Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Canon S1 IS vs Fuji S5500 vs kodak dx6490 vs KM z2

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
sorin1027

sorin1027

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2005
Ai primit pozele de la mine?

#20
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Da. Am descarcat doar doua mailuri, pt. ca mi-a cam facut figuri netu' in ultima vreme. Chiar vroiam sa le descarc si pe restu' si sa-ti trimit un mail.  Merci ca te-ai obosit sa-mi trimiti imagini cat mai multe si mai ales in diverse conditii de iluminare! 10x!

#21
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
Refresh-ul este super-ok. VF-ul, nu stiu ce sa zic, nu prea il folosesc, folosesc doar LCD-ul. Dar asta are luminozitatea reglabila(2 setari - zi/noapte). Problema este ca e mic, la inceput o sa iti fie greu, pe parcurs te obisnuiesti.
Cam are zgomot, sau cel putin pentru gusturile mele.
Altfel e un aparat bun, nu am avut probleme cu el, obiectivul este Ultrasonic, este supersilentios la zoom, este f 2.8-3.1, ceea ce inseamna destul de luminos.
Are toate setarile manuale, are customWB... Nu are mod Bulb, ceea ce iar poate fi aiurea daca vrei sa faci  fulgere si alte asemenea.

#22
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Eram curios daca dcresource are dreptate...    "  In bright and dim light, viewing he EVF can be difficult. Unlike some other cameras, the S1 doesn't brighten the image on the screen in dim light, making it very hard to see what you're looking at. "

LCD-ul este de 1,5.  A60-ul ce il am in prezent tot atat are lcd-ul, deci nu trebuie sa ma obisnuiesc. Toate obiectele par sharp pe lcd, daca era mai mare era mult mai bine.  La A60 ecranul este protejat, adica are plastic transparent in fata. La S1 IS nu am vazut asa ceva. Asta e nasol. Se pune putin praf... il stergi..se zgarie.  Cum il protejezi? As putea sa-i pun folie d-aia transparenta, ca la telefoanele mobile, dar unii spun ca dauneaza LCD-ului.

Il legatura cu ISO... si celelalte modele stau cam la fel (cu exceptia lui Z2).  Tu ce ISO maxim folosesti?

Edited by ///M_phtoM, 13 April 2005 - 12:50.


#23
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
duminica trecuta am facut ceva fotografii cu s1, pe lumina destul de tare (orele prinzului, cer senin).
nu m-a deranjat EVF-ul, in schimb LCD-ul se cerea astupat bine cu palma ca sa poata fi "citit".

#24
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
Eu folosesc ISO 50 si 100 mai rar. Am folosit din greseala ISO 200 si pozele aratau destul de rau. Dar am printat 10/15 cateva si erau super-ok.
De folie de protectie nu am nevoie pentru ca ecranul fiind rotativ ramane acoperit atunci cand nu il folosesti. Si cand il folosesc am grija de el.

#25
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
am uitat sa mentionez un lucru destul de important(pt mine), nu se prea poate pune problema de macro. nu are functie dedicata si nu te poti apropia mai mult de 10cm....

#26
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
mda.. din pacate stiam. Noi sa fim sanatosi  :cursing:   Fuji S5500 are functie macro dar distanta minima este tot 10 cm, asa ca...:cursing: again

#27
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Trebuie sa ma hotarasc...  Cred ca aleg S1 IS.  O alegere mult mai buna cred ca ar fi fost Kodak DX7590 , dar este cu ~200 $ mai scumpa.

Daca mai are cineva ceva de spus(de rau sau de bine despre camera x sau y) sa spuna acum cat nu am dat verdictul.

#28
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
eu am S1 IS si sunt super multumit de ea
in conditii proaste de iluminare mai ales daca folosesti blitz te invat eu o metoda care face aparatul tau sa functioneze instantaneu.

mie imi place S1 ca este super rapid.
si la rafala e genial. daca ai card rapid faci rafala cat te tine. eu l-am incercat si m-am plictisit sa tot tin degetul apasat. nu am reusit sa umplu bufferul (asta e o chestie de fiță. nu o sa-ti foloseasca niciodata)

stabilizatorul chiar functioneaza. nu stiu ce sa-ti mai zic.

EVF-ul nu prea l-am folosit pentru ca nu se compara cu un viewfinderul unui SLR si mi-e aiurea sa-l folosesc. e mult mai comod LCD-ul.
chiar daca e soare puternic, mie mi-a fost indeajuns sa disting contururile pe LCD ca sa fac poze.

cam asta e smecheria. foloseste-l.

#29
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
acum ca tot ne-ai facut curiosi zi-ne si noua,astia care-l folosim deja, cum e cu metoda aia.ma intereseaza sa functioneze atunci cand nu folosesc blitzul...

#30
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
in aceeasi situatie ma aflu si eu..trebuie sa ma decid intre Canon S1, KM Z5 ai Panasonic Fz-10. Momentan inclin spre Z5 datorita LCD-ului de 2'. Sunt nerabdator sa vad cum arata noul S2.

#31
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
buan dimineata, raikk0nen ! care s2, ma rog frumos???

in al doilea rind, azi m-am jucat putin si cu un s5500... dat fiind ca nu am apucat sa vad pozele pe vreun monitor, n-am sa spun decit ca "sta" in mina mult mai bine decit s1.
sper sa revin cu detalii..

Edited by Taxon, 17 April 2005 - 18:55.


#32
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
post dublu, mr.fred da un delete aici, pls

Edited by Taxon, 17 April 2005 - 18:56.


#33
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Urmasul lui S1 IS. Nu stiam ca se numeste asa, dar stiam ca e pe drum.

#34
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
pana acum nu a fost anuntat nimic oficial dar e pe vine... ;)

#35
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Nu cred ca are rost sa il astept. Cine stie cat mai intarzie, si cine stie ce pretz o avea...

Sper sa nu regret mai tarziu.

#36
cosva

cosva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.03.2005
Nu cred ca are rost sa astepti, S1 este un aparat suficient de bun si daca ai un pic de experienta cu A60 sti ca un aparat Canon face toti banii. Eu am trecut de la A70 la S1 si sunt foarte multumit. Am citit despre Fuji S5500 si pare un aparat bun dar pe mine cel putin nu ma incanta 1MP in plus si consider un dezavantaj ca nu poti folosii zoomul in timpul filmarii iar de stabilizator nu se spune nimic ,deci probabil nu-l are iar  in acest caz cei 10x de zoom optic poti sa-i folosesti doar daca ai trepied sau ceva pe care sa sprijini aparatul. Inca un dezavantaj il consider tipul de memorie cu care este dotat Fuji S5500 (XD), pt ca este mai scump decat CF sau SD si este deocamdata limitat la 512MB.
S1 are si parti care displac dar care aparat foto nu le are. Unul perfect pt toata lumea inca nu s-a inventat, de aceea tu stii cel mai bine daca ti se potriveste sau nu.
regards,
cosva

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate