Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Rate neplatite

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
ribelli

ribelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2009
Ce se intampla cand nu platesti 4 luni ratele la un credit de nevoi personale? :console:

#2
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Penalizari de intarziere pe numele celui care are de platit, adaugat in baza de date cu clienti "rau platnici",si eventual cateva somatii de plata.

Edited by E_manuel1, 01 February 2009 - 20:04.


#3
ribelli

ribelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2009

 E_manuel1, on Feb 1 2009, 19:56, said:

Penalizari de intarziere pe numele celui care are de platit, adaugat in baza de date cu clienti "rau platnici",si eventual cateva somatii de plata.


Doar atat?Fara executari si alte chestii?

#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Pentru aspecte privind o eventuala recuperare mai este,se face proces,trebuie sa fie o hotarare judecatoreasa definitiva si irevocabila.
Se poate pune sechestru pe anumite bunuri imobile si mobile ale debitorului ori oprire pe salariu,si cheltuili de judecata pe care evident, tot debitoru le achita.

Edited by E_manuel1, 01 February 2009 - 22:49.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 ribelli, on Feb 1 2009, 20:19, said:

Doar atat?Fara executari si alte chestii?


In practica nu se ajunge ca o banca sa te lase sa ajungi la 4 rate neplatite.
Poate doar daca esti plecat din tara, impreuna cu toti membrii familiei si nu mai raspunde nimeni la adresa si telefonul pe care le-ai lasat bancii sa te contacteze.


#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
ba se intampla destul de frecvent in ultima vreme

nu te mai judeci antevorbitorii mei vorbesc din teorie.

contractul de credit este titlu executoriu, nu te mai da in judecata ci vine executorul bancar si incepe executarea silita pe toate bunurile mobile imobile, poprire pe salariu pana la recuperarea integrala a debitului, inclusiv dabanzi, penalitati, cheltuieli de executare si comisioane bancare, sau de toate astea se va ocupa societate de asigurare la care a fost asigurat pentru risc financiar creditul.

#7
ribelli

ribelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2009

 madman2711, on Feb 2 2009, 14:23, said:

ba se intampla destul de frecvent in ultima vreme

nu te mai judeci antevorbitorii mei vorbesc din teorie.

contractul de credit este titlu executoriu, nu te mai da in judecata ci vine executorul bancar si incepe executarea silita pe toate bunurile mobile imobile, poprire pe salariu pana la recuperarea integrala a debitului, inclusiv dabanzi, penalitati, cheltuieli de executare si comisioane bancare, sau de toate astea se va ocupa societate de asigurare la care a fost asigurat pentru risc financiar creditul.


Si daca nu ai nimic pe numele tau?Adica casa masina.Ce se intampla?

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
pai te da in judecata si daca nu platesti, faci puscarie.... :rolleyes:

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 ribelli, on Feb 2 2009, 19:09, said:

Si daca nu ai nimic pe numele tau?Adica casa masina.Ce se intampla?


Nimic!
Aproape nimic!
Banca te da in judecata pentru ca incearca sa isi recupereze creditul acordat si, se va multumi cu o poprire pe venitul tau.
In cel mai neferict caz pentru ei, cind nu mai lucrezi, nu mai obtii nici un venit, intri in ceea ce se numeste risc bancar!


#10
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
banca nu te da in judecata pt ca acel contract de credit e titlu executoriu si nu are nevoie sa te mai dea in judecata ci direct trece la executarea silita asa cum s-a aratat mai sus vanzare mobile si imobile, poprire pe salariu si alte venituri.
e greu de crezut ca poti scapa definitiv de banca pt ca unele persoane nu se pot angaja doar la negru, cum vei avea un venit la alb banca va putea sa il retina

nu te baga banca la puscarie pt ca nu e infractiune neplata ratelor

#11
ribelli

ribelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2009

 madman2711, on Feb 9 2009, 09:23, said:

banca nu te da in judecata pt ca acel contract de credit e titlu executoriu si nu are nevoie sa te mai dea in judecata ci direct trece la executarea silita asa cum s-a aratat mai sus vanzare mobile si imobile, poprire pe salariu si alte venituri.
e greu de crezut ca poti scapa definitiv de banca pt ca unele persoane nu se pot angaja doar la negru, cum vei avea un venit la alb banca va putea sa il retina

nu te baga banca la puscarie pt ca nu e infractiune neplata ratelor

Am ramas 4 luni fara servici si nu am platit rata la banca.Daca am schimbat serviciul nu are cum sa imi puna proprire pe salariu.Credeam ca ma da in judecata dar nu am nimic pe numele meu casa sau masina.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ei nu pot să nu te acționeze în instanță, dar asta nu înseamnă că vor și obține ceva!
Sunt obligați atât prin lege, cât și prin normele interne să procedeze astfel.
Dacă nu ai nici un bun pe numele tău asupra căruia să se instituie un sechestru și care, ulterior să fie vândut, vor căuta să ajungă la o înțelegere, pentru că decât să nu recupereze nimic din debit, se vor mulțumi și cu puțin!


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 ribelli, on Feb 9 2009, 19:25, said:

.....Daca am schimbat serviciul nu are cum sa imi puna proprire pe salariu.....


ce te face sa crezi asta?

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
executorul bancar va face adrese la fisc sau la ITM pentru a afla dacă ai un nou loc de munca

bancile nu prea negociează cu clienții de retail

#15
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Am cumparat acum 2 ani un apartament, si primesc lunar scrisori pe numele fostului proprietar. Pana de curand am primit tot felul de somatii de la banci, bineinteles pe numele lui...dar nu a venit nimeni sa sune la usa sa intrebe de el. Luna trecuta am inceput sa primesc si scrisori de la firme de recuperare...si au trecut 2 ani de cand tot imi umplu cutia cu scrisori cei de la banca...ceea ce ma face sa cred ca nu prea le pasa asa mult bancilor de bani.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Fenomen despre care spuneam eu mai devreme (dar unii m-au contrazis că aș vorbi prostii) că intră în ceea ce se numește "risc bancar"!

#17
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
si crezi ca AVAS care preia creditele bancare neperformante nu va face nimic in acest sens

#18
florineugen

florineugen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2009

 madman2711, on 10th February 2009, 19:53, said:

executorul bancar va face adrese la fisc sau la ITM pentru a afla dacă ai un nou loc de munca

bancile nu prea negociează cu clienții de retail

cine stie ceva de kruk.....? :angry:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate