Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8580 replies to this topic

#1855
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ca sa fiu putin gica contra, atunci la ce mi-au mai pus 2 perechi de iesiri la amplif ? Si la ce mi-am mai luat 2 perechi de boxe ?
Nu mai zic ca am 2 amplifuri in situatia asta, da' pe celalat l-am rezolvat mai usor, am pus o pereche la nivelul urechilor (in biblioteca) si cealalata sus pe biblioteca.

Edited by danyel61, 11 March 2019 - 12:41.


#1856
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postdanyel61, on 11 martie 2019 - 12:08, said:

De acord, eu ma gandeam la un 2 x stereo, 2 triunghiuri echilaterale, in fata si spate, ascultatorul fiind in centru. Cum spuneam, o sa incerc asezarea ca in carte, cu toate boxele pe fata.

Un sistem Hi-Fi, printre altele, trebuie să formeze o scenă, să ne dea impresia că suntem la un concert live ( excepție fac piesele gândite 3D, care sunt trase pe 4 piste, adică quadrofonic, sau cele 5.1, și pentru care avem nevoie de echipamentul potrivit).  În rest, 99% din muzică este gândită să vina din față, indiferent ca ascultam la casti sau la boxe.

#1857
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Ca sa le folosesti alternativ in acesasi in aceasi incapere sau in incaperi diferite,ori simultan(doar in încăperi diferite) daca impedanta echivalenta permite.
2-Le poti folosi simultan si in aceaasi incapere daca impedanta echivalenta permite si daca SUNT IDENTICE(altfel pot aparea o gramada de probleme;de la diferente de faza la diferente timbrale,de raspuns/spl etc....) SI POZITIONATE TOATE PE FATA UNELE LANGA ALTELE!

Edited by geo123, 11 March 2019 - 12:44.


#1858
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
In cluburi ce fel de semnal se foloseste? Mono? Cateodata mi-e dor de senzatia ceea cum ca muzica se aude de undeva de sus si de peste tot. Parca esti in muzica. La un sistem stereo normal trebue sa stai in varful triunghiului cu fata spre boxe dar cand ai incintele amplasate in fiecare colt al camerei poti sa stai cum vrei, unde vrei, ai impresia ca muzica canta in aer peste tot. Eu asa puneam boxele cand eram pustan si nu stiam de reguli. Imi placea..

#1859
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

View Postgeo123, on 11 martie 2019 - 12:43, said:

1-Ca sa le folosesti alternativ in acesasi in aceasi incapere sau in incaperi diferite,ori simultan(doar in încăperi diferite) daca impedanta echivalenta permite.
2-Le poti folosi simultan si in aceaasi incapere daca impedanta echivalenta permite si daca SUNT IDENTICE(altfel pot aparea o gramada de probleme;de la diferente de faza la diferente timbrale,de raspuns/spl etc....) SI POZITIONATE TOATE PE FATA UNELE LANGA ALTELE!

Pai in cartea tehnica nu sunt identice. Cat priveste impedanta, aici am o mica problema, pe boxe scrie 4-8, dar am setat ampliful pe 4.

View Postvinciun, on 11 martie 2019 - 12:44, said:

In cluburi ce fel de semnal se foloseste? Mono? Cateodata mi-e dor de senzatia ceea cum ca muzica se aude de undeva de sus si de peste tot. Parca esti in muzica. La un sistem stereo normal trebue sa stai in varful triunghiului cu fata spre boxe dar cand ai incintele amplasate in fiecare colt al camerei poti sa stai cum vrei, unde vrei, ai impresia ca muzica canta in aer peste tot. Eu asa puneam boxele cand eram pustan si nu stiam de reguli. Imi placea..

In tinerete, cand faceam pe dj-ul, aveam amplif cu 2 perechi de boxe, puse in colturi.

#1860
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In tinerete toti faceam greseli si diverse prostioare.....

#1861
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postdanyel61, on 11 martie 2019 - 12:48, said:

Cat priveste impedanta, aici am o mica problema, pe boxe scrie 4-8, dar am setat ampliful pe 4.

Dacă sunt Magnat-uri ai șanse destul de mari ca impedanța pe o zonă destul de mare să fie pe la ~ 4 ohmi ( nu mai rețin modelul, dar parcă postasem graficul și pe aici pe undeva).

Edited by alexx20alexx, 11 March 2019 - 12:57.


#1862
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La cluburi e alta abordare care nu are treaba cu normele hi-fi si reproducerea unei scene.
Acolo se urmareste obtinerea unui spl cat mai constant si ridicat in toate zonele de interes a clubului si corectarea deficiențelor de feedback ale incaperii unde aici e discutabil(deoarece masa de oameni care umple clubul modifica radical acustica)Cluburile care se respecta folosesc preseturi de procesare custom in functie de gradul de ocupare/dispunere.
In functie tepologia spațiului sun n metode de abordare si configurare.
Eu nu prea mi am batut capul ca lucrez in special pe outdoor sau indoor in sali mari de concert unde totul e de tip line aray.

Edited by geo123, 11 March 2019 - 12:58.


#1863
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Pai daca scrie 4-8 ai facut corect sa-l setezi pe 4. Fiindca tot ai adus in discutie. In mod normal, cand setezi 4 in loc de 8, la amplif se mai adauga o mica rezistenta in serie cu boxa banuiesc eu, ca sa rezulte in final 8 ohms, sa nu avem curent prea mare in circuit. De ce cand apas pe butonul care face trecerea de la 4 la 8 ohms pentru boxe nu aud absolut nicio schimbare la intensitatea sunetului.

#1864
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu se adauga nici o rezistenta.
Comutatorul ala limiteaza curentul prin etajul final ori micsorand tensiunea de alimentare(se folosesc infasurari separate sau clsa H) ori limitand semnalul din preamplificare la cele care nu sunt step-up.

#1865
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu la Magnat-urile mele nu am umblat la receiver, din cate stiu e default pe 8ohm

#1866
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La cele in clasa D la fel jongleaza cu alimentarea.

#1867
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Deci, am asa:
- Onkyo TX-8270 legat la Canton GLE 496.2 (A) si Canton GLE 436.2 (B) prin cabluri Qed profile 79
- Marantz MCR 611 legat la Audio Pro Image 11 + Q Acoustics 3020 (A, legate in serie) si (momentan) Techics (nu mai stiu codul) pe B, cabluri Qed profile 79.
Cantoanele sunt cele cu impedanta 4 - 8, celelalte sunt "normale" au impedanta "fixa".

#1868
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Deci eu trebuie sa schimb pe 4 ohm din receiver? la MMS 2002,202,252?

#1869
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postdanyel61, on 11 martie 2019 - 13:26, said:

Deci, am asa:
- Onkyo TX-8270 legat la Canton GLE 496.2 (A) si Canton GLE 436.2 (B) prin cabluri Qed profile 79
- Marantz MCR 611 legat la Audio Pro Image 11 + Q Acoustics 3020 (A, legate in serie) si (momentan) Techics (nu mai stiu codul) pe B, cabluri Qed profile 79.
Cantoanele sunt cele cu impedanta 4 - 8, celelalte sunt "normale" au impedanta "fixa".

Holy cow! Păi făcuși salată acolo. În primul rând, boxele ce conțin filtre pasive nu se leagă în serie... Posted Image


View PostFloriN_83, on 11 martie 2019 - 13:29, said:

Deci eu trebuie sa schimb pe 4 ohm din receiver? la MMS 2002,202,252?

Da.

Edited by alexx20alexx, 11 March 2019 - 13:32.


#1870
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
De ce ? Dupa stiinta mea, atat timp cat respecti impedantele de la amplif, poti sa le legi in serie sau paralel dupa bunul tau plac.
Da' ampliful ce face cu cele 2 perechi de iesiri cand mergi pe ambele (A+B) ? Nu tot in serie leaga boxele ? Ca doar n-are 4 amplifuri, tot 2 are. De ce pe spate spune sa nu depasesc 16 ohmi cand am cuplate A si B. Cel putin Marant-ul imi permite reglarea volumului separat pe A si B, pa cand Onkyo nu, da la fel pe ambele iesiri.
http://www.soundblog...toarelor-audio/

#1871
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe langa ce a spus alex mai sus, Nu se pun in paralel incinte diferite!!! (Am explicat mai sus)
De serie nici nu se discuta.

Singurul avantaj la dublatea incintelor este sporul de SPL de cca 3db pe hartie caci in realitate nici un amplif nu-si dubleaza puterea la injumatatirea impedantei pentru ca pierderi,subdimensionare etc...La trompete cu alimentare subdimensionata si racire proasta e posibil sa obtii presiune acustica chiar mai mica la injumatatirea impedantei si instabilitate in functionare.

Edited by geo123, 11 March 2019 - 13:51.


#1872
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Am mers (in tinerete) la multe chefuri cu o combina Pioneer (nu mai stiu modelul) pe care am pus cate 2 perechi de boxe, in serie, cele din dotarea combinei + inca doua sensibil egale ca putere si impedanta. Totul a mers ok, nu s-a stricat nimic. Binenteles, datorita cresterii impedantei, scade puterea. Am facut teste si in paralel, tot la fel, fara probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate