Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Logitech X-230 vs. Microlab FC 360 vs. Microlab M 820

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Salutare! Pana la urma m-am gandit sa-mi iau un sitem 2.1, si am urmatoarele variante:Logitech X-230,Microlab FC 360 sau MICROLAB M 820.
Pe mine ma intereseaza niste boxe pentru:
1.jocurile(shooter,racing si rpg)
2.muzica(in principal hip-hop)
3.filme(aventura,comedii,sf.)

Am citit sute de comentarii despre x-230. Toata lumea zice ca sunt perfecte,ca basul este super, dar am dat si peste vro 5 comentarii despre fc 360, care spun ca le intrec cu mult pe cele de la logitech. Si despre m 820, am vazut ca le recomada-ti voi de la softpedia, chip si mai sunt si alte siteuri. M-as duce spre fc 360 caci are acea "telecomanda".
As vrea sa dea reply-uri userii care le-au comparat, sau care au unul dintre aceste modele. Chiar nu stiu ce sa zic...decizia trebuie s-o iau pana in seara asta, asa ca daca nu primesc niciun sfat pana diseara...o sa fac ala-bala-portocala.

Multumesc ca ati citit aceste randuri si astept reply-uri!

Attached File  x_230.jpg   22.92K   21 downloads
Attached File  boxe_microlab_fc_360.jpg   13.7K   31 downloads
Attached File  full_377080_1.jpg   37.13K   22 downloads

Edited by pitchiu, 03 May 2009 - 13:30.


#2
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Scuzati de double post, dar nu mai pot sa-l modific pe cel de sus. Rog un moderator sa-mi lipeasca urmatoarele de mesaju de mai sus:

Caut niste boxe care sa se auda clar, fara distorsiuni sau gajaieli chiar si la volum maxim. Am citit ca M 820, se aud ireal, aproape de groaznic de la 70% volum. Cele de la logitech peste tot scrie ca se aud perfect, iar despre fc 360 se spune ca au basul mult mai bun decat cele de la logitech, si se aud perfect.
Si ce este chestia aceea de la FC 360 care se afla dupa subwoofer? Am crezut ca este telecomanda de unde setezi inaltele, bass-ul si volumul. Asta este?
Am o camera 4mx3m.

Edited by pitchiu, 03 May 2009 - 14:03.


#3
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Iti recomand Logitech-ul X230.O mini-bijuterie pentru PC,insa afla de la mine ca nu exista boxe pentru PC care sa nu produca distors la 75-80%.Totusi,nu cred ca trebuie sa mai stai pe ganduri : go for Logitech.

Edited by elaxalien, 03 May 2009 - 15:26.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
O mica corectie... dupa mine orice sistem de boxe PC este proiectat cu scopul de a produce ceva zgomote la preturi cat mai mici. Bune in jocuri si web. Nici unul nu exceleaza in redarea muzicii - mp3-urile/youtube sunt oricum macelarite la calitate, nu despre ele vorbesc cand zic muzica.
PS: Iar chestia aia de ii zici hip-hop nu este muzica. Este exercitiu de spalare a creierului. Nu conteaza pe ce o asculti, tot prost va suna.

Edited by SuperDuper, 03 May 2009 - 15:41.


#5
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
:) Ma asteptam la reply-uri ca ale tale elaxalien. Nu te jignesc, iti admir efortul de a-mi citi post-ul si de a da un reply, dar te-as ruga sa dai mai multe detalii. De ce logitech? Le detii?Le-ai detinut? Ai prietenii care au? De ce nu Microlab? Toate drumurile duc catre microlab Fc 360,dupa mine. Are cei mai multi w in subwoofer, in sateliti, are si telecomanda(sau ce o fi chestia aia:)) )

Poate nu m-am facut si eu clar. Am 2 intrebari:
1.sunt hotarat sa-mi cumpar microlab fc 360. doar ca nu sunt apas click-ul cumpara, deoarece zic:sunt microlab. nu vreau sa ma trezesc cand se termina garantia ca nu mai am la ce sa ascult muzica.
2. ce sunt distorsiunile? trebuie sa fie mai mari sau mai mici? de exemplu logitech x-230 are 96db, iar fc 360 are 80db. care e treaba?

Multumesc inca o data elaxalien si sper sa imi dai mai multe detalii. Multumesc!

PS: scuze superduper, dar ai postat in timp ce eu scriam. din ce ai spus tu, reiese ca nici unul din sistemele acelea nu este bun la redat muzica. ok. nu fac discoteca. vreau muzica pentru mine. pe mine ma intereseaza mai mult calitatea. adica sa inteleg ce zice cantaretul, dar in acelasi timp sa am si bass, dar sa nu se auda gajait. Sau in filme sa se auda ce zic actorii. Nu sa fie un bass continuu. Dar, ma rog asta se poate seta.

PSS: superduper...eu nu-ti spun tie ce muzica e buna pentru tine. eu nu ascult muzica asta pentru ca asculta si altii, ascult pentru ca-mi place si ma face fericit. am trecut de la rock la pop, apoi la hip-hop(ma refer la principal gen). si acum ascult un ac/dc, metallica, rammstein sau alte formatii "mari". ascult si muzica clasica, sau de relaxare, depinde in ce stare ma aflu.

Edited by pitchiu, 03 May 2009 - 15:57.


#6
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Daca esti hotarat(asta se vede) pe microlab cumparati-le.Eu as lua logitech si nu datorita faptului ca deja detin unul ci pentru ca x-230 este un model bun,solid,subul ala are putere(nu am ascultat x-230 dar am ascultat x-530 care are sateliti si sub la fel..si au putere ptr o camera de apartament).

Chestia de la microlab este amplificatorul...este scos afara pentru ca,cutia subului e prea mica si exista riscul sa se incinga asa ca a fost scos afara.Microlab m-820 se recomanda in bugete restranse....modelul este foarte reusit,in banii sai nu are rivali dar atunci cand ai buget mai mare ai alte variante.

Inteleg ca vrei calitate de la ele dar tine minte ca acestea sunt boxe ptr pc si nu ptr sunet hi-fi,tot ce poti face ptr o calitate mai buna este sa cumperi  o placa de sunet dedicata(ex audigySE) si sa cauti melodii in formate mai bune decat banalele mp3-uri.

Edited by kosmin90, 03 May 2009 - 16:53.


#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 pitchiu, on May 3 2009, 09:41, said:

PS: scuze superduper, dar ai postat in timp ce eu scriam. din ce ai spus tu, reiese ca nici unul din sistemele acelea nu este bun la redat muzica. ok. nu fac discoteca. vreau muzica pentru mine. pe mine ma intereseaza mai mult calitatea. adica sa inteleg ce zice cantaretul, dar in acelasi timp sa am si bass, dar sa nu se auda gajait. Sau in filme sa se auda ce zic actorii. Nu sa fie un bass continuu. Dar, ma rog asta se poate seta.
Boxele PC nu reproduc bine gama de frecvente medii, vocea in principal. Au basi supraccentuati si inalte accentualte intre intre 6-18kHz.

 pitchiu, on May 3 2009, 09:41, said:

PSS: superduper...eu nu-ti spun tie ce muzica e buna pentru tine. eu nu ascult muzica asta pentru ca asculta si altii, ascult pentru ca-mi place si ma face fericit. am trecut de la rock la pop, apoi la hip-hop(ma refer la principal gen). si acum ascult un ac/dc, metallica, rammstein sau alte formatii "mari". ascult si muzica clasica, sau de relaxare, depinde in ce stare ma aflu.
Scuze, nu am zis DELOC ce muzica sa asculti. Am spus ca nu este muzica si ca se va auzi oribil pe orice ai asculta, fiind masterata sa sune bine in subwooferul din portbagajul unei masini.
Daca pe tine te relaxeaza "versuri" de genul "...sunt baiat de cartier si le dau cu 9 mm in cap la dusmani" felicitari. Eu sunt satul de blackwannbes...

Edited by SuperDuper, 03 May 2009 - 17:24.


#8
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Iti multumesc kosmin pentru reply! M-ai lamurit cu cateva lucruri. Este adevarat, vreau calitate. Probabil sistemul o sa-l folosesc mai mult la jocuri. Dar sunt chiar nehotarat. Nu am bugetul necesar pentru niste boxe marca Z de la logitech, fie ele si 2.1. x 230 si fc 360 sunt cam la acelasi pret(unde le-am gasit eu). Totusi merg pe principiul mai multi w, mai clar,mai tare,mai cu bass. Oare asa o fi? Mai astept reply-uri, poate, poate, cineva imi arata produsul cel mai bun pentru mine. Imi pare rau ca nu am fost de la primul post exact. Deci, reiau:)), vreau in % timp:
70%-jocuri
20%-muzica
10%-filme(am perioade cand ma uit mai mult la filme, decat sa ma joc)

Ma ingrijoreaza fc 360, pentru ca, cred ca sunt primul cumparator roman. Sunt foarte importante, pentru mine, parerile celorlalti. Am auzit x-230 si in magazin(dar e irelevant pentru ca e gigantic magazinul) si pe youtube. Nu ai cum sa auzi bass-ul prin boxele mele. Iar celelalte, nu le-am gasit pe nicaieri. Decat sa le comand online.

Anyway...astept...cred ca v-am zapacit de tot...

PS:superduper, nu am deschis acest topic sa ma laud cu ce muzica ascult. vreau sa-mi iau niste boxe. si daca te referi la hip-hop-ul romanesc...nu prea-l ascult. ascult eminem,lil wayne, chris brown...chiar in ultima vreme am inceput sa ascult rock :))...dar ma rog...nu asta conteaza, acum, in acest topic.

Aaa...si nu vreau sa fie perfect, nu vreau sa-mi iau cu 1 mil ceva perfect sa se auda perfect. Eu doar am de ales dintre acestea 2: logitech x-230 si microlab fc 360. Atat. Ma refer strict la ele care se aude mai bine. Nu altceva.

Edited by pitchiu, 03 May 2009 - 17:42.


#9
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
go for Microlab..desi nu iti recomand cele de sus ci astea http://www.price.ro/...olo-3_73373.htm

#10
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
In loc sa-mi iau ce imi "oferi" tu choppermaster, mai bun 1 mil si-mi iau logitech g51. Eu m-am referit strict la acestea 2...pana diseara va mai stresez :))...acum sunt cu scroll-ul pe comanda microlab fc 360...dar nu am apasat..."mai aveti timp pana diseara" sa-mi dati sfaturi :))

#11
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Am eu Microlab M-820.
Se aude decent pentru cat costa, distorsiuni apar dar sunt sesizabile (cu bass-ul la maxim) doar la volum mare, peste volumul la care se asculta in mod normal. Atunci woofer-ul pare sa nu mai faca fata.
Pot sa spun ca am ascultat 90% din volum mare si foarte mare, am ascultat toate "testele" alea de subwoofer, THX, DD, DTS etc si nu s-a ars nimic. Se incalzeste putin la folosire indelungata la volum mare, dar nu frige efectiv, se poate tina mana in zona respectiva fara probleme.
Il folosesc pe un DVD-player, sunetele din filmele de actiune se aud/simt foarte bine pentru o scula de dimensiuni relativ reduse.

La al meu i-am dat jos masca care ascunde woofer-ul. Voiam sa-l vad mereu sa fiu sigur ca nu-l rup la volum mare. Asta pentru ca am niste vecini draguti aka manelari, pe care sunt nevoit sa-i acopar din cand in cand. Si nu vreau sa-mi folosesc boxele bune pentru asa ceva.

Success indiferent de alegere.

Attached Files



#12
pitchiu

pitchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.04.2008
Multumesc GUP pentru cele scrise. Gata, nu va mai stresez. Am ales. O sa-mi comand maine Microlab FC 360. Este alegerea buna sau nu, o sa vad in maxim 2 zile. Rog moderatorii sa nu inchida topicul, sa-mi spun tot aici opinia mea despre boxe.

Dar mai am o intrebare :)): ce este amplificatorul? Adica ce face el? Este important daca este in subwoofer sau are legatura doar cu partea electrica?

#13
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 pitchiu, on May 3 2009, 16:41, said:

:) Ma asteptam la reply-uri ca ale tale elaxalien. Nu te jignesc, iti admir efortul de a-mi citi post-ul si de a da un reply, dar te-as ruga sa dai mai multe detalii. De ce logitech? Le detii?Le-ai detinut? Ai prietenii care au? De ce nu Microlab? Toate drumurile duc catre microlab Fc 360,dupa mine. Are cei mai multi w in subwoofer, in sateliti, are si telecomanda(sau ce o fi chestia aia:)) )

Poate nu m-am facut si eu clar. Am 2 intrebari:
1.sunt hotarat sa-mi cumpar microlab fc 360. doar ca nu sunt apas click-ul cumpara, deoarece zic:sunt microlab. nu vreau sa ma trezesc cand se termina garantia ca nu mai am la ce sa ascult muzica.
2. ce sunt distorsiunile? trebuie sa fie mai mari sau mai mici? de exemplu logitech x-230 are 96db, iar fc 360 are 80db. care e treaba?

Multumesc inca o data elaxalien si sper sa imi dai mai multe detalii. Multumesc!

PS: scuze superduper, dar ai postat in timp ce eu scriam. din ce ai spus tu, reiese ca nici unul din sistemele acelea nu este bun la redat muzica. ok. nu fac discoteca. vreau muzica pentru mine. pe mine ma intereseaza mai mult calitatea. adica sa inteleg ce zice cantaretul, dar in acelasi timp sa am si bass, dar sa nu se auda gajait. Sau in filme sa se auda ce zic actorii. Nu sa fie un bass continuu. Dar, ma rog asta se poate seta.

PSS: superduper...eu nu-ti spun tie ce muzica e buna pentru tine. eu nu ascult muzica asta pentru ca asculta si altii, ascult pentru ca-mi place si ma face fericit. am trecut de la rock la pop, apoi la hip-hop(ma refer la principal gen). si acum ascult un ac/dc, metallica, rammstein sau alte formatii "mari". ascult si muzica clasica, sau de relaxare, depinde in ce stare ma aflu.
In principiu,dupa cum s-a mai spus,tot ce inseamna boxe pentru PC,indiferent de marca,pret sau dimensiune nu este sinonim cu o auditie de inalta calitate.E adevarat ca unele boxe (vezi Logitech G51) sunt foarte bine construite,dar pentru a asculta muzica la cele mai inalte cerinte ai nevoie de o placa de sunet formidabila,o statie de amplificare si niste incinte de podea marca JBL alaturi de un subwofoer pe masura.Dar revenind la Logitechurile noastre,X230 am vrut sa-mi iau si eu acum 3 ani cand mi s-au ars niste Altec-uri mai vechi,insa fiindca nu am gasit mi-am luat la vremea respectiva niste Creativeuri.De atunci am schimbat,am alt sisitem,nu mai conteaza.

Prima oara am facut cunostinta cu acest sistem acum 3 ani la un revelion.Niste priteni trebuiau sa aduca niste incinte de podea,dar nu s-au mai tinut de cuvant asa ca ne-am ales doar x230-ul.Initial cand l-am vazut am fost dezamagit pentru ca vroiam sa fie un revelion reusit din punct de vedere sonor.Insa dezamagirea mi-a trecut in clipa in care i-am dat play pentru prima oara si am constatat ca se aude foarte fin pentru cat e de mic si pentru ce a fost el conceput(jocuri,filme,etc).

Distorsiuni inseamna zgomotele care se produc datorita suprasolicitarii membranei.Altfel spus,dai volumul prea tare si membrana difuzorului nu mai poate vibra la frecventa la care a fost creeata si produce zgomote enervante.

Daca as fi in locul tau nu as mai sta pe ganduri.Negresit as alege Logitech-ul.Gandeste-te numai ca Logitech produce cele mai calitative periferice pentru PC si e renumit mondial ca fiind in top 3,alaturi de Creative.Microlab sunt doar niste chinezisme care se vor strica in cateva saptamani.

 pitchiu, on May 3 2009, 22:38, said:

Multumesc GUP pentru cele scrise. Gata, nu va mai stresez. Am ales. O sa-mi comand maine Microlab FC 360. Este alegerea buna sau nu, o sa vad in maxim 2 zile. Rog moderatorii sa nu inchida topicul, sa-mi spun tot aici opinia mea despre boxe.

Dar mai am o intrebare :)): ce este amplificatorul? Adica ce face el? Este important daca este in subwoofer sau are legatura doar cu partea electrica?
Amplificatorul e componenta care amplifica(mareste) semnalul sonor pentru a putea fi scos prin membrana.Amplificatorul este principala componenta care cedeaza in general la boxele pentru PC gen Microlab,Genius(astia chiar au renume mondial la categoria asta).

Edited by elaxalien, 04 May 2009 - 18:52.


#14
marinel2525

marinel2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2009
Logitech X-230 si la un pret bun http://www.sigmanet....PK-X230--id6919 - Sunt foarte bune...Sunetul e clar, se aud bine indiferent de domeniul de activitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate