbate , Benzoic Acid , Dehydroacetic Acid , Polyaminopropyl Biguanide .

Multumesc frumos!

#45
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006

View PostAlexaF, on 10th August 2009, 12:29, said:

khemerul, ghiceste-mi si mie te rog in asta:Aqua, Cetearly Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, Cyclomethicone, Dimethiconol, Propylene glycol, triticum,vulgare spout extract bambusa vulgaris sap extract, methylchloroisothiazolinone, Methilisothiazolinone, linalool, amyl cinnamal

Raspunsul lui kemerul la postul alexei:

View PostKhmerul, on 10th August 2009, 17:09, said:

Balsam absolut OK sistem dual de conditionatori. Are 2 siliconi care dau efecte de build-up.

AlexaF, primul este masca de la kalos, nu al doilea pe care trebuia sa il rescrii. Le-ai incurcat. Vezi daca nu pui denumirile.
Scriu acest post pt. ca ai sarit cateva ingrediente (fata de varianta 2009)., respectiv:
Limonene, Phenoxyethanol si Benzyl alcohol si pt ca am mai cautat o cutie mai veche, din 2008 si pe aia sunt alte ingrediente. Se pare ca in 2009 avem o masca mai buna (sper, ca doar nu schimbau in mai prost :D) .
Sa vedem ce zice globul lui kemerul.
Daca ne mai raspunde
:worthy:

______________________________________________________________________
masca cu PLACENTA de la KALLOS
[ http://www.justbeautysupplies.com/images/products/detail/AlterEgoCremaMidollo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. varianta veche -2008
Aqua (Water) , Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, (Fragrance), Cyclomethicone, Limonene, Dimethiconol, Phenoxyethanol, Linalool, Hexyl Cinnamal, Methyldibromo Glutaronitrile, Propylene Glycol, Benzyl Salicylate, Citric Acid, Triticum Vulgare (Wheat Extract), Bambusoidea (bamboo (Bambusa Vularis) Extract), Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

2. varinta NOUA - 2009
Aqua (Water) , Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, (Fragrance), Cyclomethicone (Cyclopentasiloxane), Limonene, Dimethiconol, Benzyl alcohol, Linalool, Amyl cinnamal, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Citric Acid, Triticum Vulgare spout extract (Triticum Vulgare spout (Wheat) Extract), Bambusa Vulgaris sap Extract,
Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

Nu are : Hexyl Cinnamal, Methyldibromo Glutaronitrile, Benzyl Salicylate, Citric Acid,
Are in plus : Benzyl alcohol, Amyl cinnamal, cuvintele spout si sap – la extracte.
______________________________________________________________________
Doamneee..iar am scris un post de sapte pagini
Va intrebati daca vorbesc la fel de mult precum scriu? :D

#46
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Nu pe cea din poza o folosesc eu.

#47
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostM_O_I_R_A, on 11th August 2009, 10:13, said:

Khmerule, dau si eu trei produse la analizat:


1.lotiunea de corp cu aloe si limette de la Logona
Aqua, Glycine Soja (Soybean) Oil, Alcohol Denat, Elaeis Guineensis (Palm) Oil, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glyceryl Oleate Citrate, Glycerin, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Shea Butter, Caprylic / Capric Triglyceride, Xanthan Gum, Citrus Aurantifolia (Lime) oil, calendula Officinalis Flower Extract, Sodium Lactate, Lactic Acid, Parfum (Essential Oils), Tocopherol, Limonene, Linalool, Citronellol.


Asta e o lotiune de corp de la Logona (nu stiu daca sa mi-o cumpar sau nu). Ei se lauda cu produse bio si as vrea sa stiu daca se lauda corect. :)
FF Misto. Da, sigur e Bio.

2. crema de zi cu aloe pentru piele sensibila LOGONA
Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Glyceryl Citrate / Lactate / Linoleate / Oleate Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Vitis Vinifera (Grape Seed) Oil, Beeswax, Sorbitan Stearate, Glycerin, Shea Butter, Camellia Sinensis Leaf Extract, Sodium PCA, Silica, Behenyl Alcohol, Polyglyceryl-10 Laurate, Parfum (Essential Oils), Sucrose Cocoate, Xanthan Gum, Tocopherol, Limonene, Linalool, Citral, Citronellol, Geraniol.

Pe asta o folosesc deja. As vrea sa stiu daca e bio (asa cum spun producatorii).
Are toate sansele sa ia bio

3. crema antirid de zi age protection LOGONA
Aqua, Alcohol, Broccoli Seed Oil, Glycine Soja (Soybean) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Glycerin, Squalane, Palmitic Acid, Stearic Acid, Shea Butter, Cetearyl Alcohol, Argania Spinosa Kernel Oil, Tocopheryl Acetate, Cetyl Alcohol, Sodium PCA, Xanthan Gum, Hydrogenated Lecithin, Camellia Sinesis Leaf Extract, Glycine Soja (Soybean) Germ Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Crithmum Maritimum Extract, Parfum (Essential Oils), Tocopherol, Hydrogenated Vegetable Oil, Caprylic / Capric Triglyceride, Sodium Hidroxide, Limonene, Linalool, Citral, Geraniol.

Asta este cam scumpa. E o crema antirid pe care as vrea sa o cumpar in viitor. Merita 120 lei? ^_^

Da ma, deci se poate. Si asta e tot Bio. Cam scumputza....dar asta e bio costa. Macar gandestete la plasticele postate pe aici la 70-80 lei

Merci anticipat! Cu placere


View PostCRYSSA, on 11th August 2009, 10:20, said:

Sa continui..  khemerule, nu ma injura rau  :console:

Producator: Centifolia, Franta
Recomandare: Igiena personala ? Sapunuri solide

Blandetea sapunului raspunde nevoilor pielii celei mai delicate. Nici un parfum sintetic nu este folosit, doar uleiuri esentiale 100% pure si naturale.
Elaborat din ulei de palmier, imbogatit cu unt de Karité salbatic biologic, recoltat de catre femeile din Burkina Faso. Fara EDTA, fara BHT, fara parfum de sinteza.

Ingrediente: vreau ingredientele listate ca declaratii INCI, nu gargara de prezentare
Acizi grasi vegetali, apa, glicerina, sare, ulei de Jojoba biologic* 3%, ulei esential de* Portocala dulce bio,*Unt de Karité bio recoltat in Burkina Faso, ulei esential de santal de Haiti, argila naturala. Fara EDTA, fara BHT, fara parfum de sinteza. Netestat pe animale. 99.93% din totalul *ingredientelor sunt de origine naturala, 79.83% din totalul* ingredientelor provin din agricultura biologica, cosmetica ecologica si biologica certificata Ecocert
[ http://www.cosmeticplant.ro/images/sapun-bio---karite_jojoba-bio---100g_600px.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:55.


#48
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
La sapunul ala nu am ingredientele pt ca mi s-a parut interesant pe site.
Eu nu il am

M_O_I_R_A ce creme ai postat?

Mai, nu fiti egoisti !
Va rog, puneti si voi denumirea produselor pe care o postati, astfel incat analiza cremei sa fie utila tuturor. Chiar daca e buna, chiar daca nu.
Sa stim sa cumparam sau nu.

#49
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Khemerul zi-mi si mie  cate ceva despe balsamul asta. L-am castigat ieri la o promotie :D :
Aqua , Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, stearamidopropil dimethilamine, glutamic acid, bis aminopropil, dimethicone, banzyl alcohol, pathenyl etyl ether, parfum, EDTA, citric acid, sodium chloride, ethylhexyl methoxycinnamate, hexyl cinnamal, panthenol, benzyl salicylate, butilphenil methilpropional, magnesium nitrate, methilchlroisothiazolinone, magnesium chloride, methilisothazolinone

#50
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008

View PostCRYSSA, on 12th August 2009, 08:11, said:

La sapunul ala nu am ingredientele pt ca mi s-a parut interesant pe site.
Eu nu il am

M_O_I_R_A ce creme ai postat?

Mai, nu fiti egoisti !
Va rog, puneti si voi denumirea produselor pe care o postati, astfel incat analiza cremei sa fie utila tuturor. Chiar daca e buna, chiar daca nu.
Sa stim sa cumparam sau nu.

Cele trei produse sunt de la Logona (sistem MLM gen Oriflame, le cumperi de la reprezentanti) sau de pe site-ul lor.

Este vorba despre lotiunea de corp cu aloe si limette, crema de zi cu aloe pentru piele sensibila, si crema antirid de zi age protection.

#51
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostM_O_I_R_A, on 12th August 2009, 10:39, said:

Cele trei produse sunt de la Logona (sistem MLM gen Oriflame, le cumperi de la reprezentanti) sau de pe site-ul lor.

Este vorba despre lotiunea de corp cu aloe si limette, crema de zi cu aloe pentru piele sensibila, si crema antirid de zi age protection.


si daca sunt in sistem MLM cum pot fi comandate? despre Logona am auzit numai de bine, se pare ca sunt bune si acceptabile ca pret...
si am mai auzit si de Krauter, tot produse bio si la preturi ok, dar nu stiu de unde...

#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postadrianatoma, on 12th August 2009, 10:28, said:

si daca sunt in sistem MLM cum pot fi comandate? despre Logona am auzit numai de bine, se pare ca sunt bune si acceptabile ca pret...
si am mai auzit si de Krauter, tot produse bio si la preturi ok, dar nu stiu de unde...


http://www.beautybaz...o.uk/Index.aspx Astia sunt distribuitori logona. Am impresia ca trimit si in Romania. Am vrut si eu o data sa comand de la ei dar n-am mai apucat ca m-am luat cu altele. :)

#53
M_O_I_R_A

M_O_I_R_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2008

View PostDev, on 12th August 2009, 11:42, said:

http://www.beautybaz...o.uk/Index.aspx Astia sunt distribuitori logona. Am impresia ca trimit si in Romania. Am vrut si eu o data sa comand de la ei dar n-am mai apucat ca m-am luat cu altele. :)



Eu iau de la Life-Care. Gasiti un distribuitor sau comandati pe net. Eu comand de la o prietena.

#54
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postokiedokie, on 11th August 2009, 15:23, said:

si eu, si eu la analizat - sa dam o nota mai stiintifica :worthy: !

1. Aqua , glycerin , cetyl alcohol , ceteareth-12 , Centaurea cyanus , Inula helenium , Vaccinum myrtillus , carbomer , triethanolamine , methylparaben

o crema foarte "basic", care nu are nici un emolient. Are doar factor de consistenta, emulgator, extracte de albastrita, iarba mare si afin. Mai baga si un carbomer cu rol de stabilizare, TEA care este neutralizant pentru carbomer. Paraben
Nu cred ca e foarte placuta la utilizare. Nu inteleg de ce nu are emolienti. Rolul acestora este si de vectorizare nu numai senzorial si tactil. Parerea mea - nu are cap si nici coada.



si


2. Aqua , Paraffinum Liquidum , Glyceryl Stearate , Olea Europaea Fruit Oil , Petrolatum , Cetearyl Alcohol , Glycerin , Ceteareth-20 , Dimethicone , Cetearyl Olivate , Dicaprylyl Ether , Cera Alba , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Parfum , Sorbitan Olivate , Bioflavonoids , Algae , PEG/PPG-18/18 Dimethicone , Centella Asiatica Extract , Carnitine , Dimethiconol , Ethylhexylglycerin , Caffeine , Tea Salicylate , Panthenol , Limonene , Tetrasodium EDTA , Tocopherol , Coffea Arabica Seed Oil , Citronellol , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Linalool , Hexyl Cinnamal , Arnica Montana Flower Extract , Hammamelis Virginiana Bark / Leaf / TWG Extract , Methylisothiazolinone , Alcohol Denat., Citral , Geraniol , Sodium Benzoate , Phenoxyethanol , Potassium Sorbate , Benzoic Acid , Dehydroacetic Acid , Polyaminopropyl Biguanide .

Aduce a un produs Elmiplant dar nu sunt 100% convins. Oricum e o crema de masaj cu efect anticelulitic.
Are ulei mineral si parafina si siliconi dar este foarte greu sa faci un produs de masaj acceptat de utilizatori fara aceste ingrediente deoarece crema ar intra prea repede in piele si nu ar "tine" suficient de mult la masat. Cu amendamentele legate de ulei, vaselina si siliconi care nu-mi plac in rest este OK.


Multumesc frumos!


View PostCRYSSA, on 11th August 2009, 18:21, said:

Raspunsul lui kemerul la postul alexei:


AlexaF, primul este masca de la kalos, nu al doilea pe care trebuia sa il rescrii. Le-ai incurcat. Vezi daca nu pui denumirile.
Scriu acest post pt. ca ai sarit cateva ingrediente (fata de varianta 2009)., respectiv:
Limonene, Phenoxyethanol si Benzyl alcohol si pt ca am mai cautat o cutie mai veche, din 2008 si pe aia sunt alte ingrediente. Se pare ca in 2009 avem o masca mai buna (sper, ca doar nu schimbau in mai prost :D) .
Sa vedem ce zice globul lui kemerul. - inca un miel la Paste

Daca ne mai raspunde
:worthy:

______________________________________________________________________
masca cu PLACENTA de la KALLOS
[ http://www.justbeautysupplies.com/images/products/detail/AlterEgoCremaMidollo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. varianta veche -2008
Aqua (Water) , Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, (Fragrance), Cyclomethicone, Limonene, Dimethiconol, Phenoxyethanol, Linalool, Hexyl Cinnamal, Methyldibromo Glutaronitrile, Propylene Glycol, Benzyl Salicylate, Citric Acid, Triticum Vulgare (Wheat Extract), Bambusoidea (bamboo (Bambusa Vularis) Extract), Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

2. varinta NOUA - 2009
Aqua (Water) , Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, (Fragrance), Cyclomethicone (Cyclopentasiloxane), Limonene, Dimethiconol, Benzyl alcohol, Linalool, Amyl cinnamal, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Citric Acid, Triticum Vulgare spout extract (Triticum Vulgare spout (Wheat) Extract), Bambusa Vulgaris sap Extract,
Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

Nu are : Hexyl Cinnamal, Methyldibromo Glutaronitrile, Benzyl Salicylate, Citric Acid,
Are in plus : Benzyl alcohol, Amyl cinnamal, cuvintele spout si sap – la extracte.

ceea ce inseamna ca au schimbat parfumul
UNDE e PLACENTA????
Este probabil asa zisa "placenta vegetala" extract de grau si bambus :lol:


______________________________________________________________________
Doamneee..iar am scris un post de sapte pagini
Va intrebati daca vorbesc la fel de mult precum scriu? :D


View PostAlexaF, on 12th August 2009, 10:24, said:

Khemerul zi-mi si mie  cate ceva despe balsamul asta. L-am castigat ieri la o promotie :D :
Aqua , Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, stearamidopropil dimethilamine, glutamic acid, bis aminopropil, dimethicone, banzyl alcohol, pathenyl etyl ether, parfum, EDTA, citric acid, sodium chloride, ethylhexyl methoxycinnamate, hexyl cinnamal, panthenol, benzyl salicylate, butilphenil methilpropional, magnesium nitrate, methilchlroisothiazolinone, magnesium chloride, methilisothazolinone

Cam mult plastic nu crezi ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate