Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#19
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
khemerul, ghiceste-mi si mie te rog in asta:Aqua, Cetearly Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, Cyclomethicone, Dimethiconol, Propylene glycol, triticum,vulgare spout extract bambusa vulgaris sap extract, methylchloroisothiazolinone, Methilisothiazolinone, linalool, amyl cinnamal


Si balsamul asta:
Aqua, Cetyl Alcohol, dimethiconol steryl alcohol, stearamidopropyl, dimethylaminje, parfum,phenoxyethanol, quaternium-18, gliceryn, glutamic acid, cetearyl acohol,stearamidopropalkpnium chloride, dicetildimonium chloride, cloleth-24, creatine, isopropyl alcohol, stearamidopropalkonium chloride, behentrymonium methosulfate, disodiukm edta, ceteth-24, quaternium-33, ceteareth-20, clycolic acid,laminaria digitata extract, pelvetiacanaliculata extract, coumarin, butylphenyl methylpropional, linanoolm hexyl, cinnamal, limonene.

#20
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Am gasit un site unde sunt specificate si ingredientele cremelor.
Asadar, daca Farmec m-a cam dezamagit cu cremele de fata as vrea sa vad ce e de capul altor firme romanesti.
________________________________________________________________________________
________________
1. GENMAR, respectiv gama HERBAGEN
HERBAGEN CREMA TEN SENSIBIL CU COLAGEN+EXTR.DE GALBENELE 100 ML
Producator : Genmar Cosm.,Rom.
Ingrediente: Aqua , Paraffinum liquidum , Propylene glycol , Calendula Officinalis , Lanolyn , Glycerin , Glyceryl stearate , Ceteareth 20 , Ceteareth 12 , Cethearyl Alcohol , Cetyl Palmitate , Soluble Collagen , Cetyl alcohol , Methylparaben , Propylparaben , Diazolidinyl urea , Parfum , 2Amino-2Metyl-1Propanol .

alte produse HERBAGEN se gasesc aici. E clar ca au parabeni. Ei se lauda ca au numai naturiste. Sunt curioasa ce zici tu.
Am vazut ca au niste creme noi - 2009, dar nu reusesc sa gasesc ingredientele. Alea cica ar fi fara parabeni.
________________________________________________________________________________
________________

2. Elmiplant
ELMIPLANT LAPTE DEMACHIANT PT.TEN USCAT/SENSIBIL 200 ML
Producator : Elmi-Prodfarm , Rom
Ingrediente: Aqua / Water , Ethylhexylstearate , Glycerin , Glyceryl Stearate , Olea Europaea / Olive Fruit Oil , Cetearyl Alcohol , Simmondsia chinensis / Jojoba Seed Oil , Ceteareth-20 , Dicaprylyl Carbonate , Phenoxyethanol , Prunus Armeniaca / Apricot Kernel Oil , Cetyl Alcohol , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Capryloyl Glycine , Rosa Centifolia Flower Extract , Hippophae Rhamnoides Oil , Sodium Carbomer , Ethylhexylglycerin , Sodium Ascorbyl Phosphate , Tocopherol , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate , Triticum Vulgare / Wheat Germ Extract , Saccharomyces Cerevisiae Extract , Sodium Hyaluronate , Tetrasodium EDTA , Parfum / Fragrance .

Sunt interesante si astea :BIOTEN (NOU) CREMA CU MIERE+SPIRULINA - TEN NORMAL/MIXT, BIOTEN LAPTE DEMACHIANT CU MIERE+UNT SHEA+MUSETEL  , CREMA ANTIIRITANTA CU GALBENELE+COMPLEX VITAMINE si LOTIUNE TONICA CU EXTR.ROZE+MIN.,TEN NORMAL/MIXT

Tot de la elmiplant am folosit un unguent antiacneic, recomandat de cosmeticiana :
UNGUENT cu ICHTIOL
Producator : Elmi-Prodfarm , Rom. 5,20RON
INDICATII :Ihtiolul este o substanta cu efect antimicrobian , utilizata in afectiuni dermatologice ca antiseptic cutanat .
INGREDIENTE : Petrolatum , Ichthammol .
Ce zici de el?

alte produse Elmiplant se gasesc aici.
________________________________________________________________________________
________________

Khmerule, daca ai timp uita-te si la alte produse genmar sau elmiplant (de ce nu, si altele). Poate dai copy la alea la care iti place compozitia. Eu m-am uitat la cremele pr. ten normal.

A avut cineva produse de la Herbagen sau Elmiplant? Impresii, ceva?

#21
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
foloseam elmiplant acum vreo 6-7 ani. chiar tin minte ca aveau o crema de corp cu morcovi f faina si un demchiant care curata excelent creionul si rimelul. am mai avut o crema de scrub cu migdale. toate fainute, nu stiu insa de ce ma tem sa cumpar produse romanesti...

#22
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Cryssa, ce bine ca ai gasit acel site cu compozitii! Acum ma incumet sa pun si eu aici crema de fata utilizata, sa vedem daca mai e cazul s-o folosesc in continuare... (nu mai aveam cutia pe care erau trecute componentele).

Aqua , Glycerin , Glyceryl Stearate , Buxus chinensis , Cetearyl Alcohol , Ceteareth-20 , Magnesium Alimunum Silicate , Dimethicone , Octyl Methoxycinnamate , Ethoxydiglycol , Glycerin , Ferulic Acid , PEG-40 Hydrogenated Castor Oil , Oryza Sativa , Calendula officinalis , Theobroma Cacao , Glycerin , Sodium Lactate , TEA Lactate , Serine , Lactic Acid , Urea , Sorbitol , Lauryl Diethylenediaminoglycine , Lauryl Aminopropylglycine , Allantoin , Polyacrylamide , C13-C14 Isoparaffin , Laureth-7 , Phenoxyethanol , Methylparaben , Ethylparaben , Propylparaben , Butylparaben , Triethanolamine , Ascorbyl Palmitate , Tocopheryl Acetate , EDTA , BHA , Parfum .

#23
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postkerkyra, on 10th August 2009, 15:06, said:

Cryssa, ce bine ca ai gasit acel site cu compozitii! Acum ma incumet sa pun si eu aici crema de fata utilizata, sa vedem daca mai e cazul s-o folosesc in continuare... (nu mai aveam cutia pe care erau trecute componentele).

Aqua , Glycerin , Glyceryl Stearate , Buxus chinensis , Cetearyl Alcohol , Ceteareth-20 , Magnesium Alimunum Silicate , Dimethicone , Octyl Methoxycinnamate , Ethoxydiglycol , Glycerin , Ferulic Acid , PEG-40 Hydrogenated Castor Oil , Oryza Sativa , Calendula officinalis , Theobroma Cacao , Glycerin , Sodium Lactate , TEA Lactate , Serine , Lactic Acid , Urea , Sorbitol , Lauryl Diethylenediaminoglycine , Lauryl Aminopropylglycine , Allantoin , Polyacrylamide , C13-C14 Isoparaffin , Laureth-7 , Phenoxyethanol , Methylparaben , Ethylparaben , Propylparaben , Butylparaben , Triethanolamine , Ascorbyl Palmitate , Tocopheryl Acetate , EDTA , BHA , Parfum .

Crema incepe frumos si se termina urat.
Apa, glicerina (cam multa, atentie glicerina peste 5% usuca), factor de consistenta, ulei jojoba, alcool cetilic, alcool cetilic etoxilat (emulgator), veegum -aditiv reologic, silicon, filtru UV, solvent, iar glicerina ???? (un ingredient se listeaza o singura data), acid ferulic (antioxidant), un solubilizant, ulei de orez, galbenele, unt cacao, iar glicerina :w00t: lactati (umectanti), acid lactic - la fel, urea tot umectant, doi aminoacizi, alantoina. De aici incep naspetele. Care sunt naspete pana la capat, minus ascorbil si vit E.

Prea multa glicerina. Silicon. Stabilizatori polimerici. 4 parabeni, BHA si BHT.
Alea bune le-am spus.
decide singura .....

View PostAlexaF, on 10th August 2009, 12:29, said:

khemerul, ghiceste-mi si mie te rog in asta:Aqua, Cetearly Alcohol, Cetrimonium Chloride, Dipalmytoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum, Cyclomethicone, Dimethiconol, Propylene glycol, triticum,vulgare spout extract bambusa vulgaris sap extract, methylchloroisothiazolinone, Methilisothiazolinone, linalool, amyl cinnamal.


Balsam absolut OK sistem dual de conditionatori. Are 2 siliconi care dau efecte de build-up.  

Si balsamul asta:
Aqua, Cetyl Alcohol, dimethiconol steryl alcohol, stearamidopropyl, dimethylaminje, parfum,phenoxyethanol, quaternium-18, gliceryn, glutamic acid, cetearyl acohol,stearamidopropalkpnium chloride, dicetildimonium chloride, cloleth-24, creatine, isopropyl alcohol, stearamidopropalkonium chloride, behentrymonium methosulfate, disodiukm edta, ceteth-24, quaternium-33, ceteareth-20, clycolic acid,laminaria digitata extract, pelvetiacanaliculata extract, coumarin, butylphenyl methylpropional, linanoolm hexyl, cinnamal, limonene.

pe asta rescrie-l ca ai facut o vaaaarza de nu inteleg nimic - ex diaminje

Edited by Khmerul, 10 August 2009 - 16:37.


#24
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
daca tot ti-ai facut de lucru, sa-ti dau si io:

Gel de curatare cu miere si arnică,EMIPLANT BIOTEN

contine: aqua, carbomer, aminomethyl, propanol, sodium laureth suflate, cocamidopropyl betaine, glycerin, phenoxyethanol, mel (honey), peg-40 hydrogenated castor oil, parfum, benzophenone-4, tetrasodium edta, benzoic acid, dehydroacetic acid, arnica montana flower extract, alcohol denat, ethylhexylglycerin, propilene glycol, polysorbate 80, polyaminopropyl biguanide, CI75810, CI 19140, CI42090, lactose.

recunosc ca e prima oara cind citesc toate componentele unei substante pe care o folosesc, m-a cam luat cu friguri  :confuzzled:

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:42.


#25
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Posttonks, on 10th August 2009, 17:23, said:

daca tot ti-ai facut de lucru, sa-ti dau si io:

gel de curatare cu miere si arnică, elmiplant bioten

contine: aqua, carbomer, aminomethyl, propanol, sodium laureth suflate (asta e tare - suflat :D ), cocamidopropyl betaine, glycerin, phenoxyethanol, mel (honey), peg-40 hydrogenated castor oil, parfum, benzophenone-4, tetrasodium edta, benzoic acid, dehydroacetic acid, arnica montana flower extract, alcohol denat, ethylhexylglycerin, propilene glycol, polysorbate 80, polyaminopropyl biguanide, CI75810, CI 19140, CI42090, lactose.

recunosc ca e prima oara cind citesc toate componentele unei substante pe care o folosesc, m-a cam luat cu friguri  :confuzzled: pocaiti-va....

Este un produs rinse-off deci se clateste. Este absolut OK

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostKhmerul, on 10th August 2009, 17:33, said:

Este un produs rinse-off deci se clateste. Este absolut OK

si acu' explica-mi si mie de ce o chestie elmiplant care contine "sodium laureth suflate si cocamidopropyl betaine" e OK si alte produse ale altor firme care contin aceleasi substante nu mai sunt OK.

LE: era vorba de un sampon...si ala se clateste...

Edited by anknic, 10 August 2009 - 16:56.


#27
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Deci, să le luăm în ordine :
1. Mulțumesc.:arigato:
2. Tot mai   caut produsul ideal. :D
3. Produsul "ciudat" este o cremă anticearcăn de la ilcsi. Nu știu de ce am ales tocmai produsul ăsta pentru demonstrație. Probabil pentru că avea mai multe ingrediente. Măștile de care îți vorbeam m-au cucerit iremediabil (peeling AHA în care am găsit chiar bucăți și sâmburi de fructe și mască înaintea evenimentelor cu ardei iute). Al doilea produs l-ai ghicit. Din păcate este o cremă comedogenică și nu o pot folosi zilnic. Ultimele produse menționate de mine sunt de la Hemel, ca exemplu luând o cremă hidratantă. Mi s-a părut că nu intră în piele complet și o foloseam din ce în ce mai rar, până a expirat și am aruncat-o.
Intenționez să achiziționez iar măștile și o cremă ilcsi. Promit că înainte de a le cumpăra, voi veni cu rețetarul aici să mă spovedesc, și îți voi  cere înc-odată părerea. Mă mai suporți? :huh:

Edited by Versus76, 10 August 2009 - 17:05.


#28
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postanknic, on 10th August 2009, 17:47, said:

si acu' explica-mi si mie de ce o chestie elmiplant care contine "sodium laureth suflate si cocamidopropyl betaine" e OK si alte produse ale altor firme care contin aceleasi substante nu mai sunt OK.

LE: era vorba de un sampon...si ala se clateste...

Nu te gandi la partizanat pro Elmiplant.
Da, sunt pentru produse romanesti.

Hai sa-ti explic:
In 99% din produsele de cleansing (spume, geluri, sapunuri lichide, sampoane etc) o sa gasesti combinatia asta SLES + betaina.
In cazul fericit o sa apara si altele i.e. lauril glucoside.
Sunt posibile alte combinatii ? - Da, dar la alt pret.

Daca faci referinta la ce am spus despre samponul Kalos (postat de AlexF) nu am zis ca e rau ci ca e "subtire". E o diferenta. Samponul continea si Cocamida DEA care nu se mai prea foloseste in cosmetica. De aia i-am si spus fetei sa-l foloseasca daca ii merge bine cu el. Si eu folosesc un sampon care are exact asta: SLES+betaina+glucosida. Si DA, e romanesc.

Daca afirmi, ca producator, ca esti eco-bio-natural si trantesti SLES nu e bine. Incearca sa nu privesti afirmatiile mele scoase din context.

Elmiplant NU a afirmat decat ca e parabens free (si este) fara alergeni (si este). Nu a zis ca e eco sau bio sau mai stiu eu ce. Deci nu a mintit.
Pe de alta parte, baza este un gel (carbomer + AMP). Astea rar depasesc 1%. Asadar SLES si betaina sunt sub 1% asa ca orice pericol e departe.
Practic, la nivelul de cost al acestui produs este foarte greu sa schimbi combinatia SLES+betaina

Sper ca am fost clar :console:

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in fine...era vorba de samponul meu care continea cocamida mea (nu dea).

"lauril sulfat de sodiu. Pai asta are scor de iritanta 100 ce naiba. Nu se mai foloseste de mult."

si mai faceam referire si la clenserul meu care oricum e cu mult peste elmiplant (mai ales ca principii active...fermentii aia de care nici n-ai zis nimic), dar care a picat testut tau...pe cand cleanserul elmiplant e OK...

(n-am nimicuta nici eu cu elmiplantul...doar ca ma umplu de puncte negre de fiecare data cand incerc sa folosesc ceva de la ei)

Edited by anknic, 10 August 2009 - 17:55.


#30
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postanknic, on 10th August 2009, 18:48, said:

in fine...era vorba de samponul meu care continea cocamida mea (nu dea).

"lauril sulfat de sodiu. Pai asta are scor de iritanta 100 ce naiba. Nu se mai foloseste de mult."


Nu "confuza" lauril sulfat de sodiu cu sodium lauril eter sulfat. Sunt doua substante diferite.
SLS (sodium lauril sulfat) are scorul de iritanta 100.
Prin aditia a 2 moli EO rezulta un produs mult mai bland.

asadar SLS e mai iritant ca SLES

OK now?

#31
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
deci, pe gelurile mele de dus (care-s acum la baie in numar de 25...stiu...sunt dusa) pe jumatate ingredientele incep cu aqua, sodium laureth sulfate, cealalta jumatate (alea mai scumpe) au dupa apa, polyethylene...care-s mai bune? vreo 2-3 n-au nici betaina si nici cocamida...(oricum ma spal cu toate pt.ca-mi plac! la mine selectia se face clar la primul dus...daca nu-mi place aterizeaza fix in cosul de gunoi, fara sa-mi mai pun intrebari daca sunt naturale, eco, etc sau nu...c'ar fi si culmea sa am pretentii din astea cand locuiesc in cel mai poluat oras din tara)

si-mi pare tare rau ca am aruncat ambalajul de la noua mea masca de fata care pur si simplu imi inchide porii vizibil...da' in 3 sapt.sigur o termin si-mi iau alta :) ca sa pun aici ingredientele.

Edited by anknic, 10 August 2009 - 18:31.


#32
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Masca de par BOOTS:
Ingredients: Aqua, Cetyl Alcohol, Cocamide MEA, Stearamidopropyl dimethylamine, Phenoxyethanol, Butyrospermum parkii fruit, Hydroxyethylcellulose, Cetrimonium chloride, Panthenol, Lactic acid, Parfum, Benzophenone-4, Propylene glycol, Vitis vinifera seed oil, Dipropylene glycol, Hydrolyzed rice bran protein, Vitis vinifera fruit extract, Citric acid, Sodium Chloride, Methylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben.

Multumesc, Khmerul!

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:44.


#33
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Multumiri pentru analiza, deci prima analizata, prima dezamagire: si era vorba de Aslavital, crema hidratanta cu argila, de la care aveam pretentii. Trecem la alta cutiuta, pe care se precizeaza: fara parabeni, fara coloranti sintetici. Asa o fi?


Aqua/Water , Paraffinum Liquidum/Mineral Oil , Glyceryl Stearate , Cetearyl Alcohol , Petrolatum , Glycerin , Ceteareth-20 , Ceteareth-12 , Cetyl Palmitate , Mel/Honey , Dimethicone , Dicaprylyl Ether , Parfum/Fragrance , Phenoxyethanol , Sodium Carbomer , Spirulina Platensis Powder , Tetrasodium EDTA , Benzoic Acid , Tocopherol , Eucalyptus Globulus Leaf Oil , Dehydroacetic Acid , Hydrogenated Palm Glycerides Citrate.


Macar gelul de curatare de la Elmiplant pe care-l folosesc si eu este ok.

#34
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postanknic, on 10th August 2009, 18:48, said:

in fine...era vorba de samponul meu care continea cocamida mea (nu dea).

"lauril sulfat de sodiu. Pai asta are scor de iritanta 100 ce naiba. Nu se mai foloseste de mult."

si mai faceam referire si la clenserul meu care oricum e cu mult peste elmiplant (mai ales ca principii active...fermentii aia de care nici n-ai zis nimic), dar care a picat testut tau...pe cand cleanserul elmiplant e OK...

(n-am nimicuta nici eu cu elmiplantul...doar ca ma umplu de puncte negre de fiecare data cand incerc sa folosesc ceva de la ei)


Probabil vraja marii, sunt si-n coada listei. N-au niciun efect recunoscut pana la ora actuala asupra pielii, s-ar putea sa aiba proprietati antioxidante: sursa.

Edited by amma, 10 August 2009 - 19:04.


#35
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
vreau sa ma lamuresc si eu cu ceva...asta cu ingredientele eu am priceput-o demult si de cele mai multe ori am incercat sa actionez ca atare.
daaaar...ce e mai recomandabil intre un produs 95% natural si care la final tranteste 2 parabeni si un produs dermatocosmetic, cu ingrediente chimicoase, dar fara parabeni.

mai exact, ce primeaza?

ca idee, comparand urmatoarele produse, care este mai tolerant cu pielea? fara sa ma astept la minuni...

1. apa de vanilie (Vanilla planifolia), lapte de migdale (Prunus dulcis), glicerina, unt de cacao (Theobroma cacao), extract de orhidee (Dendrobium), alcool ceto- stearilic, acid stearic, trietanolamina, parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de propil (p-asta l-ai mai vazut)

2. Aqua, Uriage thermal spring water, hydrogenated polydecene, squalane, cetearyl isononanoate, glycerin, pentylene glycol, cetyl alcohol, glyceryl stearate, PEG-100 stearate, dimethicone, tromethamine, chlorphenesin, acrylates.C10-30 alkyl acrylate crosspolymer, sodium acrylate/acryloyldimethyl taurate copolymer, benzoic acid, isohexadecane, disodium EDTA, polysorbate-20, sorbitan oleate, hydrolyzed algin.

aceste exemple sunt unele concrete, vreau sa schimb crema 2 pt crema 1. dar ca principiu, ce ar fi mai bine sa alegem? produse gen varianta 1 sau varianta 2?

multam fain

#36
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
foarte multumesc!  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate