Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

cum cureti limba?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007
Deci am vazut pe multe site, ca tre sa-ti cureti bine limba cu peria, pentru ca-i un mediu plin de bacterii mai ales dimineata si foloseam din cand in cand un cutit dala mic, mic cu lama subtire ,zimtata. Treaba merge de minune numai ca irita limba daca il folosesc des.
Io nu pricep cum spune sa perii bine limba cu periuta de dinti, ca eu daca dau de 2 ori cu peria pe limba, simt ca dau afara si ce am mancat acum 4 zile ....
Am incercat si cu peria uscata, doar cu apa sau si cu pasta cu care m-am spalat deja si el la fel mereu, dupa ce dau de doua ori pe limba, oriunde pe partea de sus, simt cum mi se strange gatu si se-aduna tot stomacu sus :|


Voi cum faceti ??


PS::::  pastele alea de dinti cu arome de portocale sau cele din categoria blend med care se vand in Romania, sunt bune de ceva sau doar de flori de mar??????
Eu folosesc lacalut herbal/active de cateva luni ,e  mai scump da m-i se pare de 10x mai bun decat chestiile mentolate si colorate de la blendamed , cu care ma spalam demult.

Edited by terranu1, 09 March 2009 - 09:22.


#2
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
incearca cu un cucuruz :)
ti'ai schimbat toti dintii de lapte? ca la cum te exprimi nu prea pare.

alta solutie e periuta 360? de la colgate; nu numai limba trebuie curatata, ci si obrajii.(? = simbolul pt grade) :)

Edited by Slickutz, 09 March 2009 - 09:46.


#3
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cu o lingurita, de la rădăcină spre vîrf, dimineața, înainte să mănînci sau să bei.
Oricum, am înțeles că organismu crează niște anticorpi pe baza bacteriilor de pe limbă, deci 2-3 zile pe lună poți să nu faci lucrul ăsta.
Apropo de igiena zilnică, mai poți citi și topicul ăsta.
Uleiul și igiena orală

Edited by Mirovaia_Scorb, 09 March 2009 - 10:25.


#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cu un polonic mai bine, nu linguriță!

#5
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007

 Mirovaia_Scorb, on Mar 9 2009, 10:07, said:

Cu o lingurita, de la rădăcină spre vîrf, dimineața, înainte să mănînci sau să bei.
Oricum, am înțeles că organismu crează niște anticorpi pe baza bacteriilor de pe limbă, deci 2-3 zile pe lună poți să nu faci lucrul ăsta.
Apropo de igiena zilnică, mai poți citi și topicul ăsta.
Uleiul și igiena orală

mai clatesc si cu ulei da nu zilnic, odata la 2 zile asa ...
eu doar asta ma miram cum zice peste tot sa perii bine limba, cand mie mi se face greatza de moarte numai dupa ce periez de 2-3 ori :|
si da mi-am schimbat toti dintii de lapte, am 20 de ani:)

#6
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 terranu1, on Mar 9 2009, 11:12, said:

mai clatesc si cu ulei da nu zilnic, odata la 2 zile asa ...
eu doar asta ma miram cum zice peste tot sa perii bine limba, cand mie mi se face greatza de moarte numai dupa ce periez de 2-3 ori :|
si da mi-am schimbat toti dintii de lapte, am 20 de ani:)
nu trebuie neaparat sa o perii, nu intelegi ? poti folosi alte instrumente

#7
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
totusi si eu vad in fiecare dimineata ca limba mea este foarte alba dar nu am incercat niciodata sa iau acel alb. voi de ce incercati? ii ceva pericol daca nu curat acea substanta alba de pe limba?

#8
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
albul de pe limba este de la flora bacteriana bogata. trebuie sa o perii pana devine roz, frumoasa. si ca sa se curete albul trebuie sa intri cu periuta pana in faringe, e o tehnica destul de grea daca mai ai si greata dimineata. dar se poate face oricand in timpul zilei cand reflexul de voma este mai slab. se face cu prundenta si e o tehnica care se invata in timp si ajungi sa iti dai seama cand sa te opresti cu periatul si cat de adanc sa patrunzi. exista si periute speciale pentru limba.

defapt pe limba prolifereaza 80% din bacteriile din cavitatea bucala, asa ca igiena limbii si a celorlalte parti moi este poate cea mai importanta din igiena bucala.

daca ai mancat lactate sau dulciuri e bine sa o perii oricum cu ceva pasta, cu cat mai des cu atat mai bine, la dinti insa periajul excesiv abrazeaza.

toti oamenii mesteca guma dintr-un singur motiv: ca sa nu le miroasa gura cand ies in societate... dar nimeni nu isi pune intrebarea daca isi spala suficient de mult limba. defapt nu stiu cati cunosc secretul asta. poti sa mananci si ceapa cu usturoi si cu vin, nu conteaza, daca perii bine limba imediat dupa ce ai mancat nu mai ramane nici un miros, nimic.

#9
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 ghebos, on Mar 9 2009, 22:58, said:

----------------
si ca sa se curete albul trebuie sa intri cu periuta pana in faringe,
----------
Posibil să existe cazuri în care se periază pînă și în faringe, dar mi se pare o exagerare. Personal sunt mulțumit doar pînă la nivelul limbii ;)

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 terranu1, on Mar 9 2009, 09:18, said:

Deci am vazut pe multe site, ca tre sa-ti cureti bine limba cu peria, pentru ca-i un mediu plin de bacterii mai ales dimineata si foloseam din cand in cand un cutit dala mic, mic cu lama subtire ,zimtata. Treaba merge de minune numai ca irita limba daca il folosesc des.
Io nu pricep cum spune sa perii bine limba cu periuta de dinti, ca eu daca dau de 2 ori cu peria pe limba, simt ca dau afara si ce am mancat acum 4 zile ....
Am incercat si cu peria uscata, doar cu apa sau si cu pasta cu care m-am spalat deja si el la fel mereu, dupa ce dau de doua ori pe limba, oriunde pe partea de sus, simt cum mi se strange gatu si se-aduna tot stomacu sus :|


Voi cum faceti ??


PS::::  pastele alea de dinti cu arome de portocale sau cele din categoria blend med care se vand in Romania, sunt bune de ceva sau doar de flori de mar??????
Eu folosesc lacalut herbal/active de cateva luni ,e  mai scump da m-i se pare de 10x mai bun decat chestiile mentolate si colorate de la blendamed , cu care ma spalam demult.
Cu o lingurita, dupa cum s-a mai zis. Din 3-4 miscari ai scos tot.

Cutitul ala pare complicat de manevrat, iar periuta e inutila. Nici eu nu inteleg site-urile care scriu prostii.

#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Periutele pe baza de lame de cauciuc, sau perii de cauciuc nu-s eficiente pentru limba.
Este necesara o "grebla" dura, eventual metalica, dar nezimtata, ci cu marginea continua.
Poate fi folosita o lingura/lingurita, chiar polonic daca esti genul Steven Tyler, asa cum s-a sugerat mai sus, sau exista si varianta dedicata, o banda metalica indoita in forma de parabola (un U) cu niste manere la capete.
Eu o recomand pe cea din urma, mi se pare cea mai eficienta.

#12
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007
Da, si eu obisnuiam sa cred ca spalatu pe dinti cu o pasta buna rezolva tot ,da de obicei dupa ce ma spalam ramaneam doar cu un gust de menta, metalic sau chiar de rugina uneori, care se ducea imediat si se amesteca usor cu mirosurile la ce macansem inainte .
De pe net am aflat chestia cu curatatul limbii si am obs ca dimineata ,face cat 5 spalari pe dinti  :lol:
Partea buna e ca dimineata iti cureti limba,apoi poti sa mananci si dupa te speli pe dinti
Elimina chiar si mirosul de usturoi usor, cum s-a zis mai sus  <_<

Oricum, daca voi ziceti ca se curata cu lingura sau perie, inseamna ca am eu o sensibilitate mai ridicata sau predispozitie mare spre greturi de nu reusesc  -_-

Edited by terranu1, 10 March 2009 - 17:53.


#13
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 terranu1, on Mar 10 2009, 17:50, said:

Da, si eu obisnuiam sa cred ca spalatu pe dinti cu o pasta buna rezolva tot ,da de obicei dupa ce ma spalam ramaneam doar cu un gust de menta, metalic sau chiar de rugina uneori, care se ducea imediat si se amesteca usor cu mirosurile la ce macansem inainte .
De pe net am aflat chestia cu curatatul limbii si am obs ca dimineata ,face cat 5 spalari pe dinti  :lol:
Partea buna e ca dimineata iti cureti limba,apoi poti sa mananci si dupa te speli pe dinti
Elimina chiar si mirosul de usturoi usor, cum s-a zis mai sus  <_<

Oricum, daca voi ziceti ca se curata cu lingura sau perie, inseamna ca am eu o sensibilitate mai ridicata sau predispozitie mare spre greturi de nu reusesc  -_-

Ma, greturi si eu am, ca sunt sensibil in preajma gatului, chiar si cand ma spal pe dinti si pasta tinde sa alunece spre gat (pe interior, bre) imi da o senzatie de voma.
Da, cu timpul te deprinzi cu tehnica, si reusesti sa le pacalesti.
Parca lingura-i mai eficienta, peria mai putin.

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mă, voi vorbiți serios de lingură? Cu periuța mi se pare mult mai eficient și rapid...

#15
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Mirovaia_Scorb, on Mar 9 2009, 10:07, said:

Cu o lingurita, de la rădăcină spre vîrf, dimineața, înainte să mănînci sau să bei.
Oricum, am înțeles că organismu crează niște anticorpi pe baza bacteriilor de pe limbă, deci 2-3 zile pe lună poți să nu faci lucrul ăsta.
Apropo de igiena zilnică, mai poți citi și topicul ăsta.
Uleiul și igiena orală
Exact măi, sa nu cumva sa va faceti in fiecare zi, ca dupa o utilizare a linguritei/periutei pe limba, acolo ramane mediu steril, fara pic de bacterie(according to Miro :P )

E evident, asta e modul de gandire a lui Miro, se vede clar un pattern, da' nu-mi vine in minte un nume/o expresie care sa caracterizese (diplomatic) acest mod de  punere problemei :rolleyes:

 ripper, on Mar 9 2009, 10:45, said:

Cu un polonic mai bine, nu linguriță!
Subscriu :P

Pentru restu care nu mai pot de grija bacteriilor de pe limba: in locul vostru mi-as rezolva mai intai toate problemele dentare, m-as spala CORECT de 2 ori pe zi si abia apoi, in momentele de plictiseala, m-as distra si cu detalii de genu asta :)

Edited by Ivanna, 10 March 2009 - 20:43.


#16
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
I'm sorry, dar am lucrat in spital o perioada de timp si am avut timp sa dezabat unele probleme cu medici de pe diverse sectii.
  
Exact asa mi s-a spus de la sectia de bacteriologie a laboratorului. Cuconitele de acolo, se ocupau de vreo 20 de ani de exudate faringiene si linguale  ;)

#17
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Am incercat si eu cu lingura si merge super, folosesc in continuare si periuta alaturi de lingura.
Eu urmaresc sa fie limba rosie si sa se vada clar papilele circumvalate din fundul limbii.

#18
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 ripper, on Mar 10 2009, 19:26, said:

Mă, voi vorbiți serios de lingură? Cu periuța mi se pare mult mai eficient și rapid...

Ca procedeu de curatare evident ca vorbesc serios. Ca n-o fac la fel de des ca si spalatul pe dinti, e cu totul alta treaba, dar efectele sunt vizibile.
Ai sa fii uimit ce poate ramane pe o racleta metalica, cum ar fi si lingurita, prin comparatie cu periuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate