Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Sugestii pentru Casti USB

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vendettahc

vendettahc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2009
As vrea sa-mi cumpar o pereche de casti cu microfon cu iesire prin USB  mai ales pentru muzica si pentru chat.Sa fie cat de cat ok si pentru gaming.Este important sa aiba si un fir intre 2 si 3 metri.Bugetul disponibil ar fi cam 150 RON.Pentru un produs foarte bun care ar merita diferenta cam 200 RON.Am gasit ceva ce pare a fi ok dar am citit ca pentru muzica nu prea sunt o alegere buna si nici nu sunt foarte confortabile.
http://www.pcgarage....gaming-headset/
Am un sistem de la Logitec X540 5-1 care imi ocupa toate intrarile la placa de suntet 3 la numar.Si as vrea sa pot folosi in paralel castile(atat audio cat si microfonul) fara a fi nevoit sa schimb tot timpul mufele.
Am o placa de sunet incorporata cu 3 iesiri de care sunt multumit.E ok pentru sistemul audio Logitec X 540.Dar as fi interesat si de o placa de sunet daca ar face o diferenta considerabila a sunetului pana in 100 RON atat pentru sistemul audio cat si pentru eventualele casti.

P.S.Imi cer scuze anticipat daca mai exista un Post asemanator.Nu prea am avut timp sa rasfoiec forumul.In acest caz imi puteti da linkul discutiilor pe aceeasi tema:)

Astept sugestii si pareri:)

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Casite/microfonul USB sunt de fapt o alta placa de sunet. Nu au nici o legatura cu placa de sunet existenta in PC, iti va aparea in mixerul din Windows ca alt device.
Vrei casti de gaming - uite exemple:
http://uk.europe.cre...p;product=17789
http://uk.europe.cre...o...806&listby=

Edited by SuperDuper, 17 April 2009 - 18:09.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Poti sa folosesti niste adaptoare de un leu bucata (un jack 3,5 mm stereo la 2 jackuri 3,5 mm stereo). Asa nu va mai trebui sa schimbi la mufe tot timpul, poti folosi castile actuale si te costa 2 lei. Eu asa am procedat.

#4
gman_

gman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 13.01.2009
sincer, nu prea cred ca o sa gasesti casti cu usb la 150 lei.
iti recomand astea.
sunt create special pt gaming, deci e evident ca si pt muzica sunt bune, si au si microfon, deci sunt si pt chat. noi sunt cam scumpe, la mana a 2a gasesti la 200 lei.

Edited by gman_, 20 April 2009 - 11:38.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgman_, on Apr 20 2009, 04:37, said:

sunt create special pt gaming, deci e evident ca si pt muzica sunt bune

Evident? De unde pana unde? A, se aude si ceva muzica in ele? Probabil... dar nu este suficient.

Edited by SuperDuper, 21 April 2009 - 02:01.


#6
gman_

gman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 13.01.2009

View PostSuperDuper, on Apr 21 2009, 03:00, said:

Evident? De unde pana unde? A, se aude si ceva muzica in ele? Probabil... dar nu este suficient.
multe jocuri sunt bazate in oarecare masura si pe sunet, deci e important la niste casti de gaming sa se auda clar, si daca se aude clar, nu sunt bune pt muzica? o.0
ce altceva mai vrei la muzica decat claritate?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce este aia "claritate"? Nu o sa iti fac aici teoria acusticii, dar crede-ma, sunetele din jocuri abia se ridica la nivelul de "claritate" al unor mp3-uri de bitrate scazut (asta chiar si sunt uneori). De unde "claritatea" nu este atat de importanta cat anume pozitionarea in spatiu, fazarea corecta in domeniul restrans de frecvente din jocuri. Fazare importata si in audio, dar nu suficienta... Eventual daca sunt cuplate la o placa care stie sa adauge si efecte EAX, cu atat mai bine - in cazul muzicii insa, este absolut irelevant aspectul EAX.

Edited by SuperDuper, 23 April 2009 - 02:54.


#8
vendettahc

vendettahc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2009
M-am mai uitat cred ca voi opta pentru acest model:
http://www.turbozone... JUG-00003.html
E un pret decent si intruneste necesitatile mele zic eu:) Sper ca sunt ok si pentru muzica si pentru SKYPE.Am incredere in produsele Microsoft.E una din cele mai mari corporatii totusi care nu prea isi permite sa dea rateuri.
In mod normal eu sunt fan Logitech dar produsele pe care mi le-am luat de la ei mi-au facut probleme inclusiv sistemul Logitech X540 la care un satelit cam zgarie si am fost nevoit sa-l deconectez ca ma zgaria pe creier.Designul produselor logitech intr-adevar fura multe priviri dar calitatea si pretul uneori lasa de dorit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate