Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Sfaturi si pareri ortodoxe

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
525 răspunsuri în acest subiect

#37
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 455
  • Înscris: 15.03.2009

View Postmagda911, on Mar 25 2009, 21:18, said:

parinte 777, eu chiar nu inteleg de ce te mai obosesti sa ii convingi pe acesti oameni si nu ii lasi in seama lor? e treaba lor ce fac, e alegerea lor..unii sectarei se baga aiurea in seama pe aici doar sa faca zanzanie si sa tulbure apele, eu nu ii mai bag in seama de mult, nu vezi ca provoaca??

pt ca religia nu accepta decat oameni de partea ei sau impotriva ei. impotriva ei trebuie manipulati si convinsi altfel trebuie omorati.

religie  =  cancer

#38
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 25 2009, 20:30, said:

Aberatie!
Avraam nu s-a botezat deloc, dar si mai grav dupa cum zici tu, pagan?!  :surprise:
Dumnezeu i-a dat lui porunca ca de la el toti cei de parte barbateasca sa se taie imprejur (preinchipuirea Sf Botez crestin de mai tarziu) ca un legamant intre oameni si Dumnezeu:

,, Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur.  
  Să vă tăiați împrejur și acesta va fi semnul legământului dintre Mine și voi." (Geneza 17, 10-11)

,,Și era Avraam de nouăzeci și nouă de ani, când s-a tăiat împrejur." (Geneza 17, 24)

Au evreii botez? Nu au, dar au taierea imprejur care este ca un fel de botez. Iar Avraam s-a taiat imprejur pe la 90 de ani. Privitor la afirmatia mea ca Avraam era pagan la nastere, Biblia spune ca era din Caldeea. Iar caldeenii nu erau crestini si nu credeau in Dumnezeul lui Avraam:

Neemia 9
7 Tu, Doamne Dumnezeule, ai ales pe Avram, l-ai scos din Ur din Haldeia, și i-ai pus numele Avraam


Iata insa ca Avraam a fost si botezat, caci ce inseamna botezul la ortodocsi decat primirea numelui! Iar Avraam se numea Avram in casa parintilor sai iar Dumnezeu insusi l-a botezat si i-a pus numele de Avraam:

Geneza 17
5 Nu te vei mai numi Avram; ci numele tău va fi Avraam; căci te fac tatăl multor neamuri.


Daca nici asta nu mai este botez, atunci ce mai este, taica parinte?!

Si cine rataceste de data aceasta necunoscand scripturile?

View Postmagda911, on Mar 25 2009, 21:18, said:

parinte 777, eu chiar nu inteleg de ce te mai obosesti sa ii convingi pe acesti oameni si nu ii lasi in seama lor? e treaba lor ce fac, e alegerea lor..unii sectarei se baga aiurea in seama pe aici doar sa faca zanzanie si sa tulbure apele, eu nu ii mai bag in seama de mult, nu vezi ca provoaca??

Parintele este de admirat pentru curajul de a-si apara ideile si credinta. Ma indoiesc insa ca acest avant il va tine prea mult. Si ma indoiesc ca va ramane la fel de bland. In curand isi va transforma crucea in sabie, blandetea in urlete presarate cu jigniri si limba de porumbel se va despica precum limba sarpelui de la atata propavaduire printre pacatosi.
Si sa dea Dumnezeu sa ma insel! Dar nu exista calugaras ortodox, cat de bland, care sa nu fie gata macar sa-i ia la dracuieli pe "sectanti" si "rataciti" daca nu are destula putere si tupeu sa le puna bata pe spate. Ori poate biciul. Sa semene si ei putin cu Hristos!
Saru' mana taica parinte! Blagosloveste si iarta un pacatos care nu vrea decat sa se arate lumii exact asa cum este. Sa iasa la lumina adicatelea!
Saru' mana si piciorusele tuturor parintilor, parinteilor si taicilor calugari, calugarasi, calugarite, ierarhi, vladici si preafericiti!

Editat de tudorel666, 25 martie 2009 - 22:28.


#39
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Parintele este de admirat pentru curajul de a-si apara ideile si credinta. Ma indoiesc insa ca acest avant il va tine prea mult. Si ma indoiesc ca va ramane la fel de bland. In curand isi va transforma crucea in sabie, blandetea in urlete presarate cu jigniri si limba de porumbel se va despica precum limba sarpelui de la atata propavaduire printre pacatosi.
Si sa dea Dumnezeu sa ma insel! Dar nu exista calugaras ortodox, cat de bland, care sa nu fie gata macar sa-i ia la dracuieli pe "sectanti" si "rataciti" daca nu are destula putere si tupeu sa le puna bata pe spate. Ori poate biciul. Sa semene si ei putin cu Hristos!

Pasarica, ca sa-ti scot indoielile din cap. Cu potirul impartasaniei in fata si cu Preafericitul Daniel alaturi, pentru ca ispitesti oamenii, te-as carpi de ti-as face capatzana girofar, iubire. Ca sa fac marturisirii mele de credinta ortodoxe o concesie, ti-as da la ficat, ca sa nu ramai cu semne si sa te transformi intr-un fel de mucenic al Satanei, haha.
Si acu' lasa textele cu blandetea, si marturiseste din nou pe tac'tu Belial:

Ai sustinut, da sau nu, ca pasajul din Matei care vorbeste de botez in numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh este adaugat mai tarziu (in alte locuri ai zis si: de la diavol) ?
Sustii, da sau nu, ca binecuvantarea Apostolului Pavel "Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti" e altceva decat Scriptura ?

Ca daca e asa cum banuiesc eu, te-as carpi, Dumnezeu sa ma ierte, si cu Maica Domnului de fata, stii ca ce chestie, pen'ca cel mai mare rau pe care ti-l pot face eu e mai mic decat propria ta tampenie. Si mai las-o p-asta cu violentii popi ai ortodoxiei, ca poate-mi citezi si mie un cruciat ortodox sau vreun inchizitor ortodox roman daca tot faci atata caz. Iar cat priveste mirenii ortodocsi mai pacatoshei asha, din care ultimu' de pe lista iti vorbeste acu', daca m-ar lua Iisus la intrebari as zice ca pentru urechea lui Malhus a facut certare dar nu pedeapsa. Stii de ce pisik, pen'ca nu iesise Petru la interval cu bota si bazdoaca, aia iesisera. Cauta deci in ce pantofi sezi inainte sa ceri mila pacii si jertfa laudei.

#40
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmonokeros, on Mar 25 2009, 22:40, said:

Pasarica, ca sa-ti scot indoielile din cap. Cu potirul impartasaniei in fata si cu Preafericitul Daniel alaturi, pentru ca ispitesti oamenii, te-as carpi de ti-as face capatzana girofar, iubire. Ca sa fac marturisirii mele de credinta ortodoxe o concesie, ti-as da la ficat, ca sa nu ramai cu semne si sa te transformi intr-un fel de mucenic al Satanei, haha.
Si acu' lasa textele cu blandetea, si marturiseste din nou pe tac'tu Belial:

Ai sustinut, da sau nu, ca pasajul din Matei care vorbeste de botez in numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh este adaugat mai tarziu (in alte locuri ai zis si: de la diavol) ?
Sustii, da sau nu, ca binecuvantarea Apostolului Pavel "Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti" e altceva decat Scriptura ?

Ca daca e asa cum banuiesc eu, te-as carpi, Dumnezeu sa ma ierte, si cu Maica Domnului de fata, stii ca ce chestie, pen'ca cel mai mare rau pe care ti-l pot face eu e mai mic decat propria ta tampenie. Si mai las-o p-asta cu violentii popi ai ortodoxiei, ca poate-mi citezi si mie un cruciat ortodox sau vreun inchizitor ortodox roman daca tot faci atata caz. Iar cat priveste mirenii ortodocsi mai pacatoshei asha, din care ultimu' de pe lista iti vorbeste acu', daca m-ar lua Iisus la intrebari as zice ca pentru urechea lui Malhus a facut certare dar nu pedeapsa. Stii de ce pisik, pen'ca nu iesise Petru la interval cu bota si bazdoaca, aia iesisera. Cauta deci in ce pantofi sezi inainte sa ceri mila pacii si jertfa laudei.

Deci sustii, stapanul meu, ca unica mea sansa ca sa scap de iad si sa devin un bun ortodox este sa ma prezint in fata domniei tale, de fata cu preafericitul Daniel, Fecioara Maria si poate chiar Isus insusi si domnia ta sa ma botezi din nou facandu-mi ferfenita ficatul si ce-oi mai nimeri si ti-o placea?
Asta spuneam si eu ca inseamna ortodoxia!
Sa fii sanatos, dar eu nu vreau sa fiu ortodox si sa omor oamenii distrugandu-le ficatul!
Ma indoiesc insa ca preafericitul ti-ar da aprobarea pe fata. Cat priveste de o aprobare pe ascuns...nu bag mana in foc!

#41
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.074
  • Înscris: 11.11.2003
Mah baietzash, inca odata, asa, ca la prosti. Nu eu am sarit cu botu', amor. Nu eu am dat-o rupta in figuri ca stiu cum stau lucrurile. TU ai iesit la atac. Pe onoarea si pe raspunderea ta ai iesit. Nu odata, nu de doua ori. Ai impanat rubricile p-aici cu datu' tau cu clantza. Bun. Asuma-ti riscurile. Ortodoxia nu contine pe pamant perfectiunea neconditionata. Capisci ? Sa-ti vorbesc in alta limba ? Mai stiu engleza, franceza, italiana si spaniola, daca te ajuta cu ceva.
Si pe bune, nu mai poza in victima cand iesi cu intentie ipocrita sa dai cu laturi, avand calcul de jigodie in dosul mintii "hai sa hulesc pana se manie unul ca dupa aia i-arat cu degetul". Tocmai ca e pertinent ca gandesti asa, am tinut sa nu te dezamagesc. Sa fie altu' mai bun ca mine - voie ca la banu' Ghika. Eu nu ti-am grait ortodoxie de nivel teologal, amor, ca nu-s vrednic de cele inalte. Eu ti-am zis ce-ai pati versus humble me. Si ca ma consider indreptatit uman, chiar daca nu teologic, sa-ti arat pe caile aspre ca mascareala are limite, ca daca o fi vreunul vrednic sa-ti indrepte sufletelu' cu duhu blandetii, cu-atat mai bine tzarii si lui cu-atat mai bine.

#42
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmonokeros, on Mar 25 2009, 22:56, said:

Mah baietzash, inca odata, asa, ca la prosti. Nu eu am sarit cu botu', amor. Nu eu am dat-o rupta in figuri ca stiu cum stau lucrurile. TU ai iesit la atac. Pe onoarea si pe raspunderea ta ai iesit. Nu odata, nu de doua ori. Ai impanat rubricile p-aici cu datu' tau cu clantza. Bun. Asuma-ti riscurile. Ortodoxia nu contine pe pamant perfectiunea neconditionata. Capisci ? Sa-ti vorbesc in alta limba ? Mai stiu engleza, franceza, italiana si spaniola, daca te ajuta cu ceva.
Si pe bune, nu mai poza in victima cand iesi cu intentie ipocrita sa dai cu laturi, avand calcul de jigodie in dosul mintii "hai sa hulesc pana se manie unul ca dupa aia i-arat cu degetul". Tocmai ca e pertinent ca gandesti asa, am tinut sa nu te dezamagesc. Sa fie altu' mai bun ca mine - voie ca la banu' Ghika. Eu nu ti-am grait ortodoxie de nivel teologal, amor, ca nu-s vrednic de cele inalte. Eu ti-am zis ce-ai pati versus humble me. Si ca ma consider indreptatit uman, chiar daca nu teologic, sa-ti arat pe caile aspre ca mascareala are limite, ca daca o fi vreunul vrednic sa-ti indrepte sufletelu' cu duhu blandetii, cu-atat mai bine tzarii si lui cu-atat mai bine.

Domnule, daca singur recunosti ca nu le stii pe cele inalte de vreme ce "nu esti vrednic de ele", ce ai vrea sa ma inveti? Cele joase?! Pai pe astea le stiu si eu si vreau sa scap de ele iar domnia ta, dupa limbaj si atitudine, tocmai spre ele pari sa ma tragi! Nu m-as supara totusi daca ti-ar veni pastorul, adica preotul ce te confeseaza, sau macar preotul, caci sper ca este preot, care a deschis acest topic si ne-ar da un sfat avizat despre cum sa ridicam aceasta discutie, de la cele joase, care vad ca te coplesesc uneori, spre cele inalte.
Gand bun si o inima usoara, semen al meu!
Si te rog inca o data sa ma ierti ca sunt prea prost sa te ajut si sa-ti alin oful pe care vad ca il ai. Blagosloveste frate pe un prost ce te-a suparat!

Editat de tudorel666, 25 martie 2009 - 23:08.


#43
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Domnule, daca singur recunosti ca nu le stii pe cele inalte de vreme ce "nu esti vrednic de ele", ce ai vrea sa ma inveti? Cele joase?!

Hai mah pisik. Umbla trufia invesmantata in hula tipand "vreau sa ma indrept". Si mai e si insistenta. Ortodoxia e de cacao, zici tu. Pai ce mai stai. Fa pasi accelerati spre paradis. Umple-i pe popi de invidie !

#44
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmonokeros, on Mar 25 2009, 23:18, said:

Hai mah pisik. Umbla trufia invesmantata in hula tipand "vreau sa ma indrept". Si mai e si insistenta. Ortodoxia e de cacao, zici tu. Pai ce mai stai. Fa pasi accelerati spre paradis. Umple-i pe popi de invidie !

Da, recunosc ca sunt trufas. Tocmai de aceea ma straduiesc sa ii respect mai ales pe cei care rad de mine. Nu iti zic sa incerci si domnia ta. Recunosc insa ca o fac cu placere.
O noapte placuta, domnule! Sper sa ne vedem cand s-o face ziua!

Editat de tudorel666, 25 martie 2009 - 23:45.


#45
netzacoatl

netzacoatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 12.03.2009
monokeros wrote :
Pasarica, ca sa-ti scot indoielile din cap. Cu potirul impartasaniei in fata si cu Preafericitul Daniel alaturi, pentru ca ispitesti oamenii, te-as carpi de ti-as face capatzana girofar, iubire. Ca sa fac marturisirii mele de credinta ortodoxe o concesie, ti-as da la ficat, ca sa nu ramai cu semne si sa te transformi intr-un fel de mucenic al Satanei, haha.

evreule, iarasi nu poti sa iti stapanesti rautatea specifica, nu ? :naughty:

#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnetzacoatl, on Mar 25 2009, 23:45, said:

monokeros wrote :
Pasarica, ca sa-ti scot indoielile din cap. Cu potirul impartasaniei in fata si cu Preafericitul Daniel alaturi, pentru ca ispitesti oamenii, te-as carpi de ti-as face capatzana girofar, iubire. Ca sa fac marturisirii mele de credinta ortodoxe o concesie, ti-as da la ficat, ca sa nu ramai cu semne si sa te transformi intr-un fel de mucenic al Satanei, haha.

evreule, iarasi nu poti sa iti stapanesti rautatea specifica, nu ? :naughty:

Nu este rau, domnule, este bun ca painea calda. Sunt convins ca da de pomana si si-ar da si viata pentru prietenii lui. Mie imi vorbeste asa doar pentru ca nu ii sunt prieten. Si numai eu si prostia mea suntem de vina.
Sa fii iubit!

#47
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postmagda911, on Mar 25 2009, 21:18, said:

parinte 777, eu chiar nu inteleg de ce te mai obosesti sa ii convingi pe acesti oameni si nu ii lasi in seama lor? e treaba lor ce fac, e alegerea lor..unii sectarei se baga aiurea in seama pe aici doar sa faca zanzanie si sa tulbure apele, eu nu ii mai bag in seama de mult, nu vezi ca provoaca??
Ai dreptate! Le-am explicat de atatea ori ca acest topic este pentru noi ortodocsii, dar ,,... pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară..." (Ioan 6, 37) :sadwalk:  



View Posttudorel666, on Mar 25 2009, 22:27, said:

1) Au evreii botez? Nu au, dar au taierea imprejur care este ca un fel de botez. Iar Avraam s-a taiat imprejur pe la 90 de ani.

2) Privitor la afirmatia mea ca Avraam era pagan la nastere, Biblia spune ca era din Caldeea. Iar caldeenii nu erau crestini si nu credeau in Dumnezeul lui Avraam

3) Iata insa ca Avraam a fost si botezat, caci ce inseamna botezul la ortodocsi decat primirea numelui!
Iar Avraam se numea Avram in casa parintilor sai iar Dumnezeu insusi l-a botezat si i-a pus numele de Avraam

4) Daca nici asta nu mai este botez, atunci ce mai este, taica parinte?!

5) Si cine rataceste de data aceasta necunoscand scripturile?

6) Parintele este de admirat pentru curajul de a-si apara ideile si credinta. Ma indoiesc insa ca acest avant il va tine prea mult. Si ma indoiesc ca va ramane la fel de bland. In curand isi va transforma crucea in sabie, blandetea in urlete presarate cu jigniri si limba de porumbel se va despica precum limba sarpelui de la atata propavaduire printre pacatosi.
Si sa dea Dumnezeu sa ma insel!

7) Dar nu exista calugaras ortodox, cat de bland, care sa nu fie gata macar sa-i ia la dracuieli pe "sectanti" si "rataciti" daca nu are destula putere si tupeu sa le puna bata pe spate. Ori poate biciul. Sa semene si ei putin cu Hristos!

8) Saru' mana taica parinte! Blagosloveste si iarta un pacatos care nu vrea decat sa se arate lumii exact asa cum este. Sa iasa la lumina adicatelea!
1) Pai eu nu am zis la fel?

2) Nu conteaza tara si locul unde se afla Avraam cand l-a chemat Dumnezeu, ci conteaza spita neamului iudaic din care facea parte.
Ia priveste si admira:

,,Și Iisus Însuși era ca de treizeci de ani când a început (să propovăduiască), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli......

......fiul lui Isaac, fiul lui Avraam, fiul lui Tara, fiul lui Nahor,  
Fiul lui Serug, fiul lui Ragav, fiul lui Falec, fiul lui Eber, fiul lui Sala,  
Fiul lui Cainam, fiul lui Arfaxad, fiul lui Sim, fiul lui Noe, fiul lui Lameh,  
Fiul lui Matusala, fiul lui Enoh, fiul Iaret, fiul lui Maleleil, fiul lui Cainam,  
Fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu." ( Luca 3, 23 si 34-38)

Deci!  :signher:

3) Avraam nu a fost botezat, ci taiat imprejur care simboliza Botezul (crestin), iar tu trebuie sa stii ca prin taina Sf Botez cel ce se boteaza devine crestin si din momentul acela isi poate lucra mantuirea...

Nu la Botez se nume numele, ci atunci este doar botezat cu numele pe care deja il are din a opta zi de la nastere cand preotul ii citeste pruncului o rugaciune pentru punerea numelui asa cum se practica si in vremea Mantuitorului:

,,Și când s-au împlinit opt zile, ca să-L taie împrejur, I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece." (Luca 2, 21)

4) Deci, schimbarea numelui inseamna o schimbare launtrica a omului, dar nu botez, ca daca in viata merg la primarie si imi schimb numele nu inseamna ca m-am botezat...
Mantuitorul a schimbat numele lui Petru:

,,Iisus, privind la el, i-a zis: Tu ești Simon, fiul lui Iona; tu te vei numi Chifa (ce se tâlcuiește: Petru)." (Ioan 1, 42)

Chiar si Saul si-a schimbat numele in Pavel, ceva mai tarziu dupa convertirea la crestinism, dar asta nu a implicat taina Sf Botez.

5) Tot tu! :(

6) Sa dea Dumnezeu sa te inseli!

7) Prefer biciuirea prin cuvant... :)

8) Dumnezeu sa te aiba in grija! Desi, tare ma tem de smerenia ta ipocrita...  :hypocrite:



View Posttudorel666, on Mar 25 2009, 23:07, said:

Nu m-as supara totusi daca ti-ar veni pastorul, adica preotul ce te confeseaza, sau macar preotul, caci sper ca este preot, care a deschis acest topic si ne-ar da un sfat avizat despre cum sa ridicam aceasta discutie, de la cele joase, care vad ca te coplesesc uneori, spre cele inalte.
Sfat avizat:

,,Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea.  
  Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne întru iubirea Mea după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu și rămân întru iubirea Lui." (Ioan 15, 9-10)

:excl: ,,Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.  
Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții."
(Ioan 13, 34-35)

#48
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

evreule, iarasi nu poti sa iti stapanesti rautatea specifica, nu ?

Pisy, scuze, arab dupa tata si crestin prin optiune. Si mai slabiti-o p-asta cu ce va victimizeaza pe voi ortodocsii ca mai are lumea un pic si va pune la iconostas martiri ai mancatului de cacat pe forum. N-aveti loc de ortodoxie sa bubuie ceru' de faptele voastre bune, LOL. Dumnezeul mustelor si bazaiala pe rahat is nitel mai aproape de "maaarea" voastra pofta de iubire.

#49
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostParintele777, on Mar 26 2009, 01:20, said:

Ai dreptate! Le-am explicat de atatea ori ca acest topic este pentru noi ortodocsii, dar ,,... pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară..." (Ioan 6, 37) :sadwalk:  




1) Pai eu nu am zis la fel?

2) Nu conteaza tara si locul unde se afla Avraam cand l-a chemat Dumnezeu, ci conteaza spita neamului iudaic din care facea parte.
Ia priveste si admira:

,,Și Iisus Însuși era ca de treizeci de ani când a început (să propovăduiască), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli......

......fiul lui Isaac, fiul lui Avraam, fiul lui Tara, fiul lui Nahor,  
Fiul lui Serug, fiul lui Ragav, fiul lui Falec, fiul lui Eber, fiul lui Sala,  
Fiul lui Cainam, fiul lui Arfaxad, fiul lui Sim, fiul lui Noe, fiul lui Lameh,  
Fiul lui Matusala, fiul lui Enoh, fiul Iaret, fiul lui Maleleil, fiul lui Cainam,  
Fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu." ( Luca 3, 23 si 34-38)

Deci!  :signher:

3) Avraam nu a fost botezat, ci taiat imprejur care simboliza Botezul (crestin), iar tu trebuie sa stii ca prin taina Sf Botez cel ce se boteaza devine crestin si din momentul acela isi poate lucra mantuirea...

Nu la Botez se nume numele, ci atunci este doar botezat cu numele pe care deja il are din a opta zi de la nastere cand preotul ii citeste pruncului o rugaciune pentru punerea numelui asa cum se practica si in vremea Mantuitorului:

,,Și când s-au împlinit opt zile, ca să-L taie împrejur, I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece." (Luca 2, 21)

4) Deci, schimbarea numelui inseamna o schimbare launtrica a omului, dar nu botez, ca daca in viata merg la primarie si imi schimb numele nu inseamna ca m-am botezat...
Mantuitorul a schimbat numele lui Petru:

,,Iisus, privind la el, i-a zis: Tu ești Simon, fiul lui Iona; tu te vei numi Chifa (ce se tâlcuiește: Petru)." (Ioan 1, 42)

Chiar si Saul si-a schimbat numele in Pavel, ceva mai tarziu dupa convertirea la crestinism, dar asta nu a implicat taina Sf Botez.

5) Tot tu! :(

6) Sa dea Dumnezeu sa te inseli!

7) Prefer biciuirea prin cuvant... :)

8) Dumnezeu sa te aiba in grija! Desi, tare ma tem de smerenia ta ipocrita...  :hypocrite:




Sfat avizat:

,,Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea.  
  Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne întru iubirea Mea după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu și rămân întru iubirea Lui." (Ioan 15, 9-10)

:excl: ,,Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.  
Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții."
(Ioan 13, 34-35)

Parinte, deduc ca Avraam a murit nebotezat si ca toti cei care se trag din Adam sunt de neam iudaic. Am inteles bine sau nu?

Iar botezul ce inseamna pana la urma? Sa te bage cineva in apa si atat?

Privitor la smerenia mea, imi cunosti inima si stii ca este ipocrita sau sincera?

#50
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.230
  • Înscris: 01.12.2008
A rămâne credincios tradițiilor moștenite face parte din prejudecățile principale. Și mulți dintre acei care își îndeplinesc datoriile lor religioase, vor de fapt să nu mai fie bătuți la cap cu Isus Hristos și cu subiectele biblice. Un număr tot mai mare de oameni ajung la concluzia că au fost induși în eroare și înșelați, în politică și în religie, cu sau fără Dumnezeu. Cauza acestei stări și evoluții este, nu în ultimul rând, în diferitele religii.

Desigur, cei mai mulți oameni sunt sub impresia că liderii lor religioși fac totul ca să-i călăuzească pe calea cea dreaptă. De la naștere până la moarte oamenii sunt tratați cu ritualuri și ceremonii deșarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea și fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creștine cu structurile lor organizate nu fac excepție. Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte proba Cuvântului , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început.

Fișiere atașate



#51
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

A rămâne credincios tradițiilor moștenite face parte din prejudecățile principale. Și mulți dintre acei care își îndeplinesc datoriile lor religioase, vor de fapt să nu mai fie bătuți la cap cu Isus Hristos și cu subiectele biblice. Un număr tot mai mare de oameni ajung la concluzia că au fost induși în eroare și înșelați, în politică și în religie, cu sau fără Dumnezeu. Cauza acestei stări și evoluții este, nu în ultimul rând, în diferitele religii.

Desigur, cei mai mulți oameni sunt sub impresia că liderii lor religioși fac totul ca să-i călăuzească pe calea cea dreaptă. De la naștere până la moarte oamenii sunt tratați cu ritualuri și ceremonii deșarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea și fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creștine cu structurile lor organizate nu fac excepție. Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte proba Cuvântului , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început.

Spune-mi te rog sursele tale privind biserica de la inceput...

#52
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 304
  • Înscris: 31.08.2008

View Postdihorul_indraznet, on Mar 25 2009, 08:26, said:

pt ca religia nu accepta decat oameni de partea ei sau impotriva ei. impotriva ei trebuie manipulati si convinsi altfel trebuie omorati.

religie  =  cancer
ai na? care va sa zica daca ma prinzi ma omori bre? hai ca vorbesti vorbe, de fapt stai ca stiu... :rolleyes:

#53
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Spune-mi te rog sursele tale privind biserica de la inceput..

Oricine are o Biblie ...poate citii Faptele Apostolilor ,acolo gasim practicarea crestinismului autentic ,botezul biblic ...etc.!

42. Ei stăruiau în învățătura apostolilor, în legătura frățească, în frângerea pâinii, și în rugăciuni.
43. Fiecare era plin de frică, și prin apostoli se făceau multe minuni și semne.


#54
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Posttudorel666, on Mar 26 2009, 12:24, said:

1) Parinte, deduc ca Avraam a murit nebotezat si ca toti cei care se trag din Adam sunt de neam iudaic. Am inteles bine sau nu?

2) Iar botezul ce inseamna pana la urma? Sa te bage cineva in apa si atat?

3) Privitor la smerenia mea, imi cunosti inima si stii ca este ipocrita sau sincera?
1) Deci, pana la adevaratul Botez, din Noul Testament, in Vechiul Testament, el a fost simbolizat prin mai multe actiuni ca de ex:

- taierea imprejur a tuturor celor de parte barbateasca incepand cu Avraam...
,,Iar legământul dintre Mine și tine și urmașii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziți, este acesta: toți cei de parte bărbătească ai voștri să se taie împrejur." (Geneza 17, 10)  

- trecerea prin Marea Rosie a israelitilor impreuna cu Moise...
,,Și toți, întru Moise, au fost botezați în nor și în mare." (I Corinteni 10, 2)

- potopul in timpul lui Noe:
,,Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.   
   Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos..." (I Petru 3, 20-21)  

- botezul Sf Ioan Botezatorul, care boteza doar cu apa spre iertarea pacatelor...
,,Eu unul vă botez cu apă spre pocăință..." (Matei 3, 11)

:excl: Adevaratul Botez cel ,,cu Duh Sfânt și cu foc" (Matei 3, 11) a fost instaurat de Mantuitorul Hristos:
,,Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele  Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh..." (Matei 28, 19)

2) Daca tu consideri ca botezul este doar o introducere in apa a cuiva... esti dragut atunci sa-mi spui ce diferenta este intre el si faptul ca si mama ta ti-a facut baie cand ai fost mic? :)

Botezul crestin de astazi are valoare pentru mantuire:

,,Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5)

Cel mai frumos despre importanta Sf Botez explica Sf Ap Pavel:

,,Au nu știți că toți câți în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?  
Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții;  
Căci dacă am fost altoiți pe El prin asemănarea morții Lui, atunci vom fi părtași și ai învierii Lui,  
Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului.  
Căci Cel care a murit a fost curățit de păcat.  
Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom și viețui împreună cu El,  
Știind că Hristos, înviat din morți, nu mai moare. Moarta nu mai are stăpânire asupra Lui.  
Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăiește, trăiește lui Dumnezeu.  
Așa și voi, socotiți-vă că sunteți morți păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru." (Romani 6, 3-11)

:excl: Deci, prin Botez murim si ne nastem spiritual la o noua viata cu si in Hristos!

3) Prin expresia mea: ,,tare ma tem de smerenia ta ipocrita..." aratam indoaiala si banuiala mea, dar nu aratam siguranta realitatii...

Stai linisitit, ca ai scapat de:  :tomato:
:)

Editat de Parintele777, 27 martie 2009 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate