Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Pachet de date Orange- GPRS, sau cum vine asta ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Mah, ajutati-ma si pe mine cu un raspuns la ce va-ntreb ca mi-e asa de lene sa fac eu cercetari ...  :sleep:

Asa -- Orange ce fel de data-calls are ? GPRS, nu ?
Un prietenar de-al meu ce se relaxeaza prin Ro acuma vrea cica sa se conecteze la net cu un T28 (cre' ca-i prost la nas - pentru ca T28-ul n-are nici Wap, nici nimica :ciocan: ) si ma roaga sa-i gasesc un cablu T-28--Palm M515. Ca sa navigheze cu PDA-ul  lui pe net.
Si-l intreb :
"Ba, n-auzi, tu cum naiba vrei sa te conectezi tu in vre-un fel cu jegu de T28 ?!?!"  Adica ce fel de call de date sa faci cu el ?

IN fine, cablu T28-Palm515 nu exista -- ori isi ia un modul IrDA pentru T28 sau alt telefon. Ala inca nu mi-o raspuns ... :thinking:

NUma ca inca-s confuz cu data calls la Orange .

Pos' sa m-ajute cineva c-un raspuns clar ?


:Beer:
Trancanu

#2
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Nu iti trebuie neaparat WAP ca sa poti sa te conectezi la net cu telefonul mobil. Dar iti trebuie un calculator (laptop, pda), si in cazul asta mobilul e pe post de modem (incorect spus modem, dar o las asa). Ori pentru asta T28-ul cred ca va merge bine. GPRS ar fi fost misto sa aiba, ca l-ar fi taxat la trafic, nu la timpul de conectare.

#3
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Aha --- modem zici. :thinking:

Deci poa' sa se conecteze cu orice fel de cell ?
nu- ... tot is confuzat
:confused:

Trancanu

#4
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Detalii exacte nu stiu nici eu, decat din "cultura generala". Ideea e ca se pot realiza conexiuni de date prin telefonul mobil legat la un computer, dar viteza o sa fie de 3 lei (daca nu are HSCSD).

Uite un citat de pe site-ul Connex (legat de serviciu de transmisie de date):

Quote

Viteza de transmitere a datelor/faxului: 1200Ă·9600 bps (asincron/sincron), pana la 38,4 kbps prin utilizarea a 4 canale de comunicatii prin intermediul tehnologiei HSCSD;  
Protocoale CCITT: GSM RLP1, V.32, 42, V42bis, MNP4, MNP5;  
Interfete PC/Fax: RS 232 (interfata seriala);  
Port infrarosu;  
card PCMCIA tip II, III.  

Si ce zic ei ca ai nevoie:

Quote

un telefon mobil care sa permita efectuarea transmisiilor de date si fax; telefonul trebuie sa fie compatibil WAP pentru utilizarea serviciului Connex WAP, respectiv compatibil HSCSD pentru transmisii de date la viteze de pana la 38,4 kbps;  
computer (calculator portabil, agenda electronica). In configuratia standard computerul trebuie sa fie prevazut cu una dintre urmatoarele posibilitati de conectare la telefonul mobil GSM:  
port serial - legatura intre telefon si computer se realizeaza prin cablu serial compatibil cu telefonul mobil;  
port infrarosu;  
interfata PCMCIA tipul II - legatura intre telefon si computer se realizeaza prin cartela de date compatibila cu telefonul mobil.  

Si legat de itnrebarea ta:

Quote

Toate telefoanele GSM pot fi utilizate pentru transmisii de date si fax?  
Nu. De aceea, te rugam sa verifici specificatiile tehnice inainte de a cumpara un telefon GSM.  

Sper sa te ajute.

#5
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
Corect, merci mult pentru posturi.

Tocmai ii sunasem pe aia de la Ericsson care m-au lamurit.
Dupa cat stiu ei, nu exista un cablu de care ziceam eu- si chiar daca ar fi, n-ar ajuta decat la un banal schimb de date, pentru ca T28-ul n-are modem incorporat.

Solutia - daca vrei sa folosesti un T28 - este sa-ti iei momemu IrDA care este in sine un modem si il noectezi prin inflarosu la Palm.
Foarte simplu.

Inc-odata, merci mult pentru input.
/Hello

Trancanu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate