Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Predestinarea

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1433 răspunsuri în acest subiect

#1225
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Ma doare capul...... atatea subiecte diferite. I quit!

#1226
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006
Trece cu un algocalmin, maestre! :)

In rest, nu te strofoca prea tare, stiu ca "e grele".

Editat de Silika, 01 august 2021 - 23:35.


#1227
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci ce doresti sa discutam? Liberul arbitru? Pierderea mantuirii? A treia perioada de evanghelizare? Ca toate trei odata nu merge.

#1228
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

1. O, galateni nechibzuiti! Cine v-a fermecat pe voi, inaintea ochilor carora a fost zugravit Isus Hristos ca rastignit?

2. Iata numai ce voiesc sa stiu de la voi: prin faptele Legii ati primit voi Duhul ori prin auzirea credintei?

3. Sunteti asa de nechibzuiti? Dupa ce ati inceput prin Duhul, vreti acum sa sfarsiti prin firea pamanteasca?

4. In zadar ati suferit voi atat de mult? Daca in adevar, e in zadar!

5. Cel ce va da Duhul si face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credintei? - Galateni 3


Maestre, cum comentezi textul de mai sus?

Editat de Silika, 08 august 2021 - 15:45.


#1229
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu nu comentez. Mai ales pasaje. Astea le fac altii.
In primul rand tu nu intelegi ca a crede in Dumnezeu este PORUNCA. Deci, daca o faci de la tine putere este FAPTA. La fel si iubirea, marturisirea, etc....

#1230
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006
Ei, hai nu fa pe timidul acuma... comentezi la liber ploile si nu comentezi un text simplu?

Pe logica ta, daca a crede in Dumnezeu este porunca, atunci este fapta. Si daca este fapta, atunci devine ilogica separarea credintei de fapta, cum ti-am dat in pasajele de mai sus.

Vad ca nu te deranjeaza lucrurile ilogice...

#1231
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
De aceea v-am spus ca veti muri in pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca Eu sunt, veti muri in pacatele voastre." (Ioan.8:24)

PORINCA.

Caci, cu privire la Hristos, voua vi s-a dat harul nu numai sa credeti in El, ci sa si patimiti pentru El (Filip.1:29)

Credinta este un DAR, nu e de la om.

Iar cu ploile am topic unde am pus proba biblica completa Posted Image  Dupa ce am vazut ca nici macar nu cititi versurile am trecut la amintirea probei biblice.

#1232
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

6. Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire."


Si acum trecem la fapte, la porunca, cum ii spui tu.

14. Fratii mei, ce-i foloseste cuiva sa spuna ca are credinta, daca n-are fapte? Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?

...

21. Avraam, parintele nostru, n-a fost el socotit neprihanit prin fapte, cand a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
22. Vezi ca credinta lucra impreuna cu faptele lui, si, prin fapte, credinta a ajuns desavarsita.


Deci, negru pe alb: Avraam a crezut pe Dumnezeu = credinta. Dumnezeu i-a poruncit sa-l aduca pe Isaac ca jertfa, si Avraam a facut ce i-a spus Dumnezeu = fapta.

Deci credinta lucra impreuna cu fapta. Sunt puse separat, maestre.

Si crestinii sunt urmasi ai lui Avraam, copii lui, dc vrei.

7. Intelegeti si voi, dar, ca fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinta.


Deci modelul este simplu de inteles.

Tu incerci sa bagi credinta ca fiind defapt fapta/porunca, pe principiul ca daca nu crezi, atunci mori, si daca mori, inseamna ca n-ai ascultat de vreo porunca. Inteleg si logica ta, dar nu se poate aplica in cazul de fata pentru ca ai deja texte biblice care le pun separat.

Si daca deja e scris, nu poti trece peste ce este scris.

Defapt, de aici au plecat si discutiile legate de lege, cum evreii incercau sa dobandeasca mantuirea prin implinirea legii (ascultarea de porunca lui Dumnezeu), excluzand credinta din inima, astfel cazand sub blestemul legii.

Editat de Silika, 10 august 2021 - 06:45.


#1233
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

 Silika, on 10 august 2021 - 06:39, said:


Si crestinii sunt urmasi ai lui Avraam, copii lui, dc vrei.

7. Intelegeti si voi, dar, ca fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinta.


Deci modelul este simplu de inteles.
Nu fii lui Avraam ci fii credintei , ca Dumnezeu ne iubeste. Pe cand Avraam era doar SUPUS, findca cineva i-a facut promisiunea ca ii va da un fiu.
Eu sunt fiul al Tatalui ceresc findca asa simt, si asa imi doresc sa fiu, fiu al "cerului".
Sunt unii care   traiesc cu sentimentul ca au un dumnezeu de care trebuie sa se teama. Eu nu am acest sentiment. Eu traiesc cu sentimentul ca Tatal ceresc are mila de slabiciunile mele si ma calauzeste cu duhul.

#1234
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 10 august 2021 - 06:39, said:

6. Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire."


Isus le-a raspuns: "Pentru ca voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat. (Mat.13:11)

Credinta este DARUL lui Dumnezeu, scrie.  Iar darul acesta a fost dat inainte de vesnicii, deci nu a ales nimeni nici pe dreq.

El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii, (2Tim.1:9)

Daca tu arunci la gunoi ce scriem ce vina am eu? Insa si scrie de ce nu intelegi ca daca TU crezi este fapta, daca TE FACE sa crezi este har.

El le-a raspuns: "Voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei lui Dumnezeu, dar celorlalti li se vorbeste in pilde, ca "macar ca vad, sa nu vada, si macar ca aud, sa nu inteleaga." (Luc.8:10)


Quote

Si acum trecem la fapte, la porunca, cum ii spui tu.

14. Fratii mei, ce-i foloseste cuiva sa spuna ca are credinta, daca n-are fapte? Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?

...

21. Avraam, parintele nostru, n-a fost el socotit neprihanit prin fapte, cand a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
22. Vezi ca credinta lucra impreuna cu faptele lui, si, prin fapte, credinta a ajuns desavarsita.


Deci, negru pe alb: Avraam a crezut pe Dumnezeu = credinta. Dumnezeu i-a poruncit sa-l aduca pe Isaac ca jertfa, si Avraam a facut ce i-a spus Dumnezeu = fapta.

Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, (Gal.5:22)

Daca nu ai fapte, nu ai Duhul, normal. Credinta fara fapte este credinta ta, personala.


Quote

Defapt, de aici au plecat si discutiile legate de lege, cum evreii incercau sa dobandeasca mantuirea prin implinirea legii (ascultarea de porunca lui Dumnezeu), excluzand credinta din inima, astfel cazand sub blestemul legii.

Nu exista om sa nu creada. numai ca (,) crede degeaba.

Romani 1
19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.
20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

#1235
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.197
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 10 august 2021 - 20:21, said:

Isus le-a raspuns: "Pentru ca voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat. (Mat.13:11)

Credinta este DARUL lui Dumnezeu, scrie.  Iar darul acesta a fost dat inainte de vesnicii, deci nu a ales nimeni nici pe dreq.

El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii, (2Tim.1:9)

Planul de salvare este într-adevăr încă de la Geneza, imediat după păcat, și include chemarea și harul pentru neamuri.
Dar acest fapt nu exclude alegerea sau respingerea individuală, din partea fiecărui om dintre neamuri, a acestui dar fără plată.

#1236
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 14 august 2021 - 21:41, said:

Planul de salvare este într-adevăr încă de la Geneza, imediat după păcat, și include chemarea și harul pentru neamuri.
Cat mi-a luat sa te fac sa recunosti asta? 5 ani? Posted Image

Quote

Dar acest fapt nu exclude alegerea sau respingerea individuală, din partea fiecărui om dintre neamuri, a acestui dar fără plată.
nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)

#1237
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.197
  • Înscris: 10.09.2008
Păi nu asta am zis eu dintotdeauna? Posted Image

Darul oferit (și harul) poate fi primit sau respins. Deci te faci cu darul dacă-l alegi.

Ioan 1

11 A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit.

12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.


Romani 9

6 Căci nu toţi cei ce se coboară din Israel sunt Israel;

8 Aceasta înseamnă că nu copiii trupeşti sunt copii ai lui Dumnezeu; ci copiii făgăduinţei sunt socotiţi ca sămânţă.

16 Aşadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.


Pavel discută clase – Israelul după carne și Israelul după făgăduință.

#1238
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu ai zis dintotdeauna, mi-a luat nu stiu cate posturi sa te fac sa recunosti ca sfintii din VT sunt exact la fel cu sfintii din NT. In sfarsit, un punct corectat.

Primirea nu are optiune, este credinta, care este har, "nu din voia unui om".

Sa te intreb si aici cate duhuri sunt intr-un sfant? Posted Image  Sau dispari?

#1239
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.197
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 15 august 2021 - 22:01, said:

Primirea nu are optiune, este credinta, care este har, "nu din voia unui om".

Păi observă ordinea:

1. l-au primit, adică cred că Isus este Cristosul promis
2. „le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu” (născuți din Dumnezeu, nu din voia părinților)

#1240
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Aha, pai predestinarea nu contrazice nimic din Scriptura. Liberul arbitru da.

LE: vad ca nu vrei sa inchidem oficial iehovismul. Te mai las Posted Image  Cand incepi cu citate si filozofie, te intreb

#1241
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.197
  • Înscris: 10.09.2008
Dai semne de epuizare, stimabile, la argumente...  :strică la dantură:

#1242
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, fara argumente biblice sunt epuizat.

4. In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui,
5. ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voii Sale,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate