Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#685
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Aseara de la 17:30 pana pe la 10 noaptea am mai greblat/indreptat terenul (350mp), am semanat si apoi am tras cu grebla peste seminte. Intrebarea mea e, cum zic toti ca acoperi toate semintele cu 1 cm de pamant, ca atunci cand tragi cu grebla peste, sunt multe seminte care raman deasupra, indiferent cat tragi cu grebla. Semintele de la suprafata se vor prinde si ele?  Voi cum ati procedat?

Edited by cuticco, 18 April 2013 - 07:49.


#686
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu am pus nisip peste, cam jumatate de cm si s-au prins si alea. E chiar des la noi, ma asteptam sa iasa ca parul de pe porc. :lol:

#687
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 cuticco, on 17 aprilie 2013 - 14:40, said:

Sistemul de irigare l-am schtat si efectuat singur...
Posted Image

La ce adancime ai ingropat furtunele?
Ai prevazut posibilitatea de a goli instalatia pe timpul iernii?

#688
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
furtunele sunt la aproximativ 30 cm in sol. Am montat 2 galeti din alea de la Dedeman cu capac verde deasupra, unde am pus pe traseul tevilor robineti si pot goli pe acolo. Aspersoarele sunt putin mai sus si am panta spre robineti.

#689
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,560
  • Înscris: 10.05.2007

 cuticco, on 18 aprilie 2013 - 07:48, said:

Aseara de la 17:30 pana pe la 10 noaptea am mai greblat/indreptat terenul (350mp), am semanat si apoi am tras cu grebla peste seminte. Intrebarea mea e, cum zic toti ca acoperi toate semintele cu 1 cm de pamant, ca atunci cand tragi cu grebla peste, sunt multe seminte care raman deasupra, indiferent cat tragi cu grebla. Semintele de la suprafata se vor prinde si ele?  Voi cum ati procedat?

Eu am aruncat seminte cu mana pe pamant si s-a prins cam tot. Pamantul nici macar nu era arat. La udare, ele mai intra inauntru, asa ca n-ar trebui sa-ti faci griji..

#690
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Aseara am scos toate aspersoarele telescopice. Sunt de tot kktul si am dat 78lei/buc, firma k-rain, . Ce se intampla: la un moment dat nu se mai invart si uda numai intr-o directie, transformand zona in lac. La prima deschidere scapa enorm de mult apa langa ele pana sunt complet deschise. Adica, baltesc langa ele. Cea mai multa apa o arunca in zona cea mai indepartata in loc sa cada ca o ploaie uniforma. Daca careva are info de aspersoare telescopice mai bune, cu raza de 7-8m, care au o garnitura ceva de nu scapa apa pe langa piston, rezistente la nisip si sa distribuie apa uniform. Poate vine careva cu info cu cele de la Gardena, Rain Bird , etc

#691
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Gazonul meu are deja 5-6 cm. Sigur ca nu uniform pe toata suprafata, unele fire de-abia acum ies, dar e destul de des in acelasi timp. Va intreb, cand e bine sa-l tund prima data, cum si cu ce ? Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 19 April 2013 - 13:07.


#692
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Aveti cumva idee daca se poate face un sistem de irigare gazon la curte pentru ~500mp conectat la reteaua de apa a orasului? Sau sunt necesare un debit si o presiune deosebite? Un peisagist local mi-a recomandat put forat, dar mi se pare exagerat... sau ma insel?

Multumesc!

#693
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca ai bani sa platesti 5 lei/mc de apa din retea, nu vad nici o problema in asta. Ba chiar vei avea un debit si o presiune constante. Posted Image

#694
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Un put forat in locatia mea (+ pompa, vas de acumulare, hidrofor) mi s-a estimat pe la 10000 ron. Banii astia ar cumpara 2000mc de apa de la retea. Sa zicem ca ud 5l pe zi pe mp (o fi mult, o fi putin?!) la 500mp sunt 2500l/zi adica exact 2.5mc/zi. Daca ud aproape juma' de an, sa zicem 150 zile, folosesc 375mc/an. Deci cei 2000mc cat ar fi cumparat investitia initiala mi-ar ajunge 5.33 ani...

Acu' calculul asta e cam scos din burta Posted Image daca vezi vreo greseala majora atrage-mi atentia te rog

Ca idee daca investitia unui put se amortizeaza in peste 5 ani, as prefera sa incerc intai cu udat de la retea si doar daca vad ca e prea scump sa ma arunc la un put forat. Posted Image

Nu as fi insa sigur de debit si presiune constante, tocmai asta e teama mea ca vara cand uda toti voi avea probleme...

Edited by cata.r, 19 April 2013 - 14:47.


#695
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
5 L de apa pe zi pe mp cred ca e foarte putin. Depinde foarte mult si de sol. Ia in calcul 10-15 L/mp parerea mea. 10.000 de ron, adica 2500 de euro cum ar veni ? Intreaba daca nu cumva merge si-o teava batuta. Aia o rezolvi cu 1500 de lei, un hidrofor 4-500 de lei.....In plus orice mc de apa din reteaua publica este taxat + canalizare, iar pe-aici ajunge la 6,33 lei daca nu ma insel, pe la craiova nu stiu.Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 19 April 2013 - 15:18.


#696
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Costa 10000 daca stai in Sahara. Fa un put in prima panza freatica in combinatie cu o pompa submersibila, numai pentru udat.  Sau bate o pompa ca e si mai ieftin cu un hidrofor.
Cat despre apa de la oras, acu depinde ce debit ai. Daca ai debit bun, e ok. Doar ca va trebui sa iti imparti sistemul de udat in mai multe zone de udare, cu mai multe vane (care costa o caruta de bani) si cu calculator de udat( 500-600 ron), cu care sa programezi pe rand sa iti ude zonele. Apa de la oras costa o caruta de bani, apa din put, cost curent + pompa + sistem hidrofor + investitie initiala.

#697
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Hmm, o sa mai cer oferte de put. In Sahara nu stau Posted Image dar sunt intr-o zona ceva mai inalta a orasului. Si relativ uscata - la saparea fundatiei pamantul era beton. Putarul mai zicea ceva de evacuarea namolului in timpul saparii putului care cica iarasi ar fi problematica in oras...

In plus, mi-a zis ca pompa sumbersibila e suficienta doar daca debutul putului corespunde. Altfel - vas de acumulare si hidrofor. Ceea ce a pus capac a fost ca nu garateaza nimic - adancime, panza freatica, debit, etc. El doar sapa si interesul lui e sa sape mult, ca pe asta e platit! Mi-a amintit de arhitect, la care cu cat crestea casa cu atat mai bine, ca doar pe mp era platit, nu pe calitate, design, utilitate, ingeniozitate, etc.! Posted Image

Edited by cata.r, 19 April 2013 - 15:37.


#698
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
zi-i ca nu face tunel, gasiti voi o solutie sa puneti cateva roabe de namol pe pe undeva. Apa este in sol. Fa un studiu geo si gasesti pe unde e apa ma gandesc.

#699
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008

 cuticco, on 19 aprilie 2013 - 07:13, said:

Aseara am scos toate aspersoarele telescopice. Sunt de tot kktul si am dat 78lei/buc, firma k-rain, . Ce se intampla: la un moment dat nu se mai invart si uda numai intr-o directie, transformand zona in lac. La prima deschidere scapa enorm de mult apa langa ele pana sunt complet deschise. Adica, baltesc langa ele. Cea mai multa apa o arunca in zona cea mai indepartata in loc sa cada ca o ploaie uniforma. Daca careva are info de aspersoare telescopice mai bune, cu raza de 7-8m, care au o garnitura ceva de nu scapa apa pe langa piston, rezistente la nisip si sa distribuie apa uniform. Poate vine careva cu info cu cele de la Gardena, Rain Bird , etc
nu va mai zgarciti la bani. Folositi chestii profesionale. Recomand Hunter. Nu o sa fii dezamagit

#700
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
nu cred ca banii au fost problema. Vad ca Hunter astea sunt mai ieftine decat ce am cumparat eu initial. Oricum am plasat o comanda la Rain Bird de 5 aspersoare. Cica ar fi bune. Din pacate in domeniul asta nu prea se stie de firme, marketingul e de toata jena. In special in zona unde sunt eu. Mergi in toate marketurile, gasesti numai Gardena. Scumpe dealtfel. Facute sa iti ia ochii sa le cumperi. Cei care le vand, sunt ori inexistenti acolo, ori habar nu au ce sa recomande. Iar cei care fac in mod obisnuit instalatii de irigat jupoaie pielea de pe tine sa iti instaleze o instalatie. Asa ca am numai de castigat: 1 - nu dau bani pe manopera. 2 - invat ceva nou.

#701
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Primul tuns pe anul acesta. Din pacate iarba a fost foarte mare si colectorul masinii nu face fata cantitatii.

Edited by edi10000, 21 April 2013 - 11:42.


#702
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 cata.r, on 19 aprilie 2013 - 14:34, said:

Un put forat in locatia mea (+ pompa, vas de acumulare, hidrofor) mi s-a estimat pe la 10000 ron. Banii astia ar cumpara 2000mc de apa de la retea. Sa zicem ca ud 5l pe zi pe mp (o fi mult, o fi putin?!) la 500mp sunt 2500l/zi adica exact 2.5mc/zi. Daca ud aproape juma' de an, sa zicem 150 zile, folosesc 375mc/an. Deci cei 2000mc cat ar fi cumparat investitia initiala mi-ar ajunge 5.33 ani...

Acu' calculul asta e cam scos din burta Posted Image daca vezi vreo greseala majora atrage-mi atentia te rog

Ca idee daca investitia unui put se amortizeaza in peste 5 ani, as prefera sa incerc intai cu udat de la retea si doar daca vad ca e prea scump sa ma arunc la un put forat. Posted Image

Nu as fi insa sigur de debit si presiune constante, tocmai asta e teama mea ca vara cand uda toti voi avea probleme...


Ia in calcul 20-25 L/mp in zilele de vara, poate chiar de 2 ori pe zi.

 edi10000, on 21 aprilie 2013 - 11:36, said:

Primul tuns pe anul acesta. Din pacate iarba a fost foarte mare si colectorul masinii nu face fata cantitatii.

Frumos rau de tot.....ce pom fructifer e ala?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate