Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Telefoanele mobile și copiii

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

Poll: Telefoanele mobile și copiii (102 member(s) have cast votes)

Credeți că e normal/bine ca un copil de 10-12 ani să dețină un telefon mobil?

  1. Da (47 votes [46.08%])

    Percentage of vote: 46.08%

  2. Nu (55 votes [53.92%])

    Percentage of vote: 53.92%

Vote Guests cannot vote

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostCelest, on Feb 28 2009, 19:54, said:

ai vreun kinder acasa?
n-are, sefu', crezi ca daca avea mai era impotriva "modei"? Crezi ca eu n-as fi bagat mana-n foc ca-i iau fiica-mi telefon doar cand o sa implineasca 16 ani, daca are numai note de zece, fuste lungi si cordeluta?

#38
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
cand fiica-mea va intra la scoala nu vad nici un impediment sa ii iau un telefon doar de sunat si sms cu o cartela ca sa invete sa isi dramuiasca centii :).
are dreptate ada cu artexul sau cine mai tine minte cu mingiile de 35 de lei.si nu vad cum telefonul mobil sau pcul va opri kinderul sa faca sport sau mai stiu eu ce miute,biciclete etc.

#39
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postadadoi, on Feb 28 2009, 19:59, said:

n-are, sefu', crezi ca daca avea mai era impotriva "modei"? Crezi ca eu n-as fi bagat mana-n foc ca-i iau fiica-mi telefon doar cand o sa implineasca 16 ani, daca are numai note de zece, fuste lungi si cordeluta?
banuiam dar voiam sa il aud cum spune ca ar fi gandit oricum la fel si daca avea unul :)

in realitate, viata mea e mult mai linistita cu telefon decat fara ..da, am crescut fara mobil, cu bunici care aveam grija de mine cand parintii erau la lucru, pe niste strazi linistite pe care la bateam cu prietenii in lung si-n lat

acum insa, in conditiile in care nu am pe nimeni in plus sa ma ajute, in care muncesc toata ziua iar copilul pleaca dupa mine de acasa si ajunge inaintea mea, intr-o lume in care diversi judecatori idioti elibereaza violatori sau alte scursuri pe motive halucinante de genul "nu prezinta pericol public", as fi tampit sa nu ma folosesc de tehnologie odata ce ea exista si-mi poate simplifica viata

Edited by Celest, 28 February 2009 - 20:32.


#40
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu o sa ii dau mobil cat mai repede si cand o sa incep sa o scap din ochi.
1. Din motive pur catastrofiste, gen uitat cheia, pierdut bani sau blocat in lift (am eu o problema aici, nu intru in lift fara mobil si nu plec undeva fara sa am in buzunar cel putin banii de taxi retur). Dar nu i-as da unul scump ca sa nu fie tinta pentru hoti.

2. Din motive sociale. Iti face bine sa fii tu cel mai tare din parcare, macar o data la nu stiu cat timp.

Din cate mi se pare principiile restrictive sau libertine sunt aplicate o data la doua generatii, adica cine a avut de toate acasa tinde sa fie mai "zgarcit" cu copiii, si ceilalti care au fost educati in stil economic si responsabil vor creste copii libertini. Nu ma refer la disponibilitatile financiare reale ale familiei ci la disponibilitatea de a indeplini dorintele. Fiica-mea e din generatia libertina, bunica-sa a fost (as pune prezentul, dar nu ne-am vorbit de multa  vreme) foarte rationala.

#41
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
sunt batran.... dupa ce am citit parerile voastre, cat si motivele, ma simt si mai batran :(

am votat nu. pentru ca nu vreau sa-i mananc cu asta copilaria. votez cu nu si la calculator. nu are nevoie nelimitat/neconditionat. sunt alte lucruri mai importante. daca totusi vrea, sa se descurce. sa-mi demonstreze printr-un motiv imbatabil.

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Nu am, recunosc.
Nu spun ca in momentul "z" poate voi gandi la fel.
Nu am avut restrictii in copilarie, dar nici rasfat.
Am cateva criterii de comparatie pentru ceea ce am emis. Si cand ma uit la ei, zau daca nu-mi vine sa-i trimit o saptamana intr-o tabara d-aia ca pe vremuri unde mancam conserve deschise cu briceagul. Mi se par atat de firavi kinderii din ziua de azi.
Comentam si eu evolutia lor in ziua de azi, nu emiteam pareri legate de cum fiecare isi creste copii. Poate nu e atat de rau un mobil la 16 ani, dar daca abuzeaza de el, si-l plateste din alocatie.

#43
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
topicul asta-mi aminteste de fiica unui amic, care s-a prezentat la el in momentul in care conexu' a renuntat la generoasa oferta de 3 secunde gratuite. obisnuita cu asta, fata reusise sa acumuleze o factura de aproape 700 000 - si asta era prin 2000. n-am considerat c-a fost vina copilului :)

#44
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006

View Postiozefini, on Feb 28 2009, 20:07, said:

are dreptate ada cu artexul sau cine mai tine minte cu mingiile de 35 de lei
eheeei, mingile de 35. imi amintesc cand "se bagau" la FotoSport si mergeam sa le alegem. Se lua mingea si se arunca in sus, imprimandui-se o miscare de rotatie...asa le descopereai pe alea "ovale". Si ce misto era cand jucai fotbal si luai pe pulpa sau coapsa cate o minge de-aia sutata cu putere :)). Aaa, da, pana sa "ai acces" la alea de 35 intai iti cumparai minge de 18. Alea erau usoare, nu prea puteai da o pasa mai lunga ca sigur i se devia traiectoria din varii motive.

Astrul e doar cu un an mai mic decat mine, deci cred ca isi aminteste si artexul, si pe cea de 35.


P.S. scuze pentru OFF topic

#45
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Era un magazin pe 1 mai, pana in Miciurin, aproape lunar imi faceam stocul. Da, sareau mingile prin magazine sa vezi daca erau ovale....
Aveam si cativa vecini mai instariti care veneau cu d-alea de piele. Nu ne era teama de pulpe, erau bine antrenate :D , mai rau era cand prindeai una direct in borcan, mi-era de saracele oltcituri si dacii care abia daca mai statea tabla pe ele.
Nu intelegeam eu atunci de ce ne alergau toti vecinii cand le trosneam masinile, de se auzea pana la 10.
Mai joaca acum daca mai ai loc de ML-uri si Q7 ca te impusca astia de la geam. :confuzzled:
Eu si-acum ma mai intalnesc cu cativa baieti sa tragem o miuta in tei, asa de dragul amintirilor ca e cam greu cu burtoacele. :peacefingers:

Edited by Astrul, 02 March 2009 - 11:35.


#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAstrul, on Mar 1 2009, 19:30, said:

Nu am, recunosc.
Nu spun ca in momentul "z" poate voi gandi la fel.
Nu am avut restrictii in copilarie, dar nici rasfat.
Am cateva criterii de comparatie pentru ceea ce am emis. Si cand ma uit la ei, zau daca nu-mi vine sa-i trimit o saptamana intr-o tabara d-aia ca pe vremuri unde mancam conserve deschise cu briceagul. Mi se par atat de firavi kinderii din ziua de azi.
Comentam si eu evolutia lor in ziua de azi, nu emiteam pareri legate de cum fiecare isi creste copii. Poate nu e atat de rau un mobil la 16 ani, dar daca abuzeaza de el, si-l plateste din alocatie.
da' cine crezi tu ca-i nebun sa le faca abonament?

#47
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postadadoi, on Mar 2 2009, 14:49, said:

da' cine crezi tu ca-i nebun sa le faca abonament?
Pai si atunci daca umbla cu pre-pay la ce le trebui musai si astea? Cartelele telefonice normale cu un credit pe ele ce au? Ca doar exista in fiecare scoala si la fiecare colt de strada telefon public.
Am votat NU. Sa nu credeti ca nu sunt destupat la minte, ca traiesc in alta epoca s.a. dar pur si simplu nu vad rostul! Daca noi am trait foarte bine fara ele, ei de ce n-ar face-o? Dupa noi nu statea nimeni cand eram mici, ne controla cineva la coltul strazii sau pe terenul de fotbal daca nu veneam la lasarea intunericului acasa? Sau daca mai intarziam 5 minute de la scoala? Hai sa fim seriosi!
Mie de ce nu mi-a trebuit telefon mobil pana in primul an de facultate (asta era prin 2004) desi telefoanele mobile aparusera de prin '96? Sau calculator la fel? Eu cum am rezistat iar ei nu pot?
Nu vedeti ca tocmai tehnologia asta ii tine in casa pe copii din ziua de azi? Ca nu mai joaca mingea la coltul strazii, ratele si vanatorii, frunza, etc? <_<

Edited by duculeana, 02 March 2009 - 16:47.


#48
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postduculeana, on Mar 2 2009, 16:46, said:

Pai si atunci daca umbla cu pre-pay la ce le trebui musai si astea? Cartelele telefonice normale cu un credit pe ele ce au? Ca doar exista in fiecare scoala si la fiecare colt de strada telefon public.
Am votat NU. Sa nu credeti ca nu sunt destupat la minte, ca traiesc in alta epoca s.a. dar pur si simplu nu vad rostul! Daca noi am trait foarte bine fara ele, ei de ce n-ar face-o? Dupa noi nu statea nimeni cand eram mici, ne controla cineva la coltul strazii sau pe terenul de fotbal daca nu veneam la lasarea intunericului acasa? Sau daca mai intarizam 5 minute de la scoala? Hai sa fim seriosi!
Mie de ce nu mi-a trebuit telefon mobil pana in primul an de facultate (asta era prin 2004) desi telefoanele mobile aparusera de prin '96? Sau calculator la fel? Eu cum am rezistat iar ei nu pot?
Nu vedeti ca tocmai tehnologia asta ii tine in casa pe copii din ziua de azi? Ca nu mai joaca mingea la coltul strazii, ratele si vanatorii, frunza, etc? <_<
unde naiba ai mai vazut tu telefoane publice in scoli? poti sa umbli trei kilometri ca nu dai de vreunul!

ducule, zau, atitudinea asta de "sa moara si capra lui" nu-i buna deloc. Ce daca tu n-ai avut? nici eu n-am avut. Eu am mancat paine cu zacusca in sandwich-ul de la scoala, si era scarboasa, asta e un motiv sa-i pun si copilului zacusca? In fiecare toamna aveam program de mers la cules de cartofi doua-trei saptamani in loc de ore, de preferinta pe ger, si strangeam niste globuri de gheata ca nici pentru alcool nu mai erau buni, sa-mi trimit si copiii? Sa le dau banane si portocale numai de Craciun? Asa, ca razbunare ca eu m-am descurcat fara?

Nu stiu cum de nu te controla nimeni, ca de pe mine nu luau ochii nicidecum. Daca nu eram in casa cand se intuneca, eram pedepsita o luna.

Si spune drept, tu cu cati copii intri in contact, de stii precis ca nu se mai joaca pe-afara? Nu de alta, dar la mine e o galagie ca zici ca-s cinci sute, nu cinci copii prin zona...

Edited by adadoi, 02 March 2009 - 17:16.


#49
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postduculeana, on Mar 2 2009, 16:46, said:

P
Mie de ce nu mi-a trebuit telefon mobil pana in primul an de facultate (asta era prin 2004) desi telefoanele mobile aparusera de prin '96?
In '99 Orange a lansat varianta prepay (fostul Dialog) si am avut de atunci.
In '96 nici nu se stia la noi de telefoane mobile.

#50
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Ba se stia, Nu de GSM, pt ca au aparut in 1997. Dar NMT-ul era.
In ce priveste topicul, amonra si in general cei care au copii, au dreptate. Si nu mai comparati vremurile de acu' 20-30 de ani cu vremurile de acum. Evoluam oameni buni, evoluam...

#51
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postduculeana, on Mar 2 2009, 14:46, said:

Pai si atunci daca umbla cu pre-pay la ce le trebui musai si astea? Cartelele telefonice normale cu un credit pe ele ce au? Ca doar exista in fiecare scoala si la fiecare colt de strada telefon public.
Am votat NU. Sa nu credeti ca nu sunt destupat la minte, ca traiesc in alta epoca s.a. dar pur si simplu nu vad rostul! Daca noi am trait foarte bine fara ele, ei de ce n-ar face-o? Dupa noi nu statea nimeni cand eram mici, ne controla cineva la coltul strazii sau pe terenul de fotbal daca nu veneam la lasarea intunericului acasa? Sau daca mai intarziam 5 minute de la scoala? Hai sa fim seriosi!
Mie de ce nu mi-a trebuit telefon mobil pana in primul an de facultate (asta era prin 2004) desi telefoanele mobile aparusera de prin '96? Sau calculator la fel? Eu cum am rezistat iar ei nu pot?
Nu vedeti ca tocmai tehnologia asta ii tine in casa pe copii din ziua de azi? Ca nu mai joaca mingea la coltul strazii, ratele si vanatorii, frunza, etc? <_<
E evident că nu ai copii. Habar nu ai ce-i aia șuzi cu role, telefon mobil, hanorac cu blana și alte copilărisme din astea (astea sunt noile tendințe că am trecut și prin ghiozdan cu Pokemon, toată menimea - Spiderman Batman și alții pe penar, tricou, trening, reviste cu abțibilduri fotbaliști).
Nici eu nu am înțeles cum vine să dai un sfert din leafă pentru un robot de merge și spune ceva, de Crăciun. În sinea mea consideram că nu-i zdravănă la cap colega mea. Apoi am înțeles.

#52
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postduculeana, on Mar 2 2009, 16:46, said:

Pai si atunci daca umbla cu pre-pay la ce le trebui musai si astea? Cartelele telefonice normale cu un credit pe ele ce au? Ca doar exista in fiecare scoala si la fiecare colt de strada telefon public.
Am votat NU. Sa nu credeti ca nu sunt destupat la minte, ca traiesc in alta epoca s.a. dar pur si simplu nu vad rostul! Daca noi am trait foarte bine fara ele, ei de ce n-ar face-o? Dupa noi nu statea nimeni cand eram mici, ne controla cineva la coltul strazii sau pe terenul de fotbal daca nu veneam la lasarea intunericului acasa? Sau daca mai intarziam 5 minute de la scoala? Hai sa fim seriosi!
Mie de ce nu mi-a trebuit telefon mobil pana in primul an de facultate (asta era prin 2004) desi telefoanele mobile aparusera de prin '96? Sau calculator la fel? Eu cum am rezistat iar ei nu pot?
Nu vedeti ca tocmai tehnologia asta ii tine in casa pe copii din ziua de azi? Ca nu mai joaca mingea la coltul strazii, ratele si vanatorii, frunza, etc? <_<
strabunici au trait si fara televizor asa ca noi de ce avem nevoie de ele,nu?sau PC sau,sau,sau....

#53
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Da mai da' nu de la 10 ani.

#54
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postamonra_71, on Mar 2 2009, 19:34, said:

Nici eu nu am înțeles cum vine să dai un sfert din leafă pentru un robot de merge și spune ceva, de Crăciun.
RoboSapiens? abia astept sa mai creasca aia mica! de cand imi doresc unul...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate