Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cosmeticele la analizat

- - - - -
  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#1
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
Initiez acest topic pentru ca :

a ) in cadrul celorlalte topice sunt din ce in ce mai multe cereri de interpretare a compozitiei produselor cosmetice
b ) imi va fi si mie mai usor sa raspund (nu mai sar din topic in topic sa vad ce cereri mai sunt)

Disclaimer:

Sunt om. Ca atare parerile mele au o doza de subiectivism. Sunt fan al trendului eco-bio asa ca voi fi pro aceste produse.
Nu-mi plac produsele cu prea multe chimicale, care "miros a plastic" .
Totusi, produsele foarte naturale nu pot avea eficacitatea celor in care sunt si chimicale. De exemplu - un sampon antimatreata nu o va combate eficient fara un octopyrox, hexamidin diisethyonate, clotrimazol sau altceva asemanator.

Decizia de a cumpara, a utiliza sau a renunta la un produs este a voastra in intregime.

Din compozitie imi pot da seama ce produs este (categoria - crema, sampon etc),  aplicatia - anticelulitic, protectie solara dar, pentru ca toate fetele (si baietii) sa poate beneficia de aceste analize, va rog sa postati si ce produs este, eventual denumirea si producatorul.

#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@khmerul, se poate te rog o analiza pe aceasta crema solara?

aqua, ethyhexyl methoxycinnamate, benzophenone-3, homosalate, ethylhexyl salicylate, methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol, butyl methoxydibenzoylmethane, butylene glycol, glycerin, peg-8, polyester-7, neopentyl glycol diheptanoate, cetearyl alcohol, ceteth-20 phosphate, dimethicone, capryl glycol, decyl glucoside, dicetyl phosphate, phenoxyethanol, trimethylsiloxysilicate, tromethamine, cholesterol, acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, propylene glycol, hexylne glycol, pyrus malus extract, xantan gum, aloe barbadensis extract, panthenol, tocopheryl acetate, chamomilla recutita extract, ci42090, ci19140.

multumesc!

#3
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 anknic, on 7th August 2009, 10:14, said:

@khmerul, se poate te rog o analiza pe aceasta crema solara?

aqua, ethyhexyl methoxycinnamate, benzophenone-3, homosalate, ethylhexyl salicylate, methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol, butyl methoxydibenzoylmethane, butylene glycol, glycerin, peg-8, polyester-7, neopentyl glycol diheptanoate, cetearyl alcohol, ceteth-20 phosphate, dimethicone, capryl glycol, decyl glucoside, dicetyl phosphate, phenoxyethanol, trimethylsiloxysilicate, tromethamine, cholesterol, acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, propylene glycol, hexylne glycol, pyrus malus extract, xantan gum, aloe barbadensis extract, panthenol, tocopheryl acetate, chamomilla recutita extract, ci42090, ci19140.

multumesc!

Crema cu SPF mare (30) sau peste. In ciuda denumirilor "strepezitoare" ale filtrelor are si ingrediente frumoase si potrivite in acest tip de crema: colesterol (excelent pentru piele), extract de prunus malus, extract de aloe si de musetel, pantenol si Vtamina E.
Au "scapat"  si silicon dar e unul singur.
Crema are o textura usoara (tip lipogel) si dpdv senzorial va fi placuta la utilizare.

Parerea mea: DA.

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
e AVON spf30 pentru copii, waterproof. cred ca siliconul ala e ca sa fie cat mai rezistenta la apa (si este! o folosesc de vreo 4 ani la mare si eu si pitix si nu ne-am ars niciodata, reaplicarea am facut-o la 3-4 ore...si desi pitix sta numai in apa cat suntem la mare, nu am avut surprize sa "se spele" si sa isi piarda capacitatea de protectie)

Edited by Jaqueline, 20 August 2009 - 20:38.


#5
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Kmerul: Excelenta ideea cu initierea acestui topic! Am urmarit analiza compozitiei diverselor produse pe celelalte topicuri si mi-ai fost de ajutor la alegerea lor. Probabil voi aparea si eu cu cateva compozitii la analizat...

#6
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
Buna idee cu topicul asta.
Aseara, am primit in farmacia SensiBlue niste monstre de creme care mi se par f. interesante.
Este vb. de gama de produse dermocosmetice lansata de Sensiblu- OXYANCE - City Rescue .
Din cate am inteles gama se adreseaza femeilor care traiesc in orase mari si bineinteles poluate.
[ http://www.sensiblu.com/includes/spaw2/uploads/images/gama-completa-oxy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi-a placut descrierea gamei, o gasiti si pe site-ul Sensiblu::
"ORASUL LASA URME De aceea am creat un scut tridimensional de protectie, ideal pentru expunerea in oras. Un ritual simplu, dar precis, care te ajuta sa faci fata cu succes factorilor agresivi."

COMPLEXUL OXYANCE OXYCITY se bazeaza pe:
- GLYCOFILM - o polizaharida naturala ce formeaza un film protectiv pe fata,reprezentand un scut impotriva poluarii din exterior
- VITAMINA E - antioxidant,lupta impotriva imbatranirii pielii
- IEDERA - cu actiune detoxifianta
- MELISA - calmeaza si inmoaie pielea
- APA TERMALA - este prezenta in toate produsele (puritate,prospetime,minerale)

PRODUSELE DIN GAMA OXYANCE :

RESPECT NORMAL SKIN
- Lapte demachiant pentru ten normal si uscat
- Crema hidratanta pentru ten normal

RECONFORT DRY SKIN
- Crema intens hidratanta de zi
- Crema intens hidratanta de noapte

SOOTHE SENSITIVE SKIN
- Crema pentru piele delicata si sensibila
- Crema pentru piele atopica

REBALANCE COMBINATION SKIN
- Crema matifianta hidratanta

PURIFY OILY SKIN
- Gel spuma de curatare
- Crema pentru ten acneic

COMBAT SKIN AGEING
- Crema de zi anti-imbatranire
- Crema de noapte anti-imbatranire
- Crema contur ochi

Acum, sa vedem ce zice Khmerul, ca de povesti frumoase m-am saturat.
Mi-ar place sa fie ok, pt. ca promite multe.
O sa scriu ingredientele de pe monstrele primite :

1. Lapte demachiant
Gama : Oxyance - RESPECT NORMAL SKIN
Descriere: Textura sa delicata ii confera atat proprietatile unul lapte demachiant, cat si a unei lotiuni tonice. Foarte fin datorita extractului de casmir si calmant gratie apei termale, acest lapte indeparteaza machiajul respectand filmul natural al epidermei, si elimina in acelasi timp senzatia de oboseala
Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Dipalmitolylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Ceteareth-20, Dicaprylyl, Carbonate, Biosaccharide gum-4, Propylene glycol, Hedera helix extract, Melissa officinalis extract, Hydrolized keratin, Glycerin, Glyceryl polyacrylate, Polysorbate 80, Cyclopentasiloxane, Glyceryl oleate, Tochopheryl acetate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Parfum, BHA.

2. Crema intens hidratanta de zi
Gama : Oxyance - Recomfort dry skin
Pentru:hidratarea pielii devitalizate din cauza lipsei constante de apa, fara a astupa porii.  
Descriere: In textura sa fina, se gasesc ingrediente puternice care actioneaza asupra cauzei dezhidratarii. Extractul din plante cu efecte similare acidului hialuronic ? ce retine apa, este combinat cu un ingredient ce limiteaza evaporarea trans-epidermica a apei. Bine hidratata, pielea isi recapata supletea, elasticitatea si confortul.
Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetearyl glucoside, Ceteareth-3, Prunus amygdalus dulcis oil, Caprylic/capric triglyceride; Olus oil, Candelilla cera, Oleaeuropaea fruit oil, Biosaccharide gum-4, Propylene glycol, Hedera helix extract, C12-15 alkyl benzoate, Dimethicone, Melissa officinalis extract, Hydrogenated vegetable oil, Cassia angustifolia seed polysaccharide, Tochopheryl acetate, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Polyacrylamide, C13-14 isoparaffin, Laureth-7, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

3. Crema pentru piele sensibila si delicata
Gama : Oxyance - Soothe sensitive skin
Pentru: pielea delicata si sensibila, astfel incat aceasta sa isi regaseasca starea de bine.
Descriere: Aceasta crema delicata ofera confort epidermei cu ajutorul apei termale, concentrata in calciu si magneziu calmant. Extractul de afine relaxeaza pielea, uleiul de migdale catifeleaza, samburii de struguri hranesc si restructureaza, toate asigurand tenului un invelis protector.  
Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-3, Caprylic/capric triglyceride, Propylene glycol, Vaccinium myrtillus fruit extract, Hydrogenated polyisobutene, Glycerin, Prunus amygdalus dulcis oil, Thochopheryl acetate, Vitis vinfera seed oil, Biosaccharide gum-4, Dimethicone, Melissa officinalis extract, Hedera helix extract, Hydrogenated vegetable oil, Hydrogenated lanolin, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

4. Crema de zi anti-imbatranire
Gama : Oxyance - Combat skin ageing
Pentru: prevenirea imbatranirii pielii. In acest segment dedicat pielii mature, Oxyance ofera o solutie ridurilor deja instalate si pentru oboseala pielii.
Descriere: Avand la baza extractul de mimoza, "arborele pielii" ? recunoscut pentru capacitatea sa regeneranta extraordinara, aceasta crema onctuoasa este foarte placuta la aplicare. În timp ce mimoza ajuta cresterea si multiplicarea celulelor si fibroblastelor, pielea se simte instantaneu hranita, supla si calmata.  
Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetearyl glucoside,Ceteaaqua, Ceteareth-3, C12-15 alkyl benzoate, Isopropyl myristate, Isopropyl palmitate, Propylene glycol, Mimosa tenuiflora extract, Hedera helix extract, Melissa officinalis extract, Thochopheryl acetate, Biosaccharide gum-4, Dimethicone, Hydrogenated vegetable oil, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

Sper ca le-am scris bine.
Încetunel, pe grupe de litere, caci este imposibil sa citesc intreg cuvantul   :w00t:

Edited by CRYSSA, 07 August 2009 - 15:56.


#7
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
m-am uitat si eu mai demult la ele dar contin si SLS si propylene glycol, iar crema pt piele sensibila (ca aia ma interesase) contine si lanolina...

#8
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 CRYSSA, on 7th August 2009, 16:53, said:

Buna idee cu topicul asta.

Acum, sa vedem ce zice Khmerul, ca de povesti frumoase m-am saturat.
Mi-ar place sa fie ok, pt. ca promite multe.
O sa scriu ingredientele de pe monstrele primite :

1. Lapte demachiant
Gama : Oxyance - RESPECT NORMAL SKIN
Descriere: Textura sa delicata ii confera atat proprietatile unul lapte demachiant, cat si a unei lotiuni tonice iar compozitia lui ciudata il apropie de un balsam de par Foarte fin datorita extractului de casmir si calmant gratie apei termale, acest lapte indeparteaza machiajul respectand filmul natural al epidermei, si elimina in acelasi timp senzatia de oboseala...
maaama ce gargara au in ei ... :yawn:
Ingrediente : Aqua, {Cetearyl Alcohol, Dipalmitolylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Ceteareth-20}, - asta e o baza de balsam,  Dicaprylyl, Carbonate - emolient cu coeficient mare de autoetalare (1600), bun pentru demachiante, Biosaccharide gum-4 - ingredientul lor minune, nu stiu despre el, Propylene glycol - solvent pentru extracte, Hedera helix extract, Melissa officinalis extract, Hydrolized keratin - keratina, buna pentru par si unghii (mai ca-mi vine sa zic ca mustata va creste mare si viguroasa), Glycerin - umectant, Glyceryl polyacrylate - gel poliacrilic, stabilizant, Polysorbate 80 - emulgator, Cyclopentasiloxane -pai da, fara silicon mureau, Glyceryl oleate - o lipida specifica pielii, bun, Tochopheryl acetate -vitamina E, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, - conservantii Parfum, BHA + antioxidant

E prima oara cand vad o baza cationica de balsam folosita la o crema, mai mult la un demachiant. dicaprilil carbonatul este recomadat pentru demachiante datorita puterii de dizolvare a make-up-ului. Sunt extracte, ma intriga putin keratina dar probabil au pus-o pentru a regenera genele&sprancenele. E stabilizata cu polimer, are si gliceril oleatul (bun), parabens free. S-au zgarcit, puteau pune mai mult tocoferol si se putea scoate BHA (butil hidroxi anisol). Evident au siliconat-o :angry:
Ingredientele sunt OK si potrivite uzului acestei creme dar ma intriga rau baza aia de balsam. M-am uitat pe MSDS la ea si se pare ca nu sunt motive de ingrijorare dar....
Nu stiu, se putea face un pic altfel....


2. Crema intens hidratanta de zi
Gama : Oxyance - Recomfort dry skin
Pentru:hidratarea pielii devitalizate din cauza lipsei constante de apa, fara a astupa porii.  
Descriere: In textura sa fina, se gasesc ingrediente puternice care actioneaza asupra cauzei dezhidratarii. Extractul din plante cu efecte similare acidului hialuronic ? ce retine apa, este combinat cu un ingredient ce limiteaza evaporarea trans-epidermica a apei. Bine hidratata, pielea isi recapata supletea, elasticitatea si confortul.

Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetearyl glucoside, Ceteareth-3, Prunus amygdalus dulcis oil, Caprylic/capric triglyceride; Olus oil, Candelilla cera, Oleaeuropaea fruit oil, Biosaccharide gum-4, Propylene glycol, Hedera helix extract, C12-15 alkyl benzoate, Dimethicone, Melissa officinalis extract, Hydrogenated vegetable oil, Cassia angustifolia seed polysaccharide, Tochopheryl acetate, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Polyacrylamide, C13-14 isoparaffin, Laureth-7, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

Crema misto, cu o baza ff buna alcool cetearilic si cetearil glucoside. Au bagat sodium lauril sulfat (coemulgator) dar este foarte putin (max. 0.3%). Eu as fi pus sodium cetearil sulfat sau stearoyl glutamat dar e OK. O baza polimerica pentru stabilizare.
DA


3. Crema pentru piele sensibila si delicata
Gama : Oxyance - Soothe sensitive skin
Pentru: pielea delicata si sensibila, astfel incat aceasta sa isi regaseasca starea de bine.
Descriere: Aceasta crema delicata ofera confort epidermei cu ajutorul apei termale, concentrata in calciu si magneziu calmant. Extractul de afine relaxeaza pielea, uleiul de migdale catifeleaza, samburii de struguri hranesc si restructureaza, toate asigurand tenului un invelis protector.  

Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-3, Caprylic/capric triglyceride, Propylene glycol, Vaccinium myrtillus fruit extract, Hydrogenated polyisobutene, Glycerin, Prunus amygdalus dulcis oil, Thochopheryl acetate, Vitis vinfera seed oil, Biosaccharide gum-4, Dimethicone, Melissa officinalis extract, Hedera helix extract, Hydrogenated vegetable oil, Hydrogenated lanolin, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

Active misto, baza cam "plasticoasa", am inrosit ce nu-i place.
Asa si asa


4. Crema de zi anti-imbatranire
Gama : Oxyance - Combat skin ageing
Pentru: prevenirea imbatranirii pielii. In acest segment dedicat pielii mature, Oxyance ofera o solutie ridurilor deja instalate si pentru oboseala pielii.
Descriere: Avand la baza extractul de mimoza, "arborele pielii" ? recunoscut pentru capacitatea sa regeneranta extraordinara, aceasta crema onctuoasa este foarte placuta la aplicare. În timp ce mimoza ajuta cresterea si multiplicarea celulelor si fibroblastelor, pielea se simte instantaneu hranita, supla si calmata.  

Ingrediente : Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetearyl glucoside,Ceteaaqua ce naiba e asta, sigur ai scris corect??, Ceteareth-3, C12-15 alkyl benzoate, Isopropyl myristate, Isopropyl palmitate, Propylene glycol, Mimosa tenuiflora extract, Hedera helix extract, Melissa officinalis extract, Thochopheryl acetate, Biosaccharide gum-4, Dimethicone, Hydrogenated vegetable oil, Sodium lauryl sulfate, Methylisothiazolinone, Chlorphenesin, Parfum, Hydroxypropyl guar, BHA.

DA

Sper ca le-am scris bine.
Încetunel, pe grupe de litere, caci este imposibil sa citesc intreg cuvantul   :w00t:

Edited by Khmerul, 07 August 2009 - 18:45.


#9
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
la crema 4 am scris bine, dar mi-am dat seama ca au gresit ei cand au scris ingredientele pe monstra.
Scrie exact asa:
"Ingrediente : AQUA, CETEARYL ALCOHOL, CETEARYL GLUCOSIDE,CETEAAQUA, CETEARYL ALCOHOL, CETEARETH-3, C12-15 ALKYL BENZOATE, ISOPROPYL MYRISTATE, ISOPROPYL PALMITATE, PROPYLENE GLYCOL, MIMOSA TENUIFLORA EXTRACT, HEDERA HELIX EXTRACT, MELISSA OFFICINALIS EXTRACT, THOCHOPHERYL ACETATE, BIOSACCHARIDE GUM-4, DIMETHICONE, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, SODIUM LAURYL SULFATE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CHLORPHENESIN, PARFUM, HYDROXYPROPYL GUAR, BHA.

ce e cu rosu cred ca au bagat din gresala.
ca doar nu scriau de 2 ori CETEARYL ALCOHOL. Eu nu l-am scris de 2 ori pt. ca mi-am dat seama ca era o gresala. dar pe CETEAAQUA l-am lasat. Daca le scrii pe litere asa se intampla :)))

Khemerule, mersic mult
In mare, deci sunt ok
Imi pare rau ca demachiantul nu este f. bun
Cred ca o sa incerc crema intens hidratanta de zi . Si o sa incerc sa fac rost de ingredientele pt.  "Crema hidratanta pentru ten normal"
Eu am tenul normal, deci, cred ca ar fi mai indicata.

Cerma aia anti-imbatranire crezi ca merge la 26 de ani? Nu am inca riduri dar as vrea sa previn.

aaa... am sa iti dau un miel de paste ca tot timpul te botez. Mie mi-a intrat in cap nik-ul tau khemerul , nu khmerul. E doar un e in plus :))

Edited by CRYSSA, 07 August 2009 - 18:59.


#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Draga Khmerul,

Nu pot sa intru si eu in randul celor care te roaga sa le ghicesti in cremuri, ci ma gandeam - daca nu cer prea mult- sa ne scrii si noua o formula magica de crema pentru toate tipurile de ten.
magic = care hidrateaza, netezste, intinereste, protejeaza de vant, soare, fum, etc. Adica ceva care sa ne faca mai frumoase decat suntem. :D

Ce zici, te incumeti?

Edited by Laberta, 07 August 2009 - 20:43.


#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
oricum sotul meu a zis ca's un pic dusa (ca ma "chiompesc" pe ambalaje si ma si straduiesc sa scriu compozitia litera cu litera...si mi-a mai zis ca daca iau la rand tot ce-am in baie probabil ca termin intr0un an)

gel de dus
aqua, sodium laureth sulfate, sodiul coco sulfate, cocamide mipa, glycol stearate, alcohol denate, cocamidopropyl bataine, parfum, glycerin, benzophenone-3, disodium edta, benzophenone-9, maroccan lava clay, helianthus annuus seed oil, phosphoric acid, tris (tetramethylhidroxypiperidinol) citrate, rosa centifolia flower oil, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, ci42090, ci60730, ci 14700

masca fata
aqua, stearic acid, glycerin pec(sau...pegg)-6, lauric acid, potassium hydroxide, sodium laureth sulfate, dipropylene glycol, glycol stearate, sorbitol, benzyl alcohol, sodium methyl cocotyl taurate, cocamidopropyl betaine, glycereth-26, parfum, disodium edta, eucalyptus globulus iul, mentha piperita oil, sodium chloride, sodium hydroxide, saccharomyces/calcium ferment (si alti s./fermenti de copper, potasium, magnesium, zinc, iron manganese si silicon)

nu pun denumiri comerciale decat daca zice khmerul ca sunt OK.

Edited by anknic, 07 August 2009 - 21:33.


#12
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Reiterez si eu rugamintea de a ne enumera ingredientele care TREBUIE sa existe in demachiant/crema hidratanta/lotiune/antirid/anticearcan (si cam atat  :newblush: ). Am observat in diverse declaratii ale vedetelor autohtone sau din import ca isi prepara cremele in farmacie. Concentratia de substante active hidratante, antirid etc. este foarte mica in produsele cosmetice de pe piata. In farmacii se pot doza in procente care au efecte vizibil mai bune, fara a fi nevoie de conservanti.

#13
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 Laberta, on 7th August 2009, 21:42, said:

Draga Khmerul,

Nu pot sa intru si eu in randul celor care te roaga sa le ghicesti in cremuri, ci ma gandeam - daca nu cer prea mult- sa ne scrii si noua o formula magica de crema pentru toate tipurile de ten.
magic = care hidrateaza, netezste, intinereste, protejeaza de vant, soare, fum, etc. Adica ceva care sa ne faca mai frumoase decat suntem. :D

Ce zici, te incumeti?

Nu
Ceea ce vrei tu pur si simplu nu exista. Cerintele sunt prea multiple iar sa amesteci z - ingrediente specifice fiecarei cerinte intr-o crema ar iesi un ghiveci fara noima.

 CRYSSA, on 7th August 2009, 19:57, said:

la crema 4 am scris bine, dar mi-am dat seama ca au gresit ei cand au scris ingredientele pe monstra. (mostra  :worthy: )
Scrie exact asa:
"Ingrediente : AQUA, CETEARYL ALCOHOL, CETEARYL GLUCOSIDE,CETEAAQUA, CETEARYL ALCOHOL, CETEARETH-3, C12-15 ALKYL BENZOATE, ISOPROPYL MYRISTATE, ISOPROPYL PALMITATE, PROPYLENE GLYCOL, MIMOSA TENUIFLORA EXTRACT, HEDERA HELIX EXTRACT, MELISSA OFFICINALIS EXTRACT, THOCHOPHERYL ACETATE, BIOSACCHARIDE GUM-4, DIMETHICONE, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, SODIUM LAURYL SULFATE, METHYLISOTHIAZOLINONE, CHLORPHENESIN, PARFUM, HYDROXYPROPYL GUAR, BHA.

ce e cu rosu cred ca au bagat din gresala.
ca doar nu scriau de 2 ori CETEARYL ALCOHOL. Eu nu l-am scris de 2 ori pt. ca mi-am dat seama ca era o gresala. dar pe CETEAAQUA l-am lasat. Daca le scrii pe litere asa se intampla :)))
Probabil ca eu gresit la scrierea etichetei, no big deal

Khemerule, mersic mult   :arigato:
In mare, deci sunt ok
Imi pare rau ca demachiantul nu este f. bun
Cred ca o sa incerc crema intens hidratanta de zi . Si o sa incerc sa fac rost de ingredientele pt.  "Crema hidratanta pentru ten normal"
Eu am tenul normal, deci, cred ca ar fi mai indicata.

Cerma aia anti-imbatranire crezi ca merge la 26 de ani? Nu am inca riduri dar as vrea sa previn. Da, dece nu

aaa... am sa iti dau un miel de paste ca tot timpul te botez.:greedy: Mie mi-a intrat in cap nik-ul tau khemerul , nu khmerul. E doar un e in plus :))


 Versus76, on 7th August 2009, 22:49, said:

Reiterez si eu rugamintea de a ne enumera ingredientele care TREBUIE sa existe in demachiant/crema hidratanta/lotiune/antirid/anticearcan (si cam atat  :newblush: ). Am observat in diverse declaratii ale vedetelor autohtone sau din import ca isi prepara cremele in farmacie. Concentratia de substante active hidratante, antirid etc. este foarte mica in produsele cosmetice de pe piata. In farmacii se pot doza in procente care au efecte vizibil mai bune, fara a fi nevoie de conservanti. -  :lol:    ce bine ar fi. Nu se poate. Daca ai apa atunci tre sa pui musai conservanti ca altfel mucegaieste crema in 5 zile

Ce imi ceri tu e o munca imensa. - chiar nu pot. E ca si cum as copia jumate din cartea de formulari si materii prime.  
Practic, toate produsele enumerate de tine ar trebui sa aiba o baza structurala de emulsie cat mai buna (i.e. cetearil alcool + cetearil glucoside + stearoil glutamate), emolientii potriviti tipului de aplicatie (ex in demachiant merge un dicaprilil carbonat iar intr-un antirid mai degraba e un Passiflora Incarnata seed oil), activele potrivite tipului de aplicatie samd.
De aia e mult mai simplu sa postezi declaratia de ingrediente a unui produs care te atrage si eu sa o verific. Te inteleg ca vrei un tool cu care sa faci verificarile singura pe teren dar daca vrei asta - singura solutie e sa te apuci sa inveti materiile prime si arhitectura produselor cosmetice (o sa-ti ia vreo 3 ani)


 anknic, on 7th August 2009, 22:29, said:

oricum sotul meu a zis ca's un pic dusa (ca ma "chiompesc" pe ambalaje si ma si straduiesc sa scriu compozitia litera cu litera...si mi-a mai zis ca daca iau la rand tot ce-am in baie probabil ca termin intr0un an)

gel de dus
aqua, sodium laureth sulfate, sodiul coco sulfate, cocamide mipa, glycol stearate, alcohol denate, cocamidopropyl bataine, parfum, glycerin, benzophenone-3, disodium edta, benzophenone-9, maroccan lava clay, helianthus annuus seed oil, phosphoric acid, tris (tetramethylhidroxypiperidinol) citrate, rosa centifolia flower oil, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, ci42090, ci60730, ci 14700

masca fata
aqua, stearic acid, glycerin pec(sau...pegg)-6, lauric acid, potassium hydroxide, sodium laureth sulfate, dipropylene glycol, glycol stearate, sorbitol, benzyl alcohol, sodium methyl cocotyl taurate, cocamidopropyl betaine, glycereth-26, parfum, disodium edta, eucalyptus globulus iul, mentha piperita oil, sodium chloride, sodium hydroxide, saccharomyces/calcium ferment (si alti s./fermenti de copper, potasium, magnesium, zinc, iron manganese si silicon)

nu pun denumiri comerciale decat daca zice khmerul ca sunt OK.

Duminica seara sau luni dimineata. Please

Edited by Khmerul, 08 August 2009 - 06:58.


#14
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Uite ca te provoc. Astea-s singurele curiozitati care ma mai macina, considerandu-le cele mai naturale produse pe care le folosesc :P


1. Aqua, Hypericum Perforatum, I-Complex II., Ricinus Communis, Zea Mays, Cetyl Alcohol, Glycerine, Parfum, Ascorbyl Palmitate, St. John’s Wort, Corn Germ Oil, Castor Oil, Jasminum Officinale (Jasmine Oil), Malva Sylvestris, Tocopherol, Salicylic Acid, Bezyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Eugenol, Amyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Linalool .


2. Aqua, Simmondisia Chinensis, Glycerin, Helix Aspersa Secretion, Glyceryl Stearate, Ceteareth 20, Ceteareth 12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Cetyl Alcohol, Phenoxyethanol, Parfum, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate.

Din gama primului produs (profesionala) am avut 2 masti, a caror ingrediente complete nu le-am gasit pe site, iar ambalajul l-am aruncat. Daca e ok asta, inseamna ca sunt si celelalte.

Al doilea produs il folosesc de ceva vreme.
Multumesc. :kisstogether:

Edited by Versus76, 08 August 2009 - 14:24.


#15
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Well, am văzut că orice produs cosmetic (crema) e pe bază de apă. Mi-am amintit de niste produse naturale care se aplică în cantitate foarte mică, cu mâinile ude, și pe care le-am folosit cândva.
Am căutat și nu am găsit pe nici un produs lista ingredientelor complete, dar scrie așa:

Componentele de baza sunt: ceara de albine, miere, uleiurile eterice si esentele din plante medicinale, uleiul de parafina, uleiurile vegetale, glicerina, vitamine.
Toate aceste produse cosmetice sunt absolut naturale, ecologice si 100% concentrate. Nu contin apa si conservanti."

Pe ambalajul uneia din cremele pe care le-am folosit scria doar atât: miere, ceara de albine, unt de cacao, complex de vitamine, uleiuri eterice si extracte din plante medicinale, uleiuri din plante și de ricin, migdale, masline si a alte componente naturale

Te rog, spune-mi că există creme într-adevăr naturale și sigure! :worthy:

Edited by Versus76, 09 August 2009 - 10:53.


#16
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
rectificare: al doilea produs nu e masca de fata si "facial cleanser".

#17
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 anknic, on 7th August 2009, 22:29, said:

oricum sotul meu a zis ca's un pic dusa (ca ma "chiompesc" pe ambalaje si ma si straduiesc sa scriu compozitia litera cu litera...si mi-a mai zis ca daca iau la rand tot ce-am in baie probabil ca termin intr0un an)

gel de dus
aqua, sodium laureth sulfate, sodiul coco sulfate, cocamide mipa, glycol stearate, alcohol denate, cocamidopropyl bataine, parfum, glycerin, benzophenone-3, disodium edta, benzophenone-9, maroccan lava clay, helianthus annuus seed oil, phosphoric acid, tris (tetramethylhidroxypiperidinol) citrate, rosa centifolia flower oil, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, ci42090, ci60730, ci 14700

Bai ce chestie...Asa...sistemul de surfactanti e SLES cocosulfate cocamida MIPA si betaina. Are 2 filtre UV din care benzophenona 3 trebuie declarata daca e in concentratie mai mare de 0.5%. Si va intrebati - la ce oare trebuie filtre UV in gel de dus ? S-au tampit de tot? Nooo, aceste filtre sunt necesare pentru a pastra culoarea produsului. mai are argila de roca vulcanica, ulei floarea soarelui, ulei de trandafir.
Benzofenona-3 penetreaza in piele si e fotosenzitizant.

sincer - NU NU


masca fata - Nu e masca dar ai facut erata.

aqua, stearic acid, glycerin peg-6, lauric acid, potassium hydroxide, sodium laureth sulfate, dipropylene glycol, glycol stearate, sorbitol, benzyl alcohol, sodium methyl cocotyl taurate, cocamidopropyl betaine, glycereth-26, parfum, disodium edta, eucalyptus globulus iul, mentha piperita oil, sodium chloride, sodium hydroxide, saccharomyces/calcium ferment (si alti s./fermenti de copper, potasium, magnesium, zinc, iron manganese si silicon)

e un facial cleanser pe baza de 2 sapunuri (stearat de potasiu si laurat de potasiu - ambele generate "in situ", SLES, betaina. Are sorbitol (umenctant), ulei de menta si de eucalipt.
Mai bine te speli cu apa si sapun.


nu pun denumiri comerciale decat daca zice khmerul ca sunt OK.


#18
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

 Versus76, on 8th August 2009, 15:20, said:

Uite ca te provoc. Astea-s singurele curiozitati care ma mai macina, considerandu-le cele mai naturale produse pe care le folosesc :P
Nu ma provoci

1. Aqua, Hypericum Perforatum, I-Complex II nu stiu ce este asta., Ricinus Communis, Zea Mays, Cetyl Alcohol, Glycerine, Parfum, Ascorbyl Palmitate, St. John’s Wort, Corn Germ Oil, Castor Oil, Jasminum Officinale (Jasmine Oil), Malva Sylvestris, Tocopherol, Salicylic Acid, Bezyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Eugenol, Amyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Linalool .

Acest produs (daca e produs) este foarte straniu. Contine apa si uleiuri (ricin, germeni de porumb, iasomie) glicerina, forma liposolubila a vitaminei C, acid salicilic - keratolitic, de la benzil salicilat la capat sunt alergenii din parfum.
Ori este un produs tip "two-phases" care se agita la utilizare ori lipseste ceva din el - emulgatorul. Se repeta ingrediente ex: Hypericum Perforatum (sunatoare) si St. John's Wort (tot sunatoare). Castor Oil (ricin) cu Ricinus Communis (ricin), Zea Mais (porumb) cu Corn Germ oil. Se poate sa contina si extracte si uleiuri din aceeasi planta (valabil la ricin si porumb).


2. Aqua, Simmondisia Chinensis, Glycerin, Helix Aspersa Secretion, Glyceryl Stearate, Ceteareth 20, Ceteareth 12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Cetyl Alcohol, Phenoxyethanol, Parfum, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate.

Asta este crema cu secretie de melc de la Genmar cosmetics. Este OK

Din gama primului produs (profesionala) am avut 2 masti, a caror ingrediente complete nu le-am gasit pe site, iar ambalajul l-am aruncat. Daca e ok asta, inseamna ca sunt si celelalte. Din pacate nu este deloc asa.

Al doilea produs il folosesc de ceva vreme.
Multumesc. :kisstogether:


 Versus76, on 9th August 2009, 11:47, said:

Well, am văzut că orice produs cosmetic (crema) e pe bază de apă. Mi-am amintit de niste produse naturale care se aplică în cantitate foarte mică, cu mâinile ude, și pe care le-am folosit cândva.
Am căutat și nu am găsit pe nici un produs lista ingredientelor complete, dar scrie așa:

Componentele de baza sunt: ceara de albine, miere, uleiurile eterice si esentele din plante medicinale, uleiul de parafina, uleiurile vegetale, glicerina, vitamine.
Toate aceste produse cosmetice sunt absolut naturale, ecologice si 100% concentrate. Nu contin apa si conservanti."
dar contin ulei mineral

Pe ambalajul uneia din cremele pe care le-am folosit scria doar atât: miere, ceara de albine, unt de cacao, complex de vitamine, uleiuri eterice si extracte din plante medicinale, uleiuri din plante și de ricin, migdale, masline si a alte componente naturale Daca scrie doar atat este ilegal

Te rog, spune-mi că există creme într-adevăr naturale și sigure! :worthy:

Da exista.

Produse fooarte naturale cu ulei mineral.
Da, uleiul mineral este distilat din titei care se gaseste in mod natural in pamant. In baza acestui rationament poti sa spui absolut ecologice si alte balarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate