Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

MASONERIA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#55
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008

View Postakim_paulika, on 8th June 2009, 23:14, said:

sunt foarte interesat de acest subiect, dar nu cred in MASONERIA , sunt CRESTIN, si nu mie frica decat de Dumnezeu.

vreau sa-mi spui ce influenta a avut MASONERIA asupra teritoriului romaniei din ziua de azi.

Din punctul meu de vedere un om a carui legatura cu Dumnezeu se bazeaza pe frica este inferior. Nu poti sa spui ca Dumnezeu e dragoste si sa te temi de el ( mic ). In fine, fiecare cu decizia lui ... totusi dupa 2 000 de ani e pacat.

Influenta masoneriei asupra Romaniei s-a putut observa cel mai bine in anii 1848 si 1877. Intreaga suflare liberala din Romania a acelor vremuri era formata din masoni, initiati in Franta.

Revolutionarii de asemenea, erau masoni. "Libertate, Egalitate, Fraternitate !".

De asemenea recomand sa va uitati pe internet la politicieni sa vezi cat de multi sunt evrei. In special 1917 - 1991 ( perioada comunista + perestroika ) .

#56
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cati pufuleti trebuie sa mananci ca sa mori de ras?

topicul acesta este așa de comic încât riști să îți stea pufuleții în gât.
De râs.

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postakim_paulika, on 8th June 2009, 23:14, said:

sunt foarte interesat de acest subiect, dar nu cred in MASONERIA , sunt CRESTIN, si nu mie frica decat de Dumnezeu.

Si ce legatura are credinta cu frica? Daca ai crede in masonerie, ar insemna implicit ca ti-ar fi frica de ei? Despre frica de Dumnezeu...am vazut ca ti-a scris deja altcineva.

Quote

vreau sa-mi spui ce influenta a avut MASONERIA asupra teritoriului romaniei din ziua de azi.

Asupra teritoriului...nu stiu sa-ti spun, dar asupra Romaniei actuale, are influenta destul de mare. Inclusiv PF Daniel e mason...iar asta spune multe despre Biserica...

#58
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrichelieu, on 22nd June 2009, 15:27, said:

Inclusiv PF Daniel e mason...iar asta spune multe despre Biserica...

Cine spune că masoneria este ceva rău ?
Eu susțin că este cel mai bun lucru pe care l-a produs omenirea în ultimii 2000 de ani.
Este o societate discretă în care se regăsesc foarte mulți oameni deosebiți, care chiar contează pe lumea aceasta.
Datorită lor avem majoritatea drepturilor actuale.  Fiind organizați  și conștienți de rolul lor, au reușit să schimbe în bine foarte multe lucruri.

Evident, există o conjurație a idioților care se opune masoneriei.
Dacă îi iei la bani mărunți, habar nu au ce este și cu ce se ocupă masoneria.
Îți repetă banalități auzite prin cine știe ce closete ale netului.

#59
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Masoneria nu a avut niciun merit pentru dezvoltarea României moderne. Masonii, da.
Revoluția pașoptistă, unirea Moldovei cu Țara Românească, aducerea Regelui Carol, etc. au fost făcute de masoni iar nu de masonerie.
În masonerie sunt, într-adevăr, oameni deosebiți și meritul lor pentru România este recunoscut. Vladimirescu, Bălcescu, Rosseti, AI Cuza, Brătianu, Kogălniceanu, Alexandri, Regele Carol I, Iorga, Titulescu,  Saligny, Sadoveanu și alții pentru care îmi cer scuze că nu îi nominalizez, au fost masoni iar contribuția lor socială pentru România a fost deosebit.

Ca o comparație, analizați ceea ce a făcut Saligny pentru această țară în raport cu Teoctist.

#60
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttomaso, on 22nd June 2009, 19:08, said:

Cine spune că masoneria este ceva rău ?
Eu susțin că este cel mai bun lucru pe care l-a produs omenirea în ultimii 2000 de ani.
Este o societate discretă în care se regăsesc foarte mulți oameni deosebiți, care chiar contează pe lumea aceasta.
Datorită lor avem majoritatea drepturilor actuale.  Fiind organizați  și conștienți de rolul lor, au reușit să schimbe în bine foarte multe lucruri.

Evident, există o conjurație a idioților care se opune masoneriei.
Dacă îi iei la bani mărunți, habar nu au ce este și cu ce se ocupă masoneria.
Îți repetă banalități auzite prin cine știe ce closete ale netului.
exista dictatura pe fata(ca in nord-corea) si dictatura ascunsa(in democratie) -masonii au grija sa iasa cine trebuie la alegeri.
asta nu e tot dictatura?

#61
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsoka norman, on 22nd June 2009, 22:46, said:

exista dictatura pe fata(ca in nord-corea) si dictatura ascunsa(in democratie) -masonii au grija sa iasa cine trebuie la alegeri.
asta nu e tot dictatura?

Au venit masonii și l-au votat pe Iliescu cu 90%  ?
Dacă mâine vei alege pe cineva, iar acesta va ieși câștigător, au masonii vreun rol ?

Edited by tomaso, 22 June 2009 - 21:56.


#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttomaso, on 22nd June 2009, 19:08, said:

Cine spune că masoneria este ceva rău ?

Exista multi care spun asta :)..dar eu nu afirm asa ceva. Eu afirm doar ca o fatza bisericeasca, nu prea are ce sa caute in masonerie, deoarece la nivel religios, crestinismul si masoneria nu au nici o legatura. Eu am criticat biserica si nu masoneria....

#63
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrichelieu, on 22nd June 2009, 23:04, said:

Exista multi care spun asta :) ..dar eu nu afirm asa ceva. Eu afirm doar ca o fatza bisericeasca, nu prea are ce sa caute in masonerie, deoarece la nivel religios, crestinismul si masoneria nu au nici o legatura. Eu am criticat biserica si nu masoneria....

Înseamnă că nu am fost eu atent, te rog să mă scuzi.

Dar care ar fi problema ca un om religios să nu fie mason ?
Ce problemă ar fi ?

Iezuiții au fost un ordin religios mult mai implicat politic decât masonii. Asta nu îi face incompatibili cu viața religioasă.

#64
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttomaso, on 22nd June 2009, 22:56, said:

Au venit masonii și l-au votat pe Iliescu cu 90%  ?
Dacă mâine vei alege pe cineva, iar acesta va ieși câștigător, au masonii vreun rol ?
masoneria nu era tare atunci cand Iliescu a fost ales(oricum un om fidel lor).
in USA masoneria si organizatii mai puternice decat masoneria au grija sa iasa cine trebuie la alegeri,isi protejeaza anumiti membrii care fac ilegalitati etc.
daca sunt asa de morali atunci de ce umbla cu secrete?ce idelologii si planuri au de nu le dezvaluie si noua?

#65
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsoka norman, on 22nd June 2009, 23:50, said:

daca sunt asa de morali atunci de ce umbla cu secrete ?

Pentru că așa este normal să fie.
Dacă ar spune că fac ceva, apoi vor da rateu, oare ar mai fi atât de "celebri" ?

Hai pe bune, tu ai întrebat serios, sau doar ai glumit ?

#66
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Posttomaso, on 22nd June 2009, 23:53, said:

Pentru că așa este normal să fie.
Dacă ar spune că fac ceva, apoi vor da rateu, oare ar mai fi atât de "celebri" ?

Hai pe bune, tu ai întrebat serios, sau doar ai glumit ?
asa ascund rateurile sub pres.
asa ies vorbe cum ca ar fi satanisti,fac sacrificii de copii,vor sa extermine 70% din populatia lumii,vor sa instaureze o dictatura mondiala etc.
sau ideile lor sunt asa de revolutionare incat nu ar fi acceptate de prostime?

#67
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsoka norman, on 23rd June 2009, 00:27, said:

sau ideile lor sunt asa de revolutionare incat nu ar fi acceptate de prostime?


Prostimea credea că regele este tatăl poporului și că este reprezentatul divinității pe pământ.
Masonii au fost contra.

Mulțimile sunt conservatoare din principiu. Nu vor schimbare.
Dacă vrei să schimbi ceva, nu bați toba mare, pentru a te expune conjurației spontane a idioților.
Așa s-a înfăptuit momentul 1848,  abolirea sclaviei, instituirea libertăților civile, etc

#68
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postsoka norman, on 22nd June 2009, 23:50, said:

in USA masoneria si organizatii mai puternice decat masoneria au grija sa iasa cine trebuie la alegeri,isi protejeaza anumiti membrii care fac ilegalitati etc.

care sunt alea ?  :huh: exista ?  :w00t:

Edited by SundanceKid, 23 June 2009 - 08:59.


#69
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postsolan, on 22nd May 2009, 21:28, said:

Salut baieti!
Vad ca va chinuiti sa scoateti acidul din apa plata! :D
Chestia cu 2015 nu sunt calcule facute de mine ci am studiat niste teorii pertinente facute de doi cercetatori( separat unul de altul )privitoare la inceputul calendarului Maias!
Acum 3400 de ani nu exista steaua nordului pe bolta noastra cereasca(de aici si calculele eronate cu 2012)!
Steaua polara a inceput sa se observe pe bolta cereasca din2700 inainte de Cristos !(vedeti ca exista programe care va arata clar cum arata bolta cereasca in perioada cand maiasii faceau calendarul!)
Greseala sau un plan bine pus la punct!?!

De unde stiti ca nu ne imbuiba cu informatia asta falsa ,doar ca s-o luam de buna in 2012 si sa ni-l prezinte pe noul mesia in persoana anticristului?Multi nici nu o sa-si dea seama de diferenta!
Poata sunt paranoia dar nu-mi permit sa nu iau in calcul orice posibilitate!
Va astept cu comentarii mai coapte.............nu mai postati aiurea cu you tube! Carti baieti,carti vechi !


ai o mica eroare la calcularea anilor sau stabilirea referintelor...

tu spui ca acum 3400 de ani Steaua Nordului nu exista pe bolta cereasca dar spui ca a inceput sa se observe cu 2700 de ani inainte de era noastra (adica IC)... deci daca adun 2700 de ani inainte de Cristos cu 2009 anul nostru actual ajung la 4709 ani de cand se vede Steaua Polara ceea ce contravine cu ce ai spui tu vis-a-vis de cei 3400 de ani... in rest nu ma pronunt ;)

View Postsolan, on 23rd May 2009, 10:42, said:

Sincer nu prea am ce sa-ti cer(16-17ani),esti cam crud pentru asemenea discutii!
Pacat ca nu o sa apuci sa te coci pana in 2012 :P !
Glumeam ! Nu am vrut sa sune a jignire dar nu m-am putut abtine :naughty:
Acest sfarsit al lumii (indiferent cand se va intampla el)este de fapt un nou inceput!
Chiar putem evita acest sfarsit!!! Totul depinde de noi oamenii !!
Daca ne straduim sa ne intoarcem fata catre lumina nu se va intampla nimic!
Dar se pare ca va fi un lucru foarte greu de realizat!

Speranta moare ultima nu?!?


Deci sfarsitul e un nou inceput... De ce ne-am speria de asta? De ce ar fi obligatoriu sa nu existe acest moment? Ce e rau la un nou inceput?

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttomaso, on 22nd June 2009, 23:14, said:

Înseamnă că nu am fost eu atent, te rog să mă scuzi.

Dar care ar fi problema ca un om religios să nu fie mason ?
Ce problemă ar fi ?

Iezuiții au fost un ordin religios mult mai implicat politic decât masonii. Asta nu îi face incompatibili cu viața religioasă.

Nu religios, ci crestin. Masonii au o religie a lor, termenii si conceptele nu sunt identice cu cele crestine. Nu e nici o problema ca un religios sa fie mason, sau invers, masonul sa fie religios. Din contra, e chiar bine.  Dar cand o fata bisericeasca de asa calibru (pastorul Bisericii Crestine Ortodoxe Romane) este mason...(si sunt convins ca nu e singurul) ...deja am o problema in a mai da vreun ban pe Biserica Ortodoxa. In cazuri particulare mai port stima unor preoti...dar general vorbind...biserica e de tot kktul.

#71
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008

View Postrichelieu, on 23rd June 2009, 13:21, said:

Nu religios, ci crestin. Masonii au o religie a lor,

Masoneria nu este o religie. De aici și toate discuțiile astea inutile și argumentele ultracredincioșilor care cred că combat o religie, spunând că a lor este mai bună.

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, nu este. Dar masonii au o religie a lor. Dar intr-adevar...e o mare confuzie in mintea ignorantilor...si in special a adeptilor teoriilor conspirationiste, care aduc dovezi cum ca oamenii sunt condusi din umbra de tot felul de organizatii ...bla bla bla bla. Adevarul este ca , DA...oamenii SUNT condusi din umbra unii, dar puteti sa stati si in cap...ca asta n-o veti putea-o schimba :lol:. Si in plus, oamenii trebuie condusi si controlati de catre unii din umbra, pentru ca altfel am da-o in anarhie...si s-ar duce omenirea mult mai repede in cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate