Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

cum cureti limba?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
M-ați făcut curios, o să încerc!

#20
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Daca mi se permite o umila parere; eu as umbla mai intai la cauza si nu la efect.
E bine de vazut de ce se incarca excesiv limba cu bacterii, vreo candidoza, ceva, pt. ca unora nu li se incarca deloc sau mai putin.

exista deja in comert aparate speciale pt. curatat

Attached File  DSC00612.JPG   343.33K   72 downloadsAttached File  DSC00615.JPG   331.1K   67 downloads

e de marimea unui aparat de barbierit (e si pe albastru :P   :puke:   :tooth: )

#21
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostG_DD, on Mar 12 2009, 15:23, said:

Daca mi se permite o umila parere; eu as umbla mai intai la cauza si nu la efect.
E bine de vazut de ce se incarca excesiv limba cu bacterii, vreo candidoza, ceva, pt. ca unora nu li se incarca deloc sau mai putin.

exista deja in comert aparate speciale pt. curatat

Attachment DSC00612.JPGAttachment DSC00615.JPG

e de marimea unui aparat de barbierit (e si pe albastru :P   :puke:   :tooth: )

Chestia aia expusa de tine e total inutila. Am luat si eu una, de fenta. Normal ca ai impresia ca nu se incarca, din moment ce "periuta" este complet pe langa. Daca ai ajuns la depuneri care se iau pana si pe o lamela moale de cauciuc, e clar ca ai o problema.
Incearca si tu, sanatosule, cu o lingurita si mai vorbim apoi. :)
Apropo, pentru informarea ta, nu exista "nu se incarca". :D

#22
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View Postkr0k0dilu, on Mar 13 2009, 13:45, said:

Chestia aia expusa de tine e total inutila. Am luat si eu una, de fenta. Normal ca ai impresia ca nu se incarca, din moment ce "periuta" este complet pe langa. Daca ai ajuns la depuneri care se iau pana si pe o lamela moale de cauciuc, e clar ca ai o problema.
Incearca si tu, sanatosule, cu o lingurita si mai vorbim apoi. :)
Apropo, pentru informarea ta, nu exista "nu se incarca". :D

Aaalooo, ce e asta ? Despre ce depuneri care se iau pe mana vorbesti ? Despre ce problema pe care esti tu sigur ca o am vorbesti(dinnou) ? :huh:
Ce e cu chestia cu "sanatosule'' ???
nici macar nu am zis ca am nevoie de ceva, ca as fi incercat cu ceva si a mers sau nu, pur si simplu am aratat o "ustensila" ce se gaseste in comert. Nici macar nu am zis ca o folosesc sau nu, sau daca e buna sau nu
si daca poti tu sa crezi nesanatosule chiar am vazut persoane cu limba roz :P , probabil ca tu ai zice ca si-o dau cu soda caustica de moment ce "nu exista nu se incarca" !
Ma mir ca nu te-ai luat de ce am zis eu cu umblatul la cauza...
:w00t: cee luumeee, doamneee !

Edited by G_DD, 13 March 2009 - 14:13.


#23
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 14:07, said:

Aaalooo, ce e asta ? Despre ce depuneri care se iau pe mana vorbesti ? Despre ce problema pe care esti tu sigur ca o am vorbesti(dinnou) ? :huh:
Ce e cu chestia cu "sanatosule'' ???
nici macar nu am zis ca am nevoie de ceva, ca as fi incercat cu ceva si a mers sau nu, pur si simplu am aratat o "ustensila" ce se gaseste in comert. Nici macar nu am zis ca o folosesc sau nu, sau daca e buna sau nu
si daca poti tu sa crezi nesanatosule chiar am vazut persoane cu limba roz :P , probabil ca tu ai zice ca si-o dau cu soda caustica de moment ce "nu exista nu se incarca" !
Ma mir ca nu te-ai luat de ce am zis eu cu umblatul la cauza...
:w00t: cee luumeee, doamneee !

Lol man, preferi sa te agiti in loc sa citesti cu atentie. Sa le luam pe rand.

Tu "acuzai" lumea ca daca simte nevoia sa-si curete limba inseamna ca are o problema cu depunerile. N-are lumea nici o problema, toata lumea are un minim de depuneri pe limba, care poate fi evidentiat cu o lingurita.
Periuta expusa de tine este ineficienta. Mie personal nu-mi ia absolut nimic, asta inseamna ca n-am depuneri deloc? Nu, inseamna ca periuta aia de cauciuc e total ineficienta, sau poate e dedicata tocmai persoanelor care au exces de depuneri (nefiresti cred).

Faza cu "sanatosule" era o ironie cu spirit exclusiv de gluma, asupra faptului ca insinuiai ca cei care isi curata limba ar avea vreo problema cu depunerile, de nu stiu ce natura. Atunci cand sustii idei aberante fii pregatit sa primesti si usoare ironii la schimb. Vroiam doar sa evidentiez faptul ca tu te crezi mai sanatos doar pentru faptul ca nu ti-ai testat niciodata depunerile de pe limba, din moment ce nu pari familiarizat cu fenomenul. ;)

LE:
Prima parte a mesajului meu initial se referea exclusiv la periuta expusa de tine, in situatii ipotetice. Prea ai perceput-o personal, cand eu analizam doar periuta cu pricina, pe care culmea, chiar pricepusem ca tu n-o ai ci doar vorbesti din auzite. Deci e clar ca nu te vizam, ci blamam doar periuta.

Sunt din ce in ce mai uimit cum oamenii tind imediat sa ia vorbele la modul dramatic, punandu-se imediat in ipostaza de victima...

Edited by kr0k0dilu, 13 March 2009 - 14:53.


#24
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View Postkr0k0dilu, on Mar 13 2009, 14:48, said:

Lol man, preferi sa te agiti in loc sa citesti cu atentie. Sa le luam pe rand.

Tu "acuzai" lumea ca daca simte nevoia sa-si curete limba inseamna ca are o problema cu depunerile. N-are lumea nici o problema, toata lumea are un minim de depuneri pe limba, care poate fi evidentiat cu o lingurita.
Periuta expusa de tine este ineficienta. Mie personal nu-mi ia absolut nimic, asta inseamna ca n-am depuneri deloc? Nu, inseamna ca periuta aia de cauciuc e total ineficienta, sau poate e dedicata tocmai persoanelor care au exces de depuneri (nefiresti cred).

Faza cu "sanatosule" era o ironie cu spirit exclusiv de gluma, asupra faptului ca insinuiai ca cei care isi curata limba ar avea vreo problema cu depunerile, de nu stiu ce natura. Atunci cand sustii idei aberante fii pregatit sa primesti si usoare ironii la schimb. Vroiam doar sa evidentiez faptul ca tu te crezi mai sanatos doar pentru faptul ca nu ti-ai testat niciodata depunerile de pe limba, din moment ce nu pari familiarizat cu fenomenul. ;)

Sunt din ce in ce mai uimit cum oamenii tind imediat sa ia vorbele la modul dramatic, punandu-se imediat in ipostaza de victima...

Mai spun o singura data si cu asta inchei:
Nu acuzam pe nimeni cu nimic, tocmai la cei cu depuneri excesive ma refeream sa nu fie ceva mai mult decat o limba incarcata doar.
Si inca o data nu vobeam de mine, ci in general, ti se pare tie ca nu sunt familiarizat cu fenomenul.
Bine inteles ca sunt atent la tot ce tine de igiena, dar nu vorbeam de mine, asa ca tu tragi concluzii aiurea despre mine si perceptia mea despre igiena.
Nu sunt genul de om care sa sustina idei aberante, dar trebuie sa iei in calcul si alte cauze ale depunerilor(sau mai bine zis la ce li se poate parea unora doar depuneri), cine e in domeniu poate confirma asta ! (si chiar va rog)
Si daca stau bine sa ma gandesc tu esti cel care pica in ipostaza de victima si mai mult nu ai inteles nimic din ce am spus, pt. ca nu ai citit cu atentie...dar nu mai discut ca e clar ca esti din aceia care inteleg doar ce vor
Punct.

Edited by G_DD, 13 March 2009 - 15:10.


#25
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostG_DD, on Mar 12 2009, 15:23, said:

Daca mi se permite o umila parere; eu as umbla mai intai la cauza si nu la efect.
E bine de vazut de ce se incarca excesiv limba cu bacterii, vreo candidoza, ceva, pt. ca unora nu li se incarca deloc sau mai putin.

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 15:07, said:

Mai spun o singura data si cu asta inchei:
Nu acuzam pe nimeni cu nimic, tocmai la cei cu depuneri excesive ma refeream sa nu fie ceva mai mult decat o limba incarcata doar.
Topicul asta nu era despre limbi incarcate excesiv, asa ca implicit ne-ai bagat pe toti cei care isi curata limba in aceasta oala. Fa si tu comparatie intre cum ai inceput, din senin, si ceea ce sustii acum.
Ma duc si eu pe un topic despre cum sa ne spalam masinile si le zic direct celor de acolo ca daca au masinile incarcate excesiv de mizerie e semn de lipsa de civilizatie. Cum ti se pare?

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 15:07, said:

Si inca o data nu vobeam de mine, ci in general, ti se pare tie ca nu sunt familiarizat cu fenomenul.
Stiu ca nu vorbeai de tine si nici nu am sustinut asta. La randul meu, eu vorbeam de periuta expusa de tine, si tu ma acuzai ca ti-am aruncat o problema in spate. Poti revedea reply-urile anterioare daca nu ma crezi.

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 15:07, said:

Bine inteles ca sunt atent la tot ce tine de igiena, dar nu vorbeam de mine, asa ca tu tragi concluzii aiurea despre mine si perceptia mea despre igiena.
Nici asta n-am insinuat catusi de putin, ca nu le ai cu igiena. Ci doar ca nu le ai cu curatatul limbii, si permite-mi sa-mi pastrez ideea asta.
Dar inca o daca, igiena pe ansamblu si curatatul limbii nu au nici o legatura. Si spun asta fara nici un fel de ironie.

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 15:07, said:

Si daca stau bine sa ma gandesc tu esti cel care pica in ipostaza de victima si mai mult nu ai inteles nimic din ce am spus, pt. ca nu ai citit cu atentie...dar nu mai discut ca e clar ca esti din aceia care inteleg doar ce vor
Punct.
Dupa cat te-ai victimizat, si ti-am explicat din nou in detaliu, la fiecare aspect in parte, intr-adevar, tot eu sunt cel care se victimizeaza.  :lol:
Eu nici macar n-am insinuat ca m-ai fi acuzat de ceva, ci doar am spus ca te victimizezi fiindca mi-ai reprosat ca eu te-as fi judecat. Cunosti semnificatia cuvantului "victimiza", nu-i asa? Fiindca din ideile tale ma vad nevoit sa cred ca n-o cunosti. :P

View PostG_DD, on Mar 13 2009, 15:07, said:

Punct.
Buna decizie. Fecilitari! :)

#26
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View PostG_DD, on Mar 12 2009, 15:23, said:

Daca mi se permite o umila parere; eu as umbla mai intai la cauza si nu la efect.
E bine de vazut de ce se incarca excesiv limba cu bacterii, vreo candidoza, ceva, pt. ca unora nu li se incarca deloc sau mai putin.

off topic:
Pentru cei care nu vor intelege nimic din posturile anterioare , iata de ce am spus ca trebuie cautate si alte cauze, pentru ca o limba sanatoasa trebuie sa fie roz :

    " Din pacate nu acordam de cele mai multe ori importanta cuvenita limbii care este de departe, unul dintre cele mai importante organe de simt. Cum ar fi sa mananci dintr-o prajitura savuroasa fara sa-i simti gustul? Sau sa iei o lingurita de miere si sa nu o simti dulce? Nu ne inchipuim viata fara limba si nici nu ar fi posibila, dar totusi nu o ingrijim cum se cuvine. Mai nou au aparut periile de dinti care au suprafete special create pentru curatarea limbii. Nu evitati sa le folositi si mai ales examinati-va periodic limba.
Culoarea limbii ii tradeaza starea de sanatate. O limba sanatoasa este in general roz, cu o tenta de alb la suprafata si este stralucitoare si catifelata. O data cu procesul de masticatie, limba si straturile superioare alea acesteia se regenereaza, iar culoarea limbii este influentata de alimentele pe care le consumam. Astfel, fiecare ar trebui sa stim care este de obicei culoarea limbii noastre si sa o examinam cel putin o data pe luna pentru a identifica eventuale schimbari ale culorii, ce pot fi semne prevestitoare pentru diverse afectiuni.

Cand limba isi schimba culoarea din roz intr-un alb pastos, este oarecum lipicioasa, mucoasa care o acopera este groasa si pare sa nu se regenereze, este un semn ca organismul se lupta cu o infectie si cel mai probabil aveti si febra. Limba alba este prezenta in cazul virozelor respiratorii, gripa, raceala puternica sau bronsita. Atunci cand culoarea alba este asociata cu depozite galbene incat ai impresia ca pielea de pe limba se descuameaza este cel mai probabil un semn ca pancreasul sau splina sunt in suferinta si ar trebui sa consulti un medic.

Cand limba devine rosie si pare foarte iritata, este de obicei semnul ca urmeaza sa se declanseze un infarct sau preinfarct sau un accident cerebral vascular. Consultati imediat medicul, nu va agitati, intindeti-va pe spate si respirati regulat. Daca limba este de-a dreptul bordeaux, respectiv un visiniu inchis, este semnul ca tranzitul intestinat este ingreunat, aparatul digestiv nu functioneaza asa cum trebuie si puteti sa remediati aceasta situatie prin consumul de iaurturi care sa va ajute la realizarea tranzitului intestinal. Daca problema persista si coloritul nu isi diminueaza din intensitate, este cazul sa contactati un doctor.

Micozele, si de obicei candidoza genereaza schimbarea culorii limbii, care fie devine violet, de-a dreptul vinetie uneori, cu depozite umede pealocuri si capatand un aspect buretos. Este impetuos sa contactati medicul intrucat candidozele se trateaza foarte greu si recidiveaza foarte usor. Un alt semna ca puteti suferi de o micoza bucala este faptul ca papilele gustative se alungesc, devin de un gri inchis, cu varfurile negre. Acesta poate fi insa si semnul fumatului excesiv.

Cand limba este uscata si foarte crapata, inseamna ca ati abuzat de antidepresive sau diuretice, sau in general ati folosit prea multe medicamente intr-o perioada prea scurta de timp. Solutia este sa intrerupeti medicamentatia atunci cand se poate, sa renuntati complet la automedicatie si sa intrebati medicul inainte de a folosi orice medicament pe o perioada lunga de timp. Cand uscaciunea limbii se asociaza si cu o culoarea galbena, poate fi semnul unor afectiuni pulmonare grave, mai ales daca pe limba apar si depozite verzui.

Ca sa avem o limba sanatoasa, trebuie sa o ingrijim, sa o spalam zilnic atunci cand ne spalam pe dinti si mai ales sa o examinam pentru a vedea orice noua schimbare. "

concluzia : putem sa ne zgarmanam pe limba pana ametim, ar fi bine sa vedem si de ce e alba, gasind cauza, poate eliminam efectul

sursa : ifeel.ro si mai sunt mii de articole

Edited by G_DD, 13 March 2009 - 15:47.


#27
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009
Fratilor, please, spuneti-mi si mie ce fel de lingurita sa-mi cumpar. Simpla,obisnuita, lunguiata si mai grosuta?Sau din aceea speciala de desert,care este patrata si cu lama mai subtire in capat? adica ca sa nu-mi ranesc limba,si in plus aia de desert am vazut doar in cateva locuri si costa peste 20 ron bucata. Dar daca face ce trebuie merita banii.

#28
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
sunt uimit de cate posturi s'au scris pe un subiect atat de infantil.

#29
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalexael, on Mar 18 2009, 02:26, said:

Fratilor, please, spuneti-mi si mie ce fel de lingurita sa-mi cumpar. Simpla,obisnuita, lunguiata si mai grosuta?Sau din aceea speciala de desert,care este patrata si cu lama mai subtire in capat? adica ca sa nu-mi ranesc limba,si in plus aia de desert am vazut doar in cateva locuri si costa peste 20 ron bucata. Dar daca face ce trebuie merita banii.
uite:

Attached Files



#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
no, gata, ca deja va-ntindeti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate