Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Caz Penal

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Daca o persoana depune plangere penala impotriva altei persoane, ce se poate intampla ? Daca are castig de cauza intra la parnaie sau ce i se poate intampla ?
Cate plangeri penale poate depune un cetatean obisnuit ? Daca respectiva persoana nu isi permite un avocat, se va acorda un avocat din oficiu ?

#2
crismari

crismari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.06.2008
1. este anchetat paratul
2. nu totul se rezuma la "intra in parnaie"...poate primi amenda cu caracter penal...etc...
2.1. nu orice plangere atrage dupa sine si pedeapsa inculpatului
3. un cetatean poate depune mai multe plangeri de-a lungul vietii..in funcite de cazurile "intalnite"
4. da, in principui se acorda avocat din oficiu

Edited by crismari, 21 January 2009 - 15:06.


#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='Gabysh' date='Jan 21 2009, 14:34' post='5863606']
Daca o persoana depune plangere penala impotriva altei persoane, ce se poate intampla ?

Se intocmeste un dosar penal si se cerceteaza... fiecare parte vine cu probe in sprijinul afirmatiilor lui!
Daca are castig de cauza intra la parnaie sau ce i se poate intampla ?
In functie de pericolul social al faptei comise, autorul faptei este tras la raspundere penala....si este condamnat fie la amenda penala fie la inchisoare cu executarea pedepsei, sau cu suspendarea executarii...

Cate plangeri penale poate depune un cetatean obisnuit ?

Un cetatean poate depune un numar nelimitat de plingeri...
Daca acestea au acelasi obiect, se conexeaza.
Un caz in care cineva sa depuna mai multe plingeri, daca nu au legatura intre ele, se prea poate ca petentul (cel care depune plingerile) sa fie "plecat cu sorcova" si se va dispune probabil expertizarea neuro-psihiatrica a acestuia...


Daca respectiva persoana nu isi permite un avocat, se va acorda un avocat din oficiu?

Bineinteles! Orice persoana invinuita de comiterea unei infractiuni, are dreptul la un aparator ales, sau din oficiu!

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ceilalti au raspuns ok, la o situatie normala, dar mai adaug eu niste intrebari, ca poate situatia nu e asa normala:

 Gabysh, on Jan 21 2009, 14:34, said:

Daca o persoana depune plangere penala impotriva altei persoane, ce se poate intampla ?
sa se intample cui? celui care face plangerea? ca banuiesc ca e logic ce i se poate intampla celui acuzat daca e gasit vinovat

 Gabysh, on Jan 21 2009, 14:34, said:

Daca are castig de cauza intra la parnaie sau ce i se poate intampla ?
sa aiba castig de cauza cine si sa se intample cui? invinuitul si sa se intample celui care face plangerea? daca da, ori nu se intampla nimic(eventual poate fi amendata persoana care a facut plangerea), ori daca se dovedeste ca cel care a facut plangerea stia ca persoana acuzata e neviovata, risca dosar penal pe denuntare calomnioasa

 Gabysh, on Jan 21 2009, 14:34, said:

Daca respectiva persoana nu isi permite un avocat, se va acorda un avocat din oficiu ?
again, cine? e destul de logic ca cel acuzat primeste avocat, stie cam oricine lucrul asta... cel care face plangerea insa, nu primeste avocat..

 Gabysh, on Jan 21 2009, 14:34, said:

Cate plangeri penale poate depune un cetatean obisnuit ?
oricate teoretic, dar poate avea probleme daca face prea multe gasite drept nefondate

#5
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Si daca cel care depune plangere nu isi permite avocat, ramane fara aparator in fata instantei ??

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Gabysh, on Jan 21 2009, 16:32, said:

Si daca cel care depune plangere nu isi permite avocat, ramane fara aparator in fata instantei ??
e treaba lui ce face... in cazurile serioase se ocupa procurorul, dar pt. fapte marunte trebuie singur sa se ocupe de administrarea probelor si tot tacamul daca nu isi permite avocat (cazuri serioase = cele care nu necesita depunerea plangerii prealabile)

ps. sa ma corecteze cineva daca gresesc

Edited by gtk, 21 January 2009 - 16:43.


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Gabysh, on Jan 21 2009, 16:32, said:

Si daca cel care depune plangere nu isi permite avocat, ramane fara aparator in fata instantei ??

Cel care depune plingerea (petentul) nu are nevoie de avocat.
Daca totusi, considerind ca ii sint incalcate drepturile si ca nu se poate apara singur, petentul se prezinta in fata anchetatorilor sau a instantei cu un avocat/aparator, acest fapt nu impieteaza cu nimic desfasurarea procesului penal.
In Romania, doar celui acuzat trebuie sa i se puna la dispozitie un avocat/aparator, iar in anumite faze ale procesului penal, la luarea anumitor masuri procesuale (de pilda arestarea), exista obligativitatea anchetatorilor sau a instantei de judecata de a pune la dispozitia invinuitului/inculpatului un avocat/aparator!

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu are nevoie de avocat, insa trebuie sa prezinte probe solide si pertinente in sprijinul acuzatiilor pe care le aduce. In caz contrar, risca chiar o codamnare pentru denunt calomnios, plata cheltuielilor de judecata si daune-interese.

Si partea vatamata are dreptul la un avocat din oficiu, in conditiile art. 173 (3) din Codul de procedura penala: "Cand organul judiciar apreciaza ca din anumite motive partea vatamata, partea civila sau partea responsabila civilmente nu si-ar putea face singura apararea, dispune din oficiu sau la cerere luarea masurilor pentru desemnarea unui aparator".

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='clara_spiele' date='Jan 21 2009, 21:08' post='5865479']
Nu are nevoie de avocat, insa trebuie sa prezinte probe solide si pertinente in sprijinul acuzatiilor pe care le aduce. In caz contrar, risca chiar o codamnare pentru denunt calomnios, plata cheltuielilor de judecata si daune-interese.


Omu a intrebat daca partea vatamata are dreptul la un avocat, nu ce i s-ar putea intimpla daca nu are probe "solide si pertinente" Si chiar asa sa riste? "Condamnare pentru denunt calomnios, plata cheltuielilor de judecata si daune-interese???" :naughty:  Cool!

Si partea vatamata are dreptul la un avocat din oficiu, in conditiile art. 173 (3) din Codul de procedura penala: "Cand organul judiciar apreciaza ca din anumite motive partea vatamata, partea civila sau partea responsabila civilmente nu si-ar putea face singura apararea, dispune din oficiu sau la cerere luarea masurilor pentru desemnarea unui aparator".

Cind am vazut si ce articol de lege ai postat..... am ramas mut! :OK:

#10
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Am inteles acum. Dar, exista o anumita limita de varsta ca sa depui o plangere penala ? Ca sa nu mai deschid alt topic in alta parte intreb aici: Daca un politist mi-a scris o amenda pe nedrept eu o pot contesta in judecata cu avocat din oficiu ?

#11
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Mai bine spui de la inceput ce te intereseaza ca sa nu mai batem campii.
Amenda pe care ti-a dat-o politistul nu are legatura cu penalul,e contraventionala.  Se poate face contestatie la Judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta.
Pentru contestatii la procese verbale de contraventie nu se acorda avocat din oficiu,daca vrei avocat trebuie sa platesti.
Limita de varsta.
Maxima nu exista,minima este de 14 ani. Intre 14 si 18 ani ai capacitate de exercitiu restransa.
Minorii cu capacitate de exercitiu restransa pot face plangere cu incuviintarea persoanelor prevazute de legea civila.

#12
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 timtim67, on Jan 22 2009, 09:25, said:

Mai bine spui de la inceput ce te intereseaza ca sa nu mai batem campii.
Amenda pe care ti-a dat-o politistul nu are legatura cu penalul,e contraventionala.  Se poate face contestatie la Judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta.
Pentru contestatii la procese verbale de contraventie nu se acorda avocat din oficiu,daca vrei avocat trebuie sa platesti.
Limita de varsta.
Maxima nu exista,minima este de 14 ani. Intre 14 si 18 ani ai capacitate de exercitiu restransa.
Minorii cu capacitate de exercitiu restransa pot face plangere cu incuviintarea persoanelor prevazute de legea civila.
Vroiam sa stiu si cum e un caz penal in general, ca sa stiu in caz de am probleme.
Daca eu am dovezi pot sa`mi sustin procesul singur, nu mai este nevoie de avocat ? Si daca eu fac contestatia in alta localitate decat cea in care s`a savarsit presupusa infractiune nu mi se ia in considerare ? Deocamdata nu am avut probleme cu politia dar vreau sa stiu pentru cultura mea generala.

Se poate depune plangere penala impotriva unui profesor ca te-a agresat fizic sau ca ti-a pus o nota pe nedrept ? De exemplu abuz in serviciu, parca se cheama.

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='Gabysh' date='Jan 22 2009, 09:37' post='5867624']
Vroiam sa stiu si cum e un caz penal in general, ca sa stiu in caz de am probleme.
Nu e de dorit asa ceva!
Daca ti se va intimpla, vei sti ce si cum sa faci la momentul respectiv!


Daca eu am dovezi pot sa`mi sustin procesul singur, nu mai este nevoie de avocat ?

In general, partile vatamate/petentii, nu mai dau bani pe avocati.
Sint rare cazurile cind anchetatorii dispun ca partile vatamate sa fie asistate de un aparator.
Pe de alta parte, pentru a face bani, avocatii spun ca este mai mult decit indicat, sa nu spuna ca este obligatoriu sa fii asitat de un avocat/aparator in orice faza a procesului penal si in orice calitate!!!


Si daca eu fac contestatia in alta localitate decat cea in care s`a savarsit presupusa infractiune nu mi se ia in considerare?

In dreptul penal exista principiul teritorialitatii, ceea ce presupune ca daca ti s-a spart masina la Baia Mare nu poti face plingere la Constanta!
De asemenea, daca esti amendat in Buzau, nu poti contesta procesul-verbal la Hunedoara!


Deocamdata nu am avut probleme cu politia dar vreau sa stiu pentru cultura mea generala.

Ca sa repet ce a mai postat cineva, te rog sa postezi intrebarea la obiect....nu, ca ce sa intimpla daca.... OK?
Altfel... o luam razna si divagam la greu!


Se poate depune plangere penala impotriva unui profesor ca te-a agresat fizic sau ca ti-a pus o nota pe nedrept ? De exemplu abuz in serviciu, parca se cheama.

Cum ai tras concluzia ca profesorul ti-a pus nota (presupun ca una mai mica) pe nedrept?
Profesorul este pus in spatele catedrei, sa aprecieze conform standardelor lui, novelul de pregatire pe care il ai la un moment dat!
Singurul lucru pe care il poti face in relatia ta cu profesorul este sa pui burta pe carte! Sa inveti si sa il convingi sa iei o nota mai mare!


#14
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 copjob2000, on Jan 22 2009, 10:12, said:

In dreptul penal exista principiul teritorialitatii, ceea ce presupune ca daca ti s-a spart masina la Baia Mare nu poti face plingere la Constanta!
De asemenea, daca esti amendat in Buzau, nu poti contesta procesul-verbal la Hunedoara!

Eu am citit ceva prin CPC si CPP de declinarea de competenta  :rolleyes:


Si spunetii la baiat ca si in penal, asistenta juridica e obligatorie doar in unele cazuriu, sa nu creada ca , daca se intampla ceva, vb lui, se apuca sa faca casting de avocati.
Poti sa ai la orice dosar doar daca il ai ales.
Din oficiu doar la unele dosare, si la anumite persoane

#15
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 ortega, on Jan 22 2009, 17:45, said:

Eu am citit ceva prin CPC si CPP de declinarea de competenta  :rolleyes:


Si spunetii la baiat ca si in penal, asistenta juridica e obligatorie doar in unele cazuriu, sa nu creada ca , daca se intampla ceva, vb lui, se apuca sa faca casting de avocati.
Poti sa ai la orice dosar doar daca il ai ales.
Din oficiu doar la unele dosare, si la anumite persoane
Si eu pot sa ma consult cu avocatul numai la judecatorie ?

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 ortega, on Jan 22 2009, 17:45, said:

Eu am citit ceva prin CPC si CPP de declinarea de competenta  :rolleyes:


Si spunetii la baiat ca si in penal, asistenta juridica e obligatorie doar in unele cazuriu, sa nu creada ca , daca se intampla ceva, vb lui, se apuca sa faca casting de avocati.
Poti sa ai la orice dosar doar daca il ai ales.
Din oficiu doar la unele dosare, si la anumite persoane

Foarte bine ca ai citit!
Te-ai documentat, daca nu ai citit la timp!
Nu am considerat ca este necesar sa explic mai amanuntit, dar asa este!
Daca ti se sparge masina la Baia Mare, locuiesti in Constanta si depui plingerea aici, imediat ce va fi citita de cel care o primeste, o va trimite la locul faptei!
Intelegi?  :naughty: Si, te duci apoi la Baia Mare! :thumbup:
Ce am spus referitor la avocati ramine valabil si nu mai intru in amanunte decit la obiect!  :notangel:

#17
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 copjob2000, on Jan 22 2009, 21:28, said:

Daca ti se sparge masina la Baia Mare, locuiesti in Constanta si depui plingerea aici, imediat ce va fi citita de cel care o primeste, o va trimite la locul faptei!
Si daca ala face declinare negativa de competenta si vine tot la CT, pt ca e primul organ sesizat?  ^_^

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 ortega, on Jan 22 2009, 22:21, said:

Si daca ala face declinare negativa de competenta si vine tot la CT, pt ca e primul organ sesizat?  ^_^


:naughty: Unde ai auzit de "declinare negativa de competenta"?  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate