Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8580 replies to this topic

#8569
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,795
  • Înscris: 04.10.2014
Eu am luat 5 din astea, nu pot să mă plâng de achiziție: https://www.audiopho...hm-p-14185.html

De ce 5? Pentru că sistemul meu multicanal are 10 sateliți.

#8570
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Procesorul de sunet care le piloteaza?

#8571
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,795
  • Înscris: 04.10.2014
Nu am un procesor specializat. Configurația este receiver Marantz 7015 urmat pe Pre Out de o combinație de MiniDSP Flex HTx și MiniDSP Flex Digital la ieșirea cărora vin amplificatoarele.

Nu puteam folosi MiniDSP-urile pentru corecție în altă configurație, plus că pot pune amplificarea în aproprierea boxelor și scurta cablurile, eventual să le pun egale la toate boxele fără a avea lungimi excesive și colaci de cablu pe față.

#8572
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Fain! Imi imaginez cate experimente se pot face. Una din probleme, zic eu, e faptul ca te plictisesti de acelasi sunet, chiar perfect fiind. Si atunci e binevenit un sistem flexibil care sa-ti permita sa modifici scena muzicala.

#8573
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,795
  • Înscris: 04.10.2014
Sincer, eu unul nu mă plictisesc, pentru că nu ascult sunetul, ci muzica. Dacă o piesă îmi place din prima, îmi place la fel de mult și când o pun a mie una oară. Chiar dacă este fix același sunet. Singurul lucru pe care nu-l pot face oricând este să ascult aceeași melodie în buclă infinită, trebuie să le mai alternez dacă se instalează o saturație.

#8574
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Eu in schimb le mai alternez. Extremele fiind un sistem transparent cu un pc windows care nu schimba nimic muzicii si exagerarea comerciala, Tidal pe tv android, care pe langa un compresor de dinamica foarte prezent are si loudness infinit.

#8575
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 03 aprilie 2024 - 10:46, said:

Nu am un procesor specializat. Configurația este receiver Marantz 7015 urmat pe Pre Out de o combinație de MiniDSP Flex HTx și

Sa te bucuri de amplificatoare.
Acum ai sansa sa rezolvi vesnica dilema, ”de ce amplificare separata si nu receiver ”.
Dupa ce faci teste sa revi cu impresiile la rece, merita sau nu amplificare dedicata la sistem multicanal ?

#8576
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Sa vedem daca ghicesc.
In cazul lui nu vorbim de acelasi versus "amplificator hifi vs receiver" despre care vorbesc audiofilii. Cred ca a optat pentru amplificatoare de putere ca sa poata utiliza minidsp-uri pe fiecare canal.

Edited by vinciun, 03 April 2024 - 22:09.


#8577
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sa-mi iau una din asta sa o bag in priza cand imi vin prietenii, numai sa aiba ceva beculete colorate sa impresioneze:

https://www.audiopho...tg-p-19139.html

#8578
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai au si E2x2. Cu mai multe beculete

#8579
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Glumim noi , dar cica interfetele astea pt inregistrare de la Topping au cam cel mai calitativ etaj de iesire de casti dintre zeci, similare la pret sau chiar mai scumpe.
Lucru oarecum de asteptat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CHJGwVBGPXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un nene de urmarit.

Edited by edigee, 05 April 2024 - 16:04.


#8580
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa glumesc ar trebui sa ma pricep...

#8581
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Arata bine magazinul, cica Olanda:

https://www.soundimports.eu/en/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate