Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

un raspuns va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Scorpion89

Scorpion89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2009
Acum 2 ani poate chiar mai mult ...vazand ca toti duc pe la scoala scutiri facute pe calculator, am zis sa ma uit sa fac si eu ...dupa, intr-o zi neavand nici bani am zis sa ma apuc sa vand, si am dat un mass pe messenger si mi-a raspuns un baiat zicand ca vrea el , in fine, m-am intalnit cu el sa-i dau scutirile, dar m-au prins jandarmii, am dat o declaratie , dupa care mi-au dat drumul...acum vreo 3 zile vine un politist la usa si-mi da o citatie si-mi zice ca sunt chemat la sectie
a2a zi am fost la sectie si mi-a zis politistul la care am fost ca o sa iau amenda ( aceasta fiind intre 10 lei si 1000 lei ) dupa care imi zice ca am si dosar penal...eu habar nu aveam ca imi facusera dosar penal...l-am intrebat daca imi afecteaza cumva daca o sa ma angajez mai tarziu la un serviciu mai bun , si mi-a zis ca nu , ca amenda o sa fie una "administrativa" ceva de genul, si ca nu-mi afecteaza cu nimic , ca e ca si cum as lua o amenda pe strada pentru consum de alchool
...mi-a zis ca nici la cazier nu apare...aici il cred intr-un fel pt k doar ce mi-am scos alt cazier pentru permis acum 1 saptamana si ma gandesc ca aparea daca era ceva
..nici el mi-a zis ca nu stie prea multe si ca amenda o sa o hotarasca judecatorul ...k dosarul va fi trimis la judecator...sau procuror, nu mai stiu exact

..nu ma pricep deloc, vreau doar sa stiu daca poate sa ma minta politistul , si daca mi se poate intampla ceva mai rau
mentionez ca n-am mai avut treaba cu politia pana acum, n-am luat nici macar o amenda pana acum

..m-a speriat azi un prieten ca cik daca ai dosar penal iti apare la cazier, si o sa-ti apara si cand te angajezi undeva...

Edited by Scorpion89, 15 May 2009 - 11:53.


#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai un dosar penal probabil pentru comiterea infracțiunii de uz de fals....
Trebuie să dai o declarație la poliție și, cu siguranță că ți se va aplica o amendă administrativă, care nu va apărea în cazier și nici nu te va afecta. decât că va trebui să o plătești...
Fii și tu mai atent pe viitor!

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Infractiunea este de fals material in inscrisuri oficiale. Asta daca nu ai declarat la politie ca ai si folosit scutiri false, in care caz e concurs de infractiuni (adica amandoua, atat fals cat si uz de fals).
Cati ani aveai la data respectiva? Dat fiind ca ai zis ca ai zis ca abia ce ti-ai facut permis, si ca fapta a fost in urma cu mai mult de 2 ani, merita mentionat ca daca nu aveai 16 ani impliniti la data respectiva organele de urmarire ar avea nevoie si de o expertiza care sa ateste daca aveai sau nu discernamant.
Dosarul penal in sine nu inseamna nimic (nu apar in cazier dosarele penale, ci condamnarile, daca este cazul). Dar, asa cum a spus si copjob2000 mai sus, nu prea se pune problema de o condamnare.

#4
Scorpion89

Scorpion89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2009
da, aveam 18 ani atunci cand m-au prins...dar nu m-am folosit de scutiri , si asa am si declarat ...nici la scoala nu apucasem sa duc pentru mine  :lol: ...doar ce vroiam sa-i vand unuia atunci, dar n-am apucat sa iau banii de la el, m-au prins exact cand vroiam sa i le dau

...mi-ati luat o piatra de pe inima


va multzumesc mult pentru ca mi-ati raspuns

Edited by Scorpion89, 15 May 2009 - 15:53.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Asta să-ți fie învățătură de minte!
Sau... dacă nu poți să te oprești... măcar să te ferești mai bine!

#6
Scorpion89

Scorpion89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2009
pai cine crezi ca a mai facut  :lol:  ...m-am lasat de-atunci  :D

multumesc inca o data, numai bine si multa sanatate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate