Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Logan la viteze mari comparativ cu Volvo 940.

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,264
  • Înscris: 05.06.2002
acu ramane decizia ta daca vrei sa-ti incerci norocul cu una mai frumuasa si indemanoasa, dar sa nu stii cine ce a facut cu ea inainte, sau una mai urata dar ceva mai de incredere. ;)
in plus am eu o banuiala a mea. Loganul cred ca o sa mosteneasca vechea Dacie intr-o anumita privinta: o sa-si conserve cel mai bine valoarea in timp. asa ca daca nu vrei sa faci figuri, si mai vrei sa pierzi cei mai putini bani in momentul in care o sa vrei sa o schimbi....

Edited by Fane, 07 April 2005 - 19:33.


#20
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

un_oarecare, on Apr 7 2005, 18:54, said:

Ploiesti-Campina! E un tronson in care am mers cu un prieten cu Porsche si a bagat 240km/h.
Later edit:
In ceea ce priveste viteza de 140km/h: se vede ca nu ai mers cu masini mari. Iti zic o chestie: trecut de pe Dacia de scoala la Volvo, la prima cursa in Bucuresti am trecut cu 95 km/h pe langa politie pe Ana Ipatescu, aproape de Piata Victoriei. Eram convins ca am 50 (km/h). Abia i-a convins tata pe politisti sa nu-mi ia carnetul. La 140 km/h in Volvo 740 Jubileu, pe un drum national, DORMI! E aceeasi senzatie ca intr-o Dacie bine intretinuta la 70 km/h. Masina e foarte grea, foarte lata si se aseaza extraordinar pe drum.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu am experienta mare la mers cu viteza mare cu masini bune, dar stiu ce inseamna mersul si senzatiile (de fapt lipsa lor) la asemenea viteze. Dar tu nu ai inteles intrebarea mea. UNDE poti merge SAFE in Romania. Eu nu cred ca drumul ala nu iti poate ivi o bucata de piese dintr-un Roman sau Dacie coapta, o caruta, un copil care a vazut pe cealalta parte a drumului un fluturas si vrea sa il prinda...etc.

#21
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Interesanta discutie..

Desi nu am timp nu ma pot abtine sa nu scriu. Dupa descrierea colegului ai zice ca "jubileul" e comparabil cu un A6/A8. Stabilitate, lipsa zgomot, etc. Mie mi se pare ca nici nu poate fi vorba de asa ceva. Desi...... Acum cateva luni pe drumul Sibiu-Cluj nu m-am tzinut dupa o solentza :). Daia de respira greu...era tatsu :D.

In acelasi timp ar putea fi surprins de ce poate un diesel in ziua de azi. Eu cel putin am ramas uimit la prima confruntare cu un TDI. Cu performante deasupra oricarui jubileu, evident.

A

PS De curiozitate..cam cat consuma la vit de min 140? 140, benzina, masina 92, nu prea suna minunat. Sper sa nu primesc un raspuns gen 6,9-7,1.

#22
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

un_oarecare, on Apr 7 2005, 19:09, said:

Mda...  :confuzzled: S-ar putea sa ai dreptate... Mie inca nu-mi vine sa cred ca am pierdut Volvo-ul... Sunt inca in starea in care neg ca nu pot gasi un inlocuitor. Viata mea va deveni mai urata fara ceva asemanator...

<{POST_SNAPBACK}>


Trezeste-te la realitate. Daca nu vrei sa renunti la ce iti oferea 740, iei alt 740 sau plusezi la bani, altfel nu gasesti ceva cat de cat echivalent cu masina asta. Si eu is mare, stiu ce inseamna lipsa loc in masina, dar in masina asta eram in largul meu.

Logan? Mie imi surade Logan, dar scuza-ma....totusi nu il poti compara cu un Volvo. La bani intradevar o fi echivalent, dar in afara de spatiu in fata asemanator, nu mai altceva in Logan ce aveai in 740.

#23
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003

Quote

Skoda aia Octavia are aer conditionat si abs? Ca nu concep o masina fara asa ceva!
  are climatronic,ABS,4 air-baguri etc . nivel de echipare ELEGANCE

Quote

DN l-am folosit in sens de "drum national". Nu stiu la ce te-ai gandit tu dar in mod sigur nu la acelasi lucru ca mine
eu am inteles DN=Dacia Nova, eram putin ametit :))

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,264
  • Înscris: 05.06.2002

gollum, on Apr 7 2005, 19:44, said:

PS De curiozitate..cam cat consuma la vit de min 140? 140, benzina, masina 92, nu prea suna minunat. Sper sa nu primesc un raspuns gen 6,9-7,1.

<{POST_SNAPBACK}>

a mea nu are indicator de consum in timpul mersului dar cre ca sare de 11-12. la un drum lung la care ii dau in gura si pe portiuni o ard cu 140-150-160 pot sa ajung cu consumul mediu la 9,5-10. daca stau linistit pana in 110 ies in jur de 8, dar ma plimb cu ditamai tancul.

P.S. nu mai sunt la curent cu noile reglementari legislative, dar batrana varianta cu adusul unui Volvo la fel si trecutul din A in B pe actele primului nu mai merge?

Edited by Fane, 07 April 2005 - 21:30.


#25
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Incearca sa cauti un Passat. E cel mai apropiat de Volvo, in banii astia.

Sau un Opel, daca-ti place croaziera incearca un Omega.

Daca ai banii si vrei sa ti-l aduci direct de-afara, cu atat mai bine...

Uite un exemplu:

http://www.autohusb2...ck.php?id=46362
[ http://www.autohusb2b.de/pics/0463621-w400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Passat :). Dc e 4motion ai si suspensie independenta spate. x2 la reparat bucsaraia, dar si tinuta buna. Totusi, nici in ala nu ai senzatia de "merg cu 170, dar ma simt ca la 60". De fapt senzatia descrisa de tine nu am mai auzito si nu am mai intalnito la nimeni :)

A

#27
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

driverx, on Apr 7 2005, 18:50, said:

Mah, da' astia or uitat in cativa zeci de ani sa faca masinile mai ca lumea?? 100 safe pentru Logan? Pai eu am 1300 frantuzoaica si pana la 100 ma simt bine in ea. Franele nu sunt asa eficiente la berlina, si avand cutie cu 4 se cam aude motorul...si mai poate, dar chiar nu e OK peste.

<{POST_SNAPBACK}>


driverx, ne-ai albit cu Dacia aia de la 1900 toamna :drac:  :peacefingers:

N-ai cum sa "simti" suta in junghiul ala, scuza-ma ... stiu ca e masina ta, si tii la ea ... da' totusi ... e reno din timpul razboiului rece.

gollum, on Apr 7 2005, 19:44, said:

PS De curiozitate..cam cat consuma la vit de min 140? 140, benzina, masina 92, nu prea suna minunat. Sper sa nu primesc un raspuns gen 6,9-7,1.

<{POST_SNAPBACK}>


gollum, stii ca nu (prea) zic prostii sau mananc kkt:

Ascona C ('86, 1.6, carburatie, cutie in 4):
--- pana in 120: 6.5-6.7
--- 130 - 140 --> 7.5 l / 100km (la 120 se deschidea a doua camera full :D  )
--- 160+ --> cred ca in jur de 8 - 8.5 (ochiometric, la pompa)

-- drum Galati - Bucuresti (via Buzau, 242 km pompa-pompa): 16.7 l --> consum mediu de ~6.9 l / 100 km (regim de mers: 120 - 130 pana la Urziceni, 150 Urziceni-Bucuresti, ca m-am tinut de un nebun cu Cielo sa vad cine mi-a facut cu mana din masina lui :) ). Martor si bagajele aferente. (l-am prins pe ala la iesirea pe drumu' de costisa ... adica de centura, in Voluntari ;) ).

Alte date: Omega '91, 2.6 Automatic - pana la 150 / h --> ~8.5%, Accord '93, 2.0 manuala - cu un litru mai putin.

Ideea off-topicului meu era alta insa: conteaza NU numai capacitate si constructie, ci se aduna drumul, depasirile, relieful, stilul de condus (deloc neglijabil). Tot cu Ascona, cam pe aceeasi distanta, insa spre / dinspre Craiova mi-a mancat cu ~ 1l/% mai mult ...


ON-TOPIC: un_oarecare, cred ca octavia s-ar apropia cel mai mult de dorintele tale actuale. Si e o masina fiabila, de incredere.

#28
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Si eu recomand tot o Octavie Elegance 1.8T 150CP, destul de ieftina data fiind aparitia noii Octavia II. Si sunt destule cu <100mii km. Insa din cate am auzit e tot un fel de barcuta, cat despre 140kmph si somn in coaste...well, io stiu... ;)

#29
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
In Volvo 460 incapi?
Eu am mers cu ea, am 1,80, loc de impins scaunul in spate mai era, loc pentru cap nu stiu daca ai tu destul.
Ideea e ca gasesti pe la 5000, 6000 o masina buna. Am mers cu ea si viteze de 150/160 km/h sunt perfect realizabile.
Are stabilitate f buna in viraje si datorita faptului ca e f joasa (dezavantaj la gropile din Bucuresti si borduri - sunt unele gropi pe care daca nu le vezi dinainte si nu calculezi cum treci prin ele, risti sa o atingi).
Consumul mediu la un drum Bucuresti - Brasov cu viteze pe alocuri de 160 km/h, cu alergat pe serpentine era de 8 - 8,5 l.

#30
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
eu tot nu va inteleg frate pe unde mergeti asa de rpd. Pana la Brasov o poti alerga suficient de sigur doar pe cateva portiuni din Buc - Ploiesti si  mai peste tot Campina-Ploiesti...ce naiba, suntem pe drumuri de 2 lei totusi.

A

#31
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Comparatia 940 - Logan isi are sensul numai in ideea ca tu l-ai avut pe primul si acum ai avea banii pentru al doilea. Altfel discutia nu-si are locul. Nu mai spun de ce ca chiar n-are rost.

#32
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
un oarecare:

cati ani ai?

Mai ai carnet? Ca sincer, daca nu ti l-a luat pana acum sa te consideri un om norocos. Iar daca te-au luat gaborii si inca mai ai carnet inseamna ca a sarit tati cu spaga grasa.

Parerea mea ca esti un pericol public si numai asta nu-ti trebuie, alt Volvo sau o masina capabila.I-ati un papuc diesel sau ceva macar cu ala te sperii la 110 si o lasi moale.

Edited by pimp, 22 April 2005 - 04:32.


#33
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

un_oarecare, on Apr 7 2005, 18:17, said:

...........................
gtk, tie nu ti se pare un tupeu nenorocit sa ceri 9.200 Euro pe o masina cu rulaj declarat de 200.000 km? Cum poti sa-mi recomanzi asa ceva?!
...........................

<{POST_SNAPBACK}>


Va rog frumos nu ii mai faceti propuneri indecente de genul A6 din '98 la 9000 de euro. Unul din 2005 cu motor de 3 litri ca sa poata dormi la 140 km/h (mai ales cand zboara pe deasupra oraselor, ca zice ca nu lasa masina lai jos de 140) nu gasiti pe la 5000 de euro?

P.S. Cum merge cu pista de popice din curtea de la tzara?

#34
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Eu nu inteleg de unde dorinta asta aiurita de a cumpara o masina si a o folosi la viteze apropiate de viteza maxima constructiva!? Sau pur si simplu se leaga de barbatia de a te lauda ca o ai cea mai mare si mai tare si mai...?
Hai inteleg, daca folosesti masina pe autostrazile din West... dar strazile si drumurile publice din Ro, cu mici exceptii... daca ai voie sa mergi cu 60..90/ora tre sa te consideri fericit si voi cu totii aveti probleme daca poti tine mainile pe genunchi atunci cand masina a ajuns la 160Km/h sau mai mult!???
Cred ca singura mea problema ar fi daca astfel de pericole publice mai au dreptul sa se suie la volan sau nu!?

#35
soft

soft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.04.2005

Bitch_in_Red, on Apr 22 2005, 22:05, said:

Cred ca singura mea problema ar fi daca astfel de pericole publice mai au dreptul sa se suie la volan sau nu!?

<{POST_SNAPBACK}>


simply, a bitch ...  :w00t:

#36
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

pimp, on Apr 22 2005, 04:30, said:

un oarecare:

cati ani ai?

Mai ai carnet? Ca sincer, daca nu ti l-a luat pana acum sa te consideri un om norocos. Iar daca te-au luat gaborii si inca mai ai carnet inseamna ca a sarit tati cu spaga grasa.

Parerea mea ca esti un pericol public si numai asta nu-ti trebuie, alt Volvo sau o masina capabila.I-ati un papuc diesel sau ceva macar cu ala te sperii la 110 si o lasi moale.

<{POST_SNAPBACK}>

Mi s-a mai zis [ca sunt un pericol public]. Dar am carnet de la 18 ani (am 29 acum), am condus mai mereu in jur de 50-100 km/zi (cel mai mult in Bucuresti) si pagubele totale ale bushelilor facute de mine, personal, sunt SUB TREI SUTE DE DOLARI! Cu reparatiile facute in aceeasi zi cu buseala! Pe scurt, n-am facut decat sa harsha^i masina de altele si asta numai in Bucuresti, in trafic la ore de varf!!!
Tata m-a salvat o singura data cu carnetul (am zis mai sus cum).
E adevarat ca iau mereu amenzi pentru depasire de viteza legala in Bucuresti. Aici m-ai ghicit. Dar numai pentru pana in 70km/h. De fapt, cam cu atat merg mereu in Bucuresti, daca nu sunt blocat de altii. Afara, imi place sa o calc la maximum dar numai cu masini SIGURE si STABILE.
Later edit:
Si amenzile din Bucuresti luate la 60-70 km/h le consider pure HOTZII! Ticalosii stateau cu radarul pe artere largi si fara o groapa in ele. Mi se pare o nemernicie sa pui radarul acolo, mai ales in weekend.

Edited by un_oarecare, 26 April 2005 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate