Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1927
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Mai este putin si ne pregatim devenrea primaverii:) Va rog sa-mi recomandati si mie un scarificator bun. As vrea sa scarificam ca lumea gazonul. Anul trecut am chemat niste baieti si parca au mangaiat gazonul. Nu mi-a placut deloc.

#1928
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 09.07.2005

 thalia, on 11 februarie 2019 - 16:03, said:

Buna

Mai este putin si ne pregatim devenrea primaverii:) Va rog sa-mi recomandati si mie un scarificator bun. As vrea sa scarificam ca lumea gazonul. Anul trecut am chemat niste baieti si parca au mangaiat gazonul. Nu mi-a placut deloc.
Einhell -RG-SA 1433 asta am eu, l-am folosit vreo 10-15 ore in total si nu s-a stricat (inca).  Este electric filar si face al dracului de zgomot dar rezutatul nu-i rau deloc.

#1929
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am și eu 2 intrebari, dacă ma poate ajuta vreun coleg.
1) e târziu acum sa semăn iarba/gazon în curte?
2)ce flori as putea pune pe lângă alee, care sa nu crească înalte și sa nu trebuiască mutate iarna sau replantate anual.
Multumesc!

#1930
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Da, poti pune gazonul, acum. Este chiar recomandat.
Pe margine poti pune ce plante vrei tu. E chestie de gust personal. Doar sa fie perene, la inaltimea pe care ti-o doresti si in raport de gradul de insorire al zonei. Cataloagele online au informatiile astea despre (aproape) fiecare planta. Iti faci o idee si cumperi de unde-ti convine mai bine. Ca idee:
http://www.sweetgard...e/plante-perene

Poti pune intrebarea si aici:
https://forum.softpe...ari-exterioare/

#1931
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Mai exact, cine recomanda insamantarea la sfarsitul lui octombrie? Poti prezenta un prospect, ceva?

Pentru a putea germina semintele au nevoie de min 10grade in mod constant, ceea ce acum este improbabil

#1932
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 godaro, on 25 octombrie 2019 - 09:43, said:

Mai exact, cine recomanda insamantarea la sfarsitul lui octombrie? [...]

Eu Posted Image Posted Image
Si ei: https://www.canada.c...ining-lawn.html

Asa procedez, de ani de zile; atat pentru insamantare cat si pentru intretinere. Anul trecut, spre exemplu, mi-am recuperat o zona a gradinii, distrusa de santier, aruncand - pur si simplu - seminte de gazon, pe suprafata afectata. Ce n-a luat ploaia (terenul mai e si in panta) a prins excelent. Anul acesta fac lucrare serioasa. Luni, urmeaza sa amestec semintele de gazon in pamantul proaspat adus.

#1933
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

 DIY, on 25 octombrie 2019 - 01:46, said:

Pe margine poti pune ce plante vrei tu. E chestie de gust personal. Doar sa fie perene, la inaltimea pe care ti-o doresti si in raport de gradul de insorire al zonei.
Cam ce lățime de pamant sa las de-a lungul aleii pt flori? Adică pe restul terenului sa pun gazon, și sa las pământ liber pt flori lângă alee.
Și de asemeni, la ce distanta de alee sa plantez florile, a.i. ca acestea sa nu se "reverse" pe alee și sa obstructioneze și sa îngusteze traficul.

#1934
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 godaro, on 25 octombrie 2019 - 09:43, said:


Pentru a putea germina semintele au nevoie de min 10grade in mod constant, ceea ce acum este improbabil
Este improbabil daca esti pe varful muntelui. Mai prin sudul tarii sunt 19-21 de grade pana la sfarsitul lui noiembrie.Posted Image

#1935
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007

 sov, on 07 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Dar daca eu nu vreau sa mai semăn nimic în primăvara, de ce sa nu dau acum cu freza? După arat.
Adică ar avea sens sa dau cu freza în primăvara,  ca să fie pământul atunci afânat pt semănat. Dar eu dac nu vreau sa semăn, ci doar sa rămân pământul drept, de ce sa amân "frezatul" în primăvara?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GkytqOo9CJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1936
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Ma puteti ajuta cu recomandarea unui aerator/scarificator manual bun? Ma intereseaza ceva sa fie cat mai ieftin.
Multumesc mult

#1937
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Ma puteti ajuta cu recomandarea unui aerator/scarificator manual bun? Ma intereseaza ceva sa fie cat mai ieftin.
Multumesc mult

#1938
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Scarificator manual e grebla, dar iti trebuie timp si muschi, cauta cateva filmulete cum se face si te lamuresti.

#1939
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Si aerator?
Am vazut un film pe youtube si dadea cu o scula si iesea gazonul mort dar nu imi dau seama din film ce anume foloseste

 dell99, on 29 aprilie 2020 - 19:20, said:

Scarificator manual e grebla, dar iti trebuie timp si muschi, cauta cateva filmulete cum se face si te lamuresti.


#1940
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Majoritatea scarificatoarelor au si functie de aerare sau poti potrivi adancimea pt a scoate partile uscate. Cele manuale nu stiu daca fac asta, sunt in fapt niste greble mai dichisite si fara a avea forta de a ajunge in profunzime.

#1941
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Decat sa iti cumperi un scarificator de hobby sau mai ales manual, mai bine inchiriezi unul profesional. Avand in vedere ca il folosesti de 1-2 ori pe an, nu merita investitia in unul profesional iar cele electrice sau manuale sunt apa de ploaie. Mai bine il lasi asa decat sa pierzi timpul

#1942
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu am luat initial scarificator manual pe care l-am folosit o singura data, toamna.

Suprafata "pieptanata" a fost de aproximativ 300mpx2, adica 600 mp, intrucat se face scarificarea de 2 ori, a doua oara perpendicular pe sensul in care ai greblat prima tura.

Cel putin asa mi s-a spus si asa am facut. A fost un exercitiu fizic bun, nu zic nu.

Dupa care  am luat un scarificator/aerator pe benzinaPosted Image

Scarificator manual poate e ok daca ai o suprafata mica de gazon, insemnand pana in 100 mp.

Daca ai o suprafata mai mare, ori inchiriezi unul 1 data sau de 2 ori pe an ori iti cumperi unul si il folosesti de cate ori vrei.

Edited by icrobert, 03 May 2020 - 05:42.


#1943
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 07.09.2021
Buna seara la toata lumea, sunt in cautare de idei pentru amenajarea gradinii.
Casa nu este inca finalizata dar ma gandeam sa castig ceva timp.
Poate chiar sa inceapa sa si creasca anumite plante arbori ...
Voi avea ceva timp de udat in perioadele secetoase.
In total suprafata terenul este de 1400de mp.
Forma terenului este dreptunghiulara.
Deschiderea la strada este de 50 de m liniari .
Casa este orientata aproximativ spre nord.
Adancimea terenului este de aprox 30 de metri.
Voi posta si un plan de aplasament.
Casa se afla in Balotesti jud Ilfov.
Mi ar placea si cred ca ar fi nevoie de multa vegetatie fiind zona de campie.
Vara foarte cald, arsita si iarna
vanturile reci.

Voi cum v ati amenaja aceasta gradina ???
Multumesc si orice sfat este binevenit!

Planul de amplasament .

Cateva poze cu terenul si casa , sunt doua loturi unul langa altul de cate 700 de mp.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate