Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Alternativa la Ruse din Bucuresti...
 Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )
 Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...
 Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 

Predestinarea

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1433 răspunsuri în acest subiect

#1207
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 18 februarie 2021 - 22:05, said:

Dar n-a mai gasit. Nici in biserici nu mai sunt drepti.

Ei, iti mai place sa le si infloresti.

Biserica e ce spune in Apocalipsa ca este: plina de oameni ce au nevoie in mod constant de pocainta, iertare si indreptare.

De ce ar fi altfel?

#1208
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 19 februarie 2021 - 23:04, said:

Ei, iti mai place sa le si infloresti.

Biserica e ce spune in Apocalipsa ca este: plina de oameni ce au nevoie in mod constant de pocainta, iertare si indreptare.

De ce ar fi altfel?
Pai citeste si tu Ieremia,  ca sa intelegi. Alea nu prea se citesc in biserica. Ma rog, ce pretentii pot sa am eu de la unii care spun ca au liber arbitru......

#1209
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.437
  • Înscris: 09.09.2009

 Silika, on 19 februarie 2021 - 23:04, said:

Biserica e ce spune in Apocalipsa ca este: plina de oameni ce au nevoie in mod constant de pocainta, iertare si indreptare.

De ce ar fi altfel?

Altfel mai scrie si asa.

....catre sfintii care sunt in Efes... (Efes.1:1)

iar sfinti nu repeta pacatul .

Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har. (Rom

oricine este nascut din Dumnezeu nu pacatuieste, ci Cel nascut din Dumnezeu il pazeste, si cel rau nu se atinge de el. (1Ioan.5:18)

Editat de husand, 27 februarie 2021 - 22:31.


#1210
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 husand, on 27 februarie 2021 - 22:30, said:

Altfel mai scrie si asa.

....catre sfintii care sunt in Efes... (Efes.1:1)

iar sfinti nu repeta pacatul .

Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har. (Rom

oricine este nascut din Dumnezeu nu pacatuieste, ci Cel nascut din Dumnezeu il pazeste, si cel rau nu se atinge de el. (1Ioan.5:18)

Mai scrie si asta:

18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.

19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.

21. Gasesc, dar, in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.

22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

24. O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.


Deci in lumina acestui pasaj pe care clar nu l-ai rumegat pana acum, te las pe tine sa "le pui cap la cap" si sa zici ce-ai priceput. Posted Image

Editat de Silika, 28 februarie 2021 - 15:58.


#1211
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 19 februarie 2021 - 23:04, said:

Biserica e ce spune in Apocalipsa ca este: plina de oameni ce au nevoie in mod constant de pocainta, iertare si indreptare.
Conform doctrinei liberului arbitru, daca aia din biserica AU FACUT CEVA (au crezut, s-au botezat, au marturisit, etc..) voi ii considerati sfinti. Si va considerati mireasa, ca adunare, nu doar sfintii cum e normal. Ma rog....care sfinti?

#1212
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006
Sfintii sunt cei ce au credinta, onorabile. Si faptele atesta existenta credintei, dar nu in toate cazurile.

Mai citeste si tu Iacov 2:22, sa vezi cam ce importanta au faptele in viata unui credincios.

Editat de Silika, 28 iulie 2021 - 21:16.


#1213
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 28 iulie 2021 - 21:14, said:

Sfintii sunt cei ce au credinta, onorabile. Si faptele atesta existenta credintei, dar nu in toate cazurile.

Mai citeste si tu Iacov 2:22, sa vezi cam ce importanta au faptele in viata unui credincios.
Voi va considerati o comunitate de sfinti pt ca ati FACUT ceva: crezut, pocait, iubit, etc......
Plus treaba cu pierderea mantuirii.....azi ai 10 sfinti, maine 5, poimaine 7,  saptamana viiitoare niciunul Posted Image

Faptele sfintilor sunt REZULTATUL mantuirii. Roada Duhului, dupa cum scrie.

#1214
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 31 iulie 2021 - 12:19, said:

Voi va considerati o comunitate de sfinti pt ca ati FACUT ceva: crezut...

In Efeseni 2:8-9 credinta este distingtiva de fapta, sunt elemente puse in antiteza.

Legat de pierderea mantuirii, citeste si tu 2 Petru 2:20-22.

Editat de Silika, 31 iulie 2021 - 21:56.


#1215
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 31 iulie 2021 - 21:56, said:

In Efeseni 2:8-9 credinta este distingtiva de fapta, sunt elemente puse in antiteza.
Scrie ca NU VINE DE LA VOI. Deci nu are cum sa fie liber arbitru Posted Image


Quote

Legat de pierderea mantuirii, citeste si tu 2 Petru 2:20-22.

20. In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.
21. Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.
22. Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla."

Cand te duci la biserica iti explica (,) calea, il cunosti pe Domnul din Biblie. Asta nu inseaman ca ai fost mantuit, deoarece scrie ca Dumnezeu TE FACE sa pazesti si sa implinesti poruncile. Nu faci diferenta intre membri si sfinti, intre mireasa si nevasta necredincioasa care sunt in acelasi loc.

#1216
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 01 august 2021 - 10:48, said:

Scrie ca NU VINE DE LA VOI. Deci nu are cum sa fie liber arbitru Posted Image

Harul nu vine de la noi.

Dar credinta este personala.

35. Isus a auzit ca l-au dat afara; si, cand l-a gasit, i-a zis: "Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu?"

36. El a raspuns: "Si cine este, Doamne, ca sa cred in El?"

37. "L-ai si vazut", i-a zis Isus, "si Cel care vorbeste cu tine Acela este."

38. "Cred, Doamne", I-a zis el; si I s-a inchinat.


 zexelica, on 01 august 2021 - 10:48, said:

20. In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.
21. Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.
22. Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla."

Cand te duci la biserica iti explica (,) calea, il cunosti pe Domnul din Biblie. Asta nu inseaman ca ai fost mantuit, deoarece scrie ca Dumnezeu TE FACE sa pazesti si sa implinesti poruncile. Nu faci diferenta intre membri si sfinti, intre mireasa si nevasta necredincioasa care sunt in acelasi loc.

Pei iti explica, dar versetul 20 spune ca "dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos"... oamenii nemantuiti nu scapa de intinaciunile lumii, ei traiesc in continuare in ele, deci nu pe ei ii are in vedere apostolul in versetul 20.

17. Iar daca unele din ramuri au fost taiate, si daca tu, care erai dintr-un maslin salbatic, ai fost altoit in locul lor si ai fost facut partas radacinii si grasimii maslinului,

18. nu te fali fata de ramuri. Daca te falesti, sa stii ca nu tu tii radacina, ci radacina te tine pe tine.

19. Dar vei zice: "Ramurile au fost taiate, ca sa fiu altoit eu."

20. Adevarat: au fost taiate din pricina necredintei lor, si tu stai in picioare prin credinta: nu te ingamfa, dar, ci teme-te!

21. Caci daca n-a crutat Dumnezeu ramurile firesti, nu te va cruta nici pe tine.

22. Uita-te, dar, la bunatatea si asprimea lui Dumnezeu: asprime fata de cei ce au cazut, si bunatate fata de tine, daca nu incetezi sa ramai in bunatatea aceasta; altminteri, vei fi taiat si tu.


Nu are sens amenintarea lepadarii, daca nu ar exista pericolul lepadarii. Doctrina ta nu se pupa cu avertismentele pe care Scriptura le-a lasat in dreptul credinciosilor.

#1217
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 01 august 2021 - 12:49, said:

Harul nu vine de la noi.

Dar credinta este personala.

35. Isus a auzit ca l-au dat afara; si, cand l-a gasit, i-a zis: "Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu?"

36. El a raspuns: "Si cine este, Doamne, ca sa cred in El?"

37. "L-ai si vazut", i-a zis Isus, "si Cel care vorbeste cu tine Acela este."

38. "Cred, Doamne", I-a zis el; si I s-a inchinat.


Pe bune?

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)


Stimabile, mai bagi un leu, mai tragi odata. Plus ca bagi sub pres ce scrie


8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.


La piata, da, te ajuta credinta ta Posted Image





Quote

Pei iti explica, dar versetul 20 spune ca "dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos"... oamenii nemantuiti nu scapa de intinaciunile lumii, ei traiesc in continuare in ele, deci nu pe ei ii are in vedere apostolul in versetul 20.
Mai stimabile, tu ai carente mari si nu-ti vezi de treaba ta.

Eu le-am facut cunoscut Numele Tau si li-l voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu sa fie in ei, si Eu sa fiu in ei." (Ioan.17:26)

Prin propovaduire vine cunoasterea Domnului. Hristos este Cuvantul.

Cand au iesit din corabie, oamenii au cunoscut indata pe Isus, (Marc.6:54)

Si astia tot sfinti erau, nu? Cam tot aia care strigau sa-L rastigneasca.

Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)

Una e sa-L cunosti tu, una e sa te cunoasca El.

#1218
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 01 august 2021 - 13:43, said:

[/indent]

Pe bune?

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)


Stimabile, mai bagi un leu, mai tragi odata. Plus ca bagi sub pres ce scrie


8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.


La piata, da, te ajuta credinta ta Posted Image


Pei multi cred in Dumnezeu, dar mantuirea vine din credinta urmatoare:

9. Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit.
10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,
11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."


Deci nu e vorba de o credinta abstracta, ci de o credinta concreta in ceea ce Scriptura ne invata.

 zexelica, on 01 august 2021 - 13:43, said:

Mai stimabile, tu ai carente mari si nu-ti vezi de treaba ta.

Eu le-am facut cunoscut Numele Tau si li-l voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu sa fie in ei, si Eu sa fiu in ei." (Ioan.17:26)

Prin propovaduire vine cunoasterea Domnului. Hristos este Cuvantul.

Cand au iesit din corabie, oamenii au cunoscut indata pe Isus, (Marc.6:54)

Si astia tot sfinti erau, nu? Cam tot aia care strigau sa-L rastigneasca.

Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Mat.7:23)

Una e sa-L cunosti tu, una e sa te cunoasca El.

4. Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.


Cum explici pasajul de mai sus? Pe cine are in vedere autorul?

#1219
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 01 august 2021 - 14:44, said:

Pei multi cred in Dumnezeu, dar mantuirea vine din credinta urmatoare:

9. Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit.
10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,
11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."


Deci nu e vorba de o credinta abstracta, ci de o credinta concreta in ceea ce Scriptura ne invata.

Duhurile necurate, cand Il vedeau, cadeau la pamant inaintea Lui si strigau: "Tu esti Fiul lui Dumnezeu." (Marc.3:11)

Din multi ieseau si draci care strigau si ziceau: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu." Dar El ii mustra si nu-i lasa sa vorbeasca, pentru ca stiau ca El este Hristosul. (Luc.4:41)

Uite marturisire sincera Posted Image  Hai, mai lasa concluziile astea care contrazic Scriptura. Dracii cred si-L marturisesc.




Quote

4. Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant,
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.


Cum explici pasajul de mai sus? Pe cine are in vedere autorul?
Ce nu faci tu este sa vezi in koine ca nu este sinagoghi ci episinagoghi. Sunt cei din biserici nesalvati. Sinagoghi este folosit numai pt biserici. Episinagoghi nu este sinagoghi.

Editat de zexelica, 01 august 2021 - 15:46.


#1220
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 01 august 2021 - 15:45, said:

Duhurile necurate, cand Il vedeau, cadeau la pamant inaintea Lui si strigau: "Tu esti Fiul lui Dumnezeu." (Marc.3:11)

Din multi ieseau si draci care strigau si ziceau: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu." Dar El ii mustra si nu-i lasa sa vorbeasca, pentru ca stiau ca El este Hristosul. (Luc.4:41)

Uite marturisire sincera Posted Image  Hai, mai lasa concluziile astea care contrazic Scriptura. Dracii cred si-L marturisesc.

Nu inteleg de ce insisti sa compari marturisirea unor draci (ingeri cazuti, duhuri) cu marturisirea unor oameni. Unde ai citit tu in Scriptura de mantuirea duhurilor necurate sau a fiintelor ceresti?

N-are nici o treaba una cu alta, incerci prin versete ce nu au legatura cu omul sa desfiintezi principii biblice fundamentale.

 zexelica, on 01 august 2021 - 15:45, said:

Ce nu faci tu este sa vezi in koine ca nu este sinagoghi ci episinagoghi. Sunt cei din biserici nesalvati. Sinagoghi este folosit numai pt biserici. Episinagoghi nu este sinagoghi.

Unde ai citit tu de sinagogi in versetele de mai sus?

#1221
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 01 august 2021 - 16:45, said:

Nu inteleg de ce insisti sa compari marturisirea unor draci (ingeri cazuti, duhuri) cu marturisirea unor oameni. Unde ai citit tu in Scriptura de mantuirea duhurilor necurate sau a fiintelor ceresti?
Pentru ca am suport biblic, evident Posted Image

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Iar de marturisire scrie clar, vad ca tie trebuie sa-ti fac o lectura a Scrtipturii

Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. (Mat.7:21)
Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?" (Mat.7:22)

Quote

N-are nici o treaba una cu alta, incerci prin versete ce nu au legatura cu omul sa desfiintezi principii biblice fundamentale.
Daaaaa, sigur, ca io vorbesc ca asa imi place mie, nu ca asa scrie :lol:

nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)


Quote

Unde ai citit tu de sinagogi in versetele de mai sus?
Nu in cele de mai sus, in capitol explica treaba cu adunarea, care nu e sinagoghi.
Iar tu nu ai raspuns niciodata cu sarbatoarea Corturilor, cand incepe, ploaia tarzie, etc.... Mai este o perioada de evanghelizare, stimabile. Ignorata de bisericosi cum sunt bisericile ignorate si negate de evrei, fosta institutie mandatata a fi custodele Cuvantului precum si bisericile au fost mandatate.

Romani 3
1. Care este deci intaietatea iudeului sau care este folosul taierii imprejur?
2. Oricum, sunt mari. Si, mai intai de toate, prin faptul ca lor le-au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.

15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

Mai este mantuire in biserici la fel cum mai este mantuire prin sinagogi Posted Image  Dar, deh, mai si scrie ca nu vreti sa intelegeti si nici nu puteti intelege.

#1222
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Pentru ca am suport biblic, evident Posted Image

Suport biblic despre... draci?

Dracii n-au nici o treaba cu subiectul credintei, onorabile. Nimic din ce scrie in Scriptura cu privire la mantuire si credinta nu este pentru draci, deci nu inteleg de ce tot amesteci borcanele.

 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Iar de marturisire scrie clar, vad ca tie trebuie sa-ti fac o lectura a Scrtipturii

Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. (Mat.7:21)
Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?" (Mat.7:22)

Da, pei tot apostolul Pavel spune ca unii il marturisesc pe Isus din pizma si din duh de cearta... astia parca s-ar incadra cu brio la pasajele date de tine mai sus.

Pentru ca da, Dumnezeu se uita la inima omului (si la credinta lui).

5. Unii, este adevarat, propovaduiesc pe Hristos din pizma si din duh de cearta; dar altii, din bunavointa.
16. Acestia din urma lucreaza din dragoste, ca unii care stiu ca eu sunt insarcinat cu apararea Evangheliei;
17. cei dintai, din duh de cearta vestesc pe Hristos nu cu gand curat, ci ca sa mai adauge un necaz la lanturile mele.


 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Daaaaa, sigur, ca io vorbesc ca asa imi place mie, nu ca asa scrie Posted Image

nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Da, nasterea din nou este un act care implica interventia lui Dumnezeu, dar ea vine ca raspuns la o chemare a omului, o chemare legitimata de Scriptura, caci este scris:

8. Ce zice ea deci? "Cuvantul este aproape de tine: in gura ta si in inima ta." Si cuvantul acesta este Cuvantul credintei, pe care-l propovaduim noi.

9. Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit.
10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,
11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."
12. In adevar, nu este nicio deosebire intre iudeu si grec; caci toti au acelasi Domn, care este bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama.
13. Fiindca "oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit."


Ce vrea sa accentueze Scriptura este ca vointa omului nu este singura componenta a mantuirii, caci exista cineva care o cere (omul) si cineva care o ofera (Dumnezeu).

Dumnezeu cere credinta, iar omul care o arata, primeste de la Dumnezeu mantuirea.

11. Spune-le: "Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui, si sa traiasca.


Ai o imagine deformata despre Dumnezeu, si asta din cauza doctrinei lipsei liberului arbitru.

3. Lucrul acesta este bun si bine primit inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,

4. care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.

5. Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,

6. care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti; faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita,


Deci asta ne spune Scriptura despre vointa lui Dumnezeu cu privire la oameni.

Predestinare? Profund discutabil, stimabile. Scriptura nu prea lasa loc de mișmașuri.

 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Nu in cele de mai sus, in capitol explica treaba cu adunarea, care nu e sinagoghi.

Pei atunci de ce faci eisegeza?

In textul dat de mine nu se vorbeste de sinagoga/biserica/whatever.

Vorbeste despre oameni care s-au facut partasi Duhului Sfant si care totusi au cazut.

Ce inseamna la tine "a se face partas Duhului Sfant"?

 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Iar tu nu ai raspuns niciodata cu sarbatoarea Corturilor, cand incepe, ploaia tarzie, etc.... Mai este o perioada de evanghelizare, stimabile. Ignorata de bisericosi cum sunt bisericile ignorate si negate de evrei, fosta institutie mandatata a fi custodele Cuvantului precum si bisericile au fost mandatate.

Nu este relevanta interpretarea sarbatorii Corturilor, a ploilor etc, pentru ca ele nu pot fi nici incadrate calendaristic si nici nu sunt mentionate in Noul Testament ca fiind elemente definitorii pentru ce spui tu ca ar reprezenta. Unde ai vazut tu vreun apostol, sau pe Isus, sau pe cine vrei tu in Noul Testament sa vorbeasca de perioade de evanghelizare?

Evanghelizarea este o preocupare constanta a credinciosului, si cum credinciosi au fost dintotdeauna de la infiintarea Bisericii, rezulta ca ce numesti tu "perioada de evanghelizare" nu este altceva decat o interpretare deficitara a Scripturii.

 zexelica, on 01 august 2021 - 19:54, said:

Romani 3
1. Care este deci intaietatea iudeului sau care este folosul taierii imprejur?
2. Oricum, sunt mari. Si, mai intai de toate, prin faptul ca lor le-au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.

15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

Ok, iudeul are intaietate.

Nu are exclusivitate.

Asa, si?

Editat de Silika, 01 august 2021 - 20:47.


#1223
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 01 august 2021 - 20:45, said:

Suport biblic despre... draci?

Dracii n-au nici o treaba cu subiectul credintei, onorabile. Nimic din ce scrie in Scriptura cu privire la mantuire si credinta nu este pentru draci, deci nu inteleg de ce tot amesteci borcanele.
Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Compararea credintei umane, proprii, cu cea a dracilor. Credinta care mantuieste este credinta LUI Hristos.

16. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta lui Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Credinta spre mantuire este a LUI Hristos


Quote

Da, pei tot apostolul Pavel spune ca unii il marturisesc pe Isus din pizma si din duh de cearta... astia parca s-ar incadra cu brio la pasajele date de tine mai sus.

Pentru ca da, Dumnezeu se uita la inima omului (si la credinta lui).

5. Unii, este adevarat, propovaduiesc pe Hristos din pizma si din duh de cearta; dar altii, din bunavointa.
16. Acestia din urma lucreaza din dragoste, ca unii care stiu ca eu sunt insarcinat cu apararea Evangheliei;
17. cei dintai, din duh de cearta vestesc pe Hristos nu cu gand curat, ci ca sa mai adauge un necaz la lanturile mele.

Pai ori te mantuieste, ori nu.  Odata zici ca daca marturisesti (FAPTA) si crezi (FAPTA) esti mantuit. Ma rog, pemtru o miliseecunda, ca pierzi mantuirea ca nu esti perfect precum Tatal din ceruri, precum ti se porunceste.



Quote

Da, nasterea din nou este un act care implica interventia lui Dumnezeu, dar ea vine ca raspuns la o chemare a omului, o chemare legitimata de Scriptura, caci este scris:

Deocamdata scrie ca nu esti din voia omului nasterea. Iar nasterea este sinonim cu mantuirea.


nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)


Nici din voia vreunui om, cum zici tu.


Quote

Dumnezeu cere credinta, iar omul care o arata, primeste de la Dumnezeu mantuirea.
Aha, deci nu realizezi ca este FAPTA, credinta? Ti se PORUNCESTE iar tu FACI.

Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului. (Rom.3:20)


Quote


3. Lucrul acesta este bun si bine primit inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,

4. care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.

5. Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,

6. care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti; faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita,


Deci asta ne spune Scriptura despre vointa lui Dumnezeu cu privire la oameni.
Aha, deci TOTI inseamna intotdeauna TOTALITATEA, da?

Si a pierit orice faptura care se misca pe pamant, atat pasarile, cat si vitele si fiarele, tot ce se tara pe pamant si toti oamenii. (Fac.7:21)

Toti oamenii au pierit? Sau toti pe care ii avea in vedere, adica cei care nu s-au suit in arca?

Si dupa ce voi fi inaltat de pe pamant, voi atrage la Mine pe toti oamenii." - (Ioan.12:32)

Fiindca Dumnezeu a inchis pe toti oamenii in neascultare, ca sa aiba indurare de toti. (Rom.11:32)

Pfff......pai nu mai merge nimeni in iad.

Voi sunteti epistola noastra, scrisa in inimile noastre, cunoscuta si citita de toti oamenii. (2Cor.3:2)

Stiu cel putin 2 oameni care nu au citit si cunoscut Scrtiptura. Stimabile, TOTI este inteles prin categoria care o reprezinta.

Quote

Predestinare? Profund discutabil, stimabile. Scriptura nu prea lasa loc de mișmașuri.

In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

Da, numai mismasuri sunt scrise Posted Image



Quote

Pei atunci de ce faci eisegeza?

In textul dat de mine nu se vorbeste de sinagoga/biserica/whatever.

Vorbeste despre oameni care s-au facut partasi Duhului Sfant si care totusi au cazut.

Ce inseamna la tine "a se face partas Duhului Sfant"?
Io trebe sa fac scoala cu tine, sau cum?

Caci acolo unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu, sunt si Eu in mijlocul lor." (Mat.18:20)

Quote

Nu este relevanta interpretarea sarbatorii Corturilor, a ploilor etc, pentru ca ele nu pot fi nici incadrate calendaristic si nici nu sunt mentionate in Noul Testament ca fiind elemente definitorii pentru ce spui tu ca ar reprezenta.
Nu e relevanta Scriptura? OK. Sau ca nu stii tu calendarul mai bine sa nu-l discutam?

Quote

Unde ai vazut tu vreun apostol, sau pe Isus, sau pe cine vrei tu in Noul Testament sa vorbeasca de perioade de evanghelizare?

Fiti, dar, indelung rabdatori, fratilor, pana la venirea Domnului. Iata ca plugarul asteapta roada scumpa al pamantului, si il asteapta cu rabdare, pana primeste ploaie timpurie si tarzie. (Iac.5:7)

E grele, stiu.


Quote

Evanghelizarea este o preocupare constanta a credinciosului, si cum credinciosi au fost dintotdeauna de la infiintarea Bisericii, rezulta ca ce numesti tu "perioada de evanghelizare" nu este altceva decat o interpretare deficitara a Scripturii.
Da, este o preocupare. Si sunt trei sarbatori, trei ploi si trei tipuri de fructe, care sunt rezultatul Posted Image  Cum sa fie vreo legatura, nu?
2. Ca ploaia sa curga invataturile mele, ca roua sa cada cuvantul meu, ca ploaia repede pe verdeata, ca picaturile de ploaie pe iarba!

Nah, e vrajeala, n-are nicio legatura.


Quote

Ok, iudeul are intaietate.

Nu are exclusivitate.

Asa, si?
Asta ai inteles tu? Nu ca iudeului I-AU FOST INCREDINTATE Cuvintele, nu? Dupa ce a fost rastignit Hristos, in sinagoga se mergea sa se asculte Cuvantul sau in biserica?
Deci cui i-au fost incredintate, i s-a luat. Adunarii pamantesti. La fel si bisericilor.

#1224
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Compararea credintei umane, proprii, cu cea a dracilor. Credinta care mantuieste este credinta LUI Hristos.

16. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta lui Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Credinta spre mantuire este a LUI Hristos

16. De aceea mostenitori sunt cei ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, si pentru ca fagaduinta sa fie chezasuita pentru toata samanta lui Avraam: nu numai pentru samanta aceea care este sub Lege, ci si pentru samanta aceea care are credinta lui Avraam, tatal nostru al tuturor,


Ori e credinta lui Isus, ori e credinta lui Avraam.

Ca nu merg ambele decat daca intelegem ca a avea credinta cuiva (Avraam, Isus), inseamna a avea aceleasi incredintari ca a acelui cuiva (Avraam, Isus).

Adica inseamna sa crezi in acelasi lucru.

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Pai ori te mantuieste, ori nu.  Odata zici ca daca marturisesti (FAPTA) si crezi (FAPTA) esti mantuit. Ma rog, pemtru o miliseecunda, ca pierzi mantuirea ca nu esti perfect precum Tatal din ceruri, precum ti se porunceste.

Te mantuieste, dar mantuirea trebuie dusa pana la capat, dupa cum spune si apostolul.

Darul e dar, dar tu trebuie sa ai grija ce faci cu el, de aceea si avertismentele legate de lepadare de credinta.

29. Cu cat mai aspra pedeapsa credeti ca va lua cel ce va calca in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pangari sangele legamantului, cu care a fost SFINTIT, si va batjocori pe Duhul harului?


Si cel neprihanit va trai prin credinta; dar, daca da inapoi, sufletul Meu nu gaseste placere in el.


 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Deocamdata scrie ca nu esti din voia omului nasterea. Iar nasterea este sinonim cu mantuirea.

nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Nici din voia vreunui om, cum zici tu.


Onorabile, Scriptura spune ca omul prin vointa/puterile lui nu se poate mantui. Asta nu exclude cerinta lui Dumnezeu pentru om, ea face parte in continuare din planul de mantuire al lui Dumnezeu.

Cine crede si marturiseste primeste de la Dumnezeu mantuirea, si nu o primeste pentru ca asa vrea omul, si pentru ca asa vrea Dumnezeu. Acesta este mesajul, omul nu trebuie sa aiba vrodata impresia ca mantuirea i se cuvine.

D-asta spune Scriptura ca nasterea nu este din voia lui, omul doar trebuie sa ceara, nu sa pretinda.

Si cand omul cere, Dumnezeu da, pentru ca El asa a promis, ca va da celor ce cer. La fel cum Dumnezeu promite sa dea intelepciune celor ce cer, sau putere, sau orice alt lucru legat de viata de credinta.

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Aha, deci nu realizezi ca este FAPTA, credinta? Ti se PORUNCESTE iar tu FACI.

Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului. (Rom.3:20)

Pei tu nu ai citit versetele care pun separat credinta de fapta?

5. De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta;


Cum le amesteci tu in aceeasi oala... nu prea pricep. Posted Image

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Aha, deci TOTI inseamna intotdeauna TOTALITATEA, da?

Nu in toate cazurile, dar in privinta mantuirii, Dumnezeu are in vedere pe toti oamenii. Mesajul este pentru toti oamenii, de aceea si chemarea la propovaduire pana la marginile pamantului.

Dumnezeu doreste ca toata creatia sa afle despre planul Lui de mantuire.

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Si a pierit orice faptura care se misca pe pamant, atat pasarile, cat si vitele si fiarele, tot ce se tara pe pamant si toti oamenii. (Fac.7:21)

Toti oamenii au pierit? Sau toti pe care ii avea in vedere, adica cei care nu s-au suit in arca?

Toti oamenii care erau pe pamant (uscat), inceputul versetului spune ca orice faptura care se misca pe pamant (uscat).

Se subintelege ca Noe nu era pe uscat, el se plimba cu barca pe ape.

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Si dupa ce voi fi inaltat de pe pamant, voi atrage la Mine pe toti oamenii." - (Ioan.12:32)

Fiindca Dumnezeu a inchis pe toti oamenii in neascultare, ca sa aiba indurare de toti. (Rom.11:32)

Pfff......pai nu mai merge nimeni in iad.

Voi sunteti epistola noastra, scrisa in inimile noastre, cunoscuta si citita de toti oamenii. (2Cor.3:2)

Stiu cel putin 2 oameni care nu au citit si cunoscut Scrtiptura. Stimabile, TOTI este inteles prin categoria care o reprezinta.

Corect, exista categorii, dar ce nu vrei sa pricepi e ca daca aia 2 oameni pe care ii cunosti nu au citit niciodata Scriptura, asta nu inseamna ca mesajul mantuirii nu este si pentru ei, sau ca Dumnezeu nu ii are in vedere si pe ei. Ce, tu ai impresia ca Dumnezeu nu doreste mantuirea lor si nu doreste sa ii vada intorsi de la faptele lor rele?

17. Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.


Intentia lui Dumnezeu pentru om nu este universala?

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

Da, numai mismasuri sunt scrise Posted Image

Vad ca versetele care se pupa manusa cu doctrina ta imediat le dai inteles literal, si unde nu se pupa cu doctrina, le pui pe categorii, faci eisegeza, mismasuri si manevre.

Ia pune tu versetele de mai sus alaturi de Ioan 2:2, si zi-mi daca mai pare ce citesti tu asa la prima mana, fara sa rumegi?

2. El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi.


Deci pe cine are in vedere Dumnezeu? Doar pe "alesi"? Sau pe intreaga lume, dupa cum spune cu subiect si predicat aicea mai sus?

Sau e "grele"? Limbaj metaforic? Mai dam si de asta, dar nu doar unde crezi tu, doar pentru ca-ti unge propria doctrina.  

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Da, este o preocupare. Si sunt trei sarbatori, trei ploi si trei tipuri de fructe, care sunt rezultatul Posted Image  Cum sa fie vreo legatura, nu?
2. Ca ploaia sa curga invataturile mele, ca roua sa cada cuvantul meu, ca ploaia repede pe verdeata, ca picaturile de ploaie pe iarba!

Nah, e vrajeala, n-are nicio legatura.

O preocupare pentru cine? Ca prin Noul Testament nu se gasesc "preocupari" d-astea dubioase.

E frumos sa studiezi Cuvantul, e periculos sa-ti bazezi doctrina fundamentala pe "descoperiri" in ploi, fructe si alte oratanii.

Lasa doctrina sa fie simpla, usor de inteles si de acceptat, cum si este descrisa in Scriptura. Pentru restul exista doar mici incredintari, cel mult, fara trambitat de traznai.

 zexelica, on 01 august 2021 - 21:20, said:

Asta ai inteles tu? Nu ca iudeului I-AU FOST INCREDINTATE Cuvintele, nu? Dupa ce a fost rastignit Hristos, in sinagoga se mergea sa se asculte Cuvantul sau in biserica?
Deci cui i-au fost incredintate, i s-a luat. Adunarii pamantesti. La fel si bisericilor.

Cuvintele lui Dumnezeu, adica Legea lui Moise, luat in context. Ca in v.1 vorbeste de taierea imprejur.

Care din cunostintele mele, nu e pentru neamuri.

Editat de Silika, 01 august 2021 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate