Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#1999
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004

View Postscm_ro, on 27th June 2012, 22:01, said:

Poti sa mai faci si altfel ca sa scapi de algele din vasul tampon. Eu iau din Praktiker, dar am vazut si in alte lanturi de magazine solutii pentru intretinerea piscinelor, printre ele fiind si unele impotriva algelor (algastop) parca sa numeste si o data pe luna pun solutie din asta in vasul tampon, eventual de 3-4 ori mai concentrata, o las 1-2 ore si apoi folosesc apa respectiva la udat gradina, si nu am avut probleme cu algele.
Multumesc, ma interesez de acest Algastop. In afara de aceasta solutie mai pui ceva dezinfectant (gen clor) in vasul tampon pentru eliminarea bacteriilor?

#2000
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cel mai important este sa nu stea in soare sau lumina puternica. Eu am observat la acvariul  meu ca atunci can este prea multa lumina naturala apar si alge.

#2001
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004

View Postketa, on 28th June 2012, 12:43, said:

Cel mai important este sa nu stea in soare sau lumina puternica. Eu am observat la acvariul  meu ca atunci can este prea multa lumina naturala apar si alge.
Nu sta, vasul este la subsol unde este semiintuneric. As vrea sa previn dezvoltarea algelor si a bacteriilor pentru ca apa este pentru baut. De aceea sunt interesat sa vad cu ce / cum sa tratez apa din vasul tampon pentru a ramane "curata" din toate punctele de vedere.
Multumesc pentru raspuns.

#2002
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007

View Postbakucsp, on 28th June 2012, 15:24, said:

Nu sta, vasul este la subsol unde este semiintuneric. As vrea sa previn dezvoltarea algelor si a bacteriilor pentru ca apa este pentru baut. De aceea sunt interesat sa vad cu ce / cum sa tratez apa din vasul tampon pentru a ramane "curata" din toate punctele de vedere.
Multumesc pentru raspuns.
si la mine sta tot in pivnita si trec prin vas cam 3-4 mc pe zi, in magazinele de bricolaj la piscine gasesti si clor si alte solutii pt controlul ph-ului. Dar nu stiu cat de indicate sunt daca la tine apa este potabila si beti din ea zi de zi. La mine nu este potabila si mu mi-am facut griji, caci si la piscina daca mai inghitu o gura de apa nu mori.

#2003
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postbakucsp, on 27th June 2012, 16:10, said:

Am cautat pe net acest Diclosol, dar nu am gasit nimic util. Ma intereseaza si pe mine aceasta pastila. Ai cumva un link / document cu acest produs? Poti sa-mi spui la ce firma ai gasit de cumparat? Peter
Subscriu.  :peacefingers:


View Postketa, on 28th June 2012, 12:43, said:

Cel mai important este sa nu stea in soare sau lumina puternica. [...]
Așa știam și eu...  :confuzzled:

#2004
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009

View Postketa, on 27th June 2012, 18:35, said:

@V A L I  si @ Prof_Silviu,

Pe admisie la hidrofor se poate monta un filtru mai grosier care sa retina particule mai fine de nisip sau altceva ce trece prin sita sorbului. Este bun acel filtru cu pahar cu sita fina din plastic. Pe refulare la hidrofor se pot monta si alte tipuri de filtre functie de necesitati.
Mersi mult de raspuns.
Imi era frica sa nu imi afecteze pompa.
O sa imi montez si dupa pompa un filtru mai bun. Imi puteti sugera ceva anume?

#2005
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Am si eu o intrebare. Imi trebuie o pompa pentru evacuarea apei dintr-o fosa septica. Apa din fosa e doar ce vine de la WC. Voiam sa stiu daca Gardena Clasic 6000 SP se descurca la asa ceva, fiind o pompa pentru apa murdara si cu impuritati pana la 25mm? Dat fiind faptul ca sunt si fecale acolo, ce se poate intampla? Nu am bani sa cumpar una speciala pentru asa ceva care costa in jur de 1500 lei.
[ http://www.gardena-shop.ro/Buyos_UploadFiles/ProductPictures/1790.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 29 June 2012 - 18:17.


#2006
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu merge.
Sigur este o gresala acolo. Au vrut sa spuna impuritati de maxim 2,5 mm nu 25 mm care inseamna 2,5 cm cam cat un ou micut de porumbel. E cu mult prea mult peste puterile acelei pompe.
Ai nevoie de o pompa dedicata cu tocator sau chemi vidanjorii si golesc fosa. Ca sa golesti doar zeama poti folosi orice pompa de apa murdara care sa fie introdusa intr-un butoi cu gaurele de max 5 mm si din care sa traga pompa. Intr-un final vei ramane cu partea groasa (namolul) care pe timp de iarna il scoti manual si il imprastii pe camp ca si ingrasamant natural sau poti folosi culturi de bacterii mancatoare de rahat care nu stiu exact ce rata de succes au. sau cum se comporta exact.

#2007
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Nu e nici o greseala. Uite aici. Sunt 2 sectiuni diferite. Setiunea pompelor pentru apa curata si semimurdara, care duc maxim la impuritati de 5mm. Si sectiunea pompelor de apa murdara, unde e si pompa din postul meu anterior.
Primele 2 pompe pentru apa murdara, pot trage impuritati de 2,5cm(pret 269 si 370 lei). Urmatoarele 2 trag pana la 3 cm iar cea care costa 798 lei, trage impuritati de 3,8cm.
Am gasit si pe okazii una la doar 159 lei care trage pana la 3cm.
Eu vreau sa trag, asa cum ai spus si tu, doar zeama. Iar in toamna su iarna scot si ce ramane mai gros. Dar chiar si daca pun un butoias cu gaurele de 5mm, tot va intra si zeama mai groasa pe acolo. Si asta voiam sa stiu. Daca pateste ceva pompa daca o las putin mai jos sa traga si ceva mai gros. Repet, nu tot ce e inauntru, doar sa nu mai fie zeama aia.

#2008
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lasand la o parte ceea ce inseamna reclama si altele de acest gen. Eu nu cunosc chiar toate tipurile de pompe si nici nu am cum, sunt o multime. Cea mai intrebatoare intrebare este (vorbesc din specificatiile celei mai scumpe pompe de acolo, cea de inox). Daca este capabila sa traga impuritati de 38 mm de ce pe evacuare au pus posibilitatea racordariii unui furtun de 1/2 ' - 13 mm ? Este adevarat ca au si optiunea unui racord de 1 1/2 respectiv 48-50 mm insa in practica sa impingi un gogoloi de 38 de mm pe o teava de 50 mm este destul de greu. Am incheiat cu partea de "contraziceri" constructive.

Cea mai mare problema nu este faptul ca aceste pompe nu pot impinge rahatul care este moale in felul lui si acest gen de pompa are o putere mare care permite macinarea doar prin turbina  (paleta) proprie insa mai sunt elemente ca hartia igienica sau alte chestii care au ca efect infasurarea pe turbina pina la blocarea acesteia si implicit arderea pompei. De aceea ti-am zis ca poti folosi orice pompa de apa murdara indplinind acea conditie care sa nu-i permita sa traga alte materii in afara de apa si rahat.

#2009
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Ok, mersi de sfaturi. M-am lamurit acum. M.am gandit si eu la hartie sa nu-mi faca probleme. O sa iau o pompa din asta sau cea gasita pe okazii ca e doar 159 lei. Si o sa incerc sa fac acel butoias asa cum mi-ai sugerat. Cred ca e cea mai buna si ieftina varianta.

#2010
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti sa revii cu rezultatele obtinute si sa impartasesti opiniile tale celor care poate se vor afla intr-o situatie asemanatoare. Ce si cum ai facut si care au fost rezultatele. Succes.

#2011
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
O intrebare legata de hidrofor:

Unde se pune filtrul cu cartus, pe admisie sau pe evacuare?
Este vorba de un hidrofor normal fara ejector, trage de la 6-7m, admisie/evacuare pe 1 tol, numai pentru apa menajera, nu pentru consum.

Vreau sa pun si niste robineti pe traseul tevii de apa (teava albastra de PEID).
De care e mai bine sa fie, de plastic (sau PEID sau ce-o fi) sau metalici? La pret sunt cam la fel.

Edited by tiz, 30 June 2012 - 17:36.


#2012
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Filtrele mai grosiere se monteaza inainte de hidrofor pentru a nu permite intrarea nisipului, filtrele mai fine pentru apa potabila sau menajera se monteaza dupa hidrofor.
Se poate monta un filtru mai grosier pe admisie si unul foarte fin pe evacuare.

#2013
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Multumesc.
Cam de cat ar fi filtrul grosier pe admisie? Nu vreau nici sa gatuiesc hidroforul. Filtre de care? de nailon (NN) sau bumbac sau PP ?

Si robineti de care? Din cei de plastic, speciali pentru teava PE sau din alama/bronz ?

#2014
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Filtrul pe intrare poate fi cu panza fina de nailon, iar despre robineti cred ca va trebui sa-i alegi functie de cat de des vor fi manevrati si de mediul in care vor sta. Nu am lucrat cu robineti de plastic asa ca nu stiu cum se comporta.

#2015
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
@raduk & bakucsp: Am gresit eu. Numele solutiei este Biclosol: http://www.biclosol.ro/

Edited by dude_79_trc, 02 July 2012 - 08:54.


#2016
dj joy

dj joy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.07.2007
Buna ziua.
Da-ti-mi va rog o sugestie pentru urmatoarea problema:
Put forat la 40 m din teava Valrom de 14-15 cm diametru. Apa se ridica la 20- 15 m.
Nu am curent electric deocamdata si vreau sa folosesc ce am adica un invertor continuu - alternativ de 600 W.
Am inteles ca nu trebuie sa folosesc pompa submersibila cu vibratii ca distruge putul.
Cum pot ridica apa la circa 2.5 -3 metri intr-un rezervor de 1000 litri situat langa put?
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate